Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Margherita ALS88XEU przerywa pranie, falują obroty na wirówce

Pawel1812 26 Feb 2012 16:39 1916 0
 • #1
  Pawel1812
  Level 26  
  Witam
  Pralka jak w temacie. Po nastawieniu programu np. na 90 grzeje wodę do ok 40 stopni po woli obracając bębnem przez około 10 minut, po czym wyłącza grzałkę, i po chwili przyspiesza trzy razy, ostatni raz najbardziej, następnie wyłącza silnik, wypompowuje wodę i kręci programatorem sygnalizując F3 i F4, mrugnięcia są na tyle szybkie, że trudno je policzyć ale po sfilmowaniu i obejrzeniu tak to wygląda.
  Uruchomienie pralki bez NTC od razu wyrzuca błąd, uruchomienie z NTC bez kontaktu ze zbiornikiem powoduje grzanie do wysokiej temperatury bez zgłaszania jakiegokolwiek błędu oraz bez zmiany obrotów.
  Przyśpieszanie wygląda jak brak sygnału tacho w pewnym momencie ale pojawia się zawsze po tym samym czasie, powtarzalność sugeruje jakby brak było prawidłowych wskazań NTC po pewnym czasie.
  Wymieniony NTC na nowy oryginał, grzałka miała upływność 3MΩ na gorąco, na zimno brak upływności, mierzone pod napięciem 500V, więc też wymieniona. Na module żadnych wypaleń, wszystko wygląda dobrze.
  Rezystancja tacho sprawdzona kilka razy, za każdym razem 170Ω. Pralka przechodzi wirówkę, ale obroty mocno falują, nie jest to taka wirówka jak być powinna, po zdjęciu cewki tacha z silnika wirówka wygląda identycznie. Pralka nawet przez pół minuty nie wiruje ze stałą prędkością, zwalnia i przyśpiesza. Podczas wirówki dioda okresowo mruga, jednak pralka nie zgłasza błędu, poprawnie zakańczając program jeśli uruchomiono tylko wirówkę.
  Oczywiście uruchomienie pralki bez tacha od razu zgłasza błąd oraz pralka zbyt szybko się kręci.

  Odnoszę wrażenie, że sygnał tacho jest poprawny tylko w zakresie niskich obrotów pralki. Przy wyższych obrotach zachowuje się jak bez tacha, dlatego przy ważeniu wsadu w temperaturze 40 stopni zwraca błąd. Falowanie jest takie jak po zamontowaniu nieodpowiedniego lub spalonego silnika.


  Problem jest trochę podobny do opisywanego tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1617216.html
  Pralka gwałtownie przyśpiesza, zanika zasilanie silnika, kolejna próba i zwrócenie błędu.

  Podczas falowania obrotów na wirówce mruga dioda, jednak nie przerywa pracy i nie kręci programatorem.

  Wszystko wskazuje na uszkodzony silnik:
  Ariston Margherita ALS88XEU przerywa pranie, falują obroty na wirówce


  Dodano 09-09-2012
  Ponieważ z uwagi na koszt silnika lub jego przezwojenia klient zrezygnował z pralki także czekała spokojnie u mnie aż trafi się taki silnik używany.
  Ponieważ trafiłem na taki sam silnik na składnicy złomu, został on wymieniony. Po montażu pralka pracuje poprawnie, obroty nie falują, bez problemu przechodzi cykl. Może ta porada się komuś przyda.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo