Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza różnicówka przy łączeniu instalacji gazowej.

12 Sty 2012 16:29 4585 25
  • Poziom 2  
    Witam

Mam dziwny problem z instalacją elektryczną i inst gazową,a mianowicie;
    Jakis czas temu miałem remont generalny mieszkania z wymianą inst elektr. jak i gazowej. Po zakończeniu remontu chciałem podłączyć licznik gazowy do nowej instalacji, czyli do rury miedzianej która idzie do kuchenki i z którą na pewno nie styka się żaden przewód oraz która jest odizolowana od ściany za pomocą obejm gumowych. Przy nakręcaniu nakrętki łączącej licznik z nową inst 'wywala' mi różnicówkę :( Dodam jeszcze, ze na żadnym sprzęcie agd w kuchni nie ma żadnego przebicia jak i na liczniku i na nowej instalacji. Wiem że można zrobić pomiary inst, ale chciałbym uniknąć dalszych kosztów, bo ten remont pochłonął mi całe moje oszczędności. Czy ktoś z forumowiczów spotkał się może z taki problemem? Proszę o jakieś wskazówki jak by można rozwiązać ten problem. Z góry dziękuję
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 43  
    Nie masz kuchenki albo piecyka podłączanego do sieci? Musi być coś nie tak z izolacją, gdyż sama z siebie różnicówka nie zadziała.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 35  
    Wydaje się że przyczyna leży w instalacji elektrycznej.
  • Poziom 14  
    Uszkodzona lub źle podłączona kuchenka gazowa.
  • Poziom 26  
    Jeżeli kuchenka podłączona jest do sieci to prawdopodobnie masz pomylone N z PE i dlatego wywala róznicówka.
  • Poziom 2  
    mam podłączoną płytę gazową i piekarnik, ale robiłem próbę i odłączyłem cały sprzęt, a problem jednak nie znikł, tez mi sie wydaje ze to cos z elektryka ale przewody sa w odległości min 50 cm od inst gazowej i w zadnym miejscu sie nie stykają.
  • Poziom 43  
    A tak z ciekawości - instalacja gazowa nie łączy się z wodną? Wodna znów może stanowić osobne uziemienie i płyną sobie prądy wyrównawcze jeśli istnieje przejście między instalacją elektryczną a wodną - sprawdź z grubsza najpierw woltomierzem napięcie a potem omomierzem (jeśli napięcie będzie znikome) co jest między przewodem PE a rurą.
  • Poziom 21  
    Skoro mowa o mieszkaniu, a nie o domu, to zakładam, że mieści się ono w bloku lub kamienicy.
    rarro2008 napisał:
    mam podłączoną płytę gazową i piekarnik
    I wystarczy.
    Dodajmy do tego brak przekładki izolacyjnej w instalacji gazowej na wejściu do mieszkania i tworzy się klasyczny problem - rura gazowa pracuje jako PEN, który gdzieś w instalacji jest uszkodzony lub ma słaby styk.
    I żeby nie było zbyt łatwo - problem może być w WLZ, w mieszkaniu kolegi lub w mieszkaniu któregokolwiek z sąsiadów.
  • Poziom 2  
    instalacja wodna jest poprowadzona w plastykowych rurach i raczej sie nie styka z inst gazową, bo był na to nacisk,żeby gazowa rura z niczym się nie stykała, a co do rury doprowadzającej gaz do mieszkań to idzie ona w pionie i zasila tylko cztery mieszkania. też o tym myślałem że może to przez rurę gazową bo być może nie jest ona uziemiona jak należy,ale sprawdzałem i na niej nie ma żadnego napięcia. dodam jeszcze że ja nie jestem elektrykiem i mam znikome pojęcie o tej dziedzinie i nie wszystkie skróty są dla mnie zrozumiałe, ale na pewno będe konsultował wszystkie podane na forum rozwiązania (za które jestem bardzo wdzięczny) z elektrykiem który kładł mi tą instalację
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    Jeżeli kładł, to tak powinien robić, by jej nie położyć ... na łopatki.
    Wniosek - do sprawdzenia instalacja, i nie próbówką żarówkową, lecz miernikami.
    Co z tego, że
    O^O napisał:
    brak przekładki izolacyjnej w instalacji gazowej na wejściu do mieszkania i tworzy się klasyczny problem - rura gazowa pracuje jako PEN, który gdzieś w instalacji jest uszkodzony lub ma słaby styk.
    I żeby nie było zbyt łatwo - problem może być w WLZ, w mieszkaniu kolegi lub w mieszkaniu któregokolwiek z sąsiadów.
    skoro były przecież odłączone wspomniane odbiorniki.
  • Poziom 21  
    ele_pp napisał:
    były przecież odłączone wspomniane odbiorniki.
    Tego akurat nie wiemy, bo nie wiadomo, co oznacza:
    rarro2008 napisał:
    odłączyłem cały sprzęt

Faktem natomiast jest, że trochę się zagalopowałem, bo w poprawnie zrobionej instalacji nie wyłączy to RCD, a jedynie spowoduje pojawienie się napięcia na rurze.
    Wniosek nasuwa się więc sam: zamieniony przewód PE z N gdzieś w instalacji, ponowne ich połączenie za RCD lub wada któregoś z urządzeń.
  • Poziom 12  
    Witam, jest to klasyczny problem w blokach. Poprostu przewód PEN ma słaby styk. A gdy kolega podłącza licznik od gazu wtedy prąd zamiast płynąć normalnie przewodem neutralnym , płynie przez rurę gazową.. Lepiej wezwać elektryka niech sprawdzi wszystkie połączenia przewodów. Ja osobiście stawiam ze problem leży poza kolegi mieszkaniem.
  • Specjalista elektryk
    Lol 123456 napisał:
    Witam, jest to klasyczny problem w blokach. Poprostu przewód PEN ma słaby styk. A gdy kolega podłącza licznik od gazu wtedy prąd zamiast płynąć normalnie przewodem neutralnym , płynie przez rurę gazową.. Lepiej wezwać elektryka niech sprawdzi wszystkie połączenia przewodów. Ja osobiście stawiam ze problem leży poza kolegi mieszkaniem.

