Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wymiennikiem CO

26 Gru 2004 22:57 2747 6
 • Poziom 2  
  Mam następujący problem.
  Potrzebuję zrobić sterowanie do instalacji CO z wymiennikiem ciepła.
  Chodzi dokładnie o sterowanie zaworem (siłownik z zaworem do sterowania ciągłego o liniowej ch-ce) na dopływie czynnika grzewczego do wymiennika. Oczywiście potrzeba jest utrzymania na wyjściu z wymiennika po stronie instalacji CO stałej temperatury tj. 80st. C.
  Jaki by najlepiej zastosować regulator (algorytm) ?
  Ja myślałem o PID lub PI z pomiarem Temperatury na wylocie z wym. po stronie CO oraz temperatury na zewnątrz budynku zróżnicowane i podane na wejście regulatora. Wyjście oczywiście sterownik zaworu.
  Co Wy na to ?
  I jeszcze proszę o radę - co byście proponowali ? Kupić dość drogiego PLC (np. miniOCS Fanuc-a) czy zrobić PID-a na uC 8051 z wyświetlaczem i klawiaturką ? Oczywiście niższy koszt drugiego rozwiazania.

  Proszę o podpowiedz jaki najlepiej układ regulacji zastosować.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 15  
  Ja zaproponuję rozwiązanie specjalizowane. Zastosuj regulator ciepłowniczy np. TROVIS firmy SAMSON http://www.samson.com.pl
  Ma on zaszyte algorytmy do węzłów cieplnych oraz posiada regulację pogodową. Skontaktuj się z biurem handlowym. Dobiorą Ci odpowiedni produkt i udzielą niezbędnych informacji.
 • Poziom 16  
  Nasza polska firma FRISKO z Wrocławia produkuje gotowe sterowniki ciepłownicze, a także sterowniki swobodnie programowalne specjalizowane dla pomiaru i regulacji temperatury.
  Jeśli czujesz się na siłach i masz czas - zrób sobie sterowniczek na kontrolerku - satysfakcja na pewno większa.
  Inna sprawa, to odbiór instalacji z samoróbką...
 • Poziom 11  
  Witam,

  Mam podobny temat, wymiennik w domu jednorodzinnym, zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej mpec, potrzebuje dołożyć zawór regulujący, w miejsce obecnych zaworów GG25 Sterowanie wymiennikiem CO Sterowanie wymiennikiem CO

  Słyszałem o zaworach z głowicami -nastawnikami elektronicznymi. Idealnie byłoby gdyby była regulacja pogodowa. Budynek ma 4 kondygnacje po 100m, układ centralnego jest na pionach -5 pionów.

  Proszę o sugestie.
 • Poziom 21  
  Witam.
  Dla domowych rozwiązań, a co za tym idzie tanich to FRISKO np. ATTO-M1 jest bardzo dobrym rozwiązaniem z regulacją PI. Regulacja PID w węzłach cieplnych jest praktycznie nie wykonywana ponieważ proces tego nie wymaga. Regulatory SAMSON jakkolwiek są świetne to kosztują 6 razy tyle. Oczywiście potrzebny jeszcze jest zawór regulacyjny z napędem. Trzeba dobrać napęd do sygnału wyjściowego np. 0-10V / trójstawne czy inne. Dla ATTO-M1 wymagany jest trójstawny i takie są tańsze. Nie napisałeś jakie parametry czynnika są po stronie zasilania wymiennika. Jeśli jest to sieć miejska to zawór regulacyjny musi być na parametry 130stC.
  Nie wiem czy warto wyważać otwarte drzwi na 8051 chyba,że dla własnej satysfakcji, a sterownik PLC byłby przerostem.
 • Poziom 11  
  Wielkie dzieki za odpowiedz, to frisko mi sie podoba, nie znam tego. PLC, akurat znam bo pracowałem na tym w zakładach cukierniczych.

  czynnik to gorąca woda, nie znam parametrów, na liczniku pokazuje temperature zasilania okolo 90 stopni.


  Zastanawiam się nad metoda pomiaru, oczywiscie 1 czujnik pogodowy na zewnatrz, a co z wewnetrznym ? budynek ma 4 kondygnacje, gdzie go umiescic zeby bylo optymalnie ?


  Pozdrawiam
  Rafał
 • Poziom 21  
  stworek.potworek napisał:

  czynnik to gorąca woda, nie znam parametrów, na liczniku pokazuje temperature zasilania okolo 90 stopni.
  Rafał

  Bo tej chwili jest około 0stC. Jeżeli to sieć miejska to przy -20stC będzie ponad 100 stopni na zasilaniu.
  stworek.potworek napisał:

  Zastanawiam się nad metoda pomiaru, oczywiscie 1 czujnik pogodowy na zewnatrz, a co z wewnetrznym ? budynek ma 4 kondygnacje, gdzie go umiescic zeby bylo optymalnie ?
  Rafał

  Przy takim budynku pomiar wewnętrzny trzeba sobie odpuścić. Pomiar tylko temp. zewnętrznej i wyjściowej CO. Regulatory mają regulację pogodową. Trzeba sobie wyregulować krzywą grzewczą do charakterystyki budynku doświadczalnie tak, aby przy każdej temp. zewnętrznej w pomieszczeniu była stała temperatura. Jeżeli będą różne temp. w pomieszczeniach czy kondygnacjach to kłania się regulacja instalacji wewnętrznej + zawory termostatyczne na grzejnikach. Przy tak rozległej instalacji znalezienie reprezentatywnego pomieszczenia będzie trudne lub wręcz niemożliwe.