Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pogodówka do pieca 2f Termet kondensacyjny

09 Sty 2012 18:14 11665 30
  • Poziom 9  
    Mam zamiar założyć zewnętrzny czujnik pogodowy do swojego pieca 2f Termet Ecocondens plus-25 Czy warto ? i jakie są zalety i jakie wady .Byłbym wdzięczny o fachową pomoc od państwa..........dziękuję i pozdrawiam. ps.dom 125m2 ocieplony , dotychczasowe zużycie gazu to 7-10 m3 na dobę, temperatura w domu 21c dzień 19c noc
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Kocioł kondensacyjny bez pogodówki, kto ci tak doradził, czysty bezsens. Jak najszybciej zamontować czujnik zewnętrzny 75 zł dedykowany przez producenta a sterowanie pogodowe jest w kotle. Jeśli chcesz mieś lepsze sterowanie dokup regulator open-therm 430zł. Super zestaw.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za poradę ale jeśli możesz to wytłumacz mi zasadę działania (w skrócie oczywiście)jakie są wady lub zalety.Sterownik pokojowy już mam Euroster 2006 , może być? z góry dziękuje .
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Kondensat kondesuje przy niskich temp. w c.o. a pomaga w tym pogodówka. Przy zmianie temp. na zewnątrz pogodówka sama zmienia temp. wody zależnie od ustawienia krzywej grzewczej, teraz to ty musisz schodzić do kotła aby zmniejszać lub zwiększać temp. wody. Prawdopodobnie teraz ustawiłeś średnią bo zima jest słaba i w miarę stałą temp. i to wystarczy. Przy wahaniach temp. powietrza pogodówka zrobi to za ciebie z durzą dokładnością. W twoim przypadku wystarczy dokupić czujnik zewnętrzny, podłączyć i ustawić krzywą grzewczą na 2. Powodzenia.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie . Jak by co to będę cię męczył pytaniami (jeśli mogę ?) A czy ten Euroster 2006 jest ok.?
  • Poziom 9  
    Właśnie zamontowali mi czujnik pogodowy , zobaczymy ile to da oszczędności, krzywa na 2 . Instalator przestawił mi też z 3-go biegu na 2 pompę co. (czy dobrze zrobił a może źle? )fakt że grzejniki mniej szumią.Jeśli możecie szanowni państwo się wypowiedzieć to byłbym wielce zadowolony.......pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Cichsza praca na grzejnikach, 2-gi bieg też jest ok. Mniej biegania i tanio.
  • Poziom 9  
    Jeszcze jedno a mianowicie zauważyłem że teraz piec grzeje jakiś czas i nagrzewa się do 52c potem palnik gaśnie na jakąś minute temperatura na piecu spada do 40c i załącza się znów palnik i tak w kółko...... CZY TAK MA BYĆ ?
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    Póki nie osiągnie temperatury zadanej na regulatorze pokojowym, jest OK.
    Powinieneś jednak kupić wspomniany wyżej regulator OpenTherm, dla lepszego sterowania i wykorzystania możliwości kotła.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki bo już myślałem że jest coś nie tak. A czym się różni regulator OpenTherm od tego co mam? Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź .

• Moderator na urlopie...
    Możesz nim więcej niż tylko załączać i wyłączać kocioł.
    Mogę Ci przesłać instrukcje obsługi na e-mail
  • Poziom 9  
    Jeśli możesz to bym był wdzięczny........
  • Poziom 9  
    Jeszcze takie małe pytanie a mianowicie : instalator przestawił bieg pompy z 3 na 2 czy to wpłynie na oszczędność gazu a może na 1 biegu było by jeszcze lepiej , z góry dziękuję za odpowiedź .............pozdrawiam

Przestaw i obserwuj kocioł w trakcie pracy. Jeżeli nie będzie szybko na nim wzrastała temperatura i kocioł nie będzie się wyłączał na odpoczynek (taktowanie), to może być.
    Wszystko jednak należałoby policzyć przed wykonaniem układu grzewczego. Jeżeli rury są za ciasne, to 1 bieg może być za mały, a na wyższych instalacja może hałasować.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź , nasuwa mi się inne pytanie a mianowicie, kocioł jak już wcześniej pisałem grzeje jakiś czas i nagrzewa się do 52c potem palnik gaśnie na jakąś minute temperatura na piecu spada do 40c i załącza się znów palnik i tak w kółko czyli to jest to TAKTOWANIE ? napisałeś że tak ma być. Więc ma się wyłączać czy pracować ciągle aż osiągnie wymaganą temperaturę na regulatorze pokojowym.
  • Poziom 9  
    mirrzo napisał:
    Powinien pracować z jak najmniejszą ilością zapłonów, nawet ciągle.

