Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie odnośnie instalacji elektrycznej - wybija różnicówke.

Viastek 21 Jun 2021 22:54 627 11
e-mierniki
 • #1
  Viastek
  Level 6  
  Cześć,

  Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem laikiem jeżeli chodzi o elektrykę, i za wszelkie błędy merytoryczne z góry przepraszam.

  Kupiłem mieszkanie z rynku wtórnego dwa miesiące temu, instalacja rzekomo wymiana kilka lat temu, przewody trzy-żyłowe miedziane, 4 bezpieczniki B16 jedna różnicówka B20.

  Wszystko było okey, do momentu w którym nie zakupiłem nowego przedłużacza, żeby mieć trochę dłuższy kabel. Przy podłączeniu lodówki pod gniazdo z bolcem pojawiła się iskra (różnicówki nie wybiło czarny kabel), natomiast przy podłączeniu płyty gazowej za każdym razem różnicówke wybija (biały kabel).

  Poprzedni właściele mieszkania mieli dwa przedłużacze, na jednym przedłużaczu bez bolców była podpięta lodówka i płyta gazowa, na drugim okap mikrofala i piekarnik (wtyczki od tych urządzeń bez wejścia na uziemienie). Przy takiej konfiguracji podłączenia wszystko do tej pory działało dobrze.

  Pytanie, czy z tą instalcją elektryczną jest coś nie tak ? Czy to możliwe, że w mieszkaniu jest instalacja trzy-żyłowa a w bloku jeszcze jest stara dwu-zyłowa ? ( wrzuciłem zdjęcie puszki z piwnicy, mi to nic nie mówi, ale może komuś tak..)Jeżeli tak, to po co w takim razie została założona różnicówka ? W łazience np. listwy poprzednich właścicieli są z uziemieniem, więc zapewne do takich to było podłączone.

  Z góry dzięki za odpowiedzi i rady dotyczące powyższego problemu, nie ukrywam, że taki stan rzeczy mnie mocno niepokoi.
 • e-mierniki
 • #2
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  Viastek wrote:
  natomiast przy podłączeniu płyty gazowej za każdym razem różnicówke wybija (biały kabel).

  No to trochę sugeruje że to wina urządzenia.

  Viastek wrote:
  Pytanie, czy z tą instalcją elektryczną jest coś nie tak ?

  To może jedynie ocenić elektryk z odpowiednim miernikiem na miejscu.
 • Helpful post
  #3
  takijasiu
  Level 25  
  Viastek wrote:
  Poprzedni właściele mieszkania mieli dwa przedłużacze, na jednym przedłużaczu bez bolców była podpięta lodówka i płyta gazowa, na drugim okap mikrofala i piekarnik (wtyczki od tych urządzeń bez wejścia na uziemienie). Przy takiej konfiguracji podłączenia wszystko do tej pory działało dobrze.


  Gdy podłączasz urządzenie w pierwszej klasie ochronności, czyli takie co ma przewód z kołkiem ochronnym, to ten kołek ochronny jest zwarty z obudową metalową urządzenia. Jeżeli podłączasz to do instalacji gdzie na przewodach L i N (fazowym i neutralnym) jest różnicówka, a przewód PE (ochronny) omija różnicówkę, czyli tak jak powinno być prawidłowo, to działanie różnicówki oznacza tyle, że obwód zamyka się nie między L i N - tak jak to powinno być prawidłowo - ale między L i PE. Czyli na tym urządzeniu prąd płynie przez metalową obudowę. To jest oczywiście nie w porządku.

  Jest jakaś możliwość, że ktoś kto montował przewód zasilajacy do tej kuchenki gazowej, o ile ten przewód nie był fabrycznie zamontowany - zwarł przewody N i PE w miejscu złącza kuchenki - to oczywiście jest błąd. Inna opcja jest taka, że kuchenka ma w środku uszkodzenie - np. zwarcie L do obudowy, ale to bez podłączonego przewodu 3-żyłowego byś szybko poczuł, ponieważ obudowa by raziła prądem.

  A jeszcze odnośnie tej rozdzielnicy - to ten aparat B20 to jest różnicówka kombinowana z wyłącznikiem nadprądowym. Także niekoniecznie jest jasne, które obwody są zabezpieczone różnicówką. Może być tak, że część albo wszystkie z tych B16, albo żaden spośród nich i to B20 jest osobnym obwodem. W tym drugim przypadku 20A na obwód gniazdkowy to by było też błędem.
 • e-mierniki
 • #4
  viktor1950
  Level 22  
  Tutaj zachodzi zwarcie między N i PE, bo rura gazowa jest podłączona do N (u sąsiadów "zerowanie")
 • Helpful post
  #5
  Darecki62
  Level 2  
  Witam. Warto by otworzyć rozdzielkę i zobaczyć jak przewody wchodzą na zasilanie róznicówki. Jeżeli 2, a mieszkanie jest okablowane 3 żyłami należy rozdzielić przewód PEN przed róznićówką.
 • Helpful post
  #6
  zielon_1215
  Level 17  
  Witam, miałem przyjemność :-? diagnozować identyczną usterkę w mieszkaniu po wymianie całości instalacji, przewód od licznika do rozdzielnicy mieszkaniowej nie został wymieniony - 2 x 4mm2 Cu - ochrona od porażeń w budynku ZEROWANIE. Po włożeniu wtyczki od płyty gazowej do gniazda, następowało wyzwolenie wyłącznika różnicowoprądowego, przyczyną okazał się mostek między szyną N zasilaną z wyłącznika różnicowoprądowego a szyną PE w rozdzielnicy - co skutkowało prądem upływu na instalację gazową .
 • Helpful post
  #7
  Ktoś_tam
  Level 33  
  Przede wszystkim, jak się kupuje używane mieszkanie to warto zrobić porządny przegląd instalacji elektrycznej. Czasem nawet warto go zrobić przed kupnem o ile się w właściciel zgodzi, czasem się może zgodzić jeśli się długo ze sprzedażą buja. Zawsze jakieś braki się znajdą, można wtedy cenę negocjować. Przeglądy 5-letnie że spółdzielni to jakaś kpina jest.
  Już teraz widać, że instalacja jest wykonana niedokońca prawidłowo. Najmniejsze zabezpieczenie to B16. Powinno być mniej. Na oświetlenie powinno być maksymalnie B10.
  Wartość różnicówki B20 też budzi niepokój, po co ktoś coś takiego zamontował.
  Instalacja wykonana kilka lat temu i wymaga 2 przedłużaczy w kuchni. To też jest jakaś kpina.
  Ogólnie podejrzewam, że mimo że przewody są trójżyłowe to ktoś nie wiedział co z trzecią żyłą zrobić dlatego masz takie cyrki.
  Przy okazji, jaki jest przekrój żył?

  Moja rada, skoro się nie znasz to wezwij dobrego elektryka co to naprawi i przejrzy całą instalację. To jest twoje bezpieczeństwo. Nie wiesz czy czasem tej instalacji nie kładł ktoś o zbliżonej wiedzy o prądzie do Twojej.
 • Helpful post
  #8
  Darecki62
  Level 2  
  Pełna. Zgoda. Wezwać elektryka. Przegląd instalacji i pomiary. Pewnie wyjdzie jaka kaszana jest zrobiona w instalacji.
 • Helpful post
  #9
  takijasiu
  Level 25  
  viktor1950 wrote:
  Tutaj zachodzi zwarcie między N i PE, bo rura gazowa jest podłączona do N (u sąsiadów "zerowanie")


  Zastanów się jeszcze raz. U autora wątku aparat RCD działa między przewodami L i N jego instalacji, a dokładniej to jednego czy kilku obwodów które są za różnicówką. A przewód PE jest zwarty do obudowy kuchenki gazowej. Jeżeli byłoby przejście elektryczne między kuchenką i instalacją gazową, podobnie by było u sąsiada i dodatkowo sąsiad by podłączył swoje N do obudowy kuchenki, to jaki by to miało wpływ na różnicówkę u autora wątku? Ano żaden. To by mogło jedynie spowodować, że prąd od sąsiada mógłby zacząć płynąć przez przewód PE u autora wątku - ale to by nie spowodowało działania różnicówki u autora wątku.
 • #10
  Viastek
  Level 6  
  Dzięki serdecznie za liczne odpowiedzi, rozjasniliscie mi trochę temat :) W związku z tym oczywiście umowie się z jakimś elektrykiem, muszę poprzeglądać jak rynek wygląda u mnie w mieście, a może ktoś z Was kogoś poleca ? Śląsk, konkretnie Mysłowice.

  Jakie skutki może nieść za sobą takie podłączenie urządzenia ? Pod listwę bez uziemienia ?
 • #11
  viktor1950
  Level 22  
  Viastek wrote:
  Jeżeli byłoby przejście elektryczne między kuchenką i instalacją gazową, podobnie by było u sąsiada
  A jak odłączysz instalację gazową od kuchenki ? a u sąsiada nie ma różnicówek.
 • #12
  pawlik118
  Level 30  
  Prawdopodobnie instalacja jest częściowo trzy żyłowa a potem "przechodzi" w dwużyłową w której "PE" jest połączone z "N" - czyli tzw. zerowanie w gniazdku w które wpięty jest przedłużacz z uziemieniem. Do puszki pokazanej na zdjęciu wydaje się że są podłączone przewody dwużyłowe. Być może, jest to podłączone do różnicówki.