logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Łączność Awaryjna. Jak zapewnić łączność awaryjną bez internetu i GSM podczas katastrofy?

ArturAVS 07 Sie 2026 20:27 501 6

TL;DR LABEL_AI_GENERATED

  • Łączność awaryjna bez GSM i internetu może opierać się na legalnych radiotelefonach PMR, CB lub tekstowej sieci Meshtastic/LoRa, podczas gdy radioamatorzy dysponują większymi możliwościami.
  • PMR i CB umożliwiają łączność głosową, natomiast Meshtastic przesyła krótkie wiadomości i telemetrię, wykorzystując urządzenia jako przekaźniki mesh w nielicencjonowanych pasmach ISM.
  • PMR pracuje na 446 MHz z mocą 0,5 W i ośmioma kanałami, a CB na 27 MHz z mocą 4 W AM/FM lub 12 W SSB.
  • Łączność awaryjna wymaga wyłączenia CTCSS/DCS, odblokowania squelcha w CB, krótkich wywołań z przerwami i przejścia po kontakcie na ustalony kanał.
  • Zasięg silnie zależy od warunków: PMR deklaruje 0,5–10 km, CB 0,5–80 km, a Meshtastic nie zapewnia łączności głosowej.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA
  • Łączność Awaryjna. Jak zapewnić łączność awaryjną bez internetu i GSM podczas katastrofy?

    Życie w dzisiejszym świecie to nie tylko spokój i luksusy, to również zagrożenia. Ogólne uzależnienie od GSM oraz internetu może spowodować panikę gorszą niż zjawiska pogodowe. Różnego rodzaju katastrofy naturalne (pożary, powodzie, etc.) ze względu na rozległość obszarową bywają bardzo groźne. O wojnie nawet nie warto wspominać. Tu dochodzimy do sedna: jak komunikować się z innymi w takiej sytuacji przy braku internetu i sieci GSM? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. W najlepszej sytuacji są radioamatorzy (pot. krótkofalowcy), wynika to z tego, że jako posiadacze licencji mogą używać sprzętu profesjonalnego oraz bardzo dużych mocy nadajników. A to daje im znacznie większe możliwości (zasięg łączności). A co może zwykły obywatel? W zasadzie niewiele, lecz nie jest całkowicie pozbawiony takich możliwości. Aby być w zgodzie z prawem, należy używać radiotelefonów na pasma CB oraz PMR. Są jednak pewne ograniczenia techniczne znacząco skracające odległość komunikacji;

    • PMR (Personal Mobile Radio)

    8 kanałów
    Modulacja FM
    "Cyfrowa blokada szumów" (CTCSS, DCS)
    Wbudowana na stałe integralna antena
    Moc 0,5 W
    Pasmo 446 MHz
    Lekkie i małe urządzenia
    Zasięg teoretyczny: 0,5-10 km (zależnie od warunków)




    • CB


    40 kanałów
    Pasmo 27 MHz (11 m), w Polsce 26,960-27,405 MHz
    Modulacja AM, FM, SSB oprócz emisji cyfrowych
    Antena praktycznie dowolna, bazowa, samochodowa, ręczna (w przypadku TRX ręcznych)
    Moc 4 W AM/FM, 12 W SSB
    Zdecydowanie większe gabaryty niż PMR
    Można zasilać z instalacji pokładowej (12 V) auta lub łodzi
    Zasięg teoretyczny: 0,5-80 km (zależnie od warunków oraz tzw. propagacji)




    • Meshtastic (LoRa)

    Ilość kanałów zależna od pasma
    Pasma ISM (433, 868, etc.)
    Modulacja tylko cyfrowa (krótkie wiadomości tekstowe, telemetria)
    Zasięg teoretycznie nieograniczony



    Dla laików elektronicznych najlepszym wyborem będzie któraś z dwóch pierwszych opcji. Potrzebna jest minimalna wiedza techniczna.



    PMR


    Kanał 2 – 446,01875 MHz podstawowy.
    Kanał 12 – 446,14375 MHz rezerwowy.



