Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik elektryczny parę pytań.

stunterpl 29 Kwi 2012 10:48 3373 11
    stunterpl
    Poziom 9  
    Siema. Z racji że mam skuter który stoi w garażu w częściach postanowiłem coś z nim zrobić. W internecie znalazłem pewien filmik który przedstawia konwersje skutera spalinowego na skuter elektryczny.
    Kod:
    http://www.youtube.com/watch?v=1y5w-9gPr4c&feature=plcp
    Ale mniejsza z tym a więc chce rozpocząć budowę znalazłem odpowiedni silnik itp. ale mam parę pytań moglibyście mi na nie opowiedzieć ? Tu podaje link do owego silnika [...]

Zakładając że będę mieć 2 akumulatory 12v 40a (połączone równolegle = 24v 40a ? )

1.Jak długi będzie czas pracy silnika ?
    2.Jaka będzie prędkość maksymalna ?
    3.Jak będę mógł z powrotem naładować te akumulatory ? najpierw jeden pod prostownik a później drugi ?
    4.Czy można by ładować te akumulatory ładowarką do hulajnogi elektrycznej w końcu to jest silnik właśnie od takiej hulajnogi tylko że będą podłączone 2 akumulatory samochodowe.

:Dane silnika

ZESTAW NAPĘDOWY
    SILNIK DO SKUTERA
    500W 24V
    MOCUJĄCYMI
    +
    STEROWNIK 500W 24V
    +
    MANETKA

Dane techniczne:

Typowy silnik 500W 24V.

Zasilanie 24VDC.

Obroty ok. 2500 obr./minute.
    Jarok
    Poziom 21  
    stunterpl napisał:
    Zakładając że będę mieć 2 akumulatory 12v 40a (połączone równolegle = 24v 40a ? )

Przy połączeniu równoległym będziesz miał 12V i 80Ah. Masz na myśli połączenie szeregowe :D