Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Saunier Duval Semia C24 - błąd przy grzaniu c.w.u.

GumowyKurczak 16 Kwi 2012 21:16 10087 32
  • #1 16 Kwi 2012 21:16
    GumowyKurczak
    Poziom 10  

Cześć wszystkim.

Szukam pomocy przy moim piecu Saunier Duval Semia C24 - od wczoraj zachowuje się w sposób dla mnie niezrozumiały - grzać grzeje - temperaturę w domu utrzymuje OK, ale problem pojawia się gdy odkręcę wodę ciepłą - chwilę pogrzeje (akurat zaczyna się robić ciepło pod prysznicem i wywala się - na piecu lampka zmienia kolor na czerwony a na sterowniku (tym podstawowym bodajże ExacontrolE) mruga ikonka z przekreślonym płomieniem - wciskam reset na piecu, piec się restartuje i działa poprawnie do czasu dłuższego odkręcenia kranu. Celowo użyłem określenia 'dłuższego' bo jeżeli odkręca się kran na chwilę i woda jest taka sobie i zakręca się to piec się nie zwiesza.

Wiem, ze mam źle dobrany piec, ale taki zastałem w domu - kiedyś (może aktualne przejścia przyspieszą tą decyzję) go wymienię na coś z zasobnikiem i może zamkniętą komorą spalania bo na kondensat mnie nie stać :)

Ktoś ma pomysł jak reanimować mój piec ??

dodam jeszcze, ze przez okres gwarancji działał ok (chociaż czasem niedomagał wydajnościowo jeżeli idzie o c.w.u. gdy odkręciło się więcej kranów w domu)

• #2 18 Kwi 2012 18:17
    rrud1
    Poziom 10  

Witam,
    mam dokładnie ten sam problem. Może ktoś ma wiedzę jak temat ugryźć?
    Czy ktoś z Krakowa może wskazać jakiegoś sensownego, niedrogiego serwisanta?
    Pozdrawiam

• #3 23 Sie 2012 12:59
    diodak_13
    Poziom 16  

rrud1 napisał:
    Witam,
    Pozdrawiam

nie orientuje sie dokładnie, ale jeśłi w środku jest wymiennik płytowy to może być zakamieniony, nie odbiera ciepła przy dłuższym nagrzewaniu i po stronie pierwotnej (kotłowej) sie przegrzewa i automatyka wyłącza kocioł.

• #4 23 Sie 2012 20:41
    GumowyKurczak
    Poziom 10  

diodak_13 napisał:

nie orientuje sie dokładnie, ale jeśłi w środku jest wymiennik płytowy to może być zakamieniony, nie odbiera ciepła przy dłuższym nagrzewaniu i po stronie pierwotnej (kotłowej) sie przegrzewa i automatyka wyłącza kocioł.

Teoria byłaby ok gdyby nie fakt, ze jeżeli jednocześnie z poborem c.w.u. podkręcę ogrzewanie to piec działa dobrze :]

Ja ze swoim przestałem walczyć - wymieniłem na solidne rozwiązanie z zasobnikiem i mam spokój - nieporozumieniem jest gdy deweloper instaluje w domu jednorodzinnym z 5 punktami poboru piec dwufunkcyjnny - takie jest moje zdanie.

• #5 24 Sie 2012 01:00
    diodak_13
    Poziom 16  

GumowyKurczak napisał:
    diodak_13 napisał:

Teoria byłaby ok gdyby nie fakt, ze jeżeli jednocześnie z poborem c.w.u. podkręcę ogrzewanie to piec działa dobrze :]

Ja ze swoim przestałem walczyć - wymieniłem na solidne rozwiązanie z zasobnikiem i mam spokój - nieporozumieniem jest gdy deweloper instaluje w domu jednorodzinnym z 5 punktami poboru piec dwufunkcyjnny - takie jest moje zdanie.

czyli jak podniesiesz temp na piecu dla CO to odkręcenie kranu na dłuższą chwilę nie powoduje zawieszenia kotła?
    i prawidłowo, przy tylu kranach to tylko zasobnik :)

• #6 24 Sie 2012 13:03
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

rrud1 napisał:
    Witam,
    Pozdrawiam

Przecież rrud1 zna ścieżkę do "koordynatora serwisu" Sauniera w Krakowie, bo adres wpisywał w innym poście . Koordynator omówi sprawę i wyśle odpowiedniego serwisanta, więc o co chodzi - chwilowa amnezja gdzie korzystać z pomocy technicznej? Odradzam udzielanie odpowiedzi temu komuś, bo ta osoba, wie co ma robić, a faktycznie zajmuje się szczuciem na serwisantów i szkalowaniem firm.

