Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa HDD z RAID1 (zerowanie + remap) - co dalej?

decode 25 Sty 2012 21:46 5299 11
  • #1 25 Sty 2012 21:46
    decode
    Poziom 7  

Witam

Sytuacja była następująca. W komputerze 2 dyski Samsung HD502HJ w RAID1 na kontrolerze Intela ICH10R (zintegrowany z chipsetem) na płycie ASUS P5Q. Na jednym hdd na partycji systemowej pojawiły się niestabilne sektory na co soft Intela obsługujący RAID (Intel Matrix Storage Manager ver. 8.0.0.1039) reagował próbami odbudowy macierzy po uruchomieniu Windows ale zatrzymywał się na 4% i zawieszał komputer. Crystal Disk Info wykazywał tylko niestabilne sektory, nie wykazywał sektorów realokowanych ani operacji realokacji. Sytuacja może i pocieszająca ale nie rozwiązująca problemu z zawieszaniem kompa.

Na forum Intela wyczytałem, że IMSM (jednak w innej nowszej wersji) nie radził sobie z niestabilnymi sektorami i w taki właśnie sposób, przy próbie odbudowy macierzy zawieszał kompa. Podejrzewano, że soft ten nie czeka na elektronikę dysku, która próbuje dłużej odczytywać niestabilny sektor niż timeout ustawiony w IMSM. Stwierdziłem zatem, że trzeba dysk sprawdzić i przemapować niestabilne sektory, a najlepiej wymusić oznaczenie ich i sąsiednich jako błędne. Wyzerowałem i uruchomiłem remapowanie przy pomocy MHDD. Wykrył 2 bad sectory (UNC) ale co dziwne nie pojawiły się w raporcie SMART jako remapowane (albo ja źle odczytuję info ze SMARTA...). Jako, że po ponownych skanowaniach pojawiało się z reguły kilka sektorów o dłuższym czasie dostępu (<500ms lub <150ms), w tym 2 ciągle do remapowania, zrobiłem kilka razy skanowanie (F4) z zerowaniem niepewnych sektorów, zmniejszając wartość "erase delays" w MHDD. Zrzut z Crystal Disk Info przed naprawą zamieszczam niżej, a wyniki ostatnich operacji (w tym odczyty SMARTA) podaję w logu MHDD w załączniku. Niestety nie mam loga z remapowania tych 2 bad sectorów na początku.

Dziwi mnie, że ostatecznie nadal nie widać sektorów remapowanych ani operacji remapowania.
    To co mnie jednak boli to niepewność czy IMSM przy odbudowie macierzy prędzej czy później znowu nie zachowa się tak jak do tej pory wieszając kompa w razie pojawienia się w zagrożonym obszarze dysku nowych sektorów z za dużym czasem dostępu.

Pytania:
    1. jak oceniacie stan dysku po ostatnim zerowaniu/remapowaniu?
    2. czy jest sens wyłączenia z użytku fragmentu dysku przez pominięcie go przy tworzeniu partycji (IMSM i tak chyba będzie go musiał przemielić przy odbudowie RAID)?
    3. a może "na siłę" zmapować niepewny fragment dysku (np. 0,5 mln sektorów) na obszar zapasowy (oznaczyć go jako bad sectors), np przy pomocy MHDD (komenda MAKEBAD??) i założyć "na nim" partycję? jaka może być wielkość tego zapasowu?
    4. a może w obecnym stanie po prostu radzicie używać dysku normalnie?

0 11
  • #2 25 Sty 2012 23:02
    Brodi
    Poziom 28  

UNC to już dysk do kosza albo jako pendrajw, z tym nic nie zrobisz, tego nie relokujesz. Jeśli sektor da się relokować to przy skanowaniu w mhdd - F4 z ostatnią opcją na dole na ON (erase delays ?) powinien to automatycznie zrobić, jeśli po kilkukrotnym skanowaniu tych samych sektorów nadal je znajduje jako uszkodzone to nic z tym nie zrobisz.
    Jeśli sektory da się relokować to przy skanowaniu powinien je odrazu "wymazać" i na tym koniec. Jedyny użytek z dysku to ominąć te sektory przy tworzeniu partycju, w RAIDzie to nie ma sensu.
    1. dysk ma 4 słabe sektory - jak dla mnie to długo nie pociągnie
    2. jest , ale ja bym wymienił dysk na sprawny a nie bawił się w ratowanie
    3. nie da się
    4. tak, tylko jak ci padnie za jakiś czas to nie płacz że straciłeś dane, bo to bezsens robić raid1 na uszkodzonym dysku.
    Zadaj sobie pytanie czy wartość danych trzymanych na tych dyskach przekracza ich wartość.

0
  • Pomocny post
    #3 26 Sty 2012 00:23
    helmud7543
    Poziom 42  

1. Te sektory są rzeczywiście niestabilne (weryfikacja jest na tyle szybka, że być może dlatego dysk nie remapuje ale późniejszy odczyt z tych sektorów jest problematyczny). Dysku nie należy używać.
    2. RAID to RAID. Możesz zrobić tak partycję aby pominąć uszkodzony obszar (ale pewnie ten obszar będzie też pominięty na sprawnym dysku).
    3. Remapowanie na jest na poziomie hardware (samego dysku) a zakładanie partycji na poziomie software. Utworzenie uszkodzonych sektorów (logicznych, komendą makebad) nie pozwoli na ich zremapowanie (po weryfikacji i tak będą odczytywane w takim stopniu w jakim sprawne są fizycznie). Logiczne uszkodzenie pozwolą za to na wykluczenie klastrów z tymi sektorami na poziomie formatowania pełnego (formatowanie ze skanowaniem powierzchni ale bez zerowania) lub na poziomie działania checkdisk (chkdsk /r). Tylko nie wiem jak to zadziała przy RAID (działanie jest mi znane na pojedynczych dyskach, nie wiem jak zachowa się checkdisk trafiając na uszkodzenie na jednym dysku i jednocześnie sprawne dane na drugim). Ogólnie - lepiej kupić sprawny dysk.
    4. Odradzam używanie tego dysku.

0
  • #4 26 Sty 2012 09:45
    decode
    Poziom 7  

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi :) Dorzucam dodatkowe info i pytania kolejno punktowane.

helmud7543 napisał:
    3. Remapowanie na jest na poziomie hardware (samego dysku) a zakładanie partycji na poziomie software. Utworzenie uszkodzonych sektorów (logicznych, komendą makebad) nie pozwoli na ich zremapowanie (po weryfikacji i tak będą odczytywane w takim stopniu w jakim sprawne są fizycznie).

5. Tutaj nie do końca rozumiem. Który software obsługuje uszkodzone sektory logiczne? Firmware dysku czy chodzi Ci o system plików, soft od RAID? Jakie są w szczegółach różnice między sektorami uszkodzonymi logicznymi i fizycznymi, gdzie można o tym poczytać? Zależy mi na tym aby ani system (WinXP) ani soft od RAID w ogóle nie używał tego odznaczonego obszaru (bez partycji).
    6. Może w takim razie nie bawić się w mapowanie tylko wykonać opcję z modyfikacją partycji (opisuję ją dokładniej poniżej)?

helmud7543 napisał:
    Logiczne uszkodzenie pozwolą za to na wykluczenie klastrów z tymi sektorami na poziomie formatowania pełnego (formatowanie ze skanowaniem powierzchni ale bez zerowania) lub na poziomie działania checkdisk (chkdsk /r). Tylko nie wiem jak to zadziała przy RAID (działanie jest mi znane na pojedynczych dyskach, nie wiem jak zachowa się checkdisk trafiając na uszkodzenie na jednym dysku i jednocześnie sprawne dane na drugim).

