Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator prądu do spawarki

Jurecky 16 Paź 2003 16:51 310715 219
  • #1 16 Paź 2003 16:51
    Jurecky
    Poziom 14  

Potrzebuję schemat i opis układu regulatora prądu do spawarki.

2 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 16 Paź 2003 20:14
    radiosimon
    Poziom 28  

Może być bierny z odczepami z uzwojeń. Ja taka właśnie robię podobno najprostsza i najtrwalsza. Potrzebne jest ok 7kg drutu miedzianego 2,2 mm (pierwotne) i linka stalowa 5-8mm (wtórne).Moze być problem z blachą na rdzeń (ja mam blacharza z tym stuffem) Jak chcesz bardziej fachowy opis to daj znać bo schematu ideowego nie mam :D

1
  • #4 09 Lis 2003 23:48
    turek:
    Specjalista - spawarki

masz spawarkę czy budujesz jeżeli masz to napisz coś więcej o niej

0
  • #5 18 Lis 2003 14:51
    tomekz9
    Poziom 11  

Witam,
    Panowie może któryś z was posiada lub zna link do jakiegoś schematu spawarki inwektorowej małej mocy? Chciałbym coś takiego zbudować
    pozdrawiam :roll:

-1
  • #7 20 Lis 2003 23:00
    jarek3
    Poziom 14  

Zbudowałem spawarkę na 220v najpierw z regulacją prądu na odczepach - był problem z przełączaniem tak dużych prądów. 3 lata temu znalazłem schemat reg.prądu po stronie pierwotnej na triaku - zbudowałem i chodzi bez zarzutu. Muszę odkopać ten schemat.

Scalono.
    [Akrzy]

Tu jest schemat reg. prądu - jednofazowy. Przepraszam za scan ale po wydrukowaniu widać wszystko.

1
    Załączniki:
  • #8 22 Lis 2003 22:03
    janhen
    Poziom 21  

Witam
    Przepraszam że wtrącę uwagę do wypowiedzi kolegi radiosimon.
    Linka stalowa na uzwojenie wtórne i blacha to absolutnie nie sa odpo-
    wiednie materiały do wykonania spawarki.Drut lub linka miedziana
    izolowana oraz blacha transformatorowa to najważniejsze do jej
    budowy. Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #9 24 Lis 2003 18:58
    Waldek Walo
    Poziom 11  

Cześć! Jestem zainteresowany schematem regulatora prądu spawania spawarki trójfazowej. Kiedyś zaprojektowałem taki schemat na układach cyfrowych TTL ale nigdy nie sprawdziłem go praktycznie. Zbudowałem dwie spawarki jednofazowe z regulacją prądu po stronie pierwotnej z dwoma tyrystorami Laminy 80A w układzie odwrotnie równoległym. Spawarki działały idealnie, ale było to ok. 15 lat temu. Obecnie chyba buduje się spawarki działające na zasadzie przetwornicy z transformatorem w.cz. i rdzeniem ferrytowym.

1
  • #10 24 Lis 2003 19:22
    wibi
    Poziom 20  

A ja ściągnąłem sobie B.Ciekawy!! projekt spawarki? pomysłu czeskiego projektanta!Jest to urządzenie które z elektrolizy wody wydziela wodór i tlen i ten tlen używa z gazem propanbutan z butli,płomień posiada temperaturę 3000 stopni a wydajność instalacji pozwala na spawanie np.blach do 2.5mm.Urządzenie jest w sumie nieduże i zasilane prądem 220V.Wykonanie jest dość proste dla kogoś kto ma dostęp do tokarki natomiast cześć elektryczna jest stosunkowo prosta.Przyznaję ,że po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim?Ciekawi mnie czy ktoś spotkał sie juz z takim projektem.

4
  • #11 24 Lis 2003 23:16
    jarek3
    Poziom 14  

Do Waldek Walo
    Postaram się pomóc w miarę możliwości. Zrobię scan schematu regulatora spawarki trójfazowej w ciągu 2-3 dni bo jestem trochę zajęty. Cierpliwości - może się opłaci.
    Pozdrowienia.

0
  • #13 26 Lis 2003 19:57
    k3048
    Poziom 37  

witam,czy ktoś może próbował tym regulatorem zmieniać obroty silnika trófazowego i czy jest to wogóle możliwe a jeżli tak,to jak to wpływało na moment obrotowy silnika i jaki był zakres regulacji.pozdrawiam

0
  • #14 26 Lis 2003 23:52
    Waldek Walo
    Poziom 11  

Tym układem nie można regulować obrotów silnika 3-faz. Da się zbudować taki układ, którym poprzez regulację fazową można regulować obroty silnika 3-faz. Ze względu na charakterystykę silnika 3-faz. klatkowego, należy zastosować sprzężenie zwrotne z czujnika obrotów na wale silnika. Lepszym sposobem regulacji jest przetwornica częstotliwości.

