Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programy dosowe w XP. Brak reakcji na klawiaturę i myszkę.

13 Gru 2004 19:26 3061 28
  • Poziom 28  
    Witam.

Tak tak wiem ze to juz bylo, ale ....
    Przegralem ten plik autoexec.nt z repair do system32 i programy juz sie urchamiaja tylko ze nie reaguja na klawiatrue ani na myszke. Czyzby gdzies jeszcze brakowalo jakiegos wpisu ?? A wogole to nie wiem czemu tak sie poznienialo bi nie instalowalem zadnych dodatkow ani sp2 do windowsa.
  • Poziom 28  
    ekhm i co nikt nie wie co z ta klawiatura i myszka ? :)
  • Poziom 28  
    no wlasnie mam, i programy sie odpalaja tyko ze nie moge np pisac w tubro pascalu i innych dosowskich programach jakie mam i jakie wczesniej mi dzialaly.
  • Spec od komputerów
    hm, a jak uruchomisz np. command.com to mozesz w nim cos napisac czy tez nic? jak uruchomisz w trybie pelnoekranowym to jest to samo?
  • Poziom 28  
    nie moge wogole pisać, obojetnie czy okno czy pełęn ekran. Zauważyłem ze coś/ktoś namiętnie wywala mi tego autoexeca.nt z system32 po ponownym uruchomieniu komputera.

Wstawiam loga z jacka może ktos tu sie dopatrzy jakiegoś robaczka.
    Running processes:
    C:\WINDOWS\System32\smss.exe
    C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
    C:\WINDOWS\system32\services.exe
    C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
    C:\WINDOWS\System32\Ati2evxx.exe
    C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
    C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
    C:\Program Files\Sygate\SPF\smc.exe
    C:\WINDOWS\system32\Ati2evxx.exe
    C:\WINDOWS\Explorer.EXE
    C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
    C:\Program Files\Tech\MagicBall\2.2\LWBWHEEL.exe
    C:\WINDOWS\SOUNDMAN.EXE
    C:\Program Files\Win Comm\WinComm.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpotdd01.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpohmr08.exe
    C:\Program Files\Win Comm\WinLock.exe
    C:\Program Files\Gadu-Gadu\gg.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpoevm08.exe
    C:\WINDOWS\System32\drivers\CDAC11BA.EXE
    C:\Program Files\CPUCooL\CooLSrv.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\Bin\hpoSTS08.exe
    C:\Program Files\Winamp\winamp.exe
    C:\WINDOWS\System32\javaw.exe
    C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe
    H:\programy\HijackThis.exe

R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = http://www.google.pl/
    R1 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Default_Search_URL = http://www.microsoft.com/isapi/redir.dll?prd=ie&ar=iesearch
    R1 - HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings,ProxyServer = w3cache.man.bydgoszcz.pl:8080
    O2 - BHO: (no name) - {A5366673-E8CA-11D3-9CD9-0090271D075B} - C:\PROGRA~1\FLASHGET\jccatch.dll
    O3 - Toolbar: FlashGet Bar - {E0E899AB-F487-11D5-8D29-0050BA6940E3} - C:\PROGRA~1\FLASHGET\fgiebar.dll
    O4 - HKLM\..\Run: [WinampAgent] "C:\Program Files\Winamp\Winampa.exe"
    O4 - HKLM\..\Run: [SmcService] C:\PROGRA~1\Sygate\SPF\smc.exe -startgui
    O4 - HKLM\..\Run: [LWBMOUSE] C:\Program Files\Tech\MagicBall\2.2\LWBWHEEL.exe
    O4 - HKLM\..\Run: [SoundMan] SOUNDMAN.EXE
    O4 - HKLM\..\Run: [AtiPTA] atiptaxx.exe
    O4 - HKLM\..\Run: [Win Comm] C:\Program Files\Win Comm\WinComm.exe
    O4 - Startup: Power Project.lnk = C:\Program Files\Gadu-Gadu\PowerGG.exe
    O4 - Global Startup: hpoddt01.exe.lnk = ?
    O4 - Global Startup: hp psc 1000 series.lnk = ?
    O8 - Extra context menu item: E&ksport do programu Microsoft Excel - res://C:\PROGRA~1\MICROS~2\OFFICE11\EXCEL.EXE/3000
    O8 - Extra context menu item: Ściągnij przy pomocy FlashGet'a - C:\Program Files\FlashGet\jc_link.htm
    O8 - Extra context menu item: Ściągnij wszystko przy pomocy FlashGet'a - C:\Program Files\FlashGet\jc_all.htm
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Sun Java Console (HKLM)
    O9 - Extra button: Badanie (HKLM)
    O9 - Extra button: Related (HKLM)
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Show &Related Links (HKLM)
    O9 - Extra button: FlashGet (HKLM)
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: &FlashGet (HKLM)
    O9 - Extra button: Yahoo! Messenger (HKLM)
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Yahoo! Messenger (HKLM)
    O16 - DPF: {15AD4789-CDB4-47E1-A9DA-992EE8E6BAD6} - ms-its:mhtml:file://c:\nosuxyz.mht!http://213.158.119.18/auto/loudtorg.chm::/bridge-c46.cab
    O16 - DPF: {D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000} (Shockwave Flash Object) - http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/cabs/flash/swflash.cab
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{372BBD32-308B-4E17-B4C7-0D8011B75E78}: NameServer = 213.77.40.66,213.77.40.73
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{866BE470-B8E2-4DE8-B3AD-96730868AF9A}: NameServer = 212.122.213.225,212.122.213.224
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{9D6044BB-AA79-4E8A-A18F-E9D7AA85A2D6}: NameServer = 212.122.213.225,212.122.213.224
  • Spec od komputerów
    eh Virusa masz :P
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Sun Java Console (HKLM)
    O9 - Extra button: Badanie (HKLM)
    O9 - Extra button: FlashGet (HKLM)
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: &FlashGet (HKLM)
    O9 - Extra button: Yahoo! Messenger (HKLM)
    O9 - Extra 'Tools' menuitem: Yahoo! Messenger (HKLM)
    O16 - DPF: {15AD4789-CDB4-47E1-A9DA-992EE8E6BAD6} - ms-its:mhtml:file://c:\nosuxyz.mht!http://213.158.119.18/auto/loudtorg.chm::/bridge-c46.cab
    -
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{372BBD32-308B-4E17-B4C7-0D8011B75E78}: NameServer = 213.77.40.66,213.77.40.73
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{866BE470-B8E2-4DE8-B3AD-96730868AF9A}: NameServer = 212.122.213.225,212.122.213.224
    O17 - HKLM\System\CCS\Services\Tcpip\..\{9D6044BB-AA79-4E8A-A18F-E9D7AA85A2D6}: NameServer = 212.122.213.225,212.122.213.224
    Cos duzo masz tych wpisow? Czy wszystkie 3 sa poprawne?
  • Poziom 28  
    tak te wpisy z ip i dnsami sa poprawne. Ale gdzie tu jest wirus ? zaraz to usune i zobaczymy co sie stanie :>
  • Spec od komputerów

Sprawdz tez:
    C:\WINDOWS\System32\drivers\CDAC11BA.EXE bo to niby o jakchs zabezpieczen ale moglo sie cos podszyc po to.
  • Poziom 39  
    Usuń to, co podał Kolobos, bo to złośliwe dodatki do Flashgeta. Najważniejszy jednak jest trojan winComm/Winlock

O2 - BHO: (no name) - {A5366673-E8CA-11D3-9CD9-0090271D075B} - C:\PROGRA~1\FLASHGET\jccatch.dll
    O3 - Toolbar: FlashGet Bar - {E0E899AB-F487-11D5-8D29-0050BA6940E3} - C:\PROGRA~1\FLASHGET\fgiebar.dll
    O4 - HKLM\..\Run: [Win Comm] C:\Program Files\Win Comm\WinComm.exe
    O8 - Extra context menu item: Ściągnij przy pomocy FlashGet'a - C:\Program Files\FlashGet\jc_link.htm
    O8 - Extra context menu item: Ściągnij wszystko przy pomocy FlashGet'a - C:\Program Files\FlashGet\jc_all.htm
  • Poziom 28  
    Usunołem wszystko oprocz dwoch wpisow ktorych nie da sie nawet w awaryjnym wywalic(przywracanie systemu wyłączone):

co do pliku :
    C:\WINDOWS\System32\drivers\CDAC11BA.EXE to jest to Macrovision RTS Services (wywalic to w awaryjnym bo normalnie jest odmowa dostepu?).

Nadal cos namietnie mi usuwa tego autoexeca z katalogu.
  • Spec od komputerów
    :arrow: md

Zmylilo mnie to Win Comm, myslalem ze to cos od Windows Commandera i nawet nie sprawdzilem :P

Ps. "Jak dobrze, ze md jest tak blisko" ;-)

:arrow: aren
    Najpierw zabij te procesy w menadzerze zadan o ile je tam widac, jak nie to sciagnij proces explorera z wininternals -> google :-)
  • Poziom 39  
    Pliki i wpisy, które są nie do ruszenia w normalnym trybie, usuwamy w trybie awaryjnym.
    Mam nadzieję, że wyłączyłeś przywracanie systemu, bo od tego należało zacząć. Po uporaniu się z robalami, włącz sobie przywracanie systemu, jeżeli potrzebujesz.
  • Poziom 28  
    aren napisał:
    Usunołem wszystko oprocz dwoch wpisow ktorych nie da się nawet w awaryjnym wywalic(przywracanie systemu wyłączone):

Ten win com wywalilem z pod linuxa bo w awaryjnym tez nie chcial dać sie wywalić. Natomiast jest problem z tym plikiem
    poniewaz on nie pojawia sie ani w awaryjnym ani w linuxie, a w normalnym trybie nie moge go wywalic bo jest odmowa dostepu, a proces o takiej nazwie nie istnieje.

edit:
    aren sie zdenerwowal i wywalil to cos w dosie. Zalanczam kolejny log z jacka po czystkach:

Running processes:
    C:\WINDOWS\System32\smss.exe
    C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
    C:\WINDOWS\system32\services.exe
    C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
    C:\WINDOWS\System32\Ati2evxx.exe
    C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
    C:\Program Files\Sygate\SPF\smc.exe
    C:\WINDOWS\system32\Ati2evxx.exe
    C:\WINDOWS\system32\userinit.exe
    C:\WINDOWS\Explorer.EXE
    C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
    C:\Program Files\Tech\MagicBall\2.2\LWBWHEEL.exe
    C:\WINDOWS\SOUNDMAN.EXE
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpotdd01.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpohmr08.exe
    C:\Program Files\Gadu-Gadu\gg.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\bin\hpoevm08.exe
    C:\Program Files\CPUCooL\CooLSrv.exe
    H:\programy\HijackThis.exe
    C:\Program Files\Hewlett-Packard\Digital Imaging\Bin\hpoSTS08.exe
    C:\DOCUME~1\arenik\USTAWI~1\Temp\update.tmp

R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = http://www.google.pl/
    R1 - HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings,ProxyServer = w3cache.man.bydgoszcz.pl:8080
    O4 - HKLM\..\Run: [WinampAgent] "C:\Program Files\Winamp\Winampa.exe"
    O4 - HKLM\..\Run: [SmcService] C:\PROGRA~1\Sygate\SPF\smc.exe -startgui
    O4 - HKLM\..\Run: [LWBMOUSE] C:\Program Files\Tech\MagicBall\2.2\LWBWHEEL.exe
    O4 - HKLM\..\Run: [SoundMan] SOUNDMAN.EXE
    O4 - HKLM\..\Run: [AtiPTA] atiptaxx.exe
    O4 - Startup: Power Project.lnk = C:\Program Files\Gadu-Gadu\PowerGG.exe
    O4 - Global Startup: hpoddt01.exe.lnk = ?
    O4 - Global Startup: hp psc 1000 series.lnk = ?
    O8 - Extra context menu item: E&ksport do programu Microsoft Excel - res://C:\PROGRA~1\MICROS~2\OFFICE11\EXCEL.EXE/3000
    O16 - DPF: {D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000} (Shockwave Flash Object) - http://fpdownload.macromedia.com/get/shockwave/cabs/flash/swflash.cab
  • Spec od komputerów
    Chyba juz nie ma smieci, przynajmniej ja nie widze, ale moze za dlugo juz siedze przy komputerze %)
  • Poziom 28  
    tez mi sie wydaje ze nic nie ma, bo ten autoexec jest na swoim miejscu tylko ze ... nadal nie mam klawiatury ani myszki w dosie :)
  • Spec od komputerów
    hm, najlepiej niech ktos kto ma XP wklei zawartosc swojego autoexec.nt i config.nt , zobaczysz czy masz ok wszystko.
  • Poziom 28  
    no właśnie.. mogłby ktoś tu wstawić autoexeca i configa bo utknołem w martwym punkcie :)
  • Spec od komputerów
    autoexec.nt:
    Code:
    @echo off

REM Plik AUTOEXEC.BAT nie jest używany do inicjacji środowiska
    REM MS-DOS.
    REM AUTOEXEC.NT jest używany do inicjacji środowiska MS-DOS
    REM jeśli inny
    REM plik startowy nie jest określony w pliku PIF programu.
    REM Instaluj rozszerzenia CD ROM
    lh %SystemRoot%\system32\mscdexnt.exe
    REM Instaluj readresator sieci (ładuj przed dosx.exe)
    lh %SystemRoot%\system32\redir
    REM Instaluj obsługę DPMI
    lh %SystemRoot%\system32\dosx
    REM Poniższy wiersz włącza obsługę karty Sound Blaster 2.0 na
    REM NTVDM.
    REM Polecenie, które ustawia środowisko BLASTER, jest
    REM następujące:
    REM SET BLASTER=A220 I5 D1 P330
    REM gdzie:
    REM A określa bazowy port We/Wy karty sound blaster
    REM I określa wiersz żądania przerwania
    REM D określa 8-bitowy kanał DMA
    REM P określa bazowy port We/Wy MPU-401
    REM T określa type karty sound blaster
    REM 1 - Sound Blaster 1.5
    REM 2 - Sound Blaster Pro I
    REM 3 - Sound Blaster 2.0
    REM 4 - Sound Blaster Pro II
    REM 6 - Sound Blaster 16/AWE 32/32/64
    REM
    REM Domyślna wartość to A220 I5 D1 T3 i P330. Jeśli któryś
    REM przełącznik nie zostanie określony, użyta będzie wartość
    REM domyślna. (UWAGA, ponieważ wszystkie porty są wirtualne,
    REM podane tu informacje nie muszą
    REM odpowiadać prawdziwemu ustawieniu sprzętu.) NTVDM
    REM obsługuje tylko kartę
    REM Sound Blaster 2.0. Jeśli przełącznik T jest określony, musi
    REM on być
    REM ustawiony na wartość 3.
    SET BLASTER=A220 I5 D1 P330 T3
    REM Aby wyłączyć obsługę karty sound blaster 2.0 na NTVDM,
    REM określ nieprawidłowy adres bazowy portu We/Wy SB.
    REM Na przykład:
    REM SET BLASTER=A0

config.nt:
    Code:
    REM DOSONLY

REM Standardowo możesz uruchomić dowolny rodzaj programu z
    REM COMMAND.COM.
    REM Jeśli uruchomisz program inny niż typu MS-DOS, uruchomione
    REM TSR mogą zostać uszkodzone. Aby mieć pewność, że tylko
    REM programy typu MS-REM DOS
    REM będą mogły być uruchomione, dodaj polecenie DOSONLY do
    REM CONFIG.NT lub
    REM innego pliku startowego.
    REM
    REM EMM
    REM Możesz użyć polecenia EMM do ustawienia EMM(Expanded
    REM Memory Manager).
    REM Składnia:
    REM
    REM EMM = [A=AltRegSets] [B=BaseSegment] [RAM]
    REM
    REM AltRegSets
    REM określa cały zestaw alternatywnego mapowania rejestrów
    REM (Alternative Mapping Register Sets) który ma być
    REM obsługiwany przez system.
    REM 1 <= AltRegSets <= 255. Wartością domyślną jest 8.
    REM
    REM BaseSegment
    REM określa adres pierwszego segmentu w pamięci
    REM konwencjonalnej DOS, REM który zostanie przydzielony
    REM przez system dla bloków stron EMM.
    REM Musi to być wartość szesnastkowa (Hex).
    REM 0x1000 <= BaseSegment <= 0x4000. Wartość ta jest
    REM zaokrąglana w dół do granicy 16KB. Wartością domyślną
    REM jest 0x4000
    REM
    REM RAM
    REM określa, że system powinien przydzielać 64 KB przestrzeni
    REM adresowej z pamięci górnej (UMB) dla bloków stron EMM, a
    REM pozostawiać resztę (jeśli jest dostępna) do użycia przez DOS
    REM do obsługi
    REM poleceń LOADHIGH i DEVICEHIGH. System standardowo
    REM używa całej dostępnej pamięci UMB dla bloków stron.
    REM
    REM Rozmiar EMM jest określony w pliku PIF (przypisanym do
    REM programu lub _default.pif). Jeśli rozmiar określony w
    REM pliku PIF wynosi zero, EMM jest wyłączana i polecenie
    REM EMM jest ignorowane.
    REM
    dos=high, umb
    device=%SystemRoot%\system32\himem.sys
    files=40

