Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób zmienić barwę diody LED w latarce na czerwoną?

11 Gru 2011 09:58 9636 6
  • Poziom 21  
    Koledzy, w jaki sprawdzony sposób zmienić barwę diody LED w latarce na czerwoną? Pomijam stosowanie filtra na latarce, ponieważ nie sprawdza się to u mnie. Na Allegro widziałem gotowe latarki z diodą czerwoną, ale kojarzę, że diody same w sobie są bezbarwne, a dopiero pod wpływem prądu ukazują swój kolor, a te z Allegro są czerwone, zatem musi być na nich nałożona warstwa czerwonej masy, ale czym dokładnie to jest i jak to osiągnąć?

Proszę o sprawdzone rady.
  • Poziom 11  
    Witam , w diodach LED nie ma żadnej masy ;) Np. obudowa super-jasnej LED 5mm jest bezbarwna (clear) , a kolor emitowany jest zależny od budowy , np. w czerwonej jest pojedyńczy element półprzewodnikowy świecący czerwono , a w diodzie białej są 3 elementy R+G+B i świecąc razem tworzą światło białe.Jak chcesz latarkę świecącą inną barwą światła to musisz po prostu wymienić LEDy na inne , zmiana napięcia nic nie da.Pzdr.
  • Poziom 30  
    W diodzie białej nie ma trzech struktur, tylko jedna świecąca w bliskim UV, a na nią naniesiony luminofor, który pobudzony ultrafioletem świeci lekko żółtawo. Ze złożenia tego UV + kolor świecenia luminoforu daje kolor "biały", chociaż widmo takiego światła jest bardzo nieciągłe. To powoduje że trudno z tego światła coś uzyskać stosując filtr barwny. Inaczej było by gdyby rzeczywiście było to złożenie RGB. Jedyny sprawdzony sposób - zastąpienie diod białych diodami czerwonymi.

W jaki sposób zmienić barwę diody LED w latarce na czerwoną?

Przykładowe widmo diody białej ciepłej.
  • Poziom 11  
    Można po prostu na nie założyć czerwoną obudowę.
  • Poziom 21  
    Panowie, zasada otrzymywania barwy jest mi znana. Przecież napisałem to w pierwszym poście, a wy mi coś o zmianie diody...

Przeczytajcie ponownie mój post uważnie.

A co do koloru czerwonego - na Allegro są latarki emitujące czerwone światło poprzez naniesiony na diodę jakiś filtr (bezpośrednio na nią, w postaci kropli szkła, czy czegoś innego).

Ech.

Dodano po 3 [minuty]:

daro1233 napisał:
    Można po prostu na nie założyć czerwoną obudowę.

Kolego mam Maglita z filtrami, ale jest za duży, więc kupiłem Feniksa z diodą Cree silniejszą od tej Maglita, ale nie mam ochoty zakładać filtra na szybkę, ponieważ pochłania dużo światła. Ten filtr z Allegro jest bardziej wydajny założony bezpośrednio na diodę. Dlatego interesuje mnie, czy można zrobić to samemu w sprawdzony sposób - nanieść filtr na diodę bezpośrednio.

Jak tak dalej pójdzie to będę musiał zamknąć temat...
  • Poziom 39  
    Filtr nie da dobrego efektu bo w przypadku białej diody odetnie znaczna część jej promieniowania i otrzymasz robaczka świętojańskiego a nie latarkę. Co już zresztą zapewne wypraktykowałeś. I nie ma znaczen ia gdzie ten filtr założysz - na diode czy na szybkę.
    Kolor przezroczystej obudowy diody może być albo bezbarwny albo w kolorze jej świecenia - nie jest to filtr tylko okienko swobodnie przepuszczające światło, które wysyła dioda. Jak się zapewne domyślasz, to np. czerwona obudowa przepuszcza bez zatrzymywania światło czerwone itd.
    Jedyny sensowny sposób zmiany koloru świecenia latarki diodowej to wymiana diod na takie, których kolorem jesteś zainteresowany.
    Czyżby te diody były takie kosztowne, że tak się upierasz by je nie wymieniać?
  • Poziom 21  
    kybernetes napisał:

Czyżby te diody były takie kosztowne, że tak się upierasz by je nie wymieniać?

A czy Cree są w kolorze czerwonym dostępne?

Poniższe zdjęcie obrazuje filtr nałożony bezpośrednio na diodę i o ten efekt pytam.