Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Weryfikacja pomiarów instalacji elektrycznej

24 Sty 2012 21:48 4021 27
  • Poziom 8  
    Witam,
    ostatnio w mojej firmie były przeprowadzone pomiary okresowe instalacji elektrycznej i zastanawiam się czy były one wykonane dobrze.
    typ sieci TN - S 400/230V. W rozdzielni wyłącznik różnicowo-prądowy DIFF-JUMP 25A/0,03A następnie na każdy obwód założone zabezpieczenie P121 B16. Wyniki pomiarów dla wszystkich gniazdek impedancji pętli zwarcia wynosiły 1ohm sporadycznie 2ohm. w protokole z lat poprzednich mam za to podane wartości np. Z=0,56ohm, Z=0,44ohm. Dodam że instalacja między przeglądami nie była modyfikowana.

1.Czym są spowodowane rozbieżności wyników i dlaczego?
    2. Które wyniki są poprawne?

Piszemy "omów" a nie "ohm" czy też "ohmów" [retrofood]
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Poprawniejsze wyniki to te pierwsze, natomiast teraz zostały wykonane pomiary miernikiem z funkcją RCD.
    Natomiast zachodzi kwestia połączenia/podłączenia RCD za RCD, bo tak wynika z wypowiedzi kolegi.
  • Admin Elektroenergetyka
    Coś mi się zdaje, że pomiarowiec korzystał z funkcji pomiaru impedancji przy nie wyzwalaniu RCD. Niektóre mierniki tak właśnie mają - tzn. takie wyniki :)

Edit:
    O widzę że kolega jak zwykle pierwszy :roll: :D
  • Poziom 8  
    Tak pomiary zostały wykonane miernikiem Sonel MZC - 302 z funkcją RCD.

Czyli prawidłowe są wyniki dla Z=1Ω lub Z=2 Ω?
    Dziwią mnie te wyniki bo czy to dla oświetlenia czy gniazdek są takie same.

Kolejne pytanie - skąd wartości Z=0,56Ω lub Z=0,44Ω w poprzednich protokołach skoro badania były przeprowadzane tym samym miernikiem?
    Nie korzystam z Sonela ale widocznie zaokrągla wynik do jedynki. Mój Kyoritsu przy identycznej funkcji też tak podaje, natomiast drugi miernik Metrel już 0,68 - to samo gniazdo i oczywiście funkcja RCD.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Nie otrzymałem odpowiedzi na moje poprzednie pytanie :(
    Po drugie, kolego bobik25 - czy aby na pewno MZC-302 ?
    Cytat:
    Kolejne pytanie - skąd wartości Z=0,56Ω lub Z=0,44Ω w poprzednich protokołach skoro badania były przeprowadzane tym samym miernikiem?
    Proste - przedtem chciało się zmostkować tory aparatów, teraz widocznie nie.
    Błąd przy odczycie 1Ω i 2Ω może wynikać z faktu, że Zs wynosiła powyżej 1Ω, i miernik zaokrąglił do kolejnej, wyższej wartości, w tym przypadku 2Ω.
    W dalszym ciągu pętla (tfu - impedancja pętli zwarcia) jest poniżej dwóch om, ale ... / resztę później. :D
  • Poziom 8  
    Nie jestem pewien kwestii połączenia/podłączenia RCD za RCD ale wydaje mi się że DIFF-JUMP 25A/0,03A to główne zabezpieczenie rozdzielni a P121 spełnia rolę zabezpieczenia obwodów.

Dodano po 1 [minuty]:

tak na pewno MZC - 302
  • Specjalista elektryk
    Kolego bobik25, porównaj sobie wyniki Zs w instalacji TN-C małym i dużym prądem, wtedy będziesz wiedział, czy są możliwe takie różnice.
    W moim Metrelu praktycznie nie ma żadnych.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Kolego bobik25
    1. Proszę mi pokazać, jak wygląda MZC-302.
    2. Proszę sprawdzić parametry i funkcje P-121 oraz DIFF-JUMP.
  • Poziom 8  
    Na 100% MZC - 302; to jest bardzo stary miernik - jak mi się uda to wkleję zdjęcie jutro bo nie mam teraz go przy sobie.

jarecki 86 napisał:
    Kolego bobik25, porównaj sobie wyniki Zs w instalacji TN-C małym i dużym prądem, wtedy będziesz wiedział, czy są możliwe takie różnice.
    W moim Metrelu praktycznie nie ma żadnych.

Jeśli dobrze rozumie to mam zbadać Zs między L - N?

Dodano po 1 [minuty]:

Tak nie jestem pomiarowcem - weryfikuję protokoły i zauważyłem różnice
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Tak między L-N, chodzi o porównanie wyników.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Skoro jest to stary miernik, to NIE miał funkcji pomiaru BEZ wyzwolenia RCD
  • Poziom 8  
    ma funkcję RCD - jest taki przycisk na mierniku

a co do mojego pytania odnośnie protokołu - to z wynikami Z=1Ω/2Ω jest on do przyjęcia i czy w uwagach nie powinno być jakiejś wzmianki o tym?
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Tak, wyniki są do przyjęcia.
    Natomiast ja mam inne uwagi, które powinny się znaleźć w protokole.
  • Poziom 8  
    ele_pp napisał:
    Witam.

Tak, wyniki są do przyjęcia.
    Natomiast ja mam inne uwagi, które powinny się znaleźć w protokole.

można dokładniej?
  • Poziom 8  
    miernik widziałem - mam również gdzieś w papierach xero kopi z wzorcowania. Jutro lub w czwartek zrobię zdjęcie tego miernika bo elektryk jeszcze nie skończył swojej pracy więc będzie okazja na cyknięcie foty
  • Specjalista elektryk
    Witam.

No dobrze, zlituję się nad kolegą.
    Nie spotkałem miernika MZC-302.
    Są :
    - MZC-202, ale do pomiaru rezystancji pętli zwarcia, bez funkcji RCD
    - MZC-203, ale do pomiaru impedancji pętli zwarcia, również bez funkcji RCD
    - MZC-300 / MZC-303E, ten drugi z funkcją RCD.
    Nie mogę znaleźć tego 302 :(
    Natomiast pojawił się MZC-304, nowość.
  • Poziom 10  
    Bo MZC-302 to była chyba jeszcze produkcja TIM-u, a nie Sonela.

Tu z forum ISE ( http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=17&t=4574&p=0#p0 ) cytat fragmentu instrukcji:

"(...)Jeżeli przepływ dużego prądu pomiarowego nie jest pożądany, to w przyrządach typu MZC-302, MZC-303 i MZC-303E można wykonać kontrolę
    ciągłości przewodów ochronnych i połączeń wyrównawczych przez wywołanie
    pomiaru impedancji obwodu przy włączonej Funkcji RCD. Kontrola ciągłości
    obwodu jest wtedy wykonywana tak jak opisano powyżej, natomiast prąd
    pomiarowy nie przekracza 15mA."
    Czyli funkcję RCD posiadał.
    Nigdy nie spotkałem się z takim ale też nie śledziłem dogłębnie ich produktów.
    W takim razie kwestie miernika, mamy chyba wyjaśnioną :)
  • Poziom 8  
    ok. jeśli miernik jest w porządku to mogę spać spokojnie i nie bać się że pomiary są źle wykonane
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Czy tutaj na forum ktoś stwierdził i potwierdził, że pomiary są dobrze wykonane ?
  • Poziom 19  
    Z cyku zlecenie po 1 zł/punkt:
    Cytat:
    Ej ty, stażysta, będziesz wykonywał pomiary.
    Gdzie mam jechać? Kto mi pokaże jak? Ja nie wiem...
    Eee, tam, to proste, nigdzie nie jeździsz, siadasz przed poprzednim protokołem i na gniazda piszesz 1om, a na oświetlenie 2 omy.

Z takim czymś też się spotkałem. No ale tu "zaważyła" niska cena. Mam nadzieję, że Twój pomiarowiec faktycznie wykonał całą robotę od początku do końca i porządnie...
    konrad.
  • Poziom 37  
    W książce pt. `` Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków `` autor nawiązywał do przyrządów pomiarowych firmy sonel i jest wzmianka o mierniku MZC-302 i pisze:
    `` MZC-302 posiada wszystkie możliwości wersji MZC-300 , a ponadto:
    Możliwość pomiaru impedancji pętli zwarciowej bez powodowania zadziałania wyłączników różnicowoprądowych o prądzie znamionowym różnicowym 30mA i większym.
    Pomiar rezystancji pętli zwarciowej 0-2000Ω ``

Ponadto jest zamieszczona tabela zestawienia parametrów modelu MZC-300 i jest tam taka wzmianka: Pomiar rezystancji pętli zwarciowej 0...1999Ω rozdzielczość 1Ω błąd podstawowy +/- ( 3% m.w. +30Ω ) a w uwagach pisze: Tylko z włączoną funkcja RCD dot. MZC-302 , MZC-303, 303E
  • Poziom 19  
    @up:
    W związku z błędem podstawowym wynoszącym +/- ( 3% m.w. +30Ω; ) jest to dla mnie raczej wskaźnik, niż miernik.
  • Poziom 37  
    Myślę, że te 30Ω to błąd autora. Zajrzałem do innego tytułu i też autor wspomina o miernikach rodziny MZC-300 i też jest tabelka, ale już tam jest zamiast 30Ω 3Ω.