Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator prądu do spawarki

16 Paź 2003 16:51 319082 220
 • Poziom 14  
  Potrzebuję schemat i opis układu regulatora prądu do spawarki.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 28  
  Może być bierny z odczepami z uzwojeń. Ja taka właśnie robię podobno najprostsza i najtrwalsza. Potrzebne jest ok 7kg drutu miedzianego 2,2 mm (pierwotne) i linka stalowa 5-8mm (wtórne).Moze być problem z blachą na rdzeń (ja mam blacharza z tym stuffem) Jak chcesz bardziej fachowy opis to daj znać bo schematu ideowego nie mam :D
 • Specjalista - spawarki
  masz spawarkę czy budujesz jeżeli masz to napisz coś więcej o niej
 • Poziom 12  
  Witam,
  Panowie może któryś z was posiada lub zna link do jakiegoś schematu spawarki inwektorowej małej mocy? Chciałbym coś takiego zbudować
  pozdrawiam :roll:
 • Poziom 14  
  Zbudowałem spawarkę na 220v najpierw z regulacją prądu na odczepach - był problem z przełączaniem tak dużych prądów. 3 lata temu znalazłem schemat reg.prądu po stronie pierwotnej na triaku - zbudowałem i chodzi bez zarzutu. Muszę odkopać ten schemat.