0
  • #15 27 Lis 2003 20:55
    jarek3
    Poziom 14  

:arrow: Waldek Walo
    Nie jestem specjalistą w branży elektrycznej, ale chyba żle odczytałeś schemat regulatora prądu spawarki. Moim zdaniem schemat w sposób uproszczony przedstawia transformator trójfazowy z trzema kolumnami. Zauważ, że uzwojenia transformatora są połączone w gwiazdę. A o nadmierne obciążenie przewodu zerowego się nie martw, bo prądy są przesunięte w fazie. Jeżeli się mylę to proszę mnię poprawić - może i ja się czegoś nauczę. Moje wykształcenie jest czysto mechaniczne, a elektroniką zajmuję się tylko hobbystycznie.
    Pozdrowienia.

0
  • #16 28 Lis 2003 22:22
    Waldek Walo
    Poziom 11  

Na schemacie są trzy transformatory jednofazowe. Pomiędzy uzwojeniami pierwotnymi i wtórnymi narysowane są rdzenie, które w przypadku transformatora 3-fazowego powinny być połączone co oznacza, że są sprzężone magnetycznie. Wytłumaczenie dlaczego popłynie prąd w przewodzie zerowym na forum nie jest fizycznie możliwe. Mogę bez dowodu napisać, że jeżeli 3 transformatory 1-faz. połączymy i zasilimy tak jak na schemacie ale bezpośrednio z sieci (a nie przez triaki), zaś po stronie wtórnej obciążymy trzema takimi samymi rezystorami (po jednym rezystorze na uzwojenie) to przez przewód zerowy prąd nie popłynie. Jeżeli do uzwojeń wtórnych podłączymy mostek 6-pulsowy taki jak na schemacie i te same rezystory równolegle podłączymy do strony wyprostowanej mostka to prądy w przewodach nie będą sinusoidalne i przez przewód zerowy popłynie prąd.

1
  • #17 28 Lis 2003 23:23
    turek:
    Specjalista - spawarki

Jeżeli mam być szczery to schemat Jacka przekonuje mnie.
    W spawarce bestera spd 315 występuje podobny układ z tym że po stronie wtórnej transformatora. Wystarczy że przewodu zerowego nie podłączymy do środka gwiazdy a nie popłynie w nim prąd.
    Nawet jeżeli będą trzy niezależne transformatory na 220V to przy połączeniu w gwiazdę nie będzie na nich wyższe napięcie niż 380/1.73 (pierwiastek z 3) tj.220V.
    Podłączanie zera do środka gwiazdy w myśl norm jest dopuszczalne tylko wtedy gdy występuje dodatkowy przewód ochronny (zasilanie 5 przewodowe). W spawarkach do zasilania obwodów sterujących w chwili obecnej stosuje się transformatory na 380V aby ten wymóg był spełniony. Wentylator jeżeli jest na 220V zasila się z odczepu transformatora sterującego. W układzie Jarka nie musi być sprzężenia magnetycznego transformatorów z tym że koszty 3 transformatorów będą większe niż jednego 3fazowego

0
  • #18 29 Lis 2003 00:46
    Waldek Walo
    Poziom 11  

Ten regulator po odłączeniu przewodu zerowego nie będzie działać!

0
  • #19 29 Lis 2003 13:57
    bodziofun
    Poziom 11  

Witam kolegów.
    Zauważyłem że w schematach z zastosowanym U 209B jest wyraźnie zaznaczone gdzie mamy podłączyć "0" a gdzie "Fazę". Czy jest to zbieg okoliczności czy faktycznie tak trzeba zrobić. Jeśli tak musi być to jak zrealizować jakiś prosty układ który uniemożliwi zalączenie układu regulatora przy odwrotnym włączeniu do sieci.

0
  • #20 30 Lis 2003 13:25
    jarek3
    Poziom 14  

Chciałbym wyrażnie zaznaczyć, że nie jestem autorem schematu regulatora prądu spawarki. Osobiście sprawdziłem tylko wersję jedno-fazową. Chodzi bez zarzutu od 3-4 lat. Co do wersji 3-fazowej nie będę się wypowiadał, bo nie mam żadnych doświadczeń z tym schematem.

0
  • #21 30 Lis 2003 20:19
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Podany schemat regulatora trójfazowego spawarki przez kolegę jare3 w zasadzie będzie pracował poprawnie ale zasilanie jest jednofazowe.Lepsz rozwiązanie by było gdyby zasilanie było napięciem międzyfazowym.

0
  • #22 10 Sty 2004 21:12
    wojtekzak
    Poziom 11  

Witam.
    Czy macie może schemat do spawarki Bestera spb 315 lub sterownika prądu?? Jeśli macie to napiszcie proszę, lub dajcie jakieś linki z powyżdzym schematem. Z góry dziękuje.

1
  • #23 05 Cze 2004 04:02
    Mikrob
    Poziom 14  

Wiele informacji na temat regulatorów tyrystorowych miedzy innymi do
    spawarek można znaleść w książce Tyrystory i ich zastosowanie autorstwa F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień

0
  • #24 06 Cze 2004 02:51
    macher
    Poziom 15  

wibi napisał:
    A ja ściągnąłem sobie B.Ciekawy!! projekt spawarki? pomysłu czeskiego projektanta!Jest to urządzenie które z elektrolizy wody wydziela wodór i tlen i ten tlen używa z gazem propanbutan z butli,płomień posiada temperaturę 3000 stopni a wydajność instalacji pozwala na spawanie np.blach do 2.5mm.urządzenie jest w sumie nieduże i zasilane prądem 220V.Wykonanie jest dość proste dla kogoś kto ma dostęp do tokarki natomiast cześć elektryczna jest stosunkowo prosta.Przyznaję ,że po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim?Ciekawi mnie czy ktoś spotkał się juz z takim projektem.

Mógłbyś może podać link do tego czegoś, kiedyś interesowałem się elektrolizą.
    macher

1
  • #25 17 Cze 2004 19:53
    Andrzej2612
    Poziom 11  

jestem w trakcie uruchamiania regulatora pradu do spawarki 230V i mam problemy z odpaleniem tego układy ,w trakcie prób zrobiłem małe zwarcie i padł scalak narazie czekam na nowego , czy wszyscy mieli takie kłopoty jak ja ? i czy to moze dlatego ze uzyłem małego transformatora do prob a nie spawarki ?

0
  • #26 03 Sie 2004 19:22
    Mieczysław
    Poziom 21  

janhen napisał:
    Witam
    Przepraszam że wtrącę uwagę do wypowiedzi kolegi radiosimon.
    Linka stalowa na uzwojenie wtórne i blacha to absolutnie nie sa odpo-
    wiednie materiały do wykonania spawarki.Drut lub linka miedziana
    izolowana oraz blacha transformatorowa to najważniejsze do jej
    budowy. Pozdrawiam

Witam, odgrzebuję ten temat, ponieważ na forum trafiłem niedawno, a jestem właśnie na etapie budowy spawarki, stąd zainteresowanie tematem.Miedziany drut do uzwojeń, nie tylko trudno dostać, ale też sporo kosztuje. Spotkałem się z opisem spawarki zrobionej z łatwo dostępnych materiałów. Opis był w jednym z ,,Zrób Sam'', kiedyś dosyć popularnym czasopiśmie dla majsterkowiczów.Autor do budowy wykorzystał do rdzenia zwykłą blachę, a uzwojenie pierwotne nawinął drutem aluminiowym , który pozyskał z rozplątania linki stosowanej w liniach energetycznych napowietrznych :D Wtórne nawinął samą linką, oczywiście dobrze zaizolowaną. To było tak dawno,że chyba nie znali jescze ,,zbieraczy złomu'', więc podejrzewam,że w posiadanie wszedł całkiem legalnie.
    ------------------------------------------------------------------------------
    Mikrob napisał:
    Wiele informacji na temat regulatorów tyrystorowych miedzy innymi do
    spawarek można znaleść w książce Tyrystory i ich zastosowanie autorstwa F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień

A ja ja jaj Kolego!Toż Ty mi przypomniałeś o czymś ( książce) , którą ja już tyle lat posiadam 8O

--------------------------------------------------------------------------------
    Scalono 2 posty
    j.
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

0
  • #28 30 Gru 2004 00:43
    dzikamysz
    Poziom 15  

Robiłem spawarkę 3 fazową z trzech transformatorów. Po skręceniu wszystkich rdzeni do kupy za pomocą starych poprzycinanych blach transformatorowych cały układ zaczoł chodzić jak złoto. Trzeba tylko uważać na kierunki uzwojeń. Jeżeli walnie się byka w czasie pracy strasznie się grzeje.

0
  • #29 13 Sty 2005 09:24
    krzysiek1983
    Poziom 10  

mam pytanie czy mozecie mi powiedziec dlaczego po wykonaniu spawark iw stanie jałowym rdzen sie okropnie grzeje>?czy moze to byc spowodowane odwrotnym nawinieciem uzwojen?mam porseb niech ktos rozrysuje rdzen i jak aja byc polozone uzwojenie chodzi o kierunki pozdrawiam i z gory dziekuje

Dodano po 4 [minuty]:

[a czy moglbys podac pois jak ukladac uzwojenia zeby byka nie strzelic? bo ja chyba strzeliliem bo rdzen sie okropnie grzeje w stanei jalowym z gory dzieki :)

0
  • #30 20 Mar 2005 19:42
    Mimik2
    Poziom 12  

Mam pytanie. Czy może ktoś z kolegów spotkał się z regulatorem prądu spawarki transformatorowej po stronie wtórnej , nie zmieniającej prądu na stały. Oraz działającej, nie na zasadzie obniżenia napięcia jak w przypadku regulacji po stronie pierwotnej (tj. np. regulacją odczepami itp.) , (chodzi mi o zastąpienie regulacji rdzeniem, a uzyskanie takich efektów jak regulacja rdzeniem)

1