logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór kominka z DGP do małego mieszkania bez komina - rura kwasoodporna?

sool9 02 Sty 2012 20:06 3814 14
REKLAMA
  • #1 10339319
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    Witam wszystkich

    Planuję przerobić niewielkie (około 36m2) pomieszczenie gospodarcze na dwu pokojowe mieszkanko. Jako ogrzewanie chcę zastosować kominek z rozprowadzeniem ciepła przez system dgp. W pomieszczeniu nie ma komina, więc muszę albo postawić systemowy murowany lub zastosować izolowaną dwuścienną rurę kwasoodporną. Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania (rys). Komin chciałbym ukryć w obudowie kominka, murowany zajmie dużo więcej miejsca którego troszkę mi szkoda (powierzchnia i tak mała).

    Tu moje pytanie do ekspertów.
    Czy rozwiązanie z rurą kwasoodporną z rys 2 jest w ogóle do przyjęcia?
    Czy muszę zastosować rozwiązanie z rys1?

    Bo jakoś nic lepszego nie mogę wymyślić.

    Z góry dzięki.

    Pozdrawiam.


    Wybór kominka z DGP do małego mieszkania bez komina - rura kwasoodporna?
    Wybór kominka z DGP do małego mieszkania bez komina - rura kwasoodporna?
  • REKLAMA
  • #2 10341305
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Rura kwasoodporna się spali. Oprócz komina, musisz mieć wentylację i nawiew powietrza do spalania.
    Po co jest tu turbina ?
    Zaproś kominiarza na wskazanie.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • REKLAMA
  • #3 10341819
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    Czyli pozostaje murowany systemowy z wkładem ceramicznym?

    Jakieś metr od kominka jest kratka wentylacyjna w ścianie na wysokości 2 metrów - może ona pełnić rolę nawiewu? W najgorszym przypadku będzie zasysać powietrze z tej kratki (chyba)?

    A jeśli nie to: Czy wentylacja (nawiew) może iść w kanale obok kanału dymnego, czy muszę puścić coś dołem w wylewce?

    Turbinę chce założyć dlatego bo będą tam dwa pomieszczenia i łazienka boję się, że grawitacyjnie nie "popłynie" ciepło na odległość 7m. Dodatkowo chyba będzie lepszy efekt jak powietrze będzie się cyrkulować.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Z rysunków tego nie widać , ale od turbiny będzie szła zabudowana pod sufitem rura do rozprowadzania ciepła, która będzie miała wyprowadzenia w drugim pomieszczeniu i łazience.
  • #4 10341888
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Komin ceramiczny jest idealnym rozwiązaniem. Nawiew musi być prowadzony przy podłodze ( w wylewce), a ta kratka u góry jest wentylacją wywiewną.
    Turbinę wyrzuć. Przy odpowiednim doborze średnic, ciepłe powietrza samo pójdzie tam, gdzie powinno. Poza tym turbina bardzo hałasuje (wbrew pozorom). Zrób prawidłowy obieg powietrza, to wszystko samo zadziała.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #5 10341923
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 10341985
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    deg napisał:
    ... pozostaje Ci praktycznie tylko kominek z płaszczem wodnym i kaloryfer w łazience.

    Poza niedogodnościami zamontowania kominka z płaszczem wodnym, prawo zabrania ich stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.
    Mogą być instalowane w pomieszczeniach technicznych, lub kotłowniach. Poza tym, gdzie na 36 m2 jest miejsce na takie coś?

    deg napisał:
    Jeśli chcesz bezpośrednio nagrzać łazienkę kominkiem i nie planujesz innego źródła ciepła (choć to niezgodne z przepisami), ...

    Otóż to. Kominek nie może być jedynym źródłem ciepła. Ale, jeżeli kupisz sobie farelkę, to już nie będzie jedynym ;)
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • Pomocny post
    #7 10342390
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #8 10342835
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i cenne uwagi.

