Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szafy sterownicze - kolory przewodów według normy

brzoza900 15 Mar 2012 18:04 9243 6
    brzoza900
    Level 14  
    Witam.
    Szukałem w internecie normy na temat kolorów przewodów stosowanych w zabudowie szaf sterowniczych jednak każdy pisze coś innego. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest najogólniejsza i najpowszechniej stosowana zasada jeśli chodzi o kolorystykę w zależności od zastosowania przewodu:
    - 24V DC - sterowanie
    - 24V AC - sterowanie
    - 230V AC - sterowanie
    - 230V AC - obwody silnoprądowe
    - 12V DC - sterowanie
    - napięcie 'obce' pochodzące z zewnątrz (tutaj prawie jednogłośnie na stronach napisane jest, że kolorem pomarańczowym)
    - wejścia/wyjścia ze sterownika

Spotkałem się również z opinią, że jeśli stosuje się więcej niż jeden zasilacz, wówczas napięcia z poszczególnych prowadzi się różnymi kolorami. Czy tak definiuje norma?

Bardzo prosiłbym o podpowiedź w tej kwestii bądź nakierowanie mnie gdzie mogę takie informacje zdobyć.

Pozdrawiam,
    Brzoza900
  • Helpful post
    Szacho
    Level 14  
    wg. PN EN 60204 1 2010
    ...
    Jeśli jest stosowane kodowanie barwami, to zaleca się, aby przewody były kodowane barwami w następujący sposób:

Czarna: obwody mocy prądu przemiennego i prądu stałego
    Czerwona: obwody sterowania prądu przemiennego;
    Niebieska: obwody sterowania prądu stałego:
    Pomarańczowa: obwody wyodrębnione zgodnie z 5.3.5 ...
    brzoza900
    Level 14  
    Dziwi mnie, że norma nie precyzuje rozdzielenia kolorów na przewód neutralny i fazowy jak i na plus i minus.
    Dziękuję za odpowiedź :)
    Ryszard49
    Level 37  
    Witam.
    Do montażu używam niemieckich kabli sterowniczych wielożyłowych gdzie jest jedna żyła żółtozielona a pozostałe koloru czarnego z opisem numerowym co kilka centymetrów.
    Pozdrawiam.
    Szacho
    Level 14  
    brzoza900 wrote:
    Dziwi mnie, że norma nie precyzuje rozdzielenia kolorów na przewód neutralny ...

jasnoniebieski i zielono-żółty są kolorami zarezerwowanymi, należy o tym pamiętać i stosować
    Polon_us
    Level 42  
    brzoza900 wrote:
    Dziwi mnie, że norma nie precyzuje rozdzielenia kolorów na przewód neutralny i fazowy jak i na plus i minus.
    Dziękuję za odpowiedź :)

Takie rozdzielenie kolorów stosuje się w szafach sterowniczych produkowanych w USA. Przewód neutralny ma kolor biały. W obwodach kontrolnych AC przewód neutralny ma kolor biały z czerwoną "owijką" (biało-czerwony), a w obwodach kontrolnych DC tez kolor biały ale z niebieską "owijką" (biało-niebieski).

To tak na marginesie Twego tematu :)
    szarak65
    Level 14  
    JA stosuję kolory
    24CD czerwony
    -24CD fioletowy
    24AC pomarańczowy
    0 24AC zielony
    czarny sterowanie 230V
    żółty wejścia sterownika
    brązowy wyjścia sterownika
    biały analogi
    DO tego numerki i opis w dokumentacji kolorów.
    Ale podejrzewam że kolory kabelków sterowniczych są bez znaczenia, ale mają ogromne znaczenie przy serwisie lu awarii.