Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirpool ADG789 - nie startuje program zmywania

21 Lut 2012 22:59 3495 2
 • Poziom 2  
  Witam,

  Pierwszy objaw był taki, że zmywarka wypompowywała cały czas wodę mimo że wody już w niej nie było. Ponieważ naczynia były umyte wyłączyłem zmywarkę.
  Kolejne uruchomienie, dokładniej włączenie power powodowało, że zmywarka cały czas wypompowywała wodę - nie można było przerwać programu. Tylko wyłączenie power powodowało zatrzymanie pompy. Rozłożyłem zmywarkę, włączyłem power (pompa zaczęła wypompowywać wodę) i od dołu nacisnąłem krancówkę w syfonie przeciw zalewowym - zmywarka przestała wypompowywać wodę. Szczęśliwy, że rozwiązałem problem włączyłem program zmywania. Zmywarka nabrała wodę i dalej nic nie robiła. Znowu działało tylko wypompowywanie wody. Za każdym razem zmywarka zalewała wodę i stała. Więc ponownie rozłożyłem, zwarłem na krótko pompę od mycia i pompa działa bez zarzutu. Więc dostałem się do sterownika i wydobyłem elektronikę. Dałem do serwisu żeby sprawdził elektronikę. Kolega stwierdził, że wszystko wygląda ok, tranzystory, rezystory, przekaźnik działają poprawnie. Nie był w stanie sprawdzić procesora i programu. Przelutował jedynie płytkę bo luty były trochę podejrzane. Popędziłem do domku wsadziłem do zmywarki, odpalam i dalej nic - a nawet gorzej.
  W chwili obecnej zmywarka włącza się, mogę wybrać dowolny program. Daje start i słyszę tylko jak silnik krokowy w urządzeniu pod główną dyszą spryskującą obraca się parę razy. Zmywarka nawet nie nabiera wody, nawet nie próbuje otworzyć zaworu. Jedynie co działa to jak zawsze odpompowywanie. Wywołuje to poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku start. Zmywarka wypompowuje wodę i piszczy że zakończyła proces mycia.

  Proszę o pomoc co może jej dolegać?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista AGD
  Sprawdź grzałkę.
 • Poziom 2  
  Haaa, naprawiona :)

  Kolega napisał żeby sprawdzić grzałkę, co też uczyniłem. Niestety grzałka okazała się sprawna. Ale ja już miałem w ręce miernik i wybebeszoną zmywarkę twierdziłem, że popatrzę - może coś znajdę. Pomierzyłem i się okazało, że mam przecięty cienki fioletowy kabelek który podłączony jest do jakiegoś czujnika na przewodzie doprowadzającym wodę. Przecięcia nie było widać ponieważ kabel wtopił się w izolację termiczną na obudowie i nie było widać przecięcia.
  Naprawiłem kabelek, włączyłem zmywarkę i dalej tak samo jak wcześniej nie nabierała wody. Poszukałem kabli do elektrozaworu i okazało się, że przyczyna jest na stykach modułu sterującego - wsuwki nie kontaktowały. Oczyściłem jeszcze raz styki, włączyłem i działa jak nowa.
  Podsumowując:
  1. Pierwsza przyczyna - zaśniedziałe styki w module sterującym
  2. Przecięty fioletowy kabel od czujnika na przewodzie doprowadzającym wodę

  Pozdrawiam,
  Piotrek

  PS. Dziękuje kolego za sugestie.

  W związku z powyższym zamykam wątek.