Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung CLX-2160 białe pasy tylko na czarnym kolorze?

radek17x 02 Apr 2012 20:53 5972 20
    radek17x
    Level 10  
    Witam,
    Od jakiegoś czasu na połowie kartki, zaczeły pojawiać się białe, pionowe paski. Jak na zdjęciach.

drukarka ma 5tyś stron przebiegu, używam zamienników.

myślałem, że kończy mi się czarny toner, więc dzisiaj wymieniłem i dalej ten sam problem. Dodam, że inne kolory drukują idealnie.

Proszę o pomoc

Daro_Olo
    Level 18  
    Witam, niestety doszło do zbrylania się czarnego toneru w wyniku zmieszania się oryginalnego z zamiennikiem. Należy rozebrać zespół czarnej wywoływaczki (chodzi o zespół który bezpośrednio styka się z bębnem a nie o sam pojemnik z tonerem) i wyczyścić odkurzaczem. Po złożeniu przepuści kilkanaście wydruków tylko w czerni celem zapełnienia pustego zespołu wywoływacza świeżym tonerem (zamiennikiem). Powodzenia
    leeart

Level 34  
    Samo odkurzanie nie pomoże, należy wyczyścić listwę rozprowadzajacą toner, a nawet należy oskrobać.
    odpowiadałem Ci na pw ale chyba nie dociera. mój e-mail leeart/małpa/wp/kropka/pl
    Moldis
    Level 10  
    Witam, posiadam prawdopodobnie taki sam problem jak kolega radek. Ta sama drukarka te same objawy. Czy mógłby ktoś dokładnie opisać o która listwę rozprowadzającą chodzi? Jak się do niej dobrać i jak ją wyczyścić?
    luzipower
    Level 12  
    Witam.

Temat jest akurat o mojej drukareczce, no i podobny problem, więc podepnę się pod temat, aby nie zakładać nowego...

Zakupiłem ową drukarkę na a...gro używaną. Przyszła i niestety jakość wydruków kiepska, a w opisie było, że w 100% sprawna. Dzisiaj namęczyłem się i zrobiłem gruntowne czyszczenie jak na tym filmiku:
    http://www.youtube.com/watch?v=ojktOBxYPAo
    niestety tylko trochę się poprawiło... poniżej skan druku:

tekst z pdf

druk z panela drukarki (zeskanowana pierwsza strona - kolejna już gorsza...)

ten pas czarny po prawej przez cała stronę to coś chyba nie halo z taśmą rozprowadzającą - muszę jeszcze raz zajrzeć i poprawić w kasecie z tonerem...

niby czarnego jest ponad 90 %, a albo wyskakuje mi info wymień toner, albo nieprawidłowy toner - jak wyjmę go i włożę to na chwile jest ok. W ogóle jakoś bardzo ciężko się go wpycha (montuje na miejscu) w porównaniu z innymi kolorami...

wiem, że pierwszą rzeczą będzie zapewne zakup nowego tonera czarnego, ale poprzednia osoba po wymianie nie zaobserwowała poprawy, więc może coś wiecie co może być przyczyną....

w drukarce coś dodatkowo piszczy... słychać 2 piszczenia (na początku filmu) a później już tylko jedno charakterystyczne (z prawej strony drukarki) pewnie trzeba gdzieś przesmarować, ale gdzie ? ktoś wie ?
    http://www.youtube.com/watch?v=2ZTMaemXIy0&feature=youtu.be
    luzipower
    Level 12  
    Czy ktoś jest w stanie mi odpowiedzieć co jest nie halo ? muszę podjąć decyzję, czy zostawiać drukarkę (troszkę taniej kupiona niż inne używane na portalu aukcyjnym) czy ją odsyłać, a nie mogę zwlekać zbyt długo bo sprzedawca mi już nie przyjmie....

Przykre, ze jak się założy nowy temat to szybciej uzyskuje się odpowiedź, ale znowu i nieprzyjemności od admina, jeżeli podobny temat już istnieje... z kolei jak się podpina człowiek pod istniejący to nikt za bardzo nie chce już patrzeć i pomóc tym samym, bo twierdzi, iż temat wałkowany, więc "odgrzał starego kotleta"... :-(
    User removed account
    User removed account  
    Daro_Olo
    Level 18  
    A ja ze swojej strony dodam tylko, że to może być zabrudzona szybka lasera która znajduje się w drukarce pod zespołem bębna. Wystarczy wyciągnąć zespół bębna i popatrzeć w głąb drukarki.
    luzipower
    Level 12  
    Czy to są te wywoływaczki: http://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s...u3TlN1T9j7qIIXse-z-7IWww&ust=1392106648063462

Przepraszam, ale nie za bardzo się znam na tych wszystkich nazwach i podzespołach drukujących w laserach.

Jeżeli to jest to co powyżej to wszystko czyściłem jak w załączonym filmiku (poprzednie posty moje) i wszystko wyglądało idealnie po czyszczeniu (wałeczki czyściutkie, bez skaz itd)

a jak nie to to możesz mi podesłać jakieś poglądowe foto co to jest? albo po angielsku jak to się nazywa to poszukam może na necie jakiegoś filmika jak to czyścić...

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Daro_Olo wrote:
    A ja ze swojej strony dodam tylko, że to może być zabrudzona szybka lasera która znajduje się w drukarce pod zespołem bębna. Wystarczy wyciągnąć zespół bębna i popatrzeć w głąb drukarki.

możesz mi nakreślić, gdzie jest ta szyba ?

powyższe zdjęcie po wyjęciu bębna i takiego czegoś: to jest pas transferowy ? jest cały tak jak by wytarty - ma takie smugi widoczne - nie wiem, czy to też można przeczyścić ? wodą, płynem do okien na alkoholu, czy może wódeczką ?

a to jest to co rozkręciłem całkowicie i wyczyściłem wszystko jak na załączonym przeze mnie filmie...

jest przykryte, bo wiem, że ten zielony wałek jest światłoczuły i nie można go wystawiać na długie naswietlenie (jak czyściłem to max 3 minuty był bez przykrycia - starałem się cały czas zakrywać go kartką chociaż...)
    Daro_Olo
    Level 18  
    Szybka powinna być tu gdzie zaznaczyłem, jeśli jej nie widać, to może być zasłonięta przysłoną, którą należy przesunąć ewentualnie uchylić do góry.

Dodano po 5 [minuty]:

User removed account
    User removed account  
    luzipower
    Level 12  
    a ja czekam na maila, że ktoś odpowiedział w temacie jak głupi od 2 dni i się zastanawiam, że nikt już nie odpisał, zamiast stronę odświeżyć ! tym razem jakoś nie przyszło powiadomienie...

Dzięki chłopaki - jutro sprawdzę ten laser i jeszcze raz rozkręcę zespół bębna aby zobaczyć te wywoływaczki :-) w kontakcie - dzięki jeszcze raz...
    luzipower
    Level 12  
    Dzisiaj rozkręciłem zespół bębna, okazało się, że podczas czyszczenia (a pierwszą czyściłem czarną wywoływaczkę) byłem zbyt mało delikatny i powyginałem delikatnie ten górny metal z blaszką która przylega do wałka i rozprowadza toner
    (dokładnie to tą blaszkę "zdeformowałem" trochę) i stąd ten pas występujący po prawej na wydruku. Zamieniłem tą blaszkę z kolorem czerwonym (od czarnego poszło do czerwonego i na odwrót) i teraz pas na wydruku zostaje czerwony + widać delikatny odcień czerwieni smugami na całej kartce...

oto skan:
    na dole w prawym rogu to przebija wydruk z drugiej strony kartki... :)

Na zdjęciu widać, że czerwony wałek nie jest równomiernie pokryty tonerem (w niektórych miejscach są "zbrylenia") reszta kolorów igła...

Wyczyściłem pas transferowy, jak również szybę lasera - dzięki kolego - właśnie był tam, gdzie przedstawiłeś: można się przypatrzeć i jest tam w głębi na dole po prawej takie "karbowane" miejsce - jak położymy na tym karbowaniu palce i wykonamy ruch do przodu (czyli do tyłu drukarki) to odsłoni nam się szkło lasera, ale możemy również podważyć cały te czarny dolny plastik do góry i możemy go całego wyjąć mając idealne dojście do szyby lasera.

Po powyższych zabiegach jakość druku (przynajmniej czarnego) bez najmniejszych zastrzeżeń (jak na starą laserową drukarkę) więc sukces :-)

muszę dorwać teraz taką blaszkę do wywoływaczki, aby zamontować w czerwonym i będzie już w ogóle git :-)

BARDZO serdecznie Wam dziękuję za pomoc ! bez was nie dał bym sobie rady.
    Jak by co to jeszcze napiszę (jak wymienię wywoływaczkę, czy może dojdę ktory wałek piszczy itd.

Dodano po 2 [godziny] 22 [minuty]:

dobra kicha - kilka wydruków i znowu to samo :-(

nadal stawiacie na wywoływaczkę ? pas transmisyjny nie ma nic do rzeczy ? coś jeszcze poza wywoływaczką ? kupiłem w razie czego toner - tak na wszelki wypadek (bo tego często mi odrzuca i mówi nieprawidłowy toner, albo wymień toner)
    Daro_Olo
    Level 18  
    No i wracamy do punktu wyjścia, ja obstawiam zbrylenie tonera (pomieszanie oryginału z zamiennikiem w wywoływaczce). Zrób tak jak to pisałem wcześniej o całkowitym wyczyszczeniu czarnej wywoływaczki i nie zasypywaniu jej z powrotem tym tonerem co został uprzednio wysypany tylko niech sobie sama wpompuje z pojemnika do wywoływaczki (po prostu zamontuj pustą wywoływaczkę do drukarki).
    luzipower
    Level 12  
    Jak tylko dojdzie do mnie toner to wykonam ową czynność i mam nadzieję, że będzie git ;-)
    luzipower
    Level 12  
    Zrobiłem jak zalecałeś - wyssałem cały stary toner, zamontowałem pustą wywoływaczkę, załadowałem toner i puściłem druk - było widać po kartkach, że z każą następną pojawia się coraz więcej zaczernienia stron, aż w końcu już pokrywało całość, ale niestety nie ma dużej różnicy:

czyi teraz czas na wywoływaczkę czarną jednak ? trochę się dziwie, bo przecież tam nie ma nic skomplikowanego, 2 spirale podają toner na kręcący się wałeczek, a górna blaszka ma zapewne zadanie równomiernego rozprowadzenia tonera...

a może to coś jeszcze innego ?
    leeart

Level 34  
    A oczyściłeś z nagaru tą górną blaszkę?
    luzipower
    Level 12  
    oczywiście - rozebrałem zespół bębna, zielony wałek na bok, wyjąłem czarną wywoływaczkę, rozkręciłem ją i cała oczyściłem i blaszkę (później ją przemyłem spirytem, osuszyłem) jak również "podajnik" z tymi spiralami + kręciłem, aby stary toner wyszedł z "przyłącza" i jednocześnie wysysałem odkurzaczem. Wałek również przemyłem, osuszyłem, złożyłem wszystko do kupy i zainstalowałem w drukarce i kicha :-(
    Daro_Olo
    Level 18  
    może to banalne, ale zwróć uwagę na krawędź tej nieszczęsnej blaszki która styka się z wałkiem czy aby tam na jej krawędzi nie ma delikatnych nagarów z tonera, ewentualnie spróbuj jeszcze raz pozamieniać z innym kolorem (dobrym)
    luzipower
    Level 12  
    Czarny czyściłem już chyba 3 razy (od kiedy kupiłem drukarkę) i za każdym razem był owy "nagar" który ciężko było wyczyścić... tym razem również był - jak wymieniałem toner z kasety wywoływaczki - wyczyściłem go, ale dla pewności zamienię kolejny raz z innym kolorem i przeczyszczę - Dziękuje bardzo za wiadomości :-)
    luzipower
    Level 12  
    ok, więc nie dość, że wywoływaczki były do D...Y to jeszcze ten pas który szedł przez całą kartkę to był winny albo zielony bęben, albo reszta zespołu w którym się znajduje (te czarne plastiki w których zamontowany jest bęben i montuje się go na 2 śruby do zespołu bębna, aby przylegał do wywoływaczek.

Ale obstawiam tą resztę. Tam jest spirala i resztki z bębna są ściągane przez gumkę i wędrują właśnie tą spiralą do pojemnika na zużyty toner. widocznie gdzieś jest jakaś gąbka, uszczelka uszkodzona i w tym jednym miejscu wyłazi zużyty toner przed trafieniem do pojemnika. Wałek go zbiera i przenosi na wydruk...

Kupiłem drugą drukarkę za dobre pieniądze i naprawiłem swoją...

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc koledzy !