  Scalono.
  [Akrzy]  Tu jest schemat reg. prądu - jednofazowy. Przepraszam za scan ale po wydrukowaniu widać wszystko.
  Załączniki:
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 21  
  Witam
  Przepraszam że wtrącę uwagę do wypowiedzi kolegi radiosimon.
  Linka stalowa na uzwojenie wtórne i blacha to absolutnie nie sa odpo-
  wiednie materiały do wykonania spawarki.Drut lub linka miedziana
  izolowana oraz blacha transformatorowa to najważniejsze do jej
  budowy. Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Cześć! Jestem zainteresowany schematem regulatora prądu spawania spawarki trójfazowej. Kiedyś zaprojektowałem taki schemat na układach cyfrowych TTL ale nigdy nie sprawdziłem go praktycznie. Zbudowałem dwie spawarki jednofazowe z regulacją prądu po stronie pierwotnej z dwoma tyrystorami Laminy 80A w układzie odwrotnie równoległym. Spawarki działały idealnie, ale było to ok. 15 lat temu. Obecnie chyba buduje się spawarki działające na zasadzie przetwornicy z transformatorem w.cz. i rdzeniem ferrytowym.
 • Poziom 21  
  A ja ściągnąłem sobie B.Ciekawy!! projekt spawarki? pomysłu czeskiego projektanta!Jest to urządzenie które z elektrolizy wody wydziela wodór i tlen i ten tlen używa z gazem propanbutan z butli,płomień posiada temperaturę 3000 stopni a wydajność instalacji pozwala na spawanie np.blach do 2.5mm.Urządzenie jest w sumie nieduże i zasilane prądem 220V.Wykonanie jest dość proste dla kogoś kto ma dostęp do tokarki natomiast cześć elektryczna jest stosunkowo prosta.Przyznaję ,że po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim?Ciekawi mnie czy ktoś spotkał sie juz z takim projektem.
 • Poziom 14  
  Do Waldek Walo
  Postaram się pomóc w miarę możliwości. Zrobię scan schematu regulatora spawarki trójfazowej w ciągu 2-3 dni bo jestem trochę zajęty. Cierpliwości - może się opłaci.
  Pozdrowienia.
 • Poziom 37  
  witam,czy ktoś może próbował tym regulatorem zmieniać obroty silnika trófazowego i czy jest to wogóle możliwe a jeżli tak,to jak to wpływało na moment obrotowy silnika i jaki był zakres regulacji.pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Tym układem nie można regulować obrotów silnika 3-faz. Da się zbudować taki układ, którym poprzez regulację fazową można regulować obroty silnika 3-faz. Ze względu na charakterystykę silnika 3-faz. klatkowego, należy zastosować sprzężenie zwrotne z czujnika obrotów na wale silnika. Lepszym sposobem regulacji jest przetwornica częstotliwości.
 • Poziom 14  
  :arrow: Waldek Walo
  Nie jestem specjalistą w branży elektrycznej, ale chyba żle odczytałeś schemat regulatora prądu spawarki. Moim zdaniem schemat w sposób uproszczony przedstawia transformator trójfazowy z trzema kolumnami. Zauważ, że uzwojenia transformatora są połączone w gwiazdę. A o nadmierne obciążenie przewodu zerowego się nie martw, bo prądy są przesunięte w fazie. Jeżeli się mylę to proszę mnię poprawić - może i ja się czegoś nauczę. Moje wykształcenie jest czysto mechaniczne, a elektroniką zajmuję się tylko hobbystycznie.
  Pozdrowienia.
 • Poziom 12  
  Na schemacie są trzy transformatory jednofazowe. Pomiędzy uzwojeniami pierwotnymi i wtórnymi narysowane są rdzenie, które w przypadku transformatora 3-fazowego powinny być połączone co oznacza, że są sprzężone magnetycznie. Wytłumaczenie dlaczego popłynie prąd w przewodzie zerowym na forum nie jest fizycznie możliwe. Mogę bez dowodu napisać, że jeżeli 3 transformatory 1-faz. połączymy i zasilimy tak jak na schemacie ale bezpośrednio z sieci (a nie przez triaki), zaś po stronie wtórnej obciążymy trzema takimi samymi rezystorami (po jednym rezystorze na uzwojenie) to przez przewód zerowy prąd nie popłynie. Jeżeli do uzwojeń wtórnych podłączymy mostek 6-pulsowy taki jak na schemacie i te same rezystory równolegle podłączymy do strony wyprostowanej mostka to prądy w przewodach nie będą sinusoidalne i przez przewód zerowy popłynie prąd.
 • Specjalista - spawarki
  Jeżeli mam być szczery to schemat Jacka przekonuje mnie.
  W spawarce bestera spd 315 występuje podobny układ z tym że po stronie wtórnej transformatora. Wystarczy że przewodu zerowego nie podłączymy do środka gwiazdy a nie popłynie w nim prąd.
  Nawet jeżeli będą trzy niezależne transformatory na 220V to przy połączeniu w gwiazdę nie będzie na nich wyższe napięcie niż 380/1.73 (pierwiastek z 3) tj.220V.
  Podłączanie zera do środka gwiazdy w myśl norm jest dopuszczalne tylko wtedy gdy występuje dodatkowy przewód ochronny (zasilanie 5 przewodowe). W spawarkach do zasilania obwodów sterujących w chwili obecnej stosuje się transformatory na 380V aby ten wymóg był spełniony. Wentylator jeżeli jest na 220V zasila się z odczepu transformatora sterującego. W układzie Jarka nie musi być sprzężenia magnetycznego transformatorów z tym że koszty 3 transformatorów będą większe niż jednego 3fazowego
 • Poziom 12  
  Ten regulator po odłączeniu przewodu zerowego nie będzie działać!
 • Poziom 11  
  Witam kolegów.
  Zauważyłem że w schematach z zastosowanym U 209B jest wyraźnie zaznaczone gdzie mamy podłączyć "0" a gdzie "Fazę". Czy jest to zbieg okoliczności czy faktycznie tak trzeba zrobić. Jeśli tak musi być to jak zrealizować jakiś prosty układ który uniemożliwi zalączenie układu regulatora przy odwrotnym włączeniu do sieci.
 • Poziom 14  
  Chciałbym wyrażnie zaznaczyć, że nie jestem autorem schematu regulatora prądu spawarki. Osobiście sprawdziłem tylko wersję jedno-fazową. Chodzi bez zarzutu od 3-4 lat. Co do wersji 3-fazowej nie będę się wypowiadał, bo nie mam żadnych doświadczeń z tym schematem.
 • Specjalista AGD
  Witam.
  Podany schemat regulatora trójfazowego spawarki przez kolegę jare3 w zasadzie będzie pracował poprawnie ale zasilanie jest jednofazowe.Lepsz rozwiązanie by było gdyby zasilanie było napięciem międzyfazowym.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Czy macie może schemat do spawarki Bestera spb 315 lub sterownika prądu?? Jeśli macie to napiszcie proszę, lub dajcie jakieś linki z powyżdzym schematem. Z góry dziękuje.
 • Poziom 14  
  Wiele informacji na temat regulatorów tyrystorowych miedzy innymi do
  spawarek można znaleść w książce Tyrystory i ich zastosowanie autorstwa F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień
 • Poziom 15  
  wibi napisał:
  A ja ściągnąłem sobie B.Ciekawy!! projekt spawarki? pomysłu czeskiego projektanta!Jest to urządzenie które z elektrolizy wody wydziela wodór i tlen i ten tlen używa z gazem propanbutan z butli,płomień posiada temperaturę 3000 stopni a wydajność instalacji pozwala na spawanie np.blach do 2.5mm.urządzenie jest w sumie nieduże i zasilane prądem 220V.Wykonanie jest dość proste dla kogoś kto ma dostęp do tokarki natomiast cześć elektryczna jest stosunkowo prosta.Przyznaję ,że po raz pierwszy spotkałem się z czymś takim?Ciekawi mnie czy ktoś spotkał się juz z takim projektem.

  Mógłbyś może podać link do tego czegoś, kiedyś interesowałem się elektrolizą.
  macher
 • Poziom 12  
  jestem w trakcie uruchamiania regulatora pradu do spawarki 230V i mam problemy z odpaleniem tego układy ,w trakcie prób zrobiłem małe zwarcie i padł scalak narazie czekam na nowego , czy wszyscy mieli takie kłopoty jak ja ? i czy to moze dlatego ze uzyłem małego transformatora do prob a nie spawarki ?
 • Poziom 21  
  janhen napisał:
  Witam
  Przepraszam że wtrącę uwagę do wypowiedzi kolegi radiosimon.
  Linka stalowa na uzwojenie wtórne i blacha to absolutnie nie sa odpo-
  wiednie materiały do wykonania spawarki.Drut lub linka miedziana
  izolowana oraz blacha transformatorowa to najważniejsze do jej
  budowy. Pozdrawiam


  Witam, odgrzebuję ten temat, ponieważ na forum trafiłem niedawno, a jestem właśnie na etapie budowy spawarki, stąd zainteresowanie tematem.Miedziany drut do uzwojeń, nie tylko trudno dostać, ale też sporo kosztuje. Spotkałem się z opisem spawarki zrobionej z łatwo dostępnych materiałów. Opis był w jednym z ,,Zrób Sam'', kiedyś dosyć popularnym czasopiśmie dla majsterkowiczów.Autor do budowy wykorzystał do rdzenia zwykłą blachę, a uzwojenie pierwotne nawinął drutem aluminiowym , który pozyskał z rozplątania linki stosowanej w liniach energetycznych napowietrznych :D Wtórne nawinął samą linką, oczywiście dobrze zaizolowaną. To było tak dawno,że chyba nie znali jescze ,,zbieraczy złomu'', więc podejrzewam,że w posiadanie wszedł całkiem legalnie.
  ------------------------------------------------------------------------------
  Mikrob napisał:
  Wiele informacji na temat regulatorów tyrystorowych miedzy innymi do
  spawarek można znaleść w książce Tyrystory i ich zastosowanie autorstwa F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień

  A ja ja jaj Kolego!Toż Ty mi przypomniałeś o czymś ( książce) , którą ja już tyle lat posiadam 8O

  --------------------------------------------------------------------------------
  Scalono 2 posty
  j.
  :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php
 • Poziom 15  
  Robiłem spawarkę 3 fazową z trzech transformatorów. Po skręceniu wszystkich rdzeni do kupy za pomocą starych poprzycinanych blach transformatorowych cały układ zaczoł chodzić jak złoto. Trzeba tylko uważać na kierunki uzwojeń. Jeżeli walnie się byka w czasie pracy strasznie się grzeje.
 • Poziom 11  
  mam pytanie czy mozecie mi powiedziec dlaczego po wykonaniu spawark iw stanie jałowym rdzen sie okropnie grzeje>?czy moze to byc spowodowane odwrotnym nawinieciem uzwojen?mam porseb niech ktos rozrysuje rdzen i jak aja byc polozone uzwojenie chodzi o kierunki pozdrawiam i z gory dziekuje

  Dodano po 4 [minuty]:

  [a czy moglbys podac pois jak ukladac uzwojenia zeby byka nie strzelic? bo ja chyba strzeliliem bo rdzen sie okropnie grzeje w stanei jalowym z gory dzieki :)
 • Poziom 12  
  Mam pytanie. Czy może ktoś z kolegów spotkał się z regulatorem prądu spawarki transformatorowej po stronie wtórnej , nie zmieniającej prądu na stały. Oraz działającej, nie na zasadzie obniżenia napięcia jak w przypadku regulacji po stronie pierwotnej (tj. np. regulacją odczepami itp.) , (chodzi mi o zastąpienie regulacji rdzeniem, a uzyskanie takich efektów jak regulacja rdzeniem)