A ten prąd bierze się z bateryjki ? zadający pytanie napisał: mam podłączoną płytę gazową i piekarnik, ale robiłem próbę i odłączyłem cały sprzęt, a problem jednak nie znikł,
    rozrysuj mi kolego, co skąd dokąd płynie, bo mnie to zaciekawiło.
    pzdr
  • Poziom 12  
    Witam, chciałbym się podpiąć pod ten temat zamiast zakładać nowy, chodzi o to że wynająłem mieszkanie w blokach i przy podłączeniu płyty gazowej wyłącza się różnicówka, problem występuje tylko przy podłączeniu płyty do instalacji gazowej, instalacja w domu jest dwuprzewodowa więc w gniazdku bolec jest zmostkowany z przewodem zerowym więc wygląda to tak ze jak się połączy zero z gniazdka do rury gazowej wywala różnicówka, trochę to irytujące ponieważ w nowej płycie nie można używać wbudowanej zapalarki i miałbym pytanie czy jest na to jakiś prosty sposób bez przeróbek instalacji gdyż jak wspomniałem mieszkanie tylko wynajmuję.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Czy możecie mi wyjaśnić, co tam robi ta różnicówka i jak jest podłączona ?
  • Poziom 15  
    mario6653 napisał:
    ....wylacza sie roznicowka

mario6653 napisał:
    instalacja w domu jest dwuprzewodowa wiec w gniazdku bolec jest zmostkowany z przewodem zerowym

To by było chyba tyle w tym temacie....
  • Poziom 12  
    Tzn, wyłącza się jeśli podłączę do gazu i gniazdka, w chwili obecnej nie podłączam poprostu do gniazdka i muszę zapalać gaz tradycyjnymi sposobami ,co irytuje najbardziej żonę gdyż dostała nową kuchnię i nie może korzystać z wbudowanej zapalarki.
    Dobrze myślę ,że przy instalacji dwuprzewodowej raczej nie można rozwiązać tego problemu ?
    Proszę o konkretną odpowiedź tylko.
  • Poziom 15  
    Podstawowe pytanie brzmi - co robi różnicówka w instalacji dwuprzewodowej ??
  • Poziom 12  
    Jak wspomniałem kolego to mieszkanie wynajmuję i nie znam historii instalacji, co kiedy, jak i dlaczego było robione, poprostu opisałem problem, nie zamierzam też wykonywać żadnych większych przeróbek gdyż to nie moje mieszkanie, myślę kolego 19barti78 że posiadasz odpowiednią wiedzę żeby mi pomóc a narazie jak się domyślam to przy takiej instalacji nie powinno chyba być różnicówki.
  • Poziom 28  
    Dokładnie w takiej instalacji nie montuje się RCD. Porozmawiaj z właścicielem mieszkania powiedz o problemie może np. dogadasz się z nim tak że przerobisz tę instalację tak aby było prawidłowo z pomocą elektryka a właściciel np. zrezygnuje z czynszu za miesiąc czy dwa. To Tobie się opłaci bo będziesz miał bezpieczną instalację a właścicielowi również gdyż jak by nie było zostaje to w jego mieszkaniu.
  • Poziom 12  
    Rozumiem, dzięki za jednoznaczną odpowiedź, tak będę musiał zrobić może dojdziemy do jakiegoś porozumienia. Mój problem w takim razie na tym forum uważam za rozwiązany.
  • Poziom 17  
    rarro2008 napisał:
    Jakis czas temu miałem remont generalny mieszkania z wymianą inst elektr.

a dalej
    mario6653 napisał:
    wynająłem mieszkanie w blokach i przy podłączeniu płyty gazowej wyłącza się różnicówka, problem występuje tylko przy podłączeniu płyty do instalacji gazowej, instalacja w domu jest dwuprzewodowa więc w gniazdku bolec jest zmostkowany z przewodem zerowym więc wygląda to tak ze jak się połączy zero z gniazdka do rury gazowej wywala różnicówka

i powstaje bałagan bo nie wiadomo o co komu chodzi
  • Poziom 21  
    Wyłącznik różnicowo-prądowy RCD w instalacji TN-C nie ma prawa istnieć, to po pierwsze.

Z powodu iż instalacja wykonana jest w TN-C, jest dwuprzewodowa, a w gniazdkach występują mostki między bolcem a przewodem PEN, to różnica potencjałów występująca na rurze gazowej nie jest wyrównywana przez przewód PE który w sieci TN-C nie istnieje, tylko przez przewód PEN, który jest puszczony przez RCD, co powoduje jego wyzwolenie i jest to jego całkowicie normalna reakcja.

Poproś elektryka o pomoc, wyłącznik RCD do usunięcia z sieci TN-C.