ale on tak pracuje cały czas .Przestawiłem krzywą na 3 i się mniej załącza tylko temperatura na piecu wzrosła do 59c Czy tak może być?
  • Poziom 9  
    Właśnie na krzywej 2 załącza się często temperatura 52c i się rozłącza a na krzywej 3 temperatura 58-59c i się rozłącza ale na 3 tych rozłączeń jest znacznie mniej
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Wyregulować moc minimalną.
    Pompkę na 3.
    Odkręcić głowice na grzejnikach.
    Instalacja nie jest w stanie w miarę szybko odebrać tego ciepła z kotła, przez co kocioł musi się wyłączyć. Po chwili temperatura w kotle spada kocioł się załącza i znowu przegrzanie.
    Jeżeli ustawisz wyższą krzywą, kocioł może wtedy nagrzać się do wyższej temperatury przez co ma większy zapas do pracy i rzadziej się wyłącza.
  • Poziom 9  
    Ale serwisant wszystko co trzeba ustawił . Przestawiłem pompkę na 3, głowice otwarte i na krzywej 2 to samo.Moc minimalna kotła jak to sprawdzić i czy przy krzywej 3 też będzie efektywny chodzi o jak najmniejsze zużycie gazu

Moc minimalna jest ustawiana na automatyce i zależna jest od obrotów wentylatora. Głowice nastaw na właściwe temperatury dla danego pomieszczenia - nie mogą być otwarte na max. Jeżeli pracuje tak samo na krzywej 2 i 3, a w domu komfort, to ustaw na 2. Pompę też na 2 bieg, bo chyba nie masz za bardzo rozległej instalacji ?
  • Poziom 9  
    Dom ma jeden poziom tak jak wspominałem 125m2 trzy pokoje jeden salon kuchnia łazienka . Na 3 krzywej piec pracuje o wiele dłużej bez wyłączeń tylko temperatura 58-59 c czy przy tej temperaturze też będzie kondensował i zachowa oszczędność?
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki, tak zrobię za parę dni odezwę się i podzielę się moimi spostrzeżeniami . Jeszcze raz dziękuję za pomoc.............pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam, dzięki mirrzo za twoje porady były pomocne. 10 dni i zużycie gazu zmalało 68m3 a wcześniej 85-100m3 na 10 dni. Ostatnio były niższe temperatury (już jestem zadowolony) czy może jeszcze jakieś pomysły co do obniżenia spalania?, czy to już jest szczyt możliwości?. Co do regulatora Open-therm czy warto inwestować ? czy to tylko dodatek ? jeśli warto to dlaczego? ..................................pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Witam

Śledze również ten wątek więc pozwole sobie na odpowieć.
    Jeżeli masz czujnik środowiskowy ( pokojowy ) z nastawa tygodniową to według mnie nie warto. Z poziomu regiuatora OT możesz wybrac więcej niż 2 temperatury dobowe, zażądac temperaturę CWU z jego poziomu , nie podchodząc do kotła , i wybrać krzywą grzewczą. Jeżeli mieszkasz w wielopiętrowym budynku a kocioł znajduje się w piwnicy, można zainwestowac aby nie biegać po schodach. W innym wypadku lepiej podejść do kotła i zmienic temp CWU i Krzywą grzewczą-przecież nie robi się tego codziennie. Wystarczy raz zażądać CWU a krzywą grzewczą dobrać doświadczalnie.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    zymonjasiu dzięki, czyli to nic nie zmieni w oszczędności.Domek parterowy 125m2 jeden poziom kocioł w łazience . Myślałem że ten Open-therm ma jakieś magiczne moce co do oszczędności?
  • Poziom 19  
    Najbardziej zaawansowanym sterowaniem dla Twojego kotła będzie produkt firmy Honeywell CR04.
    Co do oszczedności są to są one możliwe do uzyskania , kiedy wykorzystasz 4 strefy czasowo-temperaturowe wspomnianego sterownika.
    Podaje przykładowe nastawy.

Godziny 6:30-7:00 temp utrzymywana 21 stopni (wstawanie)
    7-14 18,5 stopnia- oszczedność
    14-17 19,5 stopnia -wraca część domowników itp.
    19-21 22 stopnie-komfort po kąpieli
    21-22:30-21 stopni
    22:30-6:30 zimniej kiedy spisz

Temperatury mogą być oczywiście niższe.
    Zwykłe sterowniki włącz/wyłącz tego nie potrafią.
    Do tego można bardzo prosto i z dużym wyprzedzeniem zaprogramować okres urlopowy, i zmienic temperature CWU z poziomu sterownika (np. Teściowej podczas kąpieli).
    Po podłączeniu wspomnianego urządzenia pokretła na kotle stają się nieaktywne(żona tak łatwo nie podniesie temperatury na czas kąpieli).
    Ciekawą opcją dla serwisu jest historia błędów kotła możliwa do odczytania z poziomu sterownika.
    Podstawowa instrukcja do tego sterownika liczy lekko ponad 40 stron. Więc jeżeli tego typu urządzenia nie stanowią dla Ciebie większego problemu mozesz pokusić sie o jego zainstalowanie .Na duże oszczednosci jednakbym nie liczył.

Pozdrawiam