Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne do pompy i sterownika pieca CO

strykul 11 Gru 2011 18:19 15186 21
  • #1 11 Gru 2011 18:19
    strykul
    Poziom 17  

Witajcie, mam pewien problem, gdyż w mojej okolicy w okresie zimowym mają miejsce częste przerwy w dostępie do energii elektrycznej. W tym czasie przestaje pracować pompa pieca CO (woda przemieszcza się grawitacyjnie, więc ok), ale niestety nie działa również kontroler sterujący nadmuchem do pieca (piec spala mieszankę miału węglowego i zrębków-trocin), a więc szybko następuje wygaszenie pieca. Czy macie pomysł jak w miarę niskim kosztem zabezpieczyć się na taką okoliczność?
    Wyżej wymienione urządzenia mają łącznie około 150W mocy, myślałem nad zastosowanie UPS od komputera, ale przy takim poborze energii wystarczy on na 20-40 minut pracy (w każdym razie mowa o takich w przedziale cenowym do 50-100zł). Myślałem o zastosowaniu akumulatora samochodowego (miałbym możliwość tanio kupić coś o pojemności 30-40Ah). Czy mógłby ktoś podpowiedzieć w jaki sposób samemu, dość niskim kosztem skonstruować układ podtrzymania z zimnym startem? Czy raczej jest to gra nie warta świeczki i lepiej podłączyć takowy akumulator do układu ze starego UPS bez baterii?

0 21
  • #2 11 Gru 2011 18:46
    DawiDD
    Poziom 28  

Temat bardzo szeroko był już opisany na elektrodzie. Ogólnie UPS i aku samochodowy sprawia sporo problemu (ładowanie)

0
  • #3 11 Gru 2011 19:00
    strykul
    Poziom 17  

Czyli raczej liczyć na coś gotowego niż samoróbki?

0
  • #4 13 Gru 2011 07:49
    DawiDD
    Poziom 28  

To już zależy jakimi finansami na to dysponujesz, niedawno na allegro był nowy ups 750W za 395zl. Na sama pompę trochę by pociągnął.

0
  • #5 13 Gru 2011 09:02
    mikstu2
    Poziom 27  

A może by tak rozważyć zastosowanie małego agregatu prądotwórczego o mocy np. 650 - 1000VA.
    Rozwiązanie to pomimo wyższych kosztów? ma niewątpliwe zalety:
    nieograniczony czas pracy zależny tylko od ilości posiadanego paliwa no i możliwość zasilenia jeszcze niektórych odbiorników w domu, choćby tylko oświetlenia, co w wieczornej porze jest nie do przecenienia...

0
  • #6 13 Gru 2011 13:59
    strykul
    Poziom 17  

Niestety, mam maleńką kotłownię, poza piecem mieści się tam kaster z 100-150 kg miału i pół kubika porąbanego drewna i już wtedy nie ma się jak obrócić...

0
  • #7 13 Gru 2011 19:03
    mikstu2
    Poziom 27  

Miałem na myśli agregat, który można by wynieść na zewnątrz, w razie potrzeby uruchomienia.
    Wcześniej trzeba tylko przygotować na stałe trochę kabla, który łączyłby kotłownię z przyłączem "na dworze".

0
  • #8 13 Gru 2011 20:40
    strykul
    Poziom 17  

Ale w sytuacji, gdy nie mam prądu i jestem w domu, to uchylam drzwiczki popielnika i piec działa jak zwykły stary piec kaflowy (sam zasysa sobie powietrze do spalania, a nie reguluje tego wentylator) a woda krąży grawitacyjnie. Chodzi mi głównie o moment, gdy w domu zostaje moja żona/dziecko którzy z obsługą pieca sobie nie poradzą lub gdy dom jest pusty (gdy wszyscy wracają z pracy czy szkoły to jest ciepło, bo podkładam rano przed wyjściem i sterownik utrzymuje temperaturę na piecu przez około 8-10 godzin na jednym zasypaniu)

0
  • #9 14 Gru 2011 09:21
    mikstu2
    Poziom 27  

Chyba najlepszym wyjściem byłoby tu zastosowanie jakiejś gotowej przetwornicy 12/230V lub UPS-a i do tego akumulator samochodowy o pojemności zależnej od czasu trwania przerw w zasilaniu. Tyle tylko, że należałoby co jakiś czas kontrolować stan akumulatora i w razie potrzeby ładować go z osobnego prostownika.
    Dobrze byłoby też zabezpieczyć akumulator przed nadmiernym rozładowaniem, co nie powinno być problemem (jakiś wyłącznik podnapięciowy).
    Ja przynajmniej w Twojej sytuacji tak bym zrobił.
    No i jeszcze jedno: dobrze by było gdyby przetwornica/UPS dawał na wyjściu sinusoidę a nie jej aproksymację lub co gorzej prostokąt, bo i takie się też spotykało.

1
  • #10 15 Gru 2011 13:50
    grzezio
    Poziom 2  

Zależy jaką pompą dysponujesz, ja miałem problem z Grundfosem Alpha 2 kiedy dostawała napięcie z aproksymowanej sinusoidy.

0
  • #11 27 Gru 2011 18:15
    190_Wojciech
    Poziom 20  

A może takie rozwiązanie Cie usatysfakcjonuje ?
    Link
    Nie jest to UPS więc przy przełączaniu pojawi się przerwa i trzeba to wziąć pod uwagę przy ew. zakupie !

0
  • #12 09 Sty 2012 14:58
    eryk1970
    Poziom 9  

Witam.
    Może coś takiego.
    CPS600E

Wysoki prąd ładowania do 10A- z możliwością ustawienia co 25% nominału
    Kompatybilny z generatorami - dłuższy czas działania
    Nieograniczone możliwości rozbudowy o dodatkowe baterie - wydłużenie czasu działania
    Automatyczne przejście na pracę bateryjną (UPS)
    Współpraca z baterią akumulatorów 12V
    RGR- rozłącznik głębokiego rozładowania ( ochrona baterii przed nadmiernym rozładowaniem)
    Automatyczny Regulator Napięcia (AVR)
    Zabezpieczenie przed zanikiem zasilania i zbyt wysokim napięciem
    Niewielkie rozmiary i waga
    Ostrzeżenie o odwrotnej polaryzacji
    Możliwość konfiguracji - zmiana parametrów:

2
  • #13 19 Sty 2012 22:37
    pkkk_kk
    Poziom 10  

Witam i jednocześnie proszę o wyrozumiałość.
    Zakupiłem prezentowany wyżej EPS CPS600W, kupiłem również akumulator głębokiego rozładowania 100Ah energy 720A 12V EN. Zasilanie awaryjne ma zaspokoić zapotrzebowanie prądu dla 3 pomp CO OM 20-40 pracujące na 1 biegu oraz pompki powietrza ACO-007 120W. Okazało się, iż podłączenie samej pompki powietrza powoduje prawie natychmiastowe wyłączenie EPS-a pojawia się błąd F02. Zauważyłem również, iż wspomniana pompka podłączona do innych UPS-ów powoduje w nich znaczne buczenie. Pompka pracuje na zasadzie elektromagnesu i ma wstawioną diodę szeregowo w obwodzie. Proszę podpowiedź co zrobić by pompka miała zabezpieczenie na wypadek braku prądu - bo inaczej moje podopieczne rybki padną.

0
  • #14 20 Sty 2012 17:18
    mikstu2
    Poziom 27  

pkkk_kk napisał:
    Zauważyłem również, iż wspomniana pompka podłączona do innych UPS-ów powoduje w nich znaczne buczenie.

UPS-y w zasadzie przeznaczone są do zasilania awaryjnego komputerów (zasilacze impulsowe).
    Kiedyś z mego UPS-a, w razie dłuższego braku napięcia w sieci energetycznej mogłem zasilać lampę ze świetlówką 11W przez kilka godzin. Światło było super w porównaniu do iluś tam świeczek.
    Przy innych odbiornikach może być bardzo różnie.
    Chyba jednak najlepiej sprawdzić to doświadczalnie...

0
  • #15 20 Sty 2012 18:10
    pkkk_kk
    Poziom 10  

Tak - doświadczalnie ...
    Próbuje zrozumieć jaki wpływ ma - a ma - dioda zamontowana w pompce.
    Przypuszczam, iż powoduje to nierównomierne obciążenie przetwornicy w EPS-sie. Zauważyłem również gdy podłączyłem dodatkowo (nieszczęsną) pompkę oraz pompę od CO to czas pracy znacznie się wydłużył (oczywiście w liczono sekundach) do pojawienia się błędu. Przeczytałem gdzieś, że powinienem podłączyć równolegle do pompki kondensator ok 50uF. Nie sprawdzałem tego - czy może ktoś to potwierdzić.

0
  • #16 21 Sty 2012 19:32
    kidu22
    Poziom 35  

Jaka dioda ! Daj foto bo jeszcze nie spotkałem w silniku indukcyjnym żadnej diody.

Filtr Rc zmniejsza harmoniczne i buczenie układu.

0
  • #17 22 Sty 2012 15:37
    pkkk_kk
    Poziom 10  

kidu22 napisał:
    Jaka dioda ! Daj foto bo jeszcze nie spotkałem w silniku indukcyjnym żadnej diody.

Witam nie chodzi o pompkę indukcyjną lecz pompkę powietrza - elektromagnetyczną aco-007.
    Dane techniczne pompki:
    【ELECTRICAL MAGNETIC AIR PUMP】
    MODEL ACO-007
    VOLTAGE 220V/50HZ
    POWER 120W
    PRESSURE 0.04MPa
    OUTPUT 90L/min
    WEIGHT 3.8kg
    DIMENSIONS 248*101*152mm
    Przypuszczam, iż problemem jest nierównomierne obciążenie falownika
    które ze względu na zainstalowaną diodę w pompce powietrza, obciąża go tylko jednopolówkowo. Powoduje to, iż każdy UPS się grzeje, buczy, brzęczy i się zawiesza. Inteligentniejsze jak CPS600E wyświetlają kod błędu FO2. Potrzebuje pomocy jak i czym zasilić awaryjnie przytoczoną pompkę powietrza typu elektromagnetycznego.

0
  • #18 22 Sty 2012 17:15
    mikstu2
    Poziom 27  

Tak dla uściślenia:
    Jest to chyba pompa membranowa, która przy dodatniej połówce sinusoidy tłoczy powietrze, a przy ujemnej wraca do stanu spoczynkowego. Stąd też ta dioda.
    Wydajność 90 l/min oznacza jakieś większe akwarium lub zbiornik wodny...

0
  • #19 22 Sty 2012 17:52
    pkkk_kk
    Poziom 10  

mikstu2 napisał:
    Hm...
    Jest to chyba pompa membranowa, która przy dodatniej połówce sinusoidy tłoczy powietrze, a przy ujemnej wraca do stanu spoczynkowego.
    ...

Dioda odcina ujemną połówkę wtedy tłoczek mechanicznie (sprężyna) powraca w pierwotne położenie. Próbuje w rozważaniach potraktować samą pompkę jako dławik - charakterystyka napięciowo prądowa powinna wyglądać tak
    Wynika z tego że w momencie unoszenia się dodatniej sinusoidy przesuwany jest tłok w pozycję max wychylenia, w momencie przechodzenia w ujemną polówkę dioda odcina prąd lecz zaindukowane napięcie w rdzeniu pompki pomaga wrócić membranie w pierwotne położenie. Przypuszczam, iż to właśnie powoduje nieprawidłowa pracę falownika i jego zawieszenie. Rozważając co będzie jeśli podłączę do pompki kondensator
    Czy takie podłączenie nie spowoduje obniżenie wydajności pompki? Co na to falownik. Czy któryś z kolegów może mi na to odpowiedzieć?
    Jednocześnie przepraszam autora postu za przesunięcie tematu na pompkę powietrza - lecz nie wiem czy sterowniki do pieców nie mają podobnego problemu i się zawieszają.

0
  • #20 07 Lut 2012 20:12
    pkkk_kk
    Poziom 10  

Witam. Co do urządzenia CPS600E to nie udało mi się uruchomić opisywanej pompki. Dopiero z mocniejszym bratem CyberPower EPS CPS1000E pompka ruszyła. Dzięki uprzejmości firmy ORVALDI z Wrocławia otrzymałem bezpłatnie urządzenie INV12-500W do przetestowania.... test wkrótce.

0
  • #21 09 Mar 2012 21:43
    pkkk_kk
    Poziom 10  

...
    Po kilku tygodniach pracy ...
    zasilacz ORVALDI INV12-0,5kW 500W
    obciążenie 3 x pompa CO tryb pracy 36W plus wspominana pompa elektromagnetyczna ok 120W - pompa powietrza
    akumulator 100Ah głębokiego rozładowania
    praca w trybie awaryjnym - BEZ ZARZUTU - huczy, brzęczy ale jako jedyna PRACUJE.

0
  • #22 02 Gru 2013 08:11
    kiciak88
    Poziom 10  

Kolego mógłbyś jeszcze napisać ile czasu wytrzymuje na tym akumulatorze?

Pzdr

0