Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta indukcyjna 3,5 kw 230v

15 Mar 2012 19:46 6767 8
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie,
    mam następujące pytanie: posiadam w mieszkaniu instalację 1-fazową zabezpieczenie 25A, moc 4,0 kW. Jestem zmuszona do zamontowania płyty indukcyjnej (amica plug&play 3,5 kw 230 v), czy muszę w takim wypadku wystąpić do ZE o zwiększenie mocy przyłączeniowej, aby normalnie użytkować płytę i inne urządzenia (pralka, zmywarka, lodówka itd).

Z góry dzięki za odpowiedzi
    Pozdrawiam
    Monika
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Spokojnie możesz instalować, nigdy jednocześnie nie wykorzystuje się wszystkich urządzeń. Mam kuchenkę ceramiczną, pralkę, itp. i od 10 lat jeszcze nie wybił bezpiecznik.
    Ps. Przy zabezpieczeniu 25A powinnaś mieć moc zamówioną 5 kW a nie cztery.
  • Poziom 3  
    Witam chciałbym odświeżyć temat. Mam również moc przyłączeniową 4kW pytałem w ZE. Mieszkam w bloku należy pod spółdzielnie. I teraz mam pytanie bo w klatce ostatnio wymienili z 20 na 25 A bezpieczniki. Czy to oznacza że mogę się spodziewać mocy w granicach 5,7 czy 5kW?
    Chciałbym kupić płytę indukcyjna 4kW, ale wykorzystać 2 palniki około 2kW, mam dwa osobne obwody do kuchni z wył nadprądowymi, przewody 3x2,5.
  • Poziom 39  
    Brendy8606 napisał:
    Mieszkam w bloku należy pod spółdzielnie. I teraz mam pytanie bo w klatce ostatnio wymienili z 20 na 25 A bezpieczniki. Czy to oznacza że mogę się spodziewać mocy w granicach 5,7 czy 5kw ?
    230V x 25A = 5,75kW możesz poobierać z sieci ciągle.
    Bezpiecznik wyłączy dopiero przy mocy ok. 6,9kW(30A). Taką moc możesz na krótko pobrać.
    Brendy8606 napisał:
    Chciałbym kupić płytę indukcyjna 4kw, ale wykorzystać 2 palniki około 2kw
    Nie musisz się ograniczać. Mieszkanie to nie jest restauracja.
    Będziesz mógł wszystkie palniki wykorzystywać.
    Sumaryczna moc pobierana przez palniki się uśrednia.
    Używam płyty zasilanej z jednej fazy.
    Największe obciążenie płytą w czasie świąt to był pobór prądu 14A.
    Gotowanie to nie jest ogrzewanie mieszkania.
    Płyta pracuje zupełnie inaczej.
    Ma dużą sprawność, dlatego wymaga znacznie mniejszych mocy do gotowania i smażenia.
  • Poziom 39  
    Brendy8606 napisał:
    ...Mam również moc przyłączeniową 4kW pytałem w ZE...wymienili z 20 na 25 A bezpieczniki. Czy to oznacza że mogę się spodziewać mocy w granicach 5,7 czy 5kW...
    Nie. Moc przyłączeniowa jest wpisana do licznika (elektronicznego) i jej przekroczenia są rejestrowane. Po odczycie licznika i stwierdzeniu przekroczenia ZE "nagrodzi" Ciebie odpowiednią opłatą na rachunku za energię. Będzie bolało. :cry:
  • Poziom 27  
    zetdeel napisał:
    Nie. Moc przyłączeniowa jest wpisana do licznika (elektronicznego) i jej przekroczenia są rejestrowane. Po odczycie licznika i stwierdzeniu przekroczenia ZE "nagrodzi" Ciebie odpowiednią opłatą na rachunku za energię. Będzie bolało.

Owszem dotyczy to firm, nie słyszałem by by w taryfie G11 ktoś został obciążony za moc umowną.
    ps. Nie ma już ZE, jest sprzedawca energii elektrycznej /ten co sprzedaje/ i dystrybutor /ten co dostarcza/, może być ten sam, a mogą być inni.
  • Poziom 3  
    A co jeśli mam taryfę G12, cyfrowy licznik bo otworzyłem skrzynkę żeby z ciekawości zobaczyć. Czyli jakbym nieświadomie przekroczył sobie 4kw to oni będą mi tak naliczac? Czyli musialbym zwiększać przyłącze czy te 5,7kw jakby już mam?
  • Poziom 27  
    Brendy8606 napisał:
    A co jeśli mam taryfę G12, cyfrowy licznik bo otworzyłem skrzynkę żeby z ciekawości zobaczyć. Czyli jakbym nieświadomie przekroczył sobie 4kw to oni będą mi tak naliczac? Czyli musialbym zwiększać przyłącze czy te 5,7kw jakby już mam?

G12 to:
    G - Taryfa dla gospodarstw domowych
    1 - Dla klientów, których moc umowna nie przekracza 40 kW
    2 - Dwustrefowa

Nie słyszałem, by była pobierana oplata za przekroczenie mocy umownej w taryfie G, ale mogę się mylić. Radzę dokładnie poczytać umowę i cennik.
    Niektórzy dostawcy mogą taką opłatę zastosować, by podnieś sobie zyski.
    Telefon do dostawcy i można wszystkiego się dowiedzieć.

Może ktoś napisze, kto w taryfie G, miał naliczone opłaty za moc umowną.