Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośna praca wentylatora - sposoby na wyciszenie

26 Gru 2011 17:26 9541 24
  • Poziom 10  
    Witam. Mam pewien problem z wentylatorem. W moim kompie mam problem ze zbyt glośnym wiatrakiem na karcie graficznej. Mam karte gf 8600 gt i kiedyś zepsul mi sie jej wentylator. W serwisie wymienili mi na nowy nie oryinalny i troche wiekszy niz standardowy. I caly problem polega na tym, ze mimo tego ze dobrze chlodzi moja karte to jest zdecydowanie za glośny. Podlaczony jest do wejscia na plycie glownej. Probowalem zmniejszyc jego predkosc w programie speed temp ale to nie zadzailalo. Jak jeszcze mozna zmniejszyc prekośc? Nalepiej zeby bylo to automatyczne o temperatury.
    ps sorry za dziwna pisownie i bledy ale mam zepsuta klawiature w lapku i niestety na razie nie moge nic na to porazic
  • Poziom 25  
    Obroty wentylatora możesz zmniejszyć na kilka sposobów:
    1. Programowo np. HWMonitor
    2. Wlutowywując rezystor na kabelku wentylatora
    3. Zasilając wentylator z linii 12V i 5V np. z wtyczki molex uzyskując w ten sposób napięcie 7V

Spróbuj nasmarować wentylator wlewająć odrobinę oleju na łożyska.
    Ostatecznie wymiana na bardziej cichy.
  • Poziom 10  
    A w jaki sposób mozna to zrobic proramem HW Monitor? Mam ten program i nie widzialem tam takiej obcji. A co do tego zailania to jak mozna to zmienić skoro wentylator jest zasilany z 3 pinowego wejścia na plycie głownej? Potrzebna jest jakaś przejściówka?
  • Poziom 10  
    Zapomnialem o tym napisac ale juz probowalem tym programem ale niestety nie pomoglo. Sa tam 4 wartosci do regulacji z czego 1 to wentylator od procesora a zmnieszenie pozotalych 3 wartosci nie wplywa na prekosc obrotow tego wlasciwego.
  • Poziom 10  
    Wiec co jeszcze moge zrobic, zeby wyciszyc ten wentylator (najleiej zeby jakos zmnieszyc predkosc) oprocz wymiany na nowy i nasmarowania osi? Moze jakims programem zmniejszyc predkosc, a jak nie programem to moze w biosie jakos?
  • Poziom 43  
    Na wyrobiony wentylator nie poradzi się zbyt wiele, oliwienie go da krótkotrwały efekt albo żaden. Jeśli jest nowy, to nie powinien być zużyty. Skoro podłączyłeś go do płyty głównej, to chodzi z pełną prędkością (12V) i nie wyregulujesz go ustawieniami karty, bo musiałby być podłączony bezpośrednio do niej. Nie każda płyta główna umożliwia sterowanie obrotami wentylatorów 3-pin, dlatego różne SpeedFany nie pomagają. Podejrzewam, że na tym GeForcu jest wyprowadzenie złącza wentylatora mini, będzie potrzebna mała wtyczka. Wtedy będziesz miał możliwość sterowania prędkością obrotów za pomocą oprogramowania Nvidii albo będzie się to odbywać automatycznie.

Z drugiej strony, jeśli wentylator jest ok, to możesz wymienić pastę termoprzewodzącą np. na Zalmana STG-2 o ile nie wiąże się to z utratą gwarancji. To zapewni niższe temp. i można się pokusić o podłączenie wentylatora na 7V lub 9V (5V to za mało) do molexa lub złącza 3-pin na płycie głównej bez ryzyka, że karta będzie się przegrzewać.

Dodano po 8 [minuty]:

przemq24 napisał:
    Zasilając wentylator z linii 12V i 5V np. z wtyczki molex uzyskując w ten sposób napięcie 7V
    To jest ryzykowne i trzeba o tym kolegę uprzedzić. Lepiej zastosować regulator obrotów lub rezystor.
  • Poziom 10  
    A czy jest mozliwe podlaczenie wentylatora przez jakas przejsciowke, albo pobawienie sie kabelkami od wentylatora, zeby podlaczyc go do gniazdka o nizszym napieciu?
    Kiedys widzialem taki poradnik jak podlaczyc wentylator do gniazda molex. Wystarczylo obciac wtyczke wentylatora i molex, a potem polaczyc odpowiednie kabelki ze soba.
  • Poziom 43  
    Jest kilka możliwości:

1) regulator obrotów np. Zalman Fanmate 2
    2) przejściówka z rezystorem (7V lub 9V), szukaj AAB Cooling AAB C15 lub AAB C20
    3) wyjąć kabelki z wtyczki i podpiąć czerwony do czerwonego wejścia, a czarny do czarnego we wtyczce molex, uzyskasz 5V, to spowolni i wyciszy pracę wentylatora, ale karta będzie się najprawdopodobniej przegrzewać
    4) podłączenie bezpośrednio do złącza wentylatora na karcie
  • Poziom 10  
    A mozna sprobowac obciac wtyczke od starego wentylatora i podlaczyc nowy wentylator do tej mniejszej wtyczki, tak zebym mogl go podlaczyc do gniazda na karcie graficznej?
  • Poziom 43  
    Pio64 napisał:
    A mozna sprobowac obciac wtyczke od starego wentylatora i podlaczyc nowy wentylator do tej mniejszej wtyczki, tak zebym mogl go podlaczyc do gniazda na karcie graficznej?
    Tak.
  • Poziom 10  
    Niestety po podlaczeniu wentylatora do karty graficznej nadal chodzi on z pelna predkoscia. Zotalo mi tylko sprobowac podlaczyc go do wejscia molex, ale jak mam odlaczyc kabelki od wtyczki? Czy moze trzeba je po prostu uciac? Wolalbym jej nie psuc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    A jak podlaczyles go pod 7V? Chodzi mi o to gdzie go podlaczyles?
  • Poziom 43  
    Kolego, jeśli wentylator chodzi z pełna prędkością, to widocznie temp. karty tego wymaga i podłączenie go na 5V może spowodować jej przegrzanie. Automatyczne sterowanie jego pracą ustawiasz w oprogramowaniu Nvidii. Na 5V możesz puścić inny większy wentylator, np. 80x80mm, a podłączania na 7V unikaj, chyba, że rezystorem lub kontrolerem obrotów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Pisman napisał:

@jurek.adam Kolego mam podłączone wszystkie wentylatory pod 7 V a na Grafice mam 44 C. na 5 V - 48 C.
    Twoja sprawa, ale w razie awarii wentylatora podłączonego na 7V ulega uszkodzeniu zasilacz i być może coś jeszcze. Tak się nie powinno robić i o tym należy uprzedzić, a nie zachęcać innych do ryzykowania swoim sprzętem. Uszkodzenie wentylatora może nastąpić w każdej chwili i to nie z powodu jego zużycia, ale np. wady fabrycznej. Koledzy już Ci próbowali przemówić do rozsądku, ale bez skutku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2167539.html
  • Poziom 10  
    jurek.adam napisał:
    Kolego, jeśli wentylator chodzi z pełna prędkością, to widocznie temp. karty tego wymaga i podłączenie go na 5V może spowodować jej przegrzanie. Automatyczne sterowanie jego pracą ustawiasz w oprogramowaniu Nvidii. Na 5V możesz puścić inny większy wentylator, np. 80x80mm, a podłączania na 7V unikaj, chyba, że rezystorem lub kontrolerem obrotów.

A wiesz moze gdzie dokladnie znajde ta opcje do automatycznego sterowania, bo juz szukalem, ale nie moglem znalezc.
    I dzieki za ostrzerzenie, ale teraz moj wentylator chodzi z predkoscia 4000 obrotow na min. przy napieciu 12V i temp. karty wynosi przy obciazeniu 60 C, ale za to jest za glosny, wiec chce sprobowac. Bede sprawdzal temperature na wszelki wypadek.
    Ale uwazacie, ze nie powinienem podlaczac wentylatora pod 7V i 5V, bo moge uszkodzic zasilacz?
  • Poziom 20  
    A przed wymianą wentylatora w serwisie jak było-ciszej? Jeśli tak to oddaj im i niech poprawią. Napisz dokładnie co to za karta-podaj jej producenta.

Co to za podpowiedź -zasilanie 7V po podłączeniu do linii 5V i 12V-daj sobie z tym spokój-jeszcze sobie coś popsujesz.
  • Poziom 43  
    Wgraj najnowsze sterowniki ze strony Nvidii i szukaj zakładki z fotki:

Jeśli tego nie będzie, to zainstaluj NVclock: http://bertw.de/tn/proj/nvclock_w32/nvclock_w32_en.html

Wentylator musi być podłączony do karty. Jeśli nie zadziała, to bios karty nie obsługuje regulacji.

Możliwe, że w serwisie dali lipną pastę zamiast porządnej srebrnej albo źle zamocowali chłodzenie i się teraz przegrzewa, dlatego wentylator pracuje na najwyższych obrotach.
  • Poziom 20  
    Pio64 w linku który podałem temat jest wyjaśniony z przykładami jak wykonać prosty układ do regulacji obrotów.
  • Poziom 43  
    W przypadku awarii wentylatora może dojść do zwarcia obu linii zasilania (12V i 5V) i przez chwilę na wszystkie podzespoły zasilane z 5V może pójść napięcie 12V. To oznacza uszkodzenie zasilacza i tego co akurat zasilane jest z linii 5V. Żadne zabezpieczenia nie zadziałają, bo zasilacze standardowo nie mają zabezpieczeń na taką okazję. Awarie wentylatorów montowanych na kartach wcale nie należą do rzadkości - autorowi przecież się jeden już zepsuł. Rezystor kosztuje ok. 1 zł, a przejściówka z rezystorem to koszt kilka złotych, po co ryzykować uzyskiwaniem 7V bezpośrednio z molexa.
  • Poziom 10  
    Pufan napisał:
    A przed wymiana wentylatora w serwisie jak bylo-ciszej? Jesli tak to oddaj im i niech poprawia. Napisz dokladnie co to za karta-podaj jej producenta.

Moj poprzedni (oryginalny) wentylator sie spalil, ale wczesniej bylo ciszej. A ten nowy wentylator nie jest oryginalny i jest troche za duzy, ale odpowiednio go przymocowali. Powiedzieli, ze oryginalny wentylator do tej karty (geforce 8600 gt) kosztuje ok.50zl, ale moga zamontowac tanszy, wiec sie zgodzilem na ten tanszy.

Pufan napisał:
    Co to za podpowiedz -zasilanie 7V po podlaczeniu do linii 5V i 12V-daj sobie z tym spokój-jeszcze sobie cos popsujesz.

Masz racje, wole, zeby bylo glosno, niz ryzykowac awarii polowy czesci.

jurek.adam napisał:
    Wgraj najnowsze sterowniki ze strony Nvidii. Jeśli tego nie będzie, to zainstaluj NVclock.

Sprobuje jeszcze z tymi sterownikami.

Dzieki wszystkim za pomoc i zycze wam szczesliwego nowego roku!
  • Poziom 17  
    Przed wentylatorkiem zastosować regulator obrotów. Parę złoty na allegro albo samemu wstawić potencjometr.