    CB


    Kanał 11 – 27,080 MHz, USB (SSB) – duży zasięg,
    Kanał 13 – 27,110 MHz, FM – komunikacja lokalna.
    Kanał 9 - 27,060(5) MHz, AM - tradycyjny kanał "ratunkowy".


    Podczas łączności awaryjnej nie należy używać CTCSS oraz DCS. Może to uniemożliwić jakąkolwiek łączność, w przypadku CB należy Squelch ustawić w pozycji odblokowanej.
    Starajmy się mówić spokojnie i wyraźnie, warto też poprosić korespondenta o potwierdzenie poprawnego odbioru. Po nawiązaniu łączności warto również przejść na inny ustalony kanał, tak aby nie blokować kanału alarmowego.

    Pamiętać należy o kulturze wypowiedzi, każdy, kto dysponuje radiotelefonem i jest w zasięgu, może nas usłyszeć. Stosuje się tzw. KZT, Krótko Zwięźle Tematycznie.

    Przykład łączności:

    - Wywołanie awaryjne, potrzebna pomoc!
    - Zgłasza się inna stacja, ustalamy kanał i przechodzimy. Tam ustalamy szczegóły potrzebnej pomocy oraz lokalizację.

    13. dnia każdego miesiąca są prowadzone testy łączności. Nasłuch oraz wywołania prowadzi się o godzinach 8:00 i 20:00. Testy mają na celu sprawdzenie łączności oraz sprawdzenie, dokąd "dolatujemy". Warto sobie zanotować, gdzie nas słychać, a także orientacyjną ocenę, czytelności. Można to zrobić np. Artur, Grajewo, 5 (czytelność w skali 1-5).
    Na podstawie notatek można w przybliżeniu ocenić swój zasięg. Często przy kiepskiej łączności bardzo pomocne może przydać się literowanie;
    Łączność Awaryjna. Jak zapewnić łączność awaryjną bez internetu i GSM podczas katastrofy?



    Meshtastic. To ciekawa alternatywa, teoretycznie nieograniczony zasięg, jednak nie pozwala na łączność głosową. Przypomina to tzw. trunking stosowany w profesjonalnych systemach łączności radiowej. Każde urządzenie pracujące w tym systemie może być jednocześnie przekaźnikiem (repeaterem). To daje ogromne możliwości. Bazuje na otwartoźródłowym kodzie i w głównej mierze wykorzystuje pasma nielicencjonowane ISM (ang. Industrial, Scientific, Medical – „przemysłowe, naukowe, medyczne”) w technologii LoRa (ang. Long Range). Dzięki różnym rodzajom rozpraszania widma sygnału radiowego, przy stosunkowo małej mocy zapewnia łączność odporną na zakłócenia oraz znaczny zasięg.

    Jeśli ma to być nasz pierwszy kontakt ze sprzętem radiokomunikacyjnym, warto "osłuchać" się aby złapać zasady prowadzenia łączności. Pamiętajmy, to nie rodzinna wycieczka na grzyby. Szukamy ratunku. Często może chodzić o życie czy zdrowie! Nie powtarzajmy w kółko wywołania, róbmy kilku minutowe przerwy między wywołaniami. Zapobiegnie to nieumyślnej blokadzie kanału.

    Może też trafić się sytuacja, gdzie w wyniku zbiegu okoliczności uzyskamy dostęp do profesjonalnego sprzętu łączności. Warto z niego skorzystać. Dlaczego? W sytuacji zagrożenia, przecież nikt nie będzie zawracał sobie głowy licencjami, pozwoleniami radiowymi etc. W takiej sytuacji "wszystkie chwyty dozwolone". A co na to prawo?

    Art. 16. Kodeksu wykroczeń:
    § 1. Nie popełnia wykroczenia, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście większej niż dobro ratowane.
    § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli sprawca poświęca dobro, które ma szczególny obowiązek chronić nawet z narażeniem się na niebezpieczeństwo osobiste.

    Art. 26. Kodeksu karnego:
    § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
    § 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.
    § 3. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.


    Nawet jeśli udzielając innym pomocy z/łamiemy prawo, to i tak mamy obowiązek jej udzielić. W razie konsekwencji możemy mieć nadzieję na łagodne potraktowanie przez władze.

    Już w przyszły czwartek odbędą się kolejne testy. Spróbuję je przeprowadzić i zaprezentować w kolejnym tekście. Zachęcam również czytelników do prób oraz podzielenia się ich efektami.

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    ArturAVS
    Moderator
    Offline 
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Specjalizuje się w: kf, audio, elektronika truck, nietypowe urządzenia
    ArturAVS napisał 26433 postów o ocenie 7850, pomógł 2303 razy. Mieszka w mieście Grajewo. Jest z nami od 2005 roku.
  • REKLAMA
  • #2 21951884
    BANANvanDYK
    Poziom 43  
    Posty: 7832
    Pomógł: 1169
    Ocena: 2609
    Jak zwykle powielane są te same błędy.
    1. Zakres częstotliwości środkowej kanału CB-radia w Polsce to 26.965–27.405 MHz, a nie od 26.960 MHz. Oznacza to, że nadawanie na pierwszym kanale przez „rozstrojone” radio popełnia się wykroczenie.
    2. Polskie rozporządzenie wciąż jest dziurawe. Nie ma określonych częstotliwości środkowych kanałów — możesz nadawać np. na 27.2137 MHz, ale jako że używane urządzenie ma być zgodne z ETSI EN 300 433, to musi ono pracować na częstotliwości 27.215 MHz odpowiadającej kanałowi nr. 21. W niemal każdym innym kraju częstotliwości kanałów są prawnie określone.
    3. Rozporządzenie zawiera jeden błąd. Jeżeli ktoś jeszcze posiada urządzenie tzw. PR27 działające wyłącznie w modulacji FM (norma CEPT), na które była wystawiona deklaracja zgodności z normą ETSI EN 300 135 (co niegdyś zwalniało z uzyskiwania pozwolenia), to na podstawie rozporządzenia z 2022 roku NIE MOŻE BYĆ UŻYTKOWANE BEZ POZWOLENIA, ponieważ musi być zgodne z normą ETSI EN 300 433 (jak CB-Radio AM/FM/SSB).
    4. Na częstotliwościach „w zerach” łączności robią kacapy, a my jesteśmy w europie, a od 2004 roku w Unii Europejskiej.
    5. Na terenie prawie całej UE (a także i w USA) obwiązują takie same zasady co do urządzeń CB: modulacja AM/FM/SSB, moc 4W/4W/12W (PEP).
    6. W Polsce wciąż podstawowym sposobem modulacji jest AM, a niektóre stare radia w ogóle nie mają FM. W pewnym momencie ktoś wymyślił robienie testów łączności w FM zamiast w AM robiąc tylko zamieszanie. Poza tym „rozstrojone” radio nadające w FM może być prawidłowo demodulowane przez „zestrojone” radio w trybie AM i to na dwóch sąsiednich kanałach.
    7. W Polsce kanał ratunkowy 9 nie jest prawnie chroniony, przestał być nasłuchiwany przez służby ratunkowe lata temu.
    8. W PMR kanał 2 i 12 obowiązuje w Polsce jedynie w zabawie zwanej „testy łączności awaryjnej”. Na zachodzie ustalono, że do łączności awaryjnej najlepiej używać kanałów 3 i 13. Przeznaczenie kanałów nie jest prawnie uregulowane.
  • REKLAMA
  • #3 21951893
    kjoxa
    Poziom 23  
    Posty: 609
    Pomógł: 46
    Ocena: 241
    Ja na razie tylko słucham Unidenami (15X, 125XLT), mam też Baofengi ale nie nadaje. Słucham lotnictwa, kolej, OSP/PSP, krótkofalowców rzadko, na CB nic nie ustrzeliłem, ale na wcześniejszych cały czas ktoś coś nadaje :)
  • #4 21951920
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26433
    Pomógł: 2303
    Ocena: 7850
    @BANANvanDYK

    BANANvanDYK napisał:
    Jak zwykle powielane są te same błędy.


    Nic nie jest powielane. Zakres który podałeś, to zakres pracy TRX a nie częstotliwości środkowe kanałów.
    1. 26960 to kanał 1 według krajowej siatki częstotliwości.
    BANANvanDYK napisał:
    Oznacza to, że nadawanie na pierwszym kanale przez „rozstrojone” radio popełnia się wykroczenie.

    We wszystkich pozwoleniach radiowych jakie miałem, zawsze wpisywany był zakres 26960-27405. Ba, kiedyś nawet, z ciekawości wysłałem do badań homologacyjnych Presidenta Lincolna. Lab tylko ograniczył moc do przepisowych 4W AM pozostawiając pełny fabryczny zakres częstotliwości. (bez żadnego ograniczania częstotliwości pracy)
    6. Zgoda. Też mnie zdziwiło dlaczego FM.
    7. Tak. Zdażają się jednak miejsca w których nadal działa.
    8. Tak. Przeznaczenie kanałów zarówno CB jak i PMR jest czysto umowne. (a szkoda)

    Co do odstrojenia, w czasach prostych CB, ze względu na technikę "przestrajania" było to normalne. Poza tym same syntezery częstotliwości dopuszczają odchyłkę max +- 600 Hz od częstotliwości środkowej kanału.
    kjoxa napisał:
    mam też Baofengi ale nie nadaje


    W Baofengach, przy programowaniu z PC można zablokować nadawanie na określonych komórkach pamięci.
    kjoxa napisał:
    Słucham lotnictwa

    Na Bao?
  • REKLAMA
  • #5 21951993
    TechEkspert
    Redaktor
    Posty: 7328
    Pomógł: 17
    Ocena: 5704
    W najbliższy czwartek 13 sierpnia uruchamiam nasłuch na PMR kanał 2 o 20:00 ciekawe czy będzie jakaś aktywność.

    Co do sieci opartych o lora, warto sprawdzić czy jesteśmy w zasięgu repetera:
    mapa meshtastic: https://meshmap.net/
    mapa meshcore: https://map.meshcore.io/

    Mając dostępny moduł np. typu ESP32-S3 LilyGO T3 S3 Meshtastic LoRa SX1276 868MHz OLED 128x64 slot SD lub Heltec V4 WiFi ESP32-S3 OLED LoRa 868MHz to po wgraniu oprogramowania przez WEB:
    meshcore https://meshcore.co.uk/flasher.html lub dla meshtastic https://flasher.meshtastic.org/
    można spróbować skomunikować się z wybraną siecią poprzez aplikację na smartfonie połączoną z tzw. companionem.

    Można też w łatwy sposób uruchomić swój repeter być może nawet zasilany solarnie.

    Jak oceniacie sieci meshtastic i meshcore, czy macie w pobliżu aktywne repetery?
  • REKLAMA
  • #6 21953017
    Xenlin93
    Poziom 15  
    Posty: 91
    Pomógł: 15
    Ocena: 33
    ArturAVS napisał:
    • PMR (Personal Mobile Radio)

    8 kanałów

    ArturAVS napisał:
    PMR

    Kanał 2 – 446,01875 MHz podstawowy.
    Kanał 12 – 446,14375 MHz rezerwowy.


    To w końcu te PMRki mają 8 kanałów, 12 kanałów czy może po ludzku napisać, że są takie co obsługują 8 i takie co obsługują 16?

    ArturAVS napisał:
    • Meshtastic (LoRa)

    Ilość kanałów zależna od pasma
    Pasma ISM (433, 868, etc.)
    Modulacja tylko cyfrowa (krótkie wiadomości tekstowe, telemetria)
    Zasięg teoretycznie nieograniczony


    Z tym zasięgiem to poleciałeś...

    ArturAVS napisał:
    13. dnia każdego miesiąca są prowadzone testy łączności. Nasłuch oraz wywołania prowadzi się o godzinach 8:00 i 20:00. Testy mają na celu sprawdzenie łączności oraz sprawdzenie, dokąd "dolatujemy".

    I nie mają wiele wspólnego z realiami bo mnogość ludzi specjalnie wcześniej zasuwa na lokalne wzniesienia aby uzyskać "wynik" w postaci dystansu. Już widzę jak w przypadku powodzi zasuwa się na góreczki :) Plus, że faktycznie sporo osób się w to angażuje i łapie jakiegoś bakcyla do radioamatorki a co za tym idzie jakieś minimum pojęcia się powoli szczepi w użytkownikach ale nadal jest to bardziej aktywność rekreacyjna jak faktycznie przygotowująca do jakiegoś kryzysu.

    ArturAVS napisał:
    Meshtastic. To ciekawa alternatywa, teoretycznie nieograniczony zasięg, jednak nie pozwala na łączność głosową. Przypomina to tzw. trunking stosowany w profesjonalnych systemach łączności radiowej.


    Po raz kolejny - obietnice cudownych zasięgów. No i Mesh KOMPLETNIE nie przypomina trunkingu w żadnym aspekcie.
    Mesha nikomu nie polecę nigdy jeżeli mnie zapyta o sprzęt "w razie w". Raz, że jest to rozłamane między Mesttastic i Meshcore, dwa jest tam burdel z konfiguracjami i brak jakiegokolwiek jednolitego systemu na skalę kraju. Ot grupki lokalne posklejały się po swojemu jak zawsze.
    No i kolejny problem czyli sam protokół komunikacji będący najgorszym możliwym wyborem do tego systemu.

    Podsumowanie - w Polsce nie ma żadnego sensownego i realnego wyboru jeżeli chodzi o alternatywną formę łączności dla cywili.
    PMR jest poręczna ale mocno ograniczona mikroskopijną anteną i małą mocą.
    CB znowu wymaga typowo zasilania zewnętrznego i sporej anteny więc mobilność takiego zestawu dramatycznie spada. Owszem - słusznie padło, że są ręczne radiotelefony na to pasmo ale efektywność fabrycznych anten jest znikoma i uzyskanie 2-3km zasięgu na nich to wyczyn. Oczywiście można kupić dużego teleskopa na znanym zagranicznym portalu ale znowu - poruszanie się z takim batem na radiotelefonie nie należy do wygodnych.
    Mesh - nawet nie będę tego pomiotu szatana komentował bo szkoda czasu na to.

    Wnioski z powyższego? Lepiej poświęcić miesiąc na naukę i zrobić papiery - koszt poniżej 200PLN, nawet ustnego egzaminu już nie ma i tylko pisemny się zdaje. A kwit odblokowuje ogrom możliwości - nawet jak ktoś tylko będzie biegał z Baofengiem to i tak daje mu to znacznie lepszą perspektywę komunikacji.
  • #7 21953058
    PPK
    Poziom 30  
    Posty: 1959
    Pomógł: 94
    Ocena: 429
    Co do LoRa, chętnie bym poczytał jakiś podręcznik dla początkujących. Doradztwo przed zakupem modemu/transceivera.

Podsumowanie tematu

LABEL_AI_GENERATED
Łączność awaryjna ma zapewnić komunikację podczas katastrofy przy braku internetu i sieci GSM. Pożary, powodzie oraz inne katastrofy naturalne mogą obejmować rozległy obszar i powodować zagrożenie większe niż sama sytuacja pogodowa, a wojna dodatkowo zwiększa znaczenie niezależnych sposobów porozumiewania się. Uzależnienie społeczeństwa od internetu i GSM może w takich warunkach prowadzić do paniki. Największe możliwości mają radioamatorzy, potocznie nazywani krótkofalowcami, ponieważ posiadanie licencji pozwala im używać sprzętu profesjonalnego oraz nadajników o bardzo dużej mocy, co zwiększa zasięg łączności. Zwykły obywatel ma mniejsze możliwości, ale może zgodnie z prawem korzystać z radiotelefonów pracujących w pasmach CB oraz PMR. Wskazano, że rozwiązania te mają ograniczenia techniczne, jednak stanowią dostępne alternatywy dla niedostępnych usług operatorów. Omówiono więc wybór legalnych radiotelefonów i znaczenie mocy nadajnika oraz zasięgu w sytuacjach kryzysowych, bez przedstawienia konkretnego urządzenia ani przeprowadzenia testów. Pozostaje to ogólnym rozważaniem sposobów łączności awaryjnej dla osób nieposiadających uprawnień radioamatorskich.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA