Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dla początkujących -> Jak zbudować zasilacz symetryczny

nelik1987 05 Sty 2005 01:24 207833 440
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 05 Sty 2005 14:33
    ziomek11
    Poziom 13  

Napisz jakie napięcie i prąd chcesz na wyjściu !!

• #3 05 Sty 2005 18:11
    nelik1987

Poziom 31  

to zależy tylko od tego jaki transformator użyjemy... ale podałem przykład transformatora do Wzmacniacza na końcówce TDA7294 jest to trafko 2x24 V lub 2x 28 V min. 150 W mocy ale polecam 200 W. napięcie na wyjsciu jest równe 35 V w pzypadku trafa 2x24 V i 39.5 V co jest już napieciemniebezpiecznym dla końcówki i może spowodować jej spalenie, a prąd to w zależnosci od m,ocy transformatora

• #4 07 Sty 2005 22:07
    chrischris
    Poziom 13  

W opisie jest napisane:
    "... Żeby zbudować zasilacz symetryczny należy mieć transformator i podwójnym uzwojeniu podstawowy transformator przy wzmacniaczach na TDA7294 to 2x24 V 150 W lub 2x28 V 150 W lub większy ale tylko jeżeli chodzi o moc a nie o amperarz np.: 2x24 350 W ..."

Mniemam, ze ten "amperarz" to natezenie pradu i to on wlasnie powinien sie zwiekszyc. To napiecie powinno pozostac takie samo. Zgodnie ze wzorem P=U*I wraz ze wzrostem natezenia przy stalym napieciu wzrasta moc.

To taki maly blad, ktory koryguje nie przez zlosliwosc, ale zeby poczatkujacy elektronicy mieli jasnosc. Projekt oceniam jako sredni. Dobrze, ze takie rzeczy sie pojawiaja, bo wbrew pozorom na poczatku nie tak latwo znalezc projekt zasilacza nawet do TDA7294. Pozdrawiam.

• #5 07 Sty 2005 23:02
    nelik1987

Poziom 31  

Rzeczywiście błąd i bardzooo dziękuje za ujawnienie go, zaraz go poprawię rzeczywiście zamiast amperaż miał być napisane napięcie :)

Z góry dzięki i to żadna złośliwość że mi to wypomniałeś

O ile bedą jakieś błędy jeszcze to piszcie.

Pozdrawiam nelik1987

Aha tak na marginesie mam zamiar dalej prowadzić taki dział, czyli jak coś zbudować, następną instrukcją jaka napiszę to "Jak zbudować filtr dolnoprzepustowy" i "Jak zbudować subwoofer aktywny".

• #6 08 Sty 2005 22:16
    chrischris
    Poziom 13  

To dobrze, ze bedzie wiecej takich rzeczy. Wielu ludziom moze to pomoc.

• #7 13 Sty 2005 12:01
    eMC
    Poziom 12  

do tego zasilacza moznaby dodac jeszcze kondensatory 100n dla odfiltrowania roznych smieci.
    pozdrawiam

• #8 13 Sty 2005 19:42
    nelik1987

Poziom 31  

a gdzie chciał być go zamontowac??

• Sklep HeluKabel
  • #9 13 Sty 2005 20:48
    eMC
    Poziom 12  

rownolegle do kondensatorow filtrujacych (4700uF).
    a gdy uklad jest czuly na rozne przepiecia (np. TDA 7250 potrafi pasc potraktowany "szpilkami" napiecia >50V - tak bylo w moim przypadku) mozna dodac na uzwojenie pierwotne trafo warystor 250V lub/i na wtorne - 60V.
    a ogolnie praca godna pochwaly.oby tak dalej.
    pozdrawiam

• #10 22 Sty 2005 22:11
    geniu48
    Poziom 9  

prponuję rozwiązanie z dwoma trafmi są mniejsze i można je łatwiej rozmieścić i uzyskać dużą moc ,wzmacniacz będzie bardzo płaski.Sam to stosowałam i uzyskałem bardzodobre rezultaty kondensatory filtrujące 4,7m/60v diody6A nie trzeba stosować kondensatorów przepięciowych chyba na pierwotnym zmniejszyć cos.Pozdrawiam wszystkich

• #11 28 Sty 2005 16:00
    nelik1987

Poziom 31  

Dodaje nową wersje Zasilacza Symtrycznego (moze się przydać do flitrów dolnoprzepustowych bo tam czesto stosowane jest takie napiecie)

na płytce zostało umieszczone wszytsko czyli podłaczamy do niej 230 V i otrzymujemy na końcu napięcie symetryczne zależne od zastosowanego transformatora.

w razie jakiś problemów czy obiekcji na temat projektu proszę o kontakt GG, e-mail, PW

• #12 02 Lut 2005 11:50
    Kłosiol
    Poziom 29  

Witam wszystkich...
    Zrobilem sobie ten pierwszy zasilacz symetryczny do TDA i dziala idealnie , a do kondow 4700 przylutowalem równolegle te 100 nano w celu odfiltrowania róznych śmieci...

