Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System aktywny jak to ugryźć?

29 Gru 2011 21:29 2957 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Obecnie posiadam system pasywny oparty o wzmacniacz czterokanałowy napędzający dodatkowo sub. Zmieniałem radio na takie posiadające już czasówki, procek itp. bajery, mam też kurzący się dodatkowy wzmacniacz dwukanałowy
    Wyczytałem, że dużą korzyść przynosi osobne napędzanie przetworników tzn. oddzielne woofer, tweeter.
    Pytanie brzmi czy jest możliwość napędzania tego z pominięciem fabrycznych zwrotnic, a z wykorzystaniem tych w radiu?
    Czy są potrzebne jakieś dodatkowe zabezpieczenia w torze tweetera?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 15  
    Jeżeli radio ma procka to normalnie potniesz w radiu pomijając pasywne zwrotnice.
  • Poziom 15  
    Możesz kondensator zastosować jeżeli boisz się, że przeszadzisz.
  • Poziom 9  
    Kondensator dasz to nie sfajczysz, tylko wtedy cięcie z radia może nie dać oczekiwanego efektu.
  • Poziom 8  
    Witam. Podepnę się pod temat bo już powoli mam mętlik w głowie. Jak kolega mam radio z alpine cda - 9853r z możliwością cięcia pasma aktywnie. Do wzmacniacza 2-kanałowego JL 300/2 będą podłączone woofery DLS R6A i tweetery DSL UP1C przez oryginalne zwrotnice od DLS R6A. Do tego będzie skrzynia zamknięta z głośnikiem hertz es 300 pod wzmacniaczem 2-kanałowym zmostkowanym carpower hpb 1502. W radiu jest możliwość ustawienia zwrotnicy 2-way lub 3-way. Posiadam jeszcze wzmacniacz carpower hpb - 602 do ewentualnego użytku. Z tego co się domyślam będę musiał zastosować dodatkowy wzmacniacz (np.hpb - 602) na tweetery by pociąć odpowiednio pasmo z pozycji radia ? A może jakieś inne propozycje by to łatwiej zrobić? Jeśli potrzeba dla bezpieczeństwa użyć kondensatora to jakiego dać pod te tweetery by nie tracić na jakości i paśmie ? Trochę się rozpisałem ale mnie to męczy a mam jeszcze trochę pytań z tym związanych. Z góry dzięki za odpowiedz !
  • Moderator CarAudio
    nicam16 jeśli nie zmienisz ustawień tej Alpiny na USER (w tym menu w którym zmienia się kolory , funkcje radia itd) , to bawiąc się Xoverem radio nie pozwoli Ci zmienić cięcia tweetera poniżej 4kHz i tym samym nic nie spalisz . Zakup kondensatorków to wydawanie kasy , bo nie myśl że będą po 2zł szt ;)

etiv a Ty jakie masz radio? Może masz proca ale nie masz Xovera (948, 9812 itp) ?
  • Poziom 8  
    Ale podobno przy załączaniu wzmacniacza może spalić się tweeter. Ale cały czas nie wiem czy przy takiej konfiguracji sprzętu na głośnikach przednich jest sens ustawiać częstotliwość aktywnie pod radiem. Na skrzynię basową to wiem że mogę bo mam poprowadzony sygnał z wyjścia tylko na subwoofer. System przedni jest podłączony pod wzmacniacz 2-kanałowy + zwrotnice a z radia jest on podłączony z wyjścia front. I teraz całe sedno sprawy. Jeśli wyrzucę zwrotnice to jak nakaże z poziomu radia tweeterą odtwarzać częstotliwość w jakiej powinny pracować i to samo się tyczy wooferów w drzwiach ?
  • Moderator CarAudio
    No jak to jak? Zrobi to za Ciebie procesor przecież ;) Podpinasz wzmacniacz dla tweeterów pod FRONT , wzmacniacz pod woferki pod REAR i w Xoverze ustawiasz cięcia dla wofera i tweetera (manual ściągnij sobie) .
  • Poziom 21  
    Tak trochę odbiegając od tematu ...
    Kolego nicam16 zasilasz DLSy wzmacniaczem JL 300/2 i teraz chcesz przejść na aktywne cięcie i wykorzystać do zasilenia tweeterów wzmacniacz 2 klasy gorszy.
    Na twoim miejscu najpierw zamieniłbym JLa na tego hpb - 602 i zobaczył co zrobi z góra pasma, to nie dużo roboty a będziesz przynajmniej wiedział czy ci się scena nie posypie i "zapuszkuje", a podejrzewam że tak się stanie ;)
  • Poziom 8  
    Tak trochę po cichu kolego powalla myślałem, że muszę w takim przypadku zastosować dodatkowy wzmacniacz na same tweetery. Obecnie mam podłączone pod tego JL 300/2 hertze hsk a wcześniej grały na tym hpb - 602 i po przejsciu na tego JL było lepiej ale połączenie tych hsk z alpiną i JL sprawiło że góra pasma jest trochę męcząca. Wczoraj kupiłem okazyjnie te dsl r6a + tweetery up1z i chce zamienić i potestować ale jak już słyszałem ten zestaw to mi się podobało.Może lepiej sprzedać tą 2-kanałówkę JL 300/2 i zamienić na 4-kanałówkę JL 300/4 bo kolejny wzmacniacz w aucie to trochę problem ? A tak poza tym tak z waszego doświadczenia czy przejście z systemu pasywnego na aktywny wpłynie mocno odczuwalnie na jakość całego systemu czy lepiej nie kombinować i zostać przy tym wzmacniaczu jl 300/2 i zwrotnicach pasywnych ?