Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie

08 Kwi 2012 14:03 4260 24
 • Poziom 8  
  Witam
  Proszę o pomoc w zaprojektowaniu instalacji antenowej, chciałbym podłączyć trzy telewizory ( dwa dtv-b i jeden analogowy) sygnał analogowy jest odbierany z nadajnika w Trzeciewcu (TVP1, Tvp2, Polsat, tvpInfo) oraz Tvn z nadajnika w Toruniu, zwykłą anteną siatkową, do tej pory nie było z tym problemu, ale chciałbym odbierać jeszcze cyfrowe kanały z nadajnika w Sierpcu, oraz podłączyć Amplituner pod antenę radiową.
  Kable i rozgałęźniki mam już położone - mam nadzieję że dobrze - pozostaje jeszcze kwestia sumatora lub zwrotnicy, anten i wzmacniaczy.

  Załączam schemat instalacji i mapę nadajników

  instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie
  instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie

  Pozdrawiam
  Kokerr
 • HelukabelHelukabel
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  kokerr napisał:
  ... chciałbym podłączyć trzy telewizory ( dwa dtv-b i jeden analogowy) sygnał analogowy jest odbierany z nadajnika w Trzeciewcu (TVP1, Tvp2, Polsat, tvpInfo) oraz Tvn z nadajnika w Toruniu, zwykłą anteną siatkową, do tej pory nie było z tym problemu, ale chciałbym odbierać jeszcze cyfrowe kanały z nadajnika w Sierpcu, oraz podłączyć Amplituner pod antenę radiową.

  A nie prościej będzie odbierać wszystko z Rachocina (k/Sierpca - Płocka).
  http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1E

  Instalacja upraszcza się tak, że :

  instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie

  Przykłady.
  zwrotnica : http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_1-12-21-60_dipol_C0010.htm
  wzmacniacz około +8dB : http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_aws-142s_B11688.htm
  antena radiowa : http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_A0228.htm


  Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  Dziękuję za odpowiedź, ale niestety muszę mieć także antenę ustawioną na Trzeciewiec, ze względy na to że na telewizor który odbiera sygnał analogowy, musi mieć Tvp info z pasmem lokalnym TVP Bydgoszcz. Natomiast co do wzmacniacza, sprawa nie jest taka prosta, ponieważ kable poprowadzone są na zewnątrz, więc byłby problem z doprowadzeniem napięcia do niego. Jeszcze dodam że, kiedy wyłączę zasilacz znajdujący się przy telewizorze sygnał mi zanika prawie całkowicie więc wydaje mi się że propozycja, rezygnacji z niego może nie być dobrym pomysłem.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 20  
  Dzieje się tak dlatego, że w antenach masz wzmacniacze, a nie symetryzatory. Poza tym. Musiałbyś zainstalować separator napięcia zasilającego - jeśli zasilacz jest przy jednym telewizorze, to przy nim masz separację, a na pozostałych odbiornikach pojawi się napięcie 12V.
 • HelukabelHelukabel
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  kokerr napisał:
  ... niestety muszę mieć także antenę ustawioną na Trzeciewiec, ze względy na to że na telewizor który odbiera sygnał analogowy, musi mieć Tvp info z pasmem lokalnym TVP Bydgoszcz.

  To fakt.

  Następna propozycja gdzie zamiast drugiego rozgałęźnika - kombinacja podłączeń - wzmacniacza (zasilanego z zasilacza obok TV analogowego z separatorem zasilania) + sumatora .

  instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie

  wzmacniacz : http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_apl-103_10-14_db_ekranowany_B4033.htm
  sumator : http://www.dipol.com.pl/sumator_telwizyjny_st_1-60_C0910.htm - jedna zwora Z rozcięta
  Wzmacniacz i sumator w jednym miejscu obok siebie.

  Cytat:
  Natomiast co do wzmacniacza, sprawa nie jest taka prosta, ponieważ kable poprowadzone są na zewnątrz, więc byłby problem z doprowadzeniem napięcia do niego.

  Ten wzmacniacz jest zasilany poprzez kabel koncentryczny.
  Cytat:
  Jeszcze dodam że, kiedy wyłączę zasilacz znajdujący się przy telewizorze sygnał mi zanika prawie całkowicie więc wydaje mi się że propozycja, rezygnacji z niego może nie być dobrym pomysłem.

  Nadmienię, że pisałeś iż masz " zwykłą anteną siatkową, do tej pory nie było z tym problemu " ... :?:
  Zwykła antena "siatkowa" to antena bez wzmacniacza.
  Zobacz, że wszystkie propozycję wykluczają instalacje wzmacniaczy w samych antenach, ponieważ jest to SZOK dla sygnałów z Rachocina.


  Pozdrawiam.
 • Specjalista Sieci, Internet
   
  a sprawdzałeś, czy z anteną ustawioną na Bydgoszcz nie odbierasz DVB-T z Sierpca?
 • Poziom 8  
  _cheetah_ napisał:
  a sprawdzałeś, czy z anteną ustawioną na Bydgoszcz nie odbierasz DVB-T z Sierpca?
  Tak sprawdzałem, i nie odbiera.
  SP5ANJ powiedz mi jeszcze jaki zastosować sumator do podłączenia anten razem oraz jakiego typu symetryzatory kupić i czy jeżeli zastosuję ten wzmacniacz o którym piszesz, nie będzie problemu na odbiorniku obok amplitunera.

  I jeszcze jedno pytanie, zakupiłem do radia antenę tego typu, http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_b_A0210.htm Czy dam radę na niej słuchać radia Roxy które nadaje z Bydgoszczy? czy kupić coś takiego co Ty polecałeś? czy stosować do niej też jakiś wzmacniacz?

  Dodano po 13 [minuty]:

  kokerr napisał:
  czy jeżeli zastosuję ten wzmacniacz o którym piszesz, nie będzie problemu na odbiorniku obok amplitunera.
  dopiero teraz doczytałem że mam rozciąć jedną zworkę, więc to już wiem :)
 • Poziom 8  
  Teraz przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązane, co o nim myślicie? wydaje mi się najtańsze i wprowadzające najmniej zmian i nowych elementów.

  instalacja antenowa Kikół kujawsko-pomorskie

  Wymagałoby dokupienie jedynie następującego sumatora http://www.ast-anteny.com.pl/rozgaleznik-sumator-ams-rsi-02-duplikat-1.html oraz jednego symetryzatora i ewentualnie wzmacniacza do anteny radiowej.
  Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

  Nie pisz posta pod postem!
  [_P_]
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
   
  nie jest to za szczęśliwe rozwiązanie, przy którym możesz mieć bardzo ciężko uzyskać sensowny odbiór, z kilku powodów:

  • zespołu anten TV nie powinno się sumować z anteną FM (radio) przy pomocy sumatora. Do tego celu służą wyspecjalizowane zwrotnice - sumatory, pozwalające uniknąć możliwego złego wpływu anteny FM na odbiór DVB-T. Przykładowo ZA-101M lub MM-307.

  • nie powinno się łączyć dwu podobnych anten TV, z których jedna jest w wykonaniu pasywnym (symetryzator) a druga w wykonaniu aktywnym ze wzmacniaczem o dużym wzmocnieniu. Zwykle prowadzi to do dużych komplikacji z odbiorem z kierunku anteny pasywnej.
  Rozwiązaniem jest połączenie anten pasywnych, ewentualnie jednej ze wzmacniaczem o małym wzmocnieniu (max 10..12dB) i dodanie wzmacniacza głównego po układzie zwrotnicy.

  • odbiór analogu rządzi się innymi zasadami niż odbiór DVB-T, więc w takim przypadku jak twój, czyli odbioru mix-u analogu i DVB-T należy starannie dobrać wzmacniacz, co jest czasami trudne bez specjalistycznego sprzętu.

  Tak, czy inaczej - wskazówki:

  Anteny ustawiamy na MAX jakości sygnału DVB-T pokazywanego przez odbiornik (powinieneś odebrać 2 x mux-2 oraz mux-3).

  Przed zsumowaniem anten łączymy po kolei każdą antenę do zwrotnicy, nieużywane wejścia zakańczając rezystorami dopasowującymi, i sprawdzamy, czy nie pogorszył się odbiór w odniesieniu do sytuacji, kiedy badana antena była podłączona bezpośrednio do odbiornika.


  Trochę to dziwne, że nie odbierasz tyłem anteny nic z DVB-T z Sierpca.
 • Pomocny post
  Moderator
  Po pierwsze do odbioru ROXY z Bydgoszczy trzeba mieć antenę w polaryzacji PIONOWEJ a nie poziomej. Z uwagi na odległość wskazane jest zastosowanie lepszej anteny:
  http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm
  Potrzebna jest antena kierunkowa, by oddzielić słaby sygnał Roxy od silniejszego radia Viktoria z Łowicza (ta sama częstotliwość co ROXY, ale mają moc 5 kW a Roxy tylko 1 kW).


  Przestrzegam przed sumowaniem sygnałów z dwóch anten z których jedna z nich zawiera wzmacniacz. To proszenie się o kłopoty, gdyż zawsze taki układ będzie bardzo podatny na wzbudzanie.
  Dodatkowo trzeba pamiętać, ze TVP3 jest nadawane w Trzeciewca na kanale 28, natomiast na k. 29 masz bardzo silny sygnał TVP2 s Rachocina (1 MW!). Proste sumowanie sygnałów może dać nieoczekiwane sytuacje.
  Pomyśl, czy nie warto zrobić innego "patentu". Trochę może przewrotnego, ale może okazać się skuteczny. Przynajmniej ja bym tak zrobił:

  1. Wyposażył odbiornik analogowy w dekoder cyfrowy i dołączył przez dzielnik tylko do anteny skierowanej na Rachocin.
  2. Do odbioru TVP3 z Trzeciewca użył starego magnetowidu ustawionego na stałe na kanał 28 na antenie z Trzeciewca i z podłączonym zewnętrznym modulatorem włączonym w instalacje antenową skierowaną na Rachocin - modulator ustawił na jakimś "niezajętym" kanale.
 • Poziom 8  
  _cheetah_ napisał:
   nie powinno się łączyć dwu podobnych anten TV, z których jedna jest w wykonaniu pasywnym (symetryzator) a druga w wykonaniu aktywnym ze wzmacniaczem o dużym wzmocnieniu. Zwykle prowadzi to do dużych komplikacji z odbiorem z kierunku anteny pasywnej.
  Rozwiązaniem jest połączenie anten pasywnych, ewentualnie jednej ze wzmacniaczem o małym wzmocnieniu (max 10..12dB) i dodanie wzmacniacza głównego po układzie zwrotnicy.

  Wejdę zaraz na dach i zobaczę czy na antenie ze wzmacniaczem będę miał sygnał z Rachocina

  _cheetah_ napisał:
  Trochę to dziwne, że nie odbierasz tyłem anteny nic z DVB-T z Sierpca.

  widzę, ale tylko MUX2, i też nie mam zbyt mocnego sygnału, poza tym, mam go także z Trzeciewca, a zależy mi na MUX3 który jest nadawany z dużo mniejszą mocą
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  Jeszcze jedna opcja: możesz zdemontować ekran z anteny siatkowej - wtedy będzie ona odbierać z równą skutecznością sygnały zarówno od przodu, jak i od tyłu (po prawdzie, nie będzie ona miała ani "przodu", ani "tyłu"). Masz taki układ, że nadajniki są na przeciwnych kierunkach - może się udać.