Za duzo to tego nie ma, prawie same komentarze :P
    Wszystkie linie z REM mozesz usunac :-)
  • Poziom 28  
    mam dokladnie takie same pliki, czyli wynika stad, że problem ten nie leży w tych plikach :(
  • Spec od komputerów
    A jezeli uruchomisz samo cmd lub command.com to myszka i klawiatura dziala czy tez nie?
    Nie wiem czy to cos da ale moze sprobuj zalogowac sie jako inny user i wtedy sprawdzic, chociaz to pewnie nic nie da ale sprobowac mozna :-)
  • Poziom 26  
    Włącz w Biosie (jeśli posiadasz taką opcję) - opcję "PS/2 Mouse & Keyboard Support for DOS Mode"
  • Spec od komputerów
    longines napisał:
    Włącz w Biosie (jeśli posiadasz taką opcję) - opcję "PS/2 Mouse & Keyboard Support for DOS Mode"

Nigdny nie spotkalem sie z taka opcja w biosie, mozesz wyjasnic co ona mialaby robic, skoro PS/2 normalnie dziala pod dosem?
  • Spec od komputerów
    :arrow: md
    Ale tutaj problemem jest to ze programy dosowe nie reaguja na klawiature i myszke, wiec to nie wina config.nt i auoexec.nt skoro na standardowych ustawieniach programy normalnie dzialaja bez dodawania obslugi strony kodowej czy co tam jest jeszcze doddane :-)
  • Poziom 28  
    no wlasnie to nie jest wina od strony windowsa, tylko sprzetu bo zmienialem plyte glowna. I napewno cos w biosie jest tylko ze nie mam takiej opcji jak napisal longines.

Ps. sprawdzalem na innym koncie i jest tak samo.
  • Poziom 39  
    Tak, problem jednak w tym, że w pliku config.nt zauważyłem wpis: FILES=40 - to jest niedopuszczalnie niska wartość. Trzeba tutaj wstawić minimum 100, a niektóre programy potrzebują ponad 120. Mając mocny sprzęt, można pozwolić sobie na wartość w okolicach 200, na pewno nie zaszkodzi.
    Inną sprawą jest, że niektóre programy dosowe nie potrafią obsłużyć myszki, inne znowu mają wbudowany sterownik myszki (często pod COM 1) i to od programu zależy, czy obsługuje poprawnie myszkę, czy nie.
    Na koniec - trudno odpowiadać na takie posty, gdzie pytający w ścisłej tajemnicy trzyma nazwę programu, z którym ma problemy. Inaczej się podpowiada, znając przynajmniej minimum potrzebnych szczegółów, a inaczej, kiedy musimy zgadywać prawie wszystko.

-----------------------------------------
    :arrow: Aren: Napisz jaką masz płytę, to podpowiemy, co trzeba w biosie zmienić. Napisz jaki program, lub sam sprawdż plik wsadowy (np. start.bat), który uruchamia program. Może w tym pliku są opcje, które należy odpowiednio ustawić. Spróbuj we właściwościach programu ustawić zgodność z Win 95 itd, itp. Rozwiązań może być dużo. Podaj więcej szczegółów, to problem rozwiążemy jeszcze w tym roku.
  • Poziom 28  
    md .... ale ja pisalem ze mam problem z turbo pascalem a to chyba nazwa programu :). Zgodnosci juz ustawialem i tez nie dziala. Teraz mam plyte epox 8krai, a wczesniejsz wszystko dzialalo ma msi kt4av.
  • Poziom 26  
    Kolobos napisał:
    longines napisał:

Nigdny nie spotkalem się z taka opcja w biosie, mozesz wyjasnic co ona mialaby robic, skoro PS/2 normalnie dziala pod dosem?

Niestety, nie potrafię wyjaśnić po co komu taka opcja w Biosie. Wpadając do tego tematu, pierwsze co mi sie nasunęło na myśl o takiej opcji, którą widziałem onegdaj w Biosie AMI. Nie znam jej przeznaczenia, ale skoro tam była musiała do czegoś słuzyć.

I bynajmniej nie pomyliłem jej z "MPU-401 DOS Support", która także się pojawiała (a może i pojawia dalej) w biosach.

Oprócz "wychwycenia" nieprawidłowości w listingach rejestru systemowego i logów startowych (które już zauważyliście), nic innego do głowy mi nie przychodzi. A nuż, widelec to to ;-)