Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy 21m3 gazu do grzania na dobę to dużo?

msciwiarski 01 Feb 2012 12:45 40426 36
e-mierniki
    msciwiarski
    Level 9  
    Witam,

Na wstępie chciałem się przywitać, bo po przeczytaniu chyba wszystkich postów dotyczących zagadnienia ekonomicznego grzania oraz zużycia gazu z sieci gazowej miejskiej postanowiłem podzielić się moimi kilkumiesięcznymi doświadczeniami i zapytać przy okazji o kilka spraw.

Jestem (szczęśliwym) posiadaczem połowy domu w zabudowie bliźniaczej o powierzchni ok 139m2 plus garaż 25m2. Domek dokladnie taki : Link

wybudowany do stanu otwartego (z dachem bez okien) był on na początku 2010 roku, okna wstawiono na przełomie roku 2010/2011. Od marca 2011 do końca pażdziernika 2011 trwało wykańczanie tzn: tynki gipsowe, instalacje i wylewki trwały do końca maja, od czerwca do końca października wykończenie: gładzie, łazienki, podłoga drewniana.
    Od 05-10-2011 zainstalowano mi piec Brotje Energy Top 24 TE z zaobnikiem ciepłej wody użytkowej 120L. Od tamtego czasu piec chodził w celu dosuszenia wylewek, bo wilgotność tego lata byla ogromna i wylewki nie chciały schnąć.

Zainstalowanych mam 6 grzejników płytowych Kermi X Therm lekko przewymiarowanych wzgledem projektu, bo ponoć to nie szkodzi a wręcz pomaga (nie znam sie wieęc nie dyskutowałem) i 2 drabinkowe Enix w łazienkach (60x120cm i 80x120cm). Ogrzewanie podłogowe mam w lazienkach (jedna ok 6m2 druga ok 11m2), kuchni ok 11m2, w wiatrołapie ok 7m2 oraz w pomieszczeniu za garażem ok 25m2.

We wspomnianym okresie od 05-10-2011 do 25-11-2011 na piecu miałem ustawioną stałą temperature wody w instalacji na 55 stopni i podłączone były wszystkie grzejniki oprócz drabinkowych w łazienkach. Nie miałem zainstalowanych głowic termostatycznych, więc tak naprawdę piec chodził "na okrągło"

Przez 51 dni piec spalił mi ok 460m3 gazu co dało rachunek 966zł. Wydawało mi sie to dużo, więc po wprowadzeniu się do mieszkania co miało miejsce w na koniec listopada 2011 z optymizmem podłączyłem sterownik Euroster 2026TX, który posiadałem oraz zamontowałem głowice termostatyczne na grzejnikach.

Sterownik umiejscowiłem w salonie jako najzimniejszym z pomieszczeń, w których przebywamy i zaprogramowałem sterownik w poniższy sposób:

rano: 4:40 - 6:30 - 21 stopni
    poza domem 6:30 - 15:00 - 19,5 stopnia
    w domu: 15:00 - 23:30 - 21 stopni
    noc: 23:30 - 4:40 - 19,5 stopnia

tryb pracy sterownika na zasadzie włącz/wyłącz, histereza ustawiona na 0,5 stopnia.

Różnice pomiędzy temperaturami są w granicach 2 stopni gdyż z informacji jakie posiadam od fachowców wiem, że jest to optymalne obniżenie temperatury w domu, żeby później piec nie spalał więcej na podniesienie temperatury do oczekiwanej 21 np z 17 stopni.
    Wydaje mi się, że 21 stopni nie jest burżujstwem, chyba że się mylę :)

Lekko sie z Żoną wk.... , ehkm zdenerwowaliśmy kiedy rachunek za okres 2 miesięcy (grudzień-styczeń), kiedy temperatury oscylowały w okolicach od 0 do niekiedy +9 przyszedł w kwocie 1670zł!!! Z niedowierzaniem poszedłem do licznika, przekonany, że gdzieś musi być jakiś błąd i mina mi zrzedła kiedy zobaczyłem na liczniku wartość 1414 m3 !!. Krótko mówiąc w okresie kiedy zacząłem w celu obniżenia kosztów sterować piecem kiedy ma pracować, a kiedy nie, piec spalił mi ponad 950m3 gazu!!
    Od tego czasu zacząłem się przyglądać jak wygląda u mnie to spalanie.. od paru dni próbuje różnych konfiguracji (wyłączam sterownik w ogóle, ustawiam niższą temperaturę na piecu 55 stopni i steruje głowicami, podnoszę temperaturę pieca i steruję sterownikiem itd..) i nie udało mi się w rozrachunku dobowym zejść poniżej 20 m3 gazu na dobę.
    Zaczynam tracić już nadzieję, że cokolwiek mogę zrobić, serwisant był pomierzył wszystko, sprawność pieca 89%, mieszanka idealna, piec sprawny. Zresztą gaz się nigdzie nie ulatnia, więc piec to wszystko spala.. Sprawdziłem jak wygląda spalanie w trakcie pracy i w normalnym trybie utrzymania temperatury c.o. piec pobiera ok 1,2 m3 na godzinę. Czy nie jest to za dużo ?? a jeżeli tak to co się z tym gazem dzieje ?
    Na logikę wydaje mi się, że piec w trakcie włączenia się, kiedy musi podgrzać wystudzoną wodę w układzie potrzebuje dużo gazu i duży płomień, a do podtrzymania temperatury, płomień powinien być mniejszy no i automatycznie pobór gazu mniejszy. To tak jak z gotowaniem bigosu :) na początku duży ogień a później malutki dla utrzymania temperatury :)
    Serwisant sprawdzał, że piec reguluje płomień więc niby wszystko gra. Niestety nigdzie nie mogłem znaleźć informacji jakie jest średnie i maksymalne spalanie gazu przez ten model pieca (w dokumentacji takich informacji nie umieścili)

Na pewno jakiś wpływ na sytuację ma fakt, że jeszcze nie mam sąsiada i że tam nikt nie grzeje, ale czy aż taki duży ??? inni zwalali na to, że dom nowy, niedogrzany itd.. czy na pewno?? Wybudowany tak jak wcześniej napisałem w 2010, czyli stoi już jakiś czas. Mam termometr z miernikiem wilgotności powietrza i pokazuje mi wartość 28-30% więc moim zdaniem wilgotność w pomieszczeniach jest niska...

Dla porównania sąsiad 2 domy dalej zapłacił ostatnio niewiele ponad 800 zł za dwa miesiące przy trojce dzieci i jeszcze kuchni gazowej tyle, że mieszka tam już 3 sezon i ma sąsiada.

Proszę Was zatem bardzo o opinie czy taka ilość to jest norma, może ktoś z Was ma podobne doświadczenia i temu jakoś zaradził.. powiem szczerze, że ograniczyłem się teraz jedynie do kontrolowania temperatury w pokojach u dzieci przez wyniesienie tam sterownika (21stopni) a w salonie mam obecnie 18,5 stopnia. Po prostu marzniemy :(

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i przepraszam za tak długaśny post :)

pozdrawiam

Michał
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
    msciwiarski
    Level 9  
    dzięki za odzew... zapomniałem właśnie dodać kilka spraw na które zwróciłes uwagę.. otóż dom ten kupiłem w stanie takim jak wpomniałem na początku czyli tylko z dachem.. na wszystko miałem wpływ ponieważ developer w umowie dawał np brame garażową za 2500zł, jak chciałem lepszą to dopłacałem sobie różnice i instalowali mi to co chciałem.. tak było ze wszystkim.. drzwiami wejściowymi, instalacja rekuperacji.. bo ją posiadam .. rekuperator kupowałem sam.. strych mam ocieplony bardzo dobrze, bo robuiłem to sam .. wełna mineralna rockwool 18+5+folia i gipskarton, na strychu mam piec z zasobnikiem i rekuperator. jest tam naprawdę ciepło bez żadnego grzania.. więc strat przez dach raczej nie mam . ściany są z silikatu 24 cm ocieplone styropianem 15cm. Wody zużywam mało.. bo od września 2011 kiedy założyli nam licznik na wodę do dzisiaj zużyłem ogołnie wody 25m3, prowadzę raczej oszczędny tryb zycia.. a to spalanie ok 1,2m3 gazu na godzine było sprawdzane w sytuacji kiedy piec pracował tylko na utrzymanie temperatury c.o. zasobnika ani wody uzytkowej nie podgrzewał wtedy.

Czytałem rózne posty tutaj na forum i na innych... i rozumiem, że piec nie będzie mi spalał na początku po 9m3 na dobę.. ale za 12m3 gazu na dobe to można ponoć ogrzać dom 200m2.

pozdrawiam

Michał
    User removed account
    User removed account  
  • e-mierniki
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Twoim problemem jest według mnie głównie nieocieplona ściana od strony sąsiada który nie grzeje.
    vitus3k
    Level 18  
    Tam gdzie masz sterownik to głowica musi być calkowicie na maxa. Przy kotle dwufunkcyjnym masz zasobnik? Jak? Masz cyrkulację ?
    msciwiarski
    Level 9  
    Walker29 wrote:
    Teraz tak:
    1. Zima jest. Porównujesz to co jest teraz na dworze z rachunkiem starym - źle.
    2. Nowy budynek i nie ma znaczenia większego kiedy wybudowany musi wyschnąć. Jeżeli Tobie się zdaje, że jest sucho niekoniecznie zawsze musi tak być. Ogólnie pierwszy sezon bywa najtrudniejszy pod tym względem, a zużycie sięga granic 120-140 % normalnego zużycia gazu. Przy mrozach -15 ustaw jednakową temperaturę na dzień i na noc.
    3. Rekuperacja wcale w tym przypadku nie daje nam oszczędności! Przecież wyrzuca ciepłe powietrze(zużyte) na zewnątrz a pobiera zimne(świeże). Tych wymian jest sporo.
    4. Piszesz, że nie pracował kociołek na c.w.u. - a co nie potrzebujesz ciepłej wody ? Nie masz cyrkulacji ? Rury wszystkie zaizolowane(również i przede wszystkim te w ścianach)?
    5. Piszesz, że sąsiad ma rachunek 800zł. Widziałeś go ? Czy tylko Ci mówił? Bo ja mam sąsiada co w garażu trzyma słonia i 4 żyrafy.
    6. Garaż ogrzewasz? Pomieszczenie za garażem?
    Pozdrawiam

dzieki wielkie za odzew..

Ad.1 A no nie do konca.. ja porownuje dwa mniej wiecej podobne okresy, bo jak wiemy prawdziwe morzy zaczely sie jakies 4-5 dni temu. Moj piec spalil prawie 900m3 w okresie grudzien-styczen kiedy temperatura byla dodatnia :( zastanawiam sie ile mi przyjdzie za obecny okres:(
    Ad.3 tez doszedlem do takiego wniosku, dlatego wlaczam rekuperator tylko nad ranem i pod wieczor w celu "przewietrzenia" mieszkania
    Ad.4 akurat w tym momencie, kiedy dokonywalem pomiaru kociol pracowal tylko na c.o, nikt nie korzystal z wody, woda w zasobniku byla zagrzana, pompa od cyrkulacji jest jak na razie wylaczona, rury sa wszystkie dokladnie ocieplone. Instalacje robil gosc, ktory takze mieszka w jednym z domow na osiedlu, wiec jak to mowil "robi dobrze, zeby pozniej sasiedzi w niego kamieniami nie rzucali" :)
    Ad.5 tak akurat widzialem, tylko tam jest dwoch sasiadow i mieszkaja juz 3 rok.. co wiecej widzialem rachunek z ostatnich dwoch miesiecy innego domu zamieszkanego tak jak ja od listopada, z ta roznica, ze zamieszkane obie strony i wyszedl im 1080zl za 2 miesiace.
    6. Garazu nie ogrzewam, pomieszczenie za garazem ma podlogowe, bo jest to pomieszczenie zaadoptowane jako studio i jest oblozone bardzo grubo welna mineralna w celu wytlumienia.

pozdrawiam

Michał

Dodano po 23 [minuty]:

vitus3k wrote:
    Tam gdzie masz sterownik to głowica musi być calkowicie na maxa. Przy kotle dwufunkcyjnym masz zasobnik? Jak? Masz cyrkulację ?

witaj, oczywiste jest to, ze tam gdzie mam sterownik reguluje nim a nie termostatem, przy kotle mam zasobnik, cyrkulacje mam tak jak pisalem wyzej wylaczona, a jak to jest wykonane to musialbys cos konkretniej zapytac, bo wiesz, ja nie jestem specem w tej materii :)

pozdrawiam
    vitus3k
    Level 18  
    Jak masz podłączony zasobnik? Kocioł jest przecież dwufunkcyjny. To w takim razie po co dwufunkcyjny?
    msciwiarski
    Level 9  
    vitus3k wrote:
    Jak masz podłączony zasobnik? Kocioł jest przecież dwufunkcyjny. To w takim razie po co dwufunkcyjny?

Hmm z tego co wiem to te energy top sa produkowane w 2 wersjach jedno i dwu-funkcyjny.. na mojej instrukcji nie jest napisane czy to jedno czy dwu:) jest tylko model na karcie gwarancyjnej Energy Top 24 TE. Co do podlaczenia to za pompą jest zawór rozdzielający na wyjście do zasobnika i na c.o, które następnie jest rozdzielone na obieg do kaloryferów i na obieg podłogowego oczywiscie z mieszaczem termostatycznym podlogowego.
    jakby co moge zrobic fotke i udostepnic:)

pozdrawiam

Michal
    User removed account
    User removed account  
    msciwiarski
    Level 9  
    Walker29 wrote:
    A sąsiad może ma kocioł kondensacyjny ? A Ty masz konwencjonalny.

Tak jak pisalem wyzej to jest osiedle domkow budowane przez jednego goscia i jezeli żaden z właścicieli nie miał inny fanaberii to gość od C.O proponował wszystkim ten sam model pieca co mam ja... co więcej, ten sąsiad 2 domy dalej ma bardzo podobny układ i podłogowego i kaloryferów...
    Rozmawiałem wczoraj jeszcze z paroma fachowcami, twierdzą, że przez zimną ściane z sąsiednim mieszkaniem od którego oddziela mnie tylko 24cm silikatu może uciekać ze 20% ciepła.

Wczoraj po powrocie do domu (ok 17:00) ustawiłem tak jak proponowano wyżej stałą temperature na dzień i noc w wysokości 20,5 stopnia z histerezą 0,5 stopnia. Sterownik nadal w pokoju u córki i tam termostat na full rozkrecony. W salonie mam temperature 18 - 18,5 stopnia.. :( dziś po powrocie do domu sprawdzę jak wyszło ze zużyciem gazu.. dodatkowow przykręciłem podłogowe ogrzewanie w pomieszczeniu za garażem.

pozdrawiam

Michał
    piotrkk
    Level 13  
    Witam. Moje pytanie do autora postu brzmi - dlaczego masz ustawiony kocioł na tak wysoką temperaturę (55`C) jesli Ci to jest w zasadzie nie potrzebne. Piszesz ze w listopadzie i grudniu tak ustawiłeś. Myślę że to grubo za dużo. Wiem że zasobnik musi na ciepłej wodzie być dogrzany tak aby cwu miało odpowiednią temp. Ale przy temp na dworze zawsze dodatnich w końcu 2011r nie wierzę że to było za niskie grzanie. Przecież wodą 55`C nie jesteś się w stanie umyć - musisz domieszać zimnej. Masz przecież podłogówkę - tam też trzeba domieszać (obniżyć temp), a na grzejnikach też nie potrzeba 55`C. Rada moja jest taka - na kotle jak najniżej ustawić temp.(oczywiście z rozsądkiem dla współlokatorów) i obserwować temp w pokojach , na grzejnikach (czy równomiernie grzeją). Oczywiście przy takich temp. jak teraz to nie ma się co wygłupiać i kocioł wyżej musi lecieć ale to też trzeba sobie dobrać. Krzywa grzania coś takiego powinna robić za ciebie (zależność temp zewnętrznej od temp na kotle). Jeśli tego nie masz na kotle to ręcznie przestawiaj. Pamiętaj że straty kominowe to też uciekające ciepło.
    msciwiarski
    Level 9  
    piotrkk wrote:
    Witam. Moje pytanie do autora postu brzmi - dlaczego masz ustawiony kocioł na tak wysoką temperaturę (55`C) jesli Ci to jest w zasadzie nie potrzebne....[ciach!].

Ale chyba czegos nie doczytaleś.. 55 stopni to była woda c.o nie c.w.u. Wodę użytkową mam na 40 stopni. a co do temperatury wody w c.o to ilu fachowcow tyle opinii, jedni twierdzą, że lepiej wyzszą np 70 stopni, a krocej, a inni, że niższą np 55 a dłużej.. ja w tej chwili mam wodę c.o ustawioną na 65 stopni.

pozdrawiam ..

Michał
    piotrkk
    Level 13  
    msciwiarski wrote:
    piotrkk wrote:
    Witam. Moje pytanie do autora postu brzmi - dlaczego masz ustawiony kocioł na tak wysoką temperaturę (55`C) jesli Ci to jest w zasadzie nie potrzebne....[ciach!].

Chyba czegos nie doczytaleś.. 55 stopni to była woda c.o nie c.w.u. Wodę użytkową mam na 40 stopni. a co do temperatury wody w c.o to ilu fachowcow tyle opinii, jedni twierdzą, że lepiej wyzszą np 70 stopni, a krocej, a inni, że niższą np 55 a dłużej.. ja w tej chwili mam wodę c.o ustawioną na 65 stopni.

pozdrawiam ..

Michał

Dobrze doczytałem a ty źle nazywasz rzeczy. C.O. to centralne ogrzewanie i ta temp jest z reguły niższa od zasobnika ciepłej wody użytkowej c.w.u . Kocioł powinien grzać bezpośrednio cwu (twój zasobnik 120L) i tu się odkłada temp kotła 1:1 a poprzez powiedzmy zawór trójdrogowy otrzymuje się schłodzone do aktualnych potrzeb czynnik c.o. idący na grzejniki lub/i następny stopień na podłogówkę. Piszesz - wodę użytkową mam 40`C ???? A c.o. 55`C - coś tu nie gra. To jak ty się umyjesz wodą o 40`C ?? A co do temp na kotle to powinno się grzać niżej a dłużej.
    User removed account
    User removed account  
    piotrkk
    Level 13  
    Walker29 wrote:
    Piotrkk czytaj ze zrozumieniem.

Kocioł niekondensacyjny - to raz, nie służy mu niska temp.
    Kocioł taki pozbawiony jest jakiejkolwiek modulacji i czym niższa temperatura to dla niego gorzej.

Wiem , że to kocioł niekondensacyjny a pozwól że będę miał swoje zdanie na temat tego czy im służy czy nie niska temp. Uważam, że to mit a wypowiadam się nie jako monter ale użytkownik. Jeśli kotły w mojej rodzinie pracują po kilkanaście lat to wystarczy jak dla mnie taka żywotność. Nie będę dyskutował czy mu szkodzi czy nie dla mnie istotne jest zużycie energii dla domu a nie podgrzewanie podwórka przez komin. To tyle z mojej strony.
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Krzywe C i D są sprawnościami dla nowoczesnych kotłów gazowych niekondensacyjnych ( kształt jest przybliżony dla praktycznie wszystkich marek ).
    Czy 21m3 gazu do grzania na dobę to dużo?
    msciwiarski
    Level 9  
    piotrkk wrote:
    Wiem , że to kocioł niekondensacyjny a pozwól że będę miał swoje zdanie na temat tego czy im służy czy nie niska temp. Uważam, że to mit a wypowiadam się nie jako monter ale użytkownik. Jeśli kotły w mojej rodzinie pracują po kilkanaście lat to wystarczy jak dla mnie taka żywotność. Nie będę dyskutował czy mu szkodzi czy nie dla mnie istotne jest zużycie energii dla domu a nie podgrzewanie podwórka przez komin. To tyle z mojej strony.

Ja tez nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale jedno wiem... mam dwa pokrętła na piecu: jedno odpowiada za temperature c.o (ma ikonke kaloryferka obok :)) a drugie dotyczy c.w.u (ma ikonke kranika:)). Piec ten pracuje w tzw priorytecie c.w.u czyli dla niego najwazniejsze jest podgrzewanie jesli jest potrzeba wody użytkowej, a nie c.o. porównywałem ze wszystkimi znajomymi którzy mają podobne piece i pokrętło od wody użytkowej mają na ok 40 stopni, a od c.o to różnie.. tak jak pisałem wcześniej są dwie szkoły jak to mówią:) warszawska i poznańska :)

Dodano po 1 [minuty]:

Walker29 wrote:

Do autora
    Kolejną problematyczną rzeczą może być ta Twoja histereza pracy 0,5 stopnia. Zwiększ ją jeśli masz możliwość do jednego. Stracisz trochę komfortu ale za to kocioł się będzie(powinien) rzadziej odpalać, ale popracować trochę dłużej.

Heh, jeżeli ja moge mówić o jakimkolwiek komforcie mając z rana 18 stopni w salonie ?? :) ale faktycznie muszę chyba przełączyć na histerezę 1 stopniową bo dość szybko mi sie pomieszczenia wychładzają po podgrzaniu:(

pozdrawiam

Michał
    LFlashman
    Level 10  
    Witam,
    Faktycznie za dużo Ci ten kocioł pali gazu. Mam podobny problem czyli spalanie gazu w granicach 20m3 na dobę ale ja mam do ogrzania 270m2.

Pytania
    a) jakie masz okna (ile m2 w sumie i ilość szyb)
    b) czy masz garaż wbudowany w bryłę budynku (jaka brama)
    c) ile masz styropianu pod podłogą na gruncie

Pytam, bo gdzieś te ciepło nam ucieka.

U mnie padają podpowiedzi, że muszę garaż (w bryle budynku) ocieplić od wewnątrz. Życzę powodzenia w poszukiwaniu rozwiązania problemu.
    msciwiarski
    Level 9  
    LFlashman wrote:
    Witam,
    Faktycznie za dużo Ci ten kocioł pali gazu. Mam podobny problem czyli spalanie gazu w granicach 20m3 na dobę ale ja mam do ogrzania 270m2.

Pytania
    a) jakie masz okna (ile m2 w sumie i ilość szyb)
    b) czy masz garaż wbudowany w bryłę budynku (jaka brama)
    c) ile masz styropianu pod podłogą na gruncie

Pytam, bo gdzieś te ciepło nam ucieka.

U mnie padają podpowiedzi, że muszę garaż (w bryle budynku) ocieplić od wewnątrz. Życzę powodzenia w poszukiwaniu rozwiązania problemu.

witaj,

Krok po kroku dochodze do optymalnych jak na razie ustawień pieca pod kątem (w miarę) komfortowej temperatury i jak najmniejszego spalania... po zakręceniu grzania podłogowego w pomieszczeniu za garażem i ustawieniu stałej temperatury na dzień i noc w okolicach 20,5 stopnia wczoraj przez dobę piec spalil mi ok 18 m3. więc jakaś pozytywna zmiana mimo większego mrozu jest..

co do Twoich pytan, to w pierwszym poscie podalem link do rzutow tego domku, bo widzisz jest to troche nietypowa konstrukcja budynku, ktora stoi na skarpie i tak na prawde oprócz wbudowanego garazu, pomieszczenia za nim i wiatrolapu to zadne inne pomieszczenie nie jest "na gruncie" tylko wlasnie nad garazem, nad pomieszczeniem za garazem i nad wiatrolapem.

W garazu kaloryfer zakręcony, a brame mam ciepłą Hormana, brama jest na tyle szczelna, że bez grzania garażu przy -24 stopniach na zewnątrz mam w garażu ok 8-10 stopni

okna mam PCV z osprzetem Veka, dodatkowo mam zainstalowane rolety zewnętrzne (od zmierzchu zasuwam nimi okna gdyż moja zona nie trawi firnaek :)), ktore także stanowią jakąś tam barierę dla zimna, a ile mam metrów okien.. hmm szczerze to nie liczyłem:) ale na rzutach elewacji można się zorientować jaka to skala.

ciepło najprawdopodobniej ucieka mi nieocieploną ścianą niezamieszkanej drugiej połowy mojego "bliźniaka" :( i tutaj niewiele można zaradzić...:(

pozdrawiam i dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem...

Michał.
    Bańka w nosie
    Level 10  
    W moim domu, 240m2 z piwnicami, 800m3 kubatura, ocieplony nieźle. Piec żre 20m3 przy temp -15 dzień i -24 noc (18stopni w domku) . Dom jest nowy, słyszę opinie że nie wygrzany i wogule, ale nie jestem do nich przekonany.

Coś mi się wydaje, że piec (Wolf CGS 20/160) ma jakąś usterkę, nie była robiona analiza spalin przy pierwszym uruchomieniu (tzn jakiś miesiąc temu). Jeśli ktoś miał taki przypadek to czekam na podpowiedź.

Może to się samo unormuje? Może da się ten piec jakoś wyregulować?
    gregor50+
    Level 19  
    Witaj.
    Jeżeli uważasz, że budynek już jest suchy to zaproś firmę która zrobi zdjęcia budynku w podczerwieni i zobaczysz gdzie jest ucieczka ciepła.
    Możesz wtedy reklamować wykonawstwo budynku przez dewelopera.
    Ponadto ta zimna ściana może mieć bardzo duże straty według moich szacunków w mrozy do 10m3 na dobę (a może i więcej).
    Ja mam amatorskie doświadczenia z docieplania budynku tak więc przy nowym domu radzę tylko firma w/w, jeśli budynek jest OK to następnie piec + cała instalacja CO.
    jaskul
    Level 17  
    Bańka w nosie wrote:
    W moim domu, 240m2 z piwnicami, 800m3 kubatura, ocieplony nieźle. Piec żre 20m3 przy temp -15 dzień i -24 noc (18stopni w domku) . Dom jest nowy, słyszę opinie że nie wygrzany i wogule, ale nie jestem do nich przekonany.

Coś mi się wydaje, że piec (Wolf CGS 20/160) ma jakąś usterkę, nie była robiona analiza spalin przy pierwszym uruchomieniu (tzn jakiś miesiąc temu). Jeśli ktoś miał taki przypadek to czekam na podpowiedź.

Może to się samo unormuje? Może da się ten piec jakoś wyregulować?

Jak dla mnie to całkiem normalne a wręcz małe zużycie biorąc pod uwagę budynek i temperatury na zewnątrz..
    Bańka w nosie
    Level 10  
    Temperatury dość extremalne ostatnio są, fakt. Ale 20m3???? Dom, z Ytonga 24, 15cm wełny, dach 25cm wełny, 3 szybowe okna...

Sąsiadowi ten sam piec zużywał 4 - 5m3 gaziku przy temp 0 - 4 stopnie. Mój wtedy żarł 13-15m3.
    User removed account
    User removed account  
    jaskul
    Level 17  
    Tak 20 m3przy tych temp to naprawde normalne zuzycie. Ja spalam około 20 litrów oleju na dobę - olej wiecej kalorii, dom mam mniejszy podobnie ocieplony.
    Więc 20 m3 gazu na 240 metrów przy tych temp co sa teraz uważam za dobry wynik.
    Bańka w nosie
    Level 10  
    Nie ciągnę tego samego tematu, tylko zabrałem głos w tym przytaczając moje doświadczenia.

Jest jakiś limit tematów w których zabiera się głos? Czy może nadgorliwy jesteś, za bardzo się podniecasz życiem w internecie i zwyczahnie lubisz kogoś podkablować?
    User removed account
    User removed account  
    Jarsey
    Level 11  
    Witam, mi się wydaję, że ciutkę dużo. W moim domu 150m2 netto, grzeję górę i dół na 21 stopni, 5 godzin w nocy na 19.5. Ilość spalonego gazu to 11.5-12.5m3. Noc -19C, dzień -13C.
    Myślę, że musisz podregulować ustawienia pieca, sterowników, przepływów. Sam się z tym męczę już 3 miesiące, od kiedy mieszkam w nowym domu. 9 metrów3 wcześniej potrafił mi spalić w temp dzień 8C, noc 3C.
    Dodam, że nie mam żadnych rekuperacji itp nowinek. Również, dołączę, że ten dom to jeden wielki mostek termiczny. Na mróz -18C pożyczyłem kamerę termowizyjną, obleciałem dom z zewnątrz i wewnątrz. Drzwi wejściowe masakra, garażowe również. Garażu nie ogrzewam, dlatego na kamerze ujrzałem cegły między garażem i salonem. Czeka mnie jeszcze trochę pracy.
    jaskul
    Level 17  
    Spalone 20 metrów gazu to jakieś 160 kwh podzielone przez 24 godziny to 6,6 kwh na godzinę. Czyli zapotrzebowanie na ciepło przez twój dom wynosi 6,6 KW - taki grzejnik musi chodzić non - stop. Czytam projekt mojego domu - BK24 + 15 styro - dom ma 4 lata, przy temp. - 20 stopni na dworze i 20 stopni w środku zapotrzebowanie na ciepło wynosi 12 KW...