  Może być problem w takim przypadku z mocowaniem, bo zwykle 'siatka' mocowana jest do masztu poprzez ekran. Ale to detal.
 • Poziom 8  
  _cheetah_ napisał:

  Jeszcze jedna opcja: możesz zdemontować ekran z anteny siatkowej - wtedy będzie ona odbierać z równą skutecznością sygnały zarówno od przodu, jak i od tyłu (po prawdzie, nie będzie ona miała ani "przodu", ani "tyłu"). Masz taki układ, że nadajniki są na przeciwnych kierunkach - może się udać.


  No i się udało:) , czasami najprostsze rozwiązanie okazują się skuteczne.
  Sygnał z Trzeciewca ma siłę na 62% i jakość na 100%
  a z Rachocina Mux3 i Mux2 siła na 50% jakość na 100%
  Do tego udało mi się złapać słaby sygnał Mux2 z Iławy siła na ok 10% jakość na 30%

  Więc odpada mi opcja z dwiema antenami TV, ale nadal bym chciał podłączyć jakąś dobrą antenę radiową, ma ktoś może jakiś ciekawy pomysł jak to zrobić, przy jak najmniejszych stratach na sygnale TV?

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Czytam ten temat wiele razy i nie wiem czy masz w tej antenie wzmacniacz, na której uzyskałeś poprawny odbiór, czy nie. :cry:


  Ale jeśli masz wzmacniacz to wymieniłbym go na symetryzator i sprawdził odbiór na jednym odbiorniku.
  Do zsumowania sygnału użyłbym :

  a)Alcad MM-307, gdy sygnał po rozdzieleniu będzie wystarczający.

  b)AWS-1035, gdy sygnał będzie po rozdzieleniu słaby
 • Poziom 8  
  seba65310 napisał:
  masz w tej antenie wzmacniacz, na której uzyskałeś poprawny odbiór, czy nie

  Mam w niej wzmacniacz, dokładnie taki, ale nie rozumiem dlaczego mam go wymienić, skoro napisałem że po wycięciu z jednej anteny siatki i ustawieniu na Trzeciewiec, odbieram na niej dobry sygnał z dwóch nadajników.
  Teraz pozostaje kwestia anteny radiowej. Czy bawić się w podłączanie jej pod cały system i montować ją na dachu czy kupić antenę pokojową ze wzmacniaczem?
 • Moderator
  Jeżeli chcesz odbierać Roxy z Bydgoszczy to na pewno nie przy pomocy anteny pokojowej. Napisałem co jest potrzebne. Najlepiej jak instalacja nie będzie w żaden sposób połączona z instalacją TV.
 • Poziom 8  
  Irekr, słuchaj, dodam że mieszkam na górce z terenem odsłoniętym od strony Bydgoszczy, a zasłoniętym od strony Łowicza, w aucie odbieram Roxy, a w okolicy nigdy nie złapałem radia Viktoria. Więc może spróbować z czymś takim
  http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_ze_wzmacniaczem_20_db_A0229.htm
  z np taką zwrotnicą http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_4m_1-5-6-12-21-69-75_C0340.htm

  Co panowie Sądzicie o takim rozwiązaniu?
 • Specjalista Sieci, Internet
   
  antena może być, ale zwrotnica powinna być na złączach F i w metalowej obudowie. Tyle, że trudno będzie ci taką znaleźć, która podaje zasilanie na FM, więc możesz próbować i z tą co znalazłeś, ale może wystąpić pogorszenie odbioru DVB-T z uwagi na możliwość zbierania przez nieekranowaną zwrotnicę zakłóceń. Ale, co szkodzi spróbować...

  Najlepiej by było zasilić antenę osobnym kablem, zwłaszcza, że sygnału DVB-T nie masz za dużo, a stracisz dwukrotnie - przy sumowaniu anten i przy rozdzieleniu sygnału na gnieździe RTV.
 • Moderator
  Antena SV-Total to straszne badziewie, wzmacniacz od tej anteny ma zakaz sprzedaży na terenie RP. Szczegóły na stronie UKE w dziale informacji o wyrobach niezgodnych z przepisami.

  Im lepsza antena tym lepszy odbiór. Wzmacniacz oprócz sygnału wzmacnia także szumy i zakłócenia. Do Bydgoszczy masz kawał drogi i sygnały nie są rewelacyjne, dlatego by mieć dobrej jakości odbiór trzeba mieć dobrą antenę.

  To Twoje pieniądze i Twoja instalacja, ja tylko doradzam jak przy niewielkich nakładach osiągnąć maksimum efektu. Rozumowanie kategoriami "silniejszy wzmacniacz i będzie lepiej" to zła droga...
 • Poziom 21  
  _cheetah_
  Cytat:
  Antena może być, ale zwrotnica powinna być na złączach F i w metalowej obudowie. Tyle, że trudno będzie ci taką znaleźć, która podaje zasilanie na FM


  Znalazłem coś takiego:
  MM-200
 • Poziom 8  
  irekr napisał:
  Antena SV-Total to straszne badziewie
  fuck, zdążyłem ją zamówić, już do mnie wysłali, :/ w sobotę będę ją podłączał, więc zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Co sądzicie o Tym sumatorze co znalazł seba65310?

  A swoją drogą to dlaczego SV-Total to taki badziew i dlaczego niemożna sprzedawać wzmacniacza tej anteny na terenie naszego kraju?
  Pozdr
 • Moderator
  Wyjaśnienie masz na stronie UKE. Wzmacniacz nie spełnia "norm podstawowych' czyli jest nieodporny na wszelkie obce sygnały, podatny na zakłócenia, wzbudza się.. itd itp.
  To długi temat i skomplikowany, chodzi o to by nie dopuszczać do obrotu wyrobów bardzo niskiej jakości które nabijają wytwórcom kasę a są utrapieniem nabywców i ich sąsiadów.
  Na tej liście jest sporo wzmacniaczy, szczególnie do "anten siatkowych". Są także dekodery DVB-T.

  Niestety na rynku jest sporo "wyrobów antenopodobnych" których produkcja i używanie powinny być zakazane. Nie spełniają żadnych norm...
  Potem mamy masę postów na Elektrodzie typu "mam problem" (bo chciałem iść na skróty).

  Technika antenowa to sztuka...
 • Specjalista Sieci, Internet
  Nie przejmuj się tak. Ta antenka SV nie jest wcale taka zła. To zwykły dipol prosty, tyle, że w takim dziwnym wykonaniu (delikatniejszym niż standardowy dipol pętlowy). Dobra do pracy ze stacjami nadającymi w V.

  Pamiętaj, że antena powinna być oddalona od masztu lub innych pionowych metalowych powierzchni metalowych co najmniej kilkadziesiąt cm.

  Co do wzmacniacza raz poprawia odbiór a raz nie, ciekawe, że w ogóle dostałeś ją w tej wersji.

  Niezależnie, pamiętaj, że przy kupnie przez internet od firmy / sklepu (generalnie: działalności gospodarczej) masz prawo do bezwarunkowego zwrotu w przeciągu 10 dni. I po problemie.

  Jeśli kupiłeś od osoby prywatnej to masz rękojmie z tytułu wady ukrytej - chyba, że ją wyłączyłeś (tzn. rękojmie) przy zakupie.

  A tak na marginesie - co do "badziewia" - i tak jesteś szczęściarzem bo jeszcze nikt ci nie powiedział jakim to 'badziewiem', i to jeszcze modyfikowanym, odbierasz DVB-T... :D
 • Poziom 8  
  Witam
  Odgrzewam temat.
  Zamontowałem do jednego z TV antenę siatkową ze wzmacniaczem LNA-101 ustawioną na nadajnik Płock - Rachocin moc sygnału wszystkich Mux-w mam prawie na 100% natomiast jakość mam bardzo słabą poza MUX-2. Na początku wszystko było ok, ale od kilku tygodni pozostałych Mux-ów się nie da oglądać. Ma ktoś jakiś pomysł?
 • Moderator
  Za silny sygnał. Zdemontuj wzmacniacz z zasilaczem.
  Typowe objawy przesterowania.