Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ELWRO F-800 stacja FDD uszkodzone małe trafa w zasilaczu ?

kazik_ 01 Feb 2012 22:01 1893 7
    kazik_
    Level 13  
    Witam
    Myślę, że temat Elwro to sprzęt z minionej epoki czyli dział ok, jeśli nie proszę moda o przeniesienie do odpowiedniego działu

Po rozebraniu zasilacza stacji dyskietek komputerka Elwro 800-3 Junior stacja to model ELWRO F-800 okazało się, że w zasilaczu są 2 małe trafa z rdzeniami ferrytowymi i oba mają odłamane po kawałku rdzenia na rogach jest w sumie możliwość sklejenia. Ale pytanie czym i jak, i czy w ogóle to zda egzamin ?
    Części pasują dobrze do siebie może starczy tylko podkleić. Jeśli nie może ktoś podpowie czy da radę takie trafa dokupić ??

Proszę pomóżcie
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Quote:
    2 małe trafa z rdzeniami ferrytowymi i oba mają odłamane po kawałku rdzenia na rogach jest w sumie możliwość sklejenia

Bez zdjęć ukazujących skalę zniszczeń nie można nic powiedzieć.
    kazik_
    Level 13  
    Takie mam foteczki, uszkodzone trafa oraz model zasilacza tej stacji.

Objaw jest taki że na molexie przy +12V często jest +4,3V czasem zaskoczy +11,9V
    z kolei na +5V jest w sumie ok ciągle ok +4,96V

Ładnie widać uwalony rdzeń, nie wiem czy można jeszcze takie kupić ? albo z czego wyrwać ?

Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Pęknięcia na rdzeniu wyglądają bardzo nieładnie, przerywają obwód magnetyczny. Można próbować skleić to klejem cyjanoakrylowym, oczywiście wtedy i tylko wtedy, gdy istnieje możliwość dokładnego dopasowania do siebie fragmentów - tak, by szczelina była jak najmniejsza.

Takich transformatorków z nowoczesnego sprzętu nie wyciągniesz.
    Quarz
    Level 43  
    kazik_ wrote:
    Takie mam foteczki, uszkodzone [trafa]transformatory oraz model zasilacza tej stacji.

Objaw jest taki że na molexie przy +12V często jest +4,3V czasem zaskoczy +11,9V
    z kolei na +5V jest w sumie ok ciągle ok +4,96V

Znam te zasilacze jak swoją - lewą i dziurawą - kieszeń u starych spodni ... :idea: :shock: ... na jednego z nich właśnie spojrzałem, aby upewnić się ... :lol:
    A wyjście +5V obciążasz czymś, czy też "wisi" nieobciążone, pytam retorycznie?
    I odpowiem sobie, na 100% nie masz obciążonego ... :!: :!: :!:

kazik_ wrote:
    Ładnie widać uwalony rdzeń, nie wiem czy można jeszcze takie kupić ? albo z czego wyrwać ? ['wyrwać', to sobie możesz, ale głupotę spod Twego czerepa rubasznego ... - dop. Quarz]

Ładne głupoty tu powypisywałeś ... :!: :rofl: ... to jest impregnacja lakierem elektroizolacyjnym termoutrwardzalnym ... :!: ... zamknij obudowę tego zacnego zasilacza impulsowego i nic przy nim nie majdruj, on jest - prawdopodobnie - w pełni sprawnym ... :idea: ... a te pęknięcia magnetowodu (wszak mają celowe szczeliny) nie są groźne, można je skleić, ale rdzeni nie ruszaj.
    A poza tym, to są to transformatory pomocnicze, a nie transformator główny.

P.S. Aby nie być gołosłownym; kazik_, poznajesz:
    I popatrz co ja tam mam podłączone pod zaciski +5V (żarówka to rowerowa 6V/2,7W):
    a poza tym, to aktualnie nic więcej nie miałem do tego zasilacza podłączone.
    kazik_
    Level 13  
    Do jednego moleksa podpiąłem stacje, a na drugim mierzyłem napięcie. Na linii 12V czasem spada do 4,3, a czasami nie. Te pęknięte części były porozrzucane po zasilaczu, ja je podkleiłem od spodu kropelką, ale tylko od spodu. Obwód magnetyczny jest naruszony na 100%.

PS Stacje nie zachowują się tak jak trzeba, więc coś jest nie tak z tymi transformatorami. Według mnie, szczeliny są za duże. Który z nich to 12V?
    Quarz
    Level 43  
    kazik_ wrote:
    Do jednego moleksa podpiąłem stacje, a na drugim mierzyłem napięcie. Na linii 12V czasem spada do 4,3, a czasami nie. Te pęknięte części były porozrzucane po zasilaczu, ja je podkleiłem od spodu kropelką, ale tylko od spodu. Obwód magnetyczny jest naruszony na 100%.

PS Stacje nie zachowują się tak jak trzeba, więc coś jest nie tak z tymi transformatorami.
    A potrafisz naprawić tamte transformatorki (wymienić rdzenie)?
    W moim zasilaczu są one zaimpregnowane razem z uzwojeniem i obawiam się, iż są już praktycznie nierozbieralne.

kazik_ wrote:
    Według mnie, szczeliny są za duże.
    Jak posklejasz wszystkie kawałki i bez wyraźnych szczelin, to powinien działać.

kazik_ wrote:
    Który z nich to 12V?
    Żaden z nich, jeden to transformatorek służący do wysterowania tranzystora głównego tej przetwornicy, a poprzez drugi pobierany jest sygnał - o przebiegu prądu - z obwodu głównego uzwojenia pierwotnego transformatora do układu kontrolera przetwornicy.
    Przetwornica ta pracuje w układzie jednotranzystorowej przetwornicy przepustowej - Single Transistor Forward Converter
    Schemat tego zasilacza "noszę ze sobą pod czapką", więc nie pamiętam oznaczeń tych transformatorków, a w moim już zamknąłem obudowę i go schowałem, a i w tej chwili nie mam czasu by go ponownie otwierać.
    Mam też gdzieś schemat tego zasilacza, ale gdzie szukać, jak od lat do niego nie zaglądałem?
    kazik_
    Level 13  
    Ten rdzeń jest sklejony ale myślę ze jakbym miał takie rdzenie to mógłbym rozwalić te stare do końca i włożyć i podkleić nowe nie popękane.

Quote:
    to jest impregnacja lakierem elektroizolacyjnym termoutwardzalnym

na rogach jest popękany tak że odleciały kawałki rdzenia

Ma ktoś schemat tego zasilacza ?