• #7 24 Sie 2012 13:22
    diodak_13
    Poziom 16  

kowal001 napisał:

Przecież rrud1 zna ścieżkę do "koordynatora serwisu" Sauniera w Krakowie, bo adres wpisywał w innym poście . Koordynator omówi sprawę i wyśle odpowiedniego serwisanta, więc o co chodzi - chwilowa amnezja gdzie korzystać z pomocy technicznej? Odradzam udzielanie odpowiedzi temu komuś, bo ta osoba, wie co ma robić, a faktycznie zajmuje się szczuciem na serwisantów i szkalowaniem firm.

Jedni wzywają serwisanta inni chcą sami naprawić. Jest to forum po to aby sobie pomagać. Rozumiem że dbasz o swoją i kolegów posadę, dobre imie serwisanta, ale nie unikniesz tego że ktoś chce sam naprawić kocioł. Jak nie bedize chciał dać zarobić serwisantowi to i tak nie da (no chyba ze postawiony do ściany - przy -20*C). Poza tym inni to czytają i też chcą sie czegoś dowiedzieć.

• #8 25 Sie 2012 09:34
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

diodak_13 napisał:
    kowal001 napisał:

Jedni wzywają serwisanta inni chcą sami naprawić. Jest to forum po to aby sobie pomagać. Rozumiem że dbasz o swoją i kolegów posadę, dobre imie serwisanta, ale nie unikniesz tego że ktoś chce sam naprawić kocioł. Jak nie bedize chciał dać zarobić serwisantowi to i tak nie da (no chyba ze postawiony do ściany - przy -20*C). Poza tym inni to czytają i też chcą sie czegoś dowiedzieć.

Czytając taką wypowiedź ręce opadają... Skoro nie masz uprawnień do naprawy urządzeń grzewczych, ani nawet bladego pojęcia co robisz i dlaczego, to nie namawiaj innych do grzebania bezkarnie w kotłach. No właśnie, kto ci zabroni wsiadać do samochodu na podwójnym gazie? Policjanta nie ma, kamer tyż nie, rodzina ma g.. do powiedzenia...a sąsiad jeszcze śpi. Ale czy można nazwać cie potencjalnym mordercą? Ależ nie...
    Forum to nie poradnik dla wariatów, więc oszczędź sobie polemiki z ustawodawcą, tak jest i już, że naprawami zajmuje sie serwis, a nie przypadkowy "ktosiek".
    A "pisarz anonimus" rrud1 to jest właśnie taki przykład: nie wie co, nie wie jak, ale poszczuć zawsze można, jak się nie dostanie tego, co jest w zakresie serwisantów. Zapłać człowieku za szkolenia u producenta i naucz się, to będziesz wiedział, a nie wyłudzasz informacje od serwisu na forum, czy jakkolwiek. Potem lecicie do koordynatorów serwisu lub do System Gaz ciśniecie na biednego misia, bo nie chcecie po prostu zapłacić za serwis z listy autoryzowanych serwisantów danego producenta. I co jesteście 50 czy stówę do przodu? No to pomyśl, jak już wymienisz pół kotła na podstawie opinii "doradców" i dalej nie działa, to ile zaoszczędziłeś?

• #9 27 Sty 2013 01:06
    diodak_13
    Poziom 16  

GumowyKurczak napisał:
    Cześć wszystkim.

Szukam pomocy przy moim piecu Saunier Duval Semia C24 - od wczoraj zachowuje się w sposób dla mnie niezrozumiały - grzać grzeje - temperaturę w domu utrzymuje OK, ale problem pojawia się gdy odkręcę wodę ciepłą - chwilę pogrzeje (akurat zaczyna się robić ciepło pod prysznicem i wywala się - na piecu lampka zmienia kolor na czerwony a na sterowniku (tym podstawowym bodajże ExacontrolE) mruga ikonka z przekreślonym płomieniem - wciskam reset na piecu, piec się restartuje i działa poprawnie do czasu dłuższego odkręcenia kranu. Celowo użyłem określenia 'dłuższego' bo jeżeli odkręca się kran na chwilę i woda jest taka sobie i zakręca się to piec się nie zwiesza.

Ten kocioł mierzy temperaturę na wejściu i wyjściu z pierwotnego wymiennika (nad palnikiem) i jeśli wymiennik płytowy jest zakamieniały to przyrost temperatury na tych czujnikach jest zbyt duży i wywala błąd. Trzeba wyciągnąć wymiennik płytowy, zalać go odkamieniaczem (lapex, kwas szczawiowy lub inne) i po problemie.
    Ja spotkałem sie z tym że jak wyczyściłem filtr w pompie (montowany od spodu) to częściej wyskakiwał błąd - musiałem odkamienić wymiennik płytowy. Kamienia w nim nie widać a jednak potrafi wywalać błąd.

• #10 04 Kwi 2013 22:15
    Alfi27
    Poziom 13  

Witam!!! Mam podobny problem z tym modelem,wisi na scianie od siedmiu miesięcy (OCZYWISCIE KUPIONY NOWY I ZAŁOŻONY PRZEZ SERWISANTA I WSZYSTKO BYŁO OK) od kilku dni podczas odkręcenia ciepłej wody po jakiś 50 sekundach zaświeca się czerwona kontrolka (c.o normalnie funkcjonuję) ale zauważyłem,że jak będzie kran mniej odkręcony (mniejsze ciśnienie) ciepła woda leci normalnie i nie wyłącza się. Dzisiaj był serwisant i powiedział,że do wymiany jakaś płytka,bo zakamieniona i koło 400zł będzie trzeba szykować,więc ja do niego że to dopiero 7 miesięcy jak piec chodzi i już się zakamienił,to chyba nie możliwe, więc powiedział,że to jeszcze skonsultuje i jutro da mi znać. Piec ogrzewa 90m2. Proszę o jakieś sugestię.

• #11 04 Kwi 2013 22:23
    W0jtek92
    Poziom 35  

A czy masz gwarancję na ten sprzęt?

• #13 04 Kwi 2013 22:32
    W0jtek92
    Poziom 35  

Więc część powinna być wymieniona na gwarancji. Bo po to producent te gwarancję daje. Dojazd itd to może być inna sprawa, bo paliwo serwisanta kosztuje. Ale część powinna być za darmo, tak samo jak jej wymiana.

• #14 04 Kwi 2013 22:39
    Alfi27
    Poziom 13  

Prosiłem o mądre porady! W gwarancji jak byk jest napisane że te dziwne płytki nie podlegają gwarancji!!! Tylko dziwna sytuacja,że piec ma 7 miesiecy i na pewno nie kąpie się przy nim drużyna piłkarska,tylko dwie osoby a już miałby się pojawić kamień!!

• #15 04 Kwi 2013 22:46
    W0jtek92
    Poziom 35  

Po 1 mniej tych "!", po 2 nie znam warunków gwarancji Duvala, po 3 to nie ważne czy to dróżyna piłkarska czy armia Rzymian, ale piec musi być sprawny. Skoro serwisant miał autoryzację na Saunier Duval to zapewne wie co mówi.. Więc nie masz zbyt wielu wyjść.

• #16 04 Kwi 2013 22:53
    Alfi27
    Poziom 13  

Dlatego tu napisałem z nadzieją,że ktoś miał podobny problem i napiszę o jego rozwiązaniu,bo jak mam dokładać dwa razy w roku po 400zł,to trzeba się zastanowić nad zmianą pieca

• #17 05 Kwi 2013 00:01
    diodak_13
    Poziom 16  

Alfi27 napisał:
    że do wymiany jakaś płytka,bo zakamieniona i koło 400zł będzie trzeba szykować,

Nie daj się nabrać na wymianę wymiennika (płytek), no chyba że w ramach gwarancji nich to zrobi bezpłatnie. Jeśli wymiennik jest zakamieniony to za odkamienienie musisz zapłacić, ale możesz to zrobić zanim wezwiesz kogokolwiek.Zamknij zawory pod kotłem, spuść wodę z niego wykręć wymiennik zalej go odpowiednim preparatem (nie polecam kamixy czy kwasku cytrynowego - za słabe) i zamontuj z powrotem. Jeśli problem będzie występował dalej to będziemy się zastanawiać. Oczywiście sprawdź filtr w pompie i na wejściu co o cwu do kotła.

• #18 05 Kwi 2013 10:45
    Alfi27
    Poziom 13  

Dzieki!!! Właśnie o taką pomoc mi chodziło, a nie czy masz piec na gwarancji, to oddaj. Dzisiaj wieczorem zrobię tak jak mówisz i dam znać. Może znasz dobry preparat, który będzie się nadawał?

• #19 05 Kwi 2013 15:33
    diodak_13
    Poziom 16  

Alfi27 napisał:
    Dzieki!!! Właśnie o taką pomoc mi chodziło, a nie czy masz piec na gwarancji, to oddaj. Dzisiaj wieczorem zrobię tak jak mówisz i dam znać. Może znasz dobry preparat, który będzie się nadawał?

są odpowiednie preparaty do tego, ja używam LAPEX dostępny w Krakowie i niektórych sklepach chemicznych (ok 40zł/litr do rozcieńczenia 1/3). Jak masz dostęp do kwasu szczawiowego lub solnego to też możesz, ale rozcieńczonym. Napisz o efektach. Te wymienniki mają to do siebie że nie widać kamienia a siedzi w środku i ogranicza przepływ ciepła. Powodzenia

• #20 05 Kwi 2013 15:40
    Alfi27
    Poziom 13  

Dziękuję!!!Nie wiem, czy dzisiaj dam radę ale jak tylko zastosuję się do Twoich wskazówek, to na pewno napisze . Pozdrawiam!!