7. Może ktoś wie jak to działa na RAID1?

Przede wszystkim szukam w tej chwili rozwiązania ekonomicznego, być może tymczasowego. Jestem świadomy ryzyka używania takiego dysku ale chcę je zmniejszyć i uniknąć - przynajmniej przez jakiś czas - wieszania systemu w razie pojawienia się błędów w pobliżu uszkodzonych sektorów. Przy okazji - dowiedzieć się więcej o pracy i budowie dysków, zawsze mi takiej wiedzy brakowało. Moje Samsungi dostały niestety gdzie niegdzie miano "produktu roku 2010" dzięki czemu są obecnie droższe niż w 2009 gdy je kupowałem, nawet 500zł za hdd 0,5TB :(. Może kupie później taki albo większy ale wolałbym mieć w RAID identyczny dysk.
    Dane są bezpieczne - drugi dysk jest sprawny i dodatkowo mam kopię zapasową. Uszkodzenie jest na początku pierwszej partycji (systemowa 30GB), którą mógłbym podzielić na 2 części (osobno system, osobno swap + plik hibernacji) wycinając niepewny obszar (wiem które sektory trzeba pominąć). Domyślam się, że to samo musiałbym zrobić z dyskiem zdrowym, a właściwie to chyba w takiej kolejności (proszę o potwierdzenie):
    a) zmiana (podział) partycji systemowej na zdrowym hdd
    b) podłączenie uszkodzonego hdd (bez uprzedniego formatowania i dzielenia na partycje)
    c) odbudowa RAID z dysku zdrowego na uszkodzony (softem od RAID pod Windows)
    Nie jestem jednak pewny czy soft od RAID przy odbudowie i tak nie będzie czytał całego dysku zdrowego i zapisywał na cały dysk uszkodzony czyli też na obszar z niestabilnymi sektorami, co mogłoby spowodować ponowne zawieszenie systemu - a właśnie tego chciałbym uniknąć i tylko to mnie obecnie powstrzymuje przed zrobieniem wyżej wymienionych kroków.
    8. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić jak to wygląda?

9. Gdybym się jednak zdecydował na zakup innego dysku (zakładam że też Samsung aby uniknąć ewentualnych problemów ze współpracą): na co (na jakie parametry) zwrócić uwagę; rozumiem że może być większy (tak twierdzi Intel) ale nie powinien być wolniejszy - czy wystarczy sprawdzić parametry typu rpm, wielkość cache czy coś jeszcze?

helmud7543 napisał:
    3. Remapowanie na jest na poziomie hardware (samego dysku) a zakładanie partycji na poziomie software. Utworzenie uszkodzonych sektorów (logicznych, komendą makebad) nie pozwoli na ich zremapowanie (po weryfikacji i tak będą odczytywane w takim stopniu w jakim sprawne są fizycznie).

Zależy mi na tym aby ani system (WinXP) ani soft od RAID w ogóle nie korzystał z tego odznaczonego obszaru (bez partycji).

helmud7543 napisał:
    Logiczne uszkodzenie pozwolą za to na wykluczenie klastrów z tymi sektorami na poziomie formatowania pełnego (formatowanie ze skanowaniem powierzchni ale bez zerowania) lub na poziomie działania checkdisk (chkdsk /r). Tylko nie wiem jak to zadziała przy RAID (działanie jest mi znane na pojedynczych dyskach, nie wiem jak zachowa się checkdisk trafiając na uszkodzenie na jednym dysku i jednocześnie sprawne dane na drugim).

10. Może ktoś wie jak to działa na RAID1?

0
  • #5 26 Sty 2012 10:00
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Wyzerowałem i uruchomiłem remapowanie przy pomocy MHDD.

Wykonaj ta operacje przy użyciu Vivarda.

Jeśli sektory nie zostaną przeniesione to może znaczyć, że lista została zapełniona.

Kolego odnosząc się do twoich przydługich opowieści, które ciężko się czyta bo mnóstwo pytań, na które sam nie chcesz szukać odpowiedzi odpowiem.

CZYTAJ SZUKAJ!

Code:
    Komputery Dyski Twarde

Partition Find And Mount - montowanie partycji do odczytu
    Procedura naprawczo testująca HDD
    S.M.A.R.T Technologia monitoringu i raportowania stanu dysku
    Podanie do analizy odzysku danych 0-100 sektora
    Aktualizacja Firmware dyski Seagate "czarna seria"
    Partycje na Dysku Twardym
    RAID - 0 naprawa odzysk danych.
    "Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych
    Wykonanie kopii posektorowej z Dysku na Dysk
    Jak utworzyć dyskietkę startową z programem DMDE
    Jak wykonać kopie posektorową programem DMDE do pliku

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6032162#6032162
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID
    http://www.google.pl/

Zacznij wykazywać więcej inicjatywy.

helmud7543 - Jakieś uzasadnienie takiej wypowiedzi ?
    Cytat:

W S.M.A.R.T. Widać sektory do realokacji ale nie widzę w parametrze 5

0
  • #6 26 Sty 2012 12:49
    helmud7543
    Poziom 42  

migol21 napisał:
    Cytat:
    Wyzerowałem i uruchomiłem remapowanie przy pomocy MHDD.

helmud7543 - Jakieś uzasadnienie takiej wypowiedzi ?
    Cytat:

W S.M.A.R.T. Widać sektory do realokacji ale nie widzę w parametrze 5

Tak, wyzerowanie tych opóźnień odczytu, o których pisze autor, nie dało pozytywnych rezultatów (nie przyspieszyło ich odczytu). Zalegające sektory niestabilne w SMART sugerują, że z odczytem jest jednak problem. Czasami uszkodzone sektory dają się odczytać w krótkim czasie po ich zapisaniu (np: kilka minut) takie sektory nie zostaną remapowane (bo natychmiastowa weryfikacja przy operacji remapowania powiedzie się) ale ich późniejszy odczyt da błąd (trafią na listę sektorów niestabilnych) no i oczywiście zapisane na nich dane będą uszkodzone. Wartości parametru 05 są nie ruszone, więc zakładam, że lista nie jest zapełniona.

Do autora: hardware - mówimy o poziomie pracy oprogramowania wewnętrznego samego dysku. Uszkodzenia logiczne - sektory, które przy próbie odczytu dają błąd ale same są fizycznie sprawne - zapisanie ich powoduje przywrócenie do sprawności. Uszkodzenia fizyczne - błąd odczytu spowodowany fizyczną wadą danych sektorów. Firmware dysku sprawdza czy uszkodzenie jest fizyczne. Software (jak checkdisk) widzi jedynie błąd odczytu i nie sprawdza co konkretnie jest nie tak, działa na poziomie partycji - klastry zawierające uszkodzone sektory oznacza, jako nieużyteczne. Nie wiem tylko jak checkdisk będzie widział takie klastry w tym przypadku (RAID 1)

0
  • #8 26 Sty 2012 13:09
    helmud7543
    Poziom 42  

Rozumiem, dziękuję za informację.

0
  • #9 26 Sty 2012 19:48
    decode
    Poziom 7  

Ok, postaram się użyć Vivarda jeszcze dzisiaj, ewentualnie w weekend jeśli nie zdążę. Twój drugi post wyjaśnił mi dlaczego warto.

Doceniam twoją wiedzę migool21, bo przed rejestracją przeglądałem forum i czytałem niemal wszystko co proponujesz poniżej... I dzięki za odpowiedź Tobie i poprzednikom.
    Poniżej oznaczam tematy, z którymi zapoznałem się zanim zamieściłem pierwszego posta.

migol21 napisał:
    CZYTAJ SZUKAJ!
    Kod:
    Komputery Dyski Twarde - przeglądałem i zapoznałem się

Partition Find And Mount - montowanie partycji do odczytu - przydatne ale obecnie nie dotyczy mojego problemu
    Procedura naprawczo testująca HDD - zapoznałem się i zastosowałem
    S.M.A.R.T Technologia monitoringu i raportowania stanu dysku - zapoznałem się i staram stosować
    Podanie do analizy odzysku danych 0-100 sektora - nie dotyczy (nie chodzi mi o odzysk danych)
    Aktualizacja Firmware dyski Seagate "czarna seria" - nie dotyczy (nie ten dysk)
    Partycje na Dysku Twardym - podstawy są mi znane; nie dotyczy
    RAID - 0 naprawa odzysk danych. - nie dotyczy (nie chodzi mi o odzysk danych), nie ten RAID, wiem co i jak podpinać i konfigurować ale może się przydać na przyszłość
    "Zerowanie" ,bezpowrotne kasowanie danych - zapoznałem się i zastosowałem
    Wykonanie kopii posektorowej z Dysku na Dysk - nie dotyczy (nie chodzi mi o odzysk danych)
    Jak utworzyć dyskietkę startową z programem DMDE - j.w.
    Jak wykonać kopie posektorową programem DMDE do pliku - j.w.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6032162#6032162 - zapoznałem się
    http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID - znam podstawy RAID
    http://www.google.pl/

Dzięki za linki i chęć pomocy (choć znane mi to część przejrzałem ponownie) ale też niepotrzebnie wywołujesz dyskusję zbędnymi sugestiami pod moim adresem. Rozumiem, że masz dość użytkowników, którzy nie raczą przeczytać wcześniej FAQ ale pomyliłeś się uznając, że ja też tak postąpiłem. Zanim zamieściłem posty spędziłem kilka wieczorów na przekopywaniu tego forum i innych stron. Jakie masz zatem podstawy do twierdzenia, że nie wykazuję inicjatywy albo nie chcę szukać odpowiedzi?

Mam nadzieję, że nadal znajdę tutaj życzliwą pomoc.

0
  • #10 26 Sty 2012 22:46
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Jakie masz zatem podstawy do twierdzenia, że nie wykazuję inicjatywy albo nie chcę szukać odpowiedzi?

Z powodu mnogości twoich pytań na, które masz odpowiedzi w sieci. chyba że nie rozumiesz tego co napisane.

Zasadniczo zadaje się pytania pojedynczo wtedy łatwiej i prościej odpowiedzieć. Lepiej zadać ich więcej ale nie wszystkie na raz bo robi się szum zamiast odpowiedzi.

Po Vivardzie podaj screen z SMART-em.

0
  • #11 29 Sty 2012 00:23
    decode
    Poziom 7  

Podaję zrzuty ekranu z wyników skanowania Vivard'em i odczyt parametów SMART po nim. W załączniku jest ten sam odczyt SMARTA w postaci pliku txt. Znalazłem jeszcze zrzut ekranu z pierwszego remapowania wykonanego przez MHDD - może też się przyda w diagnostyce. Zamieszczam go na początku. Zastanawia mnie ciągle rosnąca wartość parametru 01 (read error rate). Przed naprawami wynosiła 991, teraz 1070.

Pierwszy remap (MHDD)

Remap Vivard'em

Odczyt parametrów SMART (wersja txt w załączniku)

0
  • Pomocny post
    #12 29 Sty 2012 08:48
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Jak widać mamy parametr 200 i 1 o podwyższonych wartościach, ale w parametrze 5 i 197 mamy spokój parametr 3 mówi o problemach z rozruchem .

1) (W tym wypadku prądem-napięciem rozruchu.To może też świadczyć że dysk ma coraz więcej problemów przez degradacje powierzchni lub degradacje głowic)
    Atrybut ID 01 ( 01 )
    Raw Read Error Rate
    Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku. Wysokie wartości wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu.
    Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)
    2) (To świadczy o problemach z realokacją tych dwóch sektorów jak widać zostały przeniesione i nie ma już z nimi problemu)
    Atrybut ID 200 ( C8 )
    Write Error Rate (Multi Zone Error Rate)
    Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu.
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)
    3) (Jak widać spory jest ten czas może to świadczyć o tym, że były problemy z zasilaniem i lub łożyskiem i lub elektroniką, ale to dość powszechne w samsungach o dużej pojemności, sprawdź zasilanie)
    Atrybut ID 03 ( 03 )
    Spin Up Time
    Średni czas na rozkręcenie talerzy (od 0 obr/min do pełnej prędkości). Wartość RAW tego atrybutu wyraża czas w sekundach lub milisekundach.
    Krytyczny: Nie (Im niższa wartość tym lepiej)

0
  Szukaj w 5mln produktów