logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy warto zainstalować czujnik pogodowy do pieca Termet Ecocondens Plus-25?

Arczi13 09 Sty 2012 18:14 20005 30
REKLAMA
  • #1 10372810
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Mam zamiar założyć zewnętrzny czujnik pogodowy do swojego pieca 2f Termet Ecocondens plus-25 Czy warto ? i jakie są zalety i jakie wady .Byłbym wdzięczny o fachową pomoc od państwa..........dziękuję i pozdrawiam. ps.dom 125m2 ocieplony , dotychczasowe zużycie gazu to 7-10 m3 na dobę, temperatura w domu 21c dzień 19c noc
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 10373808
    serwo66
    Poziom 25  
    Posty: 654
    Pomógł: 61
    Ocena: 292
    Kocioł kondensacyjny bez pogodówki, kto ci tak doradził, czysty bezsens. Jak najszybciej zamontować czujnik zewnętrzny 75 zł dedykowany przez producenta a sterowanie pogodowe jest w kotle. Jeśli chcesz mieś lepsze sterowanie dokup regulator open-therm 430zł. Super zestaw.
  • #3 10375611
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Dziękuje za poradę ale jeśli możesz to wytłumacz mi zasadę działania (w skrócie oczywiście)jakie są wady lub zalety.Sterownik pokojowy już mam Euroster 2006 , może być? z góry dziękuje .
  • Pomocny post
    #4 10375744
    serwo66
    Poziom 25  
    Posty: 654
    Pomógł: 61
    Ocena: 292
    Kondensat kondesuje przy niskich temp. w c.o. a pomaga w tym pogodówka. Przy zmianie temp. na zewnątrz pogodówka sama zmienia temp. wody zależnie od ustawienia krzywej grzewczej, teraz to ty musisz schodzić do kotła aby zmniejszać lub zwiększać temp. wody. Prawdopodobnie teraz ustawiłeś średnią bo zima jest słaba i w miarę stałą temp. i to wystarczy. Przy wahaniach temp. powietrza pogodówka zrobi to za ciebie z durzą dokładnością. W twoim przypadku wystarczy dokupić czujnik zewnętrzny, podłączyć i ustawić krzywą grzewczą na 2. Powodzenia.
  • REKLAMA
  • #5 10376326
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Dzięki wielkie . Jak by co to będę cię męczył pytaniami (jeśli mogę ?) A czy ten Euroster 2006 jest ok.?
  • #6 10380337
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Właśnie zamontowali mi czujnik pogodowy , zobaczymy ile to da oszczędności, krzywa na 2 . Instalator przestawił mi też z 3-go biegu na 2 pompę co. (czy dobrze zrobił a może źle? )fakt że grzejniki mniej szumią.Jeśli możecie szanowni państwo się wypowiedzieć to byłbym wielce zadowolony.......pozdrawiam.
  • #7 10380546
    serwo66
    Poziom 25  
    Posty: 654
    Pomógł: 61
    Ocena: 292
    Cichsza praca na grzejnikach, 2-gi bieg też jest ok. Mniej biegania i tanio.
  • REKLAMA
  • #8 10380549
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Jeszcze jedno a mianowicie zauważyłem że teraz piec grzeje jakiś czas i nagrzewa się do 52c potem palnik gaśnie na jakąś minute temperatura na piecu spada do 40c i załącza się znów palnik i tak w kółko...... CZY TAK MA BYĆ ?
  • Pomocny post
    #9 10380776
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Póki nie osiągnie temperatury zadanej na regulatorze pokojowym, jest OK.
    Powinieneś jednak kupić wspomniany wyżej regulator OpenTherm, dla lepszego sterowania i wykorzystania możliwości kotła.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #10 10381444
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Wielkie dzięki bo już myślałem że jest coś nie tak. A czym się różni regulator OpenTherm od tego co mam? Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź .
  • #11 10381703
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Możesz nim więcej niż tylko załączać i wyłączać kocioł.
    Mogę Ci przesłać instrukcje obsługi na e-mail
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #12 10381791
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Jeśli możesz to bym był wdzięczny........
  • #13 10385104
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Jeszcze takie małe pytanie a mianowicie : instalator przestawił bieg pompy z 3 na 2 czy to wpłynie na oszczędność gazu a może na 1 biegu było by jeszcze lepiej , z góry dziękuję za odpowiedź .............pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #14 10386847
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Przestaw i obserwuj kocioł w trakcie pracy. Jeżeli nie będzie szybko na nim wzrastała temperatura i kocioł nie będzie się wyłączał na odpoczynek (taktowanie), to może być.
    Wszystko jednak należałoby policzyć przed wykonaniem układu grzewczego. Jeżeli rury są za ciasne, to 1 bieg może być za mały, a na wyższych instalacja może hałasować.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #15 10387086
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Dzięki za odpowiedź , nasuwa mi się inne pytanie a mianowicie, kocioł jak już wcześniej pisałem grzeje jakiś czas i nagrzewa się do 52c potem palnik gaśnie na jakąś minute temperatura na piecu spada do 40c i załącza się znów palnik i tak w kółko czyli to jest to TAKTOWANIE ? napisałeś że tak ma być. Więc ma się wyłączać czy pracować ciągle aż osiągnie wymaganą temperaturę na regulatorze pokojowym.
  • #16 10387317
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Powinien pracować z jak najmniejszą ilością zapłonów, nawet ciągle.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #17 10390229
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    mirrzo napisał:
    Powinien pracować z jak najmniejszą ilością zapłonów, nawet ciągle.

    ale on tak pracuje cały czas .Przestawiłem krzywą na 3 i się mniej załącza tylko temperatura na piecu wzrosła do 59c Czy tak może być?
  • #19 10391990
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Właśnie na krzywej 2 załącza się często temperatura 52c i się rozłącza a na krzywej 3 temperatura 58-59c i się rozłącza ale na 3 tych rozłączeń jest znacznie mniej
  • #20 10392044
    piracik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4060
    Pomógł: 557
    Ocena: 1976
    Wyregulować moc minimalną.
    Pompkę na 3.
    Odkręcić głowice na grzejnikach.
    Instalacja nie jest w stanie w miarę szybko odebrać tego ciepła z kotła, przez co kocioł musi się wyłączyć. Po chwili temperatura w kotle spada kocioł się załącza i znowu przegrzanie.
    Jeżeli ustawisz wyższą krzywą, kocioł może wtedy nagrzać się do wyższej temperatury przez co ma większy zapas do pracy i rzadziej się wyłącza.
  • #21 10392619
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Ale serwisant wszystko co trzeba ustawił . Przestawiłem pompkę na 3, głowice otwarte i na krzywej 2 to samo.Moc minimalna kotła jak to sprawdzić i czy przy krzywej 3 też będzie efektywny chodzi o jak najmniejsze zużycie gazu
  • #22 10392798
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Moc minimalna jest ustawiana na automatyce i zależna jest od obrotów wentylatora. Głowice nastaw na właściwe temperatury dla danego pomieszczenia - nie mogą być otwarte na max. Jeżeli pracuje tak samo na krzywej 2 i 3, a w domu komfort, to ustaw na 2. Pompę też na 2 bieg, bo chyba nie masz za bardzo rozległej instalacji ?
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #23 10392864
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Dom ma jeden poziom tak jak wspominałem 125m2 trzy pokoje jeden salon kuchnia łazienka . Na 3 krzywej piec pracuje o wiele dłużej bez wyłączeń tylko temperatura 58-59 c czy przy tej temperaturze też będzie kondensował i zachowa oszczędność?
  • #24 10392953
    mirrzo

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 7654
    Pomógł: 441
    Ocena: 2609
    Tak. Ale jednak zmniejsz krzywą na 2 i odczekaj 2-3 dni. Im niższa temperatura , tym większe oszczędności.
    Konto firmowe:
    EURO-DOM
    Krótka, Elbląg, 82-300
  • #25 10393665
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Wielkie dzięki, tak zrobię za parę dni odezwę się i podzielę się moimi spostrzeżeniami . Jeszcze raz dziękuję za pomoc.............pozdrawiam
  • #26 10436740
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Witam, dzięki mirrzo za twoje porady były pomocne. 10 dni i zużycie gazu zmalało 68m3 a wcześniej 85-100m3 na 10 dni. Ostatnio były niższe temperatury (już jestem zadowolony) czy może jeszcze jakieś pomysły co do obniżenia spalania?, czy to już jest szczyt możliwości?. Co do regulatora Open-therm czy warto inwestować ? czy to tylko dodatek ? jeśli warto to dlaczego? ..................................pozdrawiam.
  • #27 10436873
    szymonjasiu
    Poziom 20  
    Posty: 266
    Pomógł: 29
    Ocena: 138
    Witam

    Śledze również ten wątek więc pozwole sobie na odpowieć.
    Jeżeli masz czujnik środowiskowy ( pokojowy ) z nastawa tygodniową to według mnie nie warto. Z poziomu regiuatora OT możesz wybrac więcej niż 2 temperatury dobowe, zażądac temperaturę CWU z jego poziomu , nie podchodząc do kotła , i wybrać krzywą grzewczą. Jeżeli mieszkasz w wielopiętrowym budynku a kocioł znajduje się w piwnicy, można zainwestowac aby nie biegać po schodach. W innym wypadku lepiej podejść do kotła i zmienic temp CWU i Krzywą grzewczą-przecież nie robi się tego codziennie. Wystarczy raz zażądać CWU a krzywą grzewczą dobrać doświadczalnie.

    Pozdrawiam
  • #28 10437276
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    zymonjasiu dzięki, czyli to nic nie zmieni w oszczędności.Domek parterowy 125m2 jeden poziom kocioł w łazience . Myślałem że ten Open-therm ma jakieś magiczne moce co do oszczędności?
  • #29 10437847
    szymonjasiu
    Poziom 20  
    Posty: 266
    Pomógł: 29
    Ocena: 138
    Najbardziej zaawansowanym sterowaniem dla Twojego kotła będzie produkt firmy Honeywell CR04.
    Co do oszczedności są to są one możliwe do uzyskania , kiedy wykorzystasz 4 strefy czasowo-temperaturowe wspomnianego sterownika.
    Podaje przykładowe nastawy.

    Godziny 6:30-7:00 temp utrzymywana 21 stopni (wstawanie)
    7-14 18,5 stopnia- oszczedność
    14-17 19,5 stopnia -wraca część domowników itp.
    19-21 22 stopnie-komfort po kąpieli
    21-22:30-21 stopni
    22:30-6:30 zimniej kiedy spisz

    Temperatury mogą być oczywiście niższe.
    Zwykłe sterowniki włącz/wyłącz tego nie potrafią.
    Do tego można bardzo prosto i z dużym wyprzedzeniem zaprogramować okres urlopowy, i zmienic temperature CWU z poziomu sterownika (np. Teściowej podczas kąpieli).
    Po podłączeniu wspomnianego urządzenia pokretła na kotle stają się nieaktywne(żona tak łatwo nie podniesie temperatury na czas kąpieli).
    Ciekawą opcją dla serwisu jest historia błędów kotła możliwa do odczytania z poziomu sterownika.
    Podstawowa instrukcja do tego sterownika liczy lekko ponad 40 stron. Więc jeżeli tego typu urządzenia nie stanowią dla Ciebie większego problemu mozesz pokusić sie o jego zainstalowanie .Na duże oszczednosci jednakbym nie liczył.

    Pozdrawiam
  • #30 10440219
    Arczi13
    Poziom 10  
    Posty: 42
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    dzięki wielkie

Podsumowanie tematu

✨ Zainstalowanie czujnika pogodowego do pieca Termet Ecocondens Plus-25 jest zalecane, ponieważ umożliwia lepsze zarządzanie temperaturą wody w systemie grzewczym, co prowadzi do oszczędności gazu. Użytkownicy podkreślają, że czujnik automatycznie dostosowuje temperaturę wody w zależności od warunków atmosferycznych, co eliminuje konieczność manualnych regulacji. Warto również rozważyć zakup regulatora OpenTherm, który oferuje bardziej zaawansowane funkcje sterowania, takie jak możliwość ustawienia różnych temperatur w ciągu dnia. Użytkownicy zauważyli znaczną redukcję zużycia gazu po zainstalowaniu czujnika, a także poprawę komfortu cieplnego w domu. W przypadku problemów z taktowaniem pieca, zaleca się dostosowanie krzywej grzewczej oraz ustawienie pompy na odpowiedni bieg.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA