Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa obiegowa CO a PWM. Regulacja prędkości obrotowej.

30 Jan 2012 10:56 18845 10
  • Level 24  
    Witam
    Panowie przymierzam się do budowy sterownika CO. I w związku z tym mam pytanie: czy każdą pompę do CO można sterować PWM?
    Oraz jak jest zrealizowana regulacja prędkości obrotowej w takich fabrycznych pompach? (jakiś schemat?) Bo zazwyczaj taka pompa ma przełącznik z 3 zakresami. Tam się przełącza uzwojenia, czy jak?

Wiem, że żeby się czegoś dowiedzieć więcej to trzeba by taką pompę rozebrać, ale nie widzi mi się teraz mieszać przy ogrzewaniu kiedy na dworze... taki MRÓZ.
  • Level 34  
    Niestety nie każdy silnik toleruje poprawnie PWM (najlepiej sprawdzić), w silnikach jeśli jest regulacja obrotów to są przełączane uzwojenia.
  • User removed account  
  • Moderator of Heating systems
    Małe pompki CO czy do solarów lub nawet dmuchawy do kotłów są sterowane poprzez PWM.
    Nikt nie montuje przetwornicy częstotliwości w sterowniku za 200zł.

Poprawka. Nie jest to PWM tylko jeszcze inny układ, który jak myślę obcina sinusoidę.
  • Level 24  
    Dziękuje za odzew.
    Otóż mam mniej więcej taka pompę:
    Pompa obiegowa CO a PWM. Regulacja prędkości obrotowej.

i z tego co piszecie to nie da rady podpiąć pod PWM?

A jakie pompy się da?
  • Level 34  
    Odpuść sobie PWM, masz zmienne obroty przełącznikiem.
  • Level 14  
    Witam
    Nie bardzo rozumiem powód dla którego chcesz regulować obroty poprzez PWM. W zwykłych instalacjach domowych używa się właśnie przełączników. Może zamiast tego lepiej sterować zdalnie przełączaniem (niestety trzeba obudowę trochę rozebrać) a może lepiej zastosować regulację przepływu poprzez zawór z siłownikiem. Możesz w ten sposób zdławić przepływ i uzyskać lepszy efekt niż regulując obroty pompy. Pamiętam z czasów pracy w ciepłowni,że Danfoss produkował takie zawory z kapilarą i sprężyną do wstępnej regulacji. Zero prądu zero problemu oby woda była w miarę czysta.
    pozdrawiam
  • Level 16  
    Mniej trudności sprawi Ci kupno pompy z tzw sterowaniem elektronicznym. Będzie to na pewno tańsze od wykonania takiego sterowania do tego typu pompy i bardziej sprawne, nie mówiąc o żywotności czy dżwiękach jakie pompa wydaje przy niskich obrotach. Stare pompy to zwykłe proste silniki klatkowe. Te nowe mają wmontowane w wirniki magnesy stałe. W tych nowszych można pokusić się o próbę wykonania takiego sterowania
  • Level 11  
    piracik wrote:
    Małe pompki CO czy do solarów lub nawet dmuchawy do kotłów są sterowane poprzez PWM.
    Nikt nie montuje przetwornicy częstotliwości w sterowniku za 200zł.

Poprawka. Nie jest to PWM tylko jeszcze inny układ, który jak myślę obcina sinusoidę.

Najprawdopodobniej jest to obcięcie sinusoidy, lub jeszcze inne rozwiązanie. Wiem że w sterownikach "komfort" kosztujących ok 170 zł. realizowane jest to przy pomocy triaków, a jak wiadomo triaki muszą pracować na ac żeby mogły się wyłączać.

Dodano po 10 [minuty]:

W sumie to szkoda czasu na budowę takiego układu, sterowanie silnikiem prądu przemiennego indukcyjnym, czy też z magnesami trwałymi (o ile o takie chodzi) nie jest proste. Zasilając taki silnik napięciem o złych parametrach możesz nawet uszkodzić silnik.
  • Level 9  
    pod PWM są specjalne modele pomp Wilo z oznaczeniem PWM a Grundfos seria UPER
  • Level 24  
    Temat wyczerpany. Zamykam.