    Turbinę już mam kupioną, więc chyba mimo wszystko zamontuję ją z możliwością jej wyłączania, jak coś to cyk i niech działa grawitacja.

    Co do ogrzewania łazienki to przecież jak będzie coś nie tak albo będzie faktycznie nieprzyjemnie zalatywać to będę mógł przecież zamknąć kratkę nawiewną i wstawić grzejnik elektryczny?
  • #9 10343921
    pablowp1
    Poziom 23  
    Posty: 449
    Pomógł: 46
    Ocena: 144
    Z tym nawiewem do łazienki to na pewno nie trafiony pomysł z kilku powodów, o których tu mowa była. Kratki pozaklejasz a szczeliny w drzwiach łazienki też? Grawitacja jest najlepszym sposobem wentylacji i ogrzewania pomieszczeń. Wiedzieli o tym rzymianie, a namacalnym przykładem tego jest zamek w Malborku zbudowany przez krzyżaków prawie tysiąc lat temu z ogrzewaniem grawitacyjnym wielkich komnat. A komnata wielka jak kilkanaście chłopskich stodół. I to działa.
  • #10 10344502
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 680
    Pomógł: 58
    Ocena: 266
    Gruba kwasówka sie nie przepali, wystarczy 1mm.
  • #11 10345224
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    A gdzie taką dostać. Systemy stalowe które znajduję w necie mają 0.5mm.
  • #12 10345424
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Piotr77777 napisał:
    Gruba kwasówka sie nie przepali, wystarczy 1mm.

    Poczytaj o temperaturach w czopuchu i na wyrobach z kwasówki. Jeżeli już, to z żaroodpornej. Jednak o niebo lepsza jest ceramika.
    sool9 napisał:
    Turbinę już mam kupioną, więc chyba mimo wszystko zamontuję ją z możliwością jej wyłączania, jak coś to cyk i niech działa grawitacja.

    Cyk, to nie tak. Musisz przedtem chyba wymontować turbinę, albo zrobić by-pass, żeby ten cyk zadziałał.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #13 10346848
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    Dlaczego wymontować? Przecież wyłączona turbina nie zamyka przewiewu dla grawitacji, aczkolwiek mocno go ogranicza.

    By-pass? Czyli coś w rodzaju przejścia powietrza z pominięciem turbiny?
  • Pomocny post
    #14 10350010
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    sool9 napisał:
    Przecież wyłączona turbina nie zamyka przewiewu dla grawitacji, aczkolwiek mocno go ogranicza.

    By-pass? Czyli coś w rodzaju przejścia powietrza z pominięciem turbiny?


    1. to jest ten sens.
    2. dokładnie tak.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #15 10350970
    sool9
    Poziom 11  
    Posty: 67
    Ocena: 5
    Oki wiec dołożę jeszcze by-pass.

    Dzięki wszystkim za wypowiedzi.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje przekształcenie pomieszczenia gospodarczego o powierzchni 36 m² na mieszkanie i rozważa zastosowanie kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) bez komina. Pojawia się pytanie o możliwość użycia izolowanej rury kwasoodpornej w miejsce tradycyjnego komina murowanego. W odpowiedziach eksperci podkreślają, że rura kwasoodporna może się spalić, a wentylacja jest kluczowa. Zaleca się użycie ceramicznego komina oraz odpowiedniego nawiewu powietrza, najlepiej prowadzonego przy podłodze. Użytkownik rozważa również montaż turbiny do poprawy cyrkulacji ciepła, jednak niektórzy eksperci ostrzegają przed jej używaniem w łazience z powodu ryzyka nadciśnienia. Wskazują na konieczność posiadania dodatkowego źródła ciepła, a także na możliwość zastosowania grzejnika elektrycznego w łazience. Użytkownik planuje zainstalować turbinę z opcją wyłączania oraz by-pass dla grawitacyjnego obiegu powietrza.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA