Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

atmega8A wartości elementów

cloudpol7 27 Mar 2012 14:37 2326 11
  • #1 27 Mar 2012 14:37
    cloudpol7
    Poziom 16  

Witam.
    Mam szybkie pytanie bo co schemat to inaczej.
    atmega8A wartości elementów
    1.Czy dławik L2 może mieć inne wartości? np. 47uH albo 100uH? (takie mam) i czy dla zachowania proporcji z C11 (bo w końcu to filtr dolnoprzepustowy przeciw zakłóceniom) nie trzeba będzie wtedy zmienić wartości C11 na 470nF lub 1000nF zgodnie z proporcja?
    2.Przy użyciu zasilania ze stabilizatora dławik L1 mogę pominąć?

0 11
  • Pomocny post
    #2 27 Mar 2012 15:26
    atom1477
    Poziom 43  

1. Może (ale lepiej niech to będzie 47uH a nie 100uH). Ale C11 nie zmieniaj. To pełni rolę filtru ale zmiana wartości pojemności nie polepszy a pogorszy jego parametry. W końcu podczas zwiększenia indukcyjności powinieneś zmniejszać a nie zwiększać pojemność dla uzyskania stałej częstotliwości filtru. A pojemność nie powinna być raczej mniejsza niż 100nF.
    2. Dławik możesz pominąć ale nie z tego powodu że użyjesz stabilizatora. Tzn. zastosowanie stabilizatora nie ma większego wpływu na konieczność zastosowania dławika. Konieczność stosowania dławika wynika z dokładności jaką chcesz uzyskać z ADC.

0
  • #3 27 Mar 2012 15:29
    cloudpol7
    Poziom 16  

A dla większej dokładności ADC nie jest właśnie filtr na wejście AVCC ?
    Czy w takim razie za dokładność odpowiada filtr zarówno na wejście VCC i AVCC?

0
  • #4 27 Mar 2012 15:43
    atom1477
    Poziom 43  

cloudpol7 napisał:
    A dla większej dokładności ADC nie jest właśnie filtr na wejście AVCC ?

No jest. Czy ja napisałem inaczej?

cloudpol7 napisał:
    Czy w takim razie za dokładność odpowiada filtr zarówno na wejście VCC i AVCC?

Na VCC na pewno też ale w minimalnym stopniu. Oczywiście mowa o jakichś "małych" zakłóceniach. Tzn. mniejszych niż powiedzmy 0,2V bo powyżej to diody zabezpieczające w uC zaczną przewodzić prąd od VCC do AVCC i odwrotnie i zakłócenia z VCC przeniosą sie na AVCC. Ale to skrajny przypadek. Można więc uznać że zakłócenia na VCC nie mają większego wpływu na AVCC.

0
  • #5 27 Mar 2012 15:51
    cloudpol7
    Poziom 16  

Bo w 2 pytaniu była mowa o L1 na VCC a odpowiedz na to pytanie

Cytat:
    Konieczność stosowania dławika wynika z dokładności jaką chcesz uzyskać z ADC.
    zasugerowała mi, że mowa właśnie o VCC.
    Już wszystko jasne. Dzięki.

0
  • #6 27 Mar 2012 16:05
    atom1477
    Poziom 43  

Kurcza, nie zauważyłem :D
    No to moje odpowiedzi są trochę nie na temat.
    No to w takim razie możesz zastosować dławik jaki chcesz. Tylko pamiętaj że z VCC pobierany jest większy prąd i rezystancja dławika ma znaczenie. A te dławiki o większej indukcyjności mają większą rezystancją.

0
  • #7 27 Mar 2012 16:17
    cloudpol7
    Poziom 16  

Ogólne zamieszanie xD
    Chce zostawić L2 przy AVCC w celu poprawienia dokładności ADC, z tym ze L2 wstawie 47uH dławik osiowy (bo tam chyba nie jest potrzebny duży pobór prądu i jego mała rezystancja).
    L1 chce w ogóle wywalić bo nie widzę sensu wstawiania filtracji na VCC skoro mam stabilizator zwłaszcza ze tam potrzeba dławika dla większego poboru prądu i mniejszej rezystancji (większy, droższy).
    Czy moje założenia są poprawne?

0
  • #8 27 Mar 2012 16:55
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Na VRef jak dajesz elektrolit 10uF, to daj też ceramiczny 100 nF. Mówienie o dokładności przy stosowaniu wewnętrznego napięcia referencyjnego to jakiś oksymoron. Zapewne miałeś na myśli szumy ADC? Pytanie, czy ten problem w ogóle cię dotyczy? Bo coś mi się wydaje że skupiasz się na rzeczach nieistotnych.

0
  • #9 27 Mar 2012 17:08
    cloudpol7
    Poziom 16  

Z tym elektrolitem to pomyłka. tam wstawię ceramiczny 100nF zamiast niego, a co do szumów na ADC to chce poprostu mieć uniwersalny gotowy do wszystkiego układ, którym bezproblemowo będę mógł zrealizować np. multimetr dobrej dokładności bez zakłóceń/szumów. A Czy źródło odniesienia TL431 bedzie dokładniejsze od wewnętrznego napięcia odniesienia?

0
  • #10 27 Mar 2012 18:02
    dondu

cloudpol7 napisał:
    ... a co do szumów na ADC to chce poprostu mieć uniwersalny gotowy do wszystkiego układ, którym bezproblemowo będę mógł zrealizować np. multimetr dobrej dokładności bez zakłóceń/szumów.

W takim układzie powinieneś zrobić wszystko co się da, najlepiej jak się da.
    Czyli nie usuwaj dławika na zasilaniu. Poza tym pokaż schemat zasilania.

cloudpol7 napisał:
    A Czy źródło odniesienia TL431 bedzie dokładniejsze od wewnętrznego napięcia odniesienia?

Niewątpliwie tak, ale wszystko można popsuć np. nieprawidłowym prowadzeniem ścieżek na PCB, czy "antenkami", itp.

Proponuję lekturę: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html

0
  • #11 27 Mar 2012 18:12
    cloudpol7
    Poziom 16  

Tylko szczerze to nie chce robić "wszystkiego co tylko możliwe" bo narazie tego nie wykorzystam bo jest to moje pierwsze podejście do mikro-kontrolerów a z tą dokładnością chciałem w miare wyeliminować szymy i poprawić jakość pomiaru wskazań multimetru na Atmedze8 ktory chce wykonać. Zasilanie chce zrobić jako LM7805+elektrolit+ceramiczny.

0
  • #12 27 Mar 2012 18:18
    tmf

Jeśli chcesz poprawić dokładność to musisz zastosować zewnętrzne źródło referencyjne. Co do szumów i multimetru - multimetr daje odczyty np. co 0,5s, może 0,1s, bo częstszych i tak okiem nie wyłowisz. A to znaczy, że szumy możesz wyeliminować poprzez uśrednianie. Więc nie ma potrzeby wydziwiać, tym bardziej, że szumieć będzie, bo musisz zastosować na wejściu dzielniki i przełącznik zakresów. Poza tym jak pisze Dondu, piekielnie ważny jest projekt układu jako całości, bo wszystko możesz zepsuć źle poprowadzoną ścieżką. Jak na początek to nie cuduj, tylko działaj. Zmontuj układ chociażby na stykówce i zobacz jakie będą efekty.

0