Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saunier Duval Semia F21 + Exacontrol 7 Radio - błąd i zmiana działania przy temp

killkamil 01 Sty 2012 22:50 4109 5
  • #1 01 Sty 2012 22:50
    killkamil
    Poziom 2  

Witam,

jestem nowy, więc proszę o wyrozumiałość :)

Mam problem - a raczej przeczucie, że coś nie tak z moim kotłem turbo Semia F21 z czujnikiem bezprzewodowym Exacontrol E.

Zaczęło się od błędu - czerwona lampka i przestał pracować przy uruchomieniu CWU.

Po resecie niby OK -tzn. ostatnie 3 dni, ale:
    - kocioł nie aktywuje ogrzewania przy przekroczeniu ustawionej temperatury, tylko co jakiś czas piec się uruchamia, pomimo, że na czujniku jest wciąż stała temp. Kocioł startuje sobie co 4-7 minut i chodzi (grzeje + wyłącza i pompuje tylko wodę) przez podobny czas.
    - po każdym cyklu dość długo pracuje pompa - tyle samo czasu co faza grzania czyli 2-3 minuty chodzi tylko pompa.

CO jest ustawione na stałą temperaturę 24/7. Ale działa tak od 25 listopada, a do tej pory (czyli do błędu, który miał miejsce 30 grudnia) kocioł działał w inny sposób.

Czy jest jakiś sposób "odgadnięcia" co może być przyczyną zmiany w trybie pracy kotła?

• #2 04 Sty 2012 00:00
    killkamil
    Poziom 2  

Odświeżam temat:
    dziś wizyta serwisanta - przeczyścił instalację, odpowietrzył na pompie. I nic.

Znalazłem podobny problem w necie - na innym forum ktoś opisał podobne działanie czujnika Exacontrol 7 Radio.

Temperatura nie spada poniżej zadanego progu, a i tak jest uruchamiany piec. Zmiana nastawy temperatury powoduje tyle, że przy osiągnięciu tejże piec pracuje w krótkich interwałach nagrzewając delikatnie grzejniki, potem pracuje pompa.

Co może być przyczyną takiego działania?

Elektronika w piecu (podobno prócz czujki ważna jest temperatura wody wracająca z obiegu) czy sam czujnik?

Kocioł ma ponad 2 lata i ogrzewa 80 m2.

• #3 26 Lut 2012 17:25
    1tropek
    Poziom 22  

adamus-100 napisał:
    Posiadam Kocioł F 30 As + sterownik exacontrol EA7R te kotły mają wadę fabryczną

Strasznie chaotyczny ten Twój wpis.

• #4 26 Lut 2012 17:47
    adamus-100
    Poziom 1  

W uproszczeniu sterownik Exacontrol 7 radio ma błędne oprogramowanie ,on steruje kotłem
    i robi to żle . Do tego stopnia że potrafi się zapętlić i pracować na pełnej mocy , nie reaguje na nastawy.Ja nie mieszkam w domu i wykorzystuje tryb wakacje ,moje szczęście że sprawdziłem po dobie bo jak bym przyjechał po 2 tygodniach to ani kotła ,instalacji a może domu by nie było!!!

• #5 26 Lut 2012 18:03
    1tropek
    Poziom 22  

adamus-100 napisał:
    W uproszczeniu sterownik Exacontrol 7 radio ma błędne oprogramowanie ,on steruje kotłem

To kocioł jest do dupy czy ten sterownik?????
    Masz ten zestaw na gwarancji?

Dodano po 4 [minuty]:

adamus-100 napisał:
    W ciągu jednej doby
    zużył gazu za ponad 200 zł w domu było ponad 27 stopni.

Ile to było w m3 gazu?

Dodano po 3 [minuty]:

Jesteś pewny tej ilości spalonego gazu?

• #6 25 Sie 2012 22:09
    pioteer66
    Poziom 10  

Kocioł semia ma połaczenie bus i pracuje z regulatorami exacontrole/exacontrol e7 i exacontrol e7 radio.Jeżeli masz faktycznie exacontrol 7 radio.to nie masz komunikacji z kotłem exacontrol bez E w nazwie jest regulatorem załącz-wyłącz.Semia nie współpracuje z nim.Jezeli masz e7radio to stawiałbym na słabe baterie.Prawdopodobnie nie wymieniałeś je przez 2 lata.Przy okazji semia działa na zasadzie pomiaru temperatur na zasileniu i powrocie.Jeżeli zakręcasz grzejniki,zmniejszasz przepływ wody i głupieje automatyka próbujac podciągnać moc kotła,stad cykliczne odpalanie i wyłączanie palnika(efekt gazowania i hamowania jednoczesnie w samochodzie;P)coś musi paść.....

Proszę poprawić błędy pisowni: znaki przestankowe, zdania z WIELKIEJ litery...
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME