Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sirio omega 27 wymiana kabla w podstawie magnesowej

07 Kwi 2012 11:30 2437 3
  • Poziom 12  
    Witam, w podstawie magnesowej miałem 1) kabel RG58 u/c cabletech który miał rzadki oplot chyba aluminiowy (nie dał się lutować) folię aluminiową oraz izolację żyły gorącej ze spienionego PE (biała miękka pianka). Białe napisy na izolacji zewnętrznej pcv.
    Wymieniłem na 2) kabel dawany na pierwszy montaż do sirio, z oplotem gęstym miedzianym, bez foli, żyła gorąca w izolacji PE twardej (prawie przezroczysta) niebieskie napisy.
    Kable RG58 w identycznej długości i w tym pierwszym żeby uzyskać najniższe wskazanie SWR musiałem wysunąć promiennik prawie na maximum, natomiast przy drugim kablu musiałem promiennik obniżyć do minimum, całkowicie schowany w cewce.
    Umiejscowienie anteny w obu przypadkach dokładnie w tym samym miejscu dachu.
    Różnica ustawienia promiennika miedzy pierwszym a drugim kablem około 2,5 cm.
    To w końcu który jest lepszy?? Jak antena pracuje z dłuższym promiennikiem czy krótszym?? N obu SWR 1-1.2 20-1,05 40-1,2.
  • Poziom 21  
    Antena powinna mieć możliwie jak najdłuższy promiennik jeśli jest skracana cewką lub kondensatorem.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    witek 124 napisał:
    ... w podstawie magnesowej miałem kabel RG58 u/c cabletech który miał rzadki oplot chyba aluminiowy (nie dał się lutować) folię aluminiową oraz izolację żyły gorącej ze spienionego PE (biała miękka pianka).

Kabel RG-58 nigdy nie był z izolacją "spienioną".
    Cytat:
    Wymieniłem na kabel dawany na pierwszy montaż do sirio, z oplotem gęstym miedzianym, bez foli, żyła gorąca w izolacji PE twardej (prawie przezroczysta)

Tu chyba jest mowa o RG-58 .

Cytat:
    Kable RG58 w identycznej długości i w tym pierwszym żeby uzyskać najniższe wskazanie SWR musiałem wysunąć promiennik prawie na maximum, natomiast przy drugim kablu musiałem promiennik obniżyć do minimum, całkowicie schowany w cewce.

Zobacz, że długość fizyczna obu kabli jest podobna (identyczna) ale dość znacznie zmieniła się długość Falowa takich kabli.
    Kabel z pełną izolacją to współczynnik skrócenia około k=0,66 .
    Kabel z izolacją piankową to współczynnik ten jest około k=0.82 .

Przykład dla 1 metra takich obydwu kabli :
    1 / 0,66 = 1,5 λ
    1 / 0,82 = 1,2 λ

Cytat:
    To w końcu który jest lepszy?? Jak antena pracuje z dłuższym promiennikiem czy krótszym?? N obu SWR 1-1.2 20-1,05 40-1,2.

Ta Twoja długość to tylko dostrojenie anteny do wspólnej impedancji falowej (antena + kabel) mierzonej na stykach reflektometru.
    I właśnie dlatego, że przy tej samej długości fizycznej są dość różne długości falowe takich kabli - musiałeś korygować długością promiennika.
    Całkiem normalne i prawidłowe.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    SP5ANJ: "Ta Twoja długość to tylko dostrojenie anteny do wspólnej impedancji falowej (antena + kabel) mierzonej na stykach reflektometru.
    I właśnie dlatego, że przy tej samej długości fizycznej są dość różne długości falowe takich kabli - musiałeś korygować długością promiennika"
    Rozumiem.
    "Kabel RG-58 nigdy nie był z izolacją "spienioną"", takie ma oznaczenia na izolacji zewnętrznej, patrząc na średnicę przekroju wygląda na RG58 -50 Ω impedancję falową, czy spienione PE?? na tyle aż się nie znam, dla mnie mleczonbiałe i miękkie. Pewnie jakiś chiński wynalazek;) Nie wiem nawet o jakiej przenikalności dielektr. jest ta izolacja.
    sp4olh: "Antena powinna mieć możliwie jak najdłuższy promiennik jeśli jest skracana cewką lub kondensatorem".
    No właśnie, jest skracana cewką (jak większość popularnych samochodowych) więc wydawało mi się że każde 2 cm (dokładnie 2,5) promiennika to dużo, tym bardziej, że to antena z króciutkim promiennikiem.
    Dziękuję za odpowiedzi, jak znajdę chwilkę czasu to założę chyba ten pierwszy kabel:)
    Pozdrawiam