Projekt jest bardzo fajny, tylko mozesz tam dodać Nelik ze ta plytka ze sciezkami to juz jest lustrzane odbicie, bo niektorzy mogą sie pomylic ..

Kiedy bedą te posty o filtrze i itp????? :D

• #13 08 Lut 2005 22:11
    nelik1987

Poziom 31  

wiem iwem obiecałem i sie nie wywyiązałem postaram sie jak najwcześniej to zrobić tera sie troskę za szkołę wziołem bo mie wywalą jak sie nie zaczne uczyc pozdrawiam

nelik1987

• #14 10 Lut 2005 19:42
    mbatman
    Poziom 10  

Cześć jestem na etapie obliczania i budowy wzmacniaczy. Jeszcze mało wiem o elektronice ;) Duzym ograniczeniem dla mnie jest kasa. Więć mam takie pytanie ile kosztuje taki transformator?? Bo słyszałem że koło 50 zł. czy nie mozna tego jakoś inaczej zrobić zeby było taniej ;)

• #15 10 Lut 2005 19:57
    eMC
    Poziom 12  

nie powinno sie rezygnowac z transformatora bo gwarantuje on separacje galwaniczna!
    ceny transformatorow uzaleznione sa przede wszystkim od jego mocy i za ok.50zl kupisz sobie trafo o mocy 150-200W (jesli chodzi o transformator toroidalny z dwoma uzwojeniami wtornymi).

• #16 25 Lut 2005 20:19
    Kłosiol
    Poziom 29  

cena trafa toridalnego to minimum 50 zl za 2 x 24 150 wat , a 60 zloty za 200 wat , spoko ceny sa na stronce Lachwski, tylko trzeba doliczyc przesylke http://www.toroidy.pl/

• #17 11 Mar 2005 19:02
    Tazo
    Poziom 11  

czy moge do tego schematu powyzej zastosowac troida 2x30v 250w bo potrzebuje na wyjsciu ok43v. czy otrzymam tyle z niego?? a jak nie to jak go przerobic?? PS czy niebyło by bespieczniej zastosowac do tego jakis bezpieczników. :)
    odpisz.

• #19 14 Mar 2005 02:49
    Tazo
    Poziom 11  

Wiem mi chodzi o to czy nie trzeba przeprowadzić jakiś modyfikacji w tym układzie pod to napięcie!! :):)

• #20 14 Mar 2005 14:54
    Krzysiek007
    Poziom 20  

TazoWydaje mi się, że możesz spokojnie zastosować ten transformator, bo TDA7294 ma maksymalne napięcie + - 50V, bo tak pisze w Pdf, ale mogę się mylić, bo brak mi doświadczenia do konstruowania wzmacniaczy i podaje w razie wątpliwości linka do PDF'a tego scalaka
    http://alfa.iele.polsl.gliwice.pl/elenota/STMicroelectronics/1057.pdf

(Tak na marginesie nie polecam włanczać żadnego TDA bez głośnika bo lubią tego nie wytrzymać[przeczytałem tak gdzieś na elektrodzie :) ])

• #21 14 Mar 2005 18:55
    nelik1987

Poziom 31  

TDA7294 ma maxymalne zasilanie 40 V a nie 50V !!!!!!!! więc napięcie nie moze przekroczyc 40 V bo spalisz końcówkę najodpowiedniejszy transformator do wzmaka na TDA7294 2x28 ale bezpieczniejsze jest 2x24 V bo po wyprostowaniu 28 V otrzymujemy 39,2 czyli wartość prawie graniczną, a po wyprostowaniu 24 V otrzymujemy 33,6 ale czym wyższe napięcie tym większe wzmocnienie 100 W otzrymamy tylko teoretycznie dając końcówce napięcie 40 V czego się nie robi bo łatwo ją spalić wtedy.

wzór na obliczenie napięcia po wyprostowaniu czyli po mostuku prostownikczym w zasilaczu jest bardzo prosty

X√2

gdzie X - to napięcie z transformatora naprzykład 24 V

czyli √2 w przybliżeniu równa się 1,4 mnożymy razy 24 V i otrzymujemy 33,6 V bardzo proste nie :D

pozdrawiam

nelik1987

Dodano po 7 [minuty]:

Tazo napisał:
    czy moge do tego schematu powyzej zastosowac troida 2x30v 250w bo potrzebuje na wyjsciu ok43v. czy otrzymam tyle z niego?? a jak nie to jak go przerobic?? PS czy niebyło by bespieczniej zastosowac do tego jakis bezpieczników. :)
    odpisz.

jeżeli potrzebujesz takie napięcie to bez problemu mozesz zastosować taki transformatror bo tam nie trzeba zieniać nic tylko jeżeli bedziesz chciał mić na wyjscu napięcie większe niż 50 V to trzeba zmienić kondensatory na większe tzn dalej 4700uF ale o wyższem napięciu bo te co ja tam opisywałem sa do 50 V ale na napięcie 43 V spokojnie styka

• #22 15 Mar 2005 20:20
    noweckip
    Poziom 2  

szukam literatury lub schematu dotyczącego przeróbki zasilacz atx chcę uzyskać zasilanie symetryczne 2×24 myślałem o wykorzystaniu całego setrwonia trzeba tylko zmodyfikować trafo

• #23 17 Mar 2005 20:21
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aby z zasilacza ATX przerobić na U symetryczne to jest już troszkę zabawy (chyba będzie tsza zamontować dwa zasilacze o takich samych parametrach dla dużej mocy) należy przewinąć cewki od napięć i to nie będzie takie proste, bo 12V steruje właściwie 5V i najpierw potrzeba uzyskać 24V i to będzie w miarę proste (łatwiej w AT to zrobić), ale dorobienie -24V to już troszkę zabawy, bo będzie potrzeba przewinąć cewkę z +12V na -12V (odwrotnie) i też zwiększyć do -24V a z tym to już nie wiem jak potrzeba zrobić. Dać się da, ale czy na jednym zasilaczu to problem i czy się opłaca (dość duże spadki napięć, w razie awarii to już koszta)

Pozdrawiam Sadek

• #24 17 Mar 2005 22:36
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam
    Ja bym zaproponował w taki sposób połączenia dwóch zasilaczy nie wiem czy tak wolno je łączyć, ale jutro przetestuje jak tylko będę miał wolną chwilkę i dam znać:D, ale oczywiście ja przetestuje to na 12v, bo nie mam potrzeby ich przerabiać :)
    Pozdrawiam Krzysiek.

• #25 18 Mar 2005 01:31
    semicon
    Poziom 12  

Transformator z odczepem w środku.Lub dwa transformatory bliźniacze połączone szergowo po stronie wtórnej.Prostownik Graetza pomiędzy skraje.Na anodzie względem odczepu środkowego będzie potencjał +,
    a na katodzie -.

• #26 18 Mar 2005 16:11
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

No to z zasilaczy to już wyprostowane napięcie i nie potrzeba mostka z diod. Fabrycznie w zasilaczu typu ATX i AT jest -12V, ale na prądzie ok 0,5A więc to nie jest za dużo. Do zrobienia należy wykorzystać z +12V przewinąć cewkę od napięcia na -12V. I zasilacza tak jak zaproponowałeś to nie bierz + tylko gnd a -12V. Należy pamiętać o obciążeniu dla zasilaczy typu AT na wyjściu.

Pozdrawiam Sadek

• #27 20 Mar 2005 17:10
    Tazo
    Poziom 11  

mam głupie pytanie. Mam troida ma on 4 przewody czerwone i 2 niebieskie(sa grubsze) jak mam to podłonczyc do tego...??

• #28 20 Mar 2005 23:48
    nelik1987

Poziom 31  

jeden niebieski i jeden czerwony razem a 2 pozostałe na sklaejen wejscia zasilacza tak jak w schemacie

• #29 04 Maj 2005 20:10
    REAPER87
    Poziom 12  

nelik1987 napisał:
    jeden niebieski i jeden czerwony razem a 2 pozostałe na sklaejen wejscia zasilacza tak jak w schemacie

Z tego co wiem to przewody grubsze (niebieskie w tym przypadku) są na uzwojeniu wtórnym (wyjściu), a 4 cieńsze na pierwotnym (czerwone), więc totalną niedożecznością jest łączyć wejście z wyjściem. Jeżel dobrze zrozumiałem sens twojej wypowiedzi to popełniłeś bląd, który spowoduje nieodwracalne uszkodzenie transformatora.

• #30 05 Maj 2005 09:16
    nelik1987

Poziom 31  

REAPER87 napisał:
    nelik1987 napisał:

Z tego co wiem to przewody grubsze (niebieskie w tym przypadku) są na uzwojeniu wtórnym (wyjściu), a 4 cieńsze na pierwotnym (czerwone), więc totalną niedożecznością jest łączyć wejście z wyjściem. Jeżel dobrze zrozumiałem sens twojej wypowiedzi to popełniłeś bląd, który spowoduje nieodwracalne uszkodzenie transformatora.

sle ja już mówiłem temu gościowi na gg jak ma to zrobić z z regułu kable wejściowe sa miekkie i grube, a wyjściwych jest 4 i są często sztywne i różnokolorowe, to zależy oczywiśącie od transformatora jakigo użyjemy. Teraz taki co leży u mnie na butrku ma 2 kable czane czyli wejsciowei i 2 niebieskie i 2 białe i to odrazu widać naweet dla mało wprawionego elektronika że te białe i niebieskie to są wyjścia !!!! ja tu nie widze problemu w mojej poprzedniej wypowiedzi bo ja nie podawałem ogólnej zasady podłaczania tranfsormatorów tylko podawawłaem przykład