Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kominek+instalcja DGP schemat prosba o porade!

gurzaj 11 Mar 2012 11:03 20959 16
Bosch
    gurzaj
    Level 9  
    Witam Wszystkich, mam sie z zamiarem w swoim domu na wsi montazu kominka z instalacja DGP.Dom na po podlogach 160m2,kubatury nie pamietam :)
    ze wzgl.na sezonowy charakter w chwili obecnej decyduje sie na kominek z racji rowniez dostepnosci paliwa w okolicznych lasach.

chcialbym prosic o kilka slow komentarza i wskazowek od bardziej doswiadczonych kolegów a ponizej kilka moich pytan:

1.czy doprowadzenie powietrza do takiego kominka z zewnatrz jest konieczne?jesli tak czy robic to po podlodze(dom juz jest wykonczony-drewniany) czy po suficie?
    rozumiem ze w momencie braku bede mial podcisnienie w salonie np.:)
    2.gdzie umiejscowic wentylator goracego powietrza,pierwotnie myslalem o poddaszu ale wydaje mi sie ze odl. ok.5m rury od kominka to moze byc zbyt daleko, mam jeszcze opcje umieszczenie na belce na kominkiem ale czy wtedy nie bede mial za duzo halasu w salonie?
    3.czy rozprowadzenie powietrza przeprowadzic przewodami kanalowymi(stal) czy rura flex ocieplana, pytanie czy te kanaly moga byc w ogole uzyte do rozprowadzenie cieplego powietrza, zdecydowanie trudniej je izolowac.
    4.czy uklad na poddaszu rozchodzacy sie w dwie strony i po jednej stronie zasilajacy 4 anemostaty na poddaszu i parterze bedzie skuteczny.np.zamykam anemostaty na poddaszu i powietrze leci tylko na parter.czy tez lepiej na zamiast trojnika zastosowac rozdzielacz i do kazdego anemostatu doprowadzic przewod osobno?

z gory dziekuje za podpowiedzi i przepraszam za banalne pytania :)

kominek+instalcja DGP schemat prosba o porade! kominek+instalcja DGP schemat prosba o porade!

Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • Bosch
    gurzaj
    Level 9  
    byc moze nie wyrazilem sie jasno: kominek bedzie na parterze a rozprowadzenie poddaszem i od kominka do najdalszego miejsca przeszlo 10m rury wiec wydawalo mi sie ze turbina konieczna.

Dodano po 1 [minuty]:

pytanie dodatkowe czy do DGP musi byc specjalny kominek?

Proszę poprawić błędy pisowni. OSTRZEŻENIE
    mod - mirrzo
  • Bosch
    gurzaj
    Level 9  
    prawidłowo to znaczy?:)

Proszę poprawić błędy pisowni. Początek zdania WIELKĄ literą i znaki przestankowe.
    mod - mirrzo
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Prawidłowo = należy to zaprojektować. Projekt poparty obliczeniami, lub baaardzo dużym doświadczeniem w temacie.
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    User removed account  
    borkman
    Level 2  
    Witam,
    bardzo proszę o pomoc jakiegoś specjalisty z dziedziny dgp. Nie chciałem zakładać nowego wątku i zaśmiecać forum więc postanowiłem podpiąć się do już istniejącego. Pół roku temu zainstalowano u mnie instalację dgp, która po prostu nie działa.

Powyżej jest widoczny mój schemat instalacji. Dom wg projektu Z-16 ze zmienionym układem pomieszczeń. Jeden z punktów nawiewowych trafił do garażu ponieważ znajduje się tam zawór wody i wodomierz i zależało mi na tym aby w przypadku mrozów "złamać" tam powietrze w celu utrzymania dodatniej temperatury.
    Konkrety:
    Pomieszczenia w domu mają 2,90 cm wysokości, powierzchnia domu to 68m2,
    Powierzchnia garażu to 22m2, wys. ok. 2,30m,
    Wkład to: http://girra.pl/la-nordica-focolare-70/,
    Aparat nawiewny to chyba AN2 (zielony na schemacie): http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,106,an-aparat-nawiewny.html
    i bypass (niebieski na schemacie).
    Każdy z punktów zakończony jest anemostatem, który obecnie jest maksymalnie odkręcony.
    Instalacja założona jest na nieocieplonym poddaszu nieużytkowym. Powietrze doprowadzane było fabrycznie ocieplonymi kanałami. Wyglądało to tak (oczywiście aparat nawiewny jest podłączony do gniazdka:)):

Przeczytałem, że winą może być fakt, iż kanały nie są wystarczająco docieplone. Sam dociepliłem kanały dodatkowo owijając je wełną mineralną oraz folią, ale na wiele się to nie zdało. Aparat nawiewny umieściłem na styropianie dzięki czemu zrobiło się znacznie ciszej, ale tylko tyle wskórałem. W pokoju w którym jest kominek jest ciepło, ale w pomieszczeniach w których są nawiewy pomimo, że palę np. przez 12h jest ok. 10-12 stopni, podczas gdy na zewnątrz jest np. - 7 stopni. Dom jeszcze nie jest zamieszkany, ale prace budowlane są już zakończone, dom jest dobrze wyizolowany i ocieplony. Bez żadnego grzania przy -10 stopniach mam w środku 8 stopni. Palę suchym bukiem i brzozą. Próbowałem także dobrym brykietem i pomimo, iż w palenisku mam taką temperaturę, że trzeba bardzo uważać żeby się nie poparzyć przy dokładaniu drewna, w pozostałych pokojach jest znacznie zimniej. Nie wiem czy robiłem sobie za duże nadzieje związane w dgp, czy po prostu instalacja jest źle wykonana lub źle dobrany wkład/aparat nawiewny.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    User removed account
    User removed account  
    borkman
    Level 2  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Jutro zrobię test z tymi anemostatami, choć wolałbym poczekać na większy mróz. Przy temperaturze 0 do -5 jak porządnie rozpalę w kominku to wyloty ciepła są gorące, ale pokoje się nie nagrzewają. Wchodząc do pomieszczeń czuć tak jakby się przechodziło przez kurtynę cieplną, ale metr dalej jest już znacznie zimniej. Przy mrozie poniżej -10 jedyne co można odczuć, a raczej usłyszeć to dźwięk turbiny na poddaszu bo o cieple można zapomnieć. 22 stopnie? Zazdroszę ponieważ u mnie 17 stopni było by spełnieniem marzeń. Takiej temperatury nie mam nawet jak na zewnątrz jest zero a w kominku pali się np. 10h.
    Jutro dokładnie sprawdzę co to za aparat nawiewny. W sumie jest tam tylko jedno pokrętło którym ustawia się temperaturę przy której urządzenie ma się włączyć. "Monter" powiedział żeby ustawić to na "40-stce" i będzie ok. Ja mam ustawione na 50 stopni, a palę tak że nawiew i tak bardzo szybko się włącza. Poza dodatkowym poborem energii wielkie "g" się zmienia jeśli chodzi o temperaturę.
    Jutro wrzucę zdjęcie kominka i całej obudowy. Zrobię test z tym jednym pomieszczeniem i zobaczę czy się nagrzeje. Dam znać co to w ogóle za aparat nawiewny.
    Z góry dziękuję.
    User removed account
    User removed account  
    borkman
    Level 2  
    Ok, postaram się to na dniach zrobić. Faktycznie mogłem być konkretniejszy. Anemostaty były raz gorące. W dniu kiedy docieplałem kanały, na zewnątrz była temperatura ok. 0 stopni, a we wkładzie paliłem jak w palenisku lokomotywy. Chciałem sprawdzić czy w końcu nagrzeję to do jakiejś znośnej temperatury. Anemostaty były bardzo ciepłe, ale w pomieszczeniach w których się znajdują nie można by normalnie żyć.
    W samym wkładzie pali się elegancko. Do wkładu jest doprowadzone powietrze z zewnątrz co sprawdza się bez zarzutu. Jutro dorzucę zdjęcia kominka wraz z całą obudową. Zastosuję się do zaleceń i narysuję jak migruje powietrze. Przeczytałem także że drzwi powinny mieć odpowiednią "szparę" na dole żeby powietrze migrowało. Od razu napiszę, że przez ostatnie miesiące nie miałem drzwi, a nie było ani cieplej ani zimniej. Nie mam w pokojach żadnych kratek wentylacyjnych. Nawiew podkręciłem ponieważ myślałem, że może wkład jest za słaby, nie wytwarza wystarczającej ilości ciepłego powietrza i przy wyższej temperaturze się nie włączy, ale i tutaj się myliłem. Na tą chwilę tylko wyje przez np 10h, ale wciąż jest zimno. Niestety ale moja wiedza na ten temat jest znikoma więc zleciłem to fachowcom. Gdybym się na tym znał, nie płaciłbym firmie 9 tys. Dzięki z pomoc....i wyrozumiałość.

Dodano po 13 [minuty]:

Z tym garażem wyszło tak, że umieszczony został tam nieszczęsny zawór od wody i chodziło tylko o to żeby przy dużych mrozach było tam na plusie. Nie muszę chyba mówić że nie jest i nic to nie daje że tam jest ten punkt. Garaż się oczywiście nie nagrzewa, a ja tylko zeszpeciłem łazienkę ponieważ trzeba było robić kolanko obudowane rigipsem, bo ów garaż jest niżej względem domu itd......szkoda pisać. Odpowiadając na pytanie - zrobili punkt, wzięli za to dodatkowe 300zł. i nie wspomnieli o tym jaki to "świetny" pomysł. Chyba nie muszę dodawać, że rekuperatora nie mam.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account