• #21 06 Kwi 2013 23:06
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Alfi27 napisał:
    Dzisiaj był serwisant i powiedział,że do wymiany jakaś płytka,bo zakamieniona i koło 400zł będzie trzeba szykować,,,

Zapewne mówił o wymienniku płytowym.
    Skoro jest zabrudzony, to niestety musisz zapłacić za wymianę, lub płukanie. Przecież producent nie może ponosić odpowiedzialności za jakość wody.
    W0jtek92 napisał:
    Więc część powinna być wymieniona na gwarancji. Bo po to producent te gwarancję daje. Dojazd itd to może być inna sprawa, bo paliwo serwisanta kosztuje. Ale część powinna być za darmo, tak samo jak jej wymiana.

Dziwne podejście. Czy za sprzątanie ma płacić producent? Każdy bałagan należy posprzątać samemu. Czy jak kupisz nowy samochód, to też go każesz "naprawiać" na gwarancji, jak do niego wleziesz w zabłoconych buciorach ?

• #22 07 Kwi 2013 06:02
    W0jtek92
    Poziom 35  

Może mirrzo masz inne podejście bądź warunki gwarancji swoich kotłów. Ja takie rzeczy wymieniam na gwarancji. Podobnie gdy pracowałem w serwisie Beretta, tak samo gwarancja to obejmowała, i nie ważne czy wymiennik pierwotny czy wtórny się zapchał. A nie winą użytkownika jest jakość wody bo nie koniecznie musi wiedzieć że jej jakość polepszają różnego typu filtry itd.

• #23 07 Kwi 2013 12:28
    mirrzo

Ja mam wytyczne producentów marek, które obsługuję. Sprzątanie, to sprzątanie. Czy zatem konserwację przeprowadzasz też na koszt producenta? Przecież w dużej mierze to są właśnie takie czynności.
    Jakość wody można zrobić podczas napełniania instalacji; i powinno się ją zrobić.

• #24 07 Kwi 2013 12:36
    W0jtek92
    Poziom 35  

Nie. Konserwacje są płatne. Owszem wytycznych trzeba się trzymać, ale trzeba też myśleć o kliencie. Czy nie gryzie Cie sumienie gdy starsza Kobieta mająca niską ręte w wysokości 900 zł ma na jeden raz wydać 6 stówek na wymiennik bitermiczny bo jest zakamieniony a odkamienianie nie przynosi efektów?. To tylko taki przykład z którym się spotkałem, Ty nie koniecznie musisz mieć taką sytuację w Swoim życiu. Ale odpowiedz szczeże czy gryzło by Cie sumienie?

• #25 07 Kwi 2013 13:16
    mirrzo

Nie, bo jeżeli mój serwis nadrzędny odesłał by mi ten wymiennik, to ja bym za niego musiał zapłacić. A tego nie chcę. Jeżeli jesteś na tyle majętnym, to możesz być tą dobrą wróżką, czy matką Teresą.
    Inhibitor do CO kosztuje ok 100-200 PLN, a wymiennik 600, jak napisałeś. Więc jaka rada ?

• #26 07 Kwi 2013 13:26
    W0jtek92
    Poziom 35  

Inhibitor to jest sposób. Ale przed faktem dokonanym bo gdy już wymiennik się zapcha to amen. Lecz rzadko ludzie dają się namówić bo 100 czy 200 złotych mieć a nie mieć to jak by nie było spory pieniądz gdy zainwestowało się w kocioł za 2 tysiące.

• #27 07 Kwi 2013 18:34
    mirrzo

Czy to Twoja wina, że nie nalane? Czy może producenta?

• #28 07 Kwi 2013 20:54
    W0jtek92
    Poziom 35  

Ani moja ani producenta. W tym przypadku chyba nawet wodociągi winne nie są.

• #29 07 Kwi 2013 21:04
    mirrzo

To dlaczego masz wymieniać na gwarancji ?

• #30 07 Kwi 2013 21:12
    W0jtek92
    Poziom 35  

Już pisałem. Żyjemy w biednym kraju jak by nie było. Nie każdy ma zarobki powyżej 2 tysięcy, przynajmniej w moich rejonach. Nie wiem co Ty mirrzo serwisujesz, i nawet w to nie wnikam ale mnie nie zdarzyło się by Radiant odesłał mi wymiennik który był zakamieniony. W moich gwarancjach nie pisze że firma nie odpowiada w przypadku awarii za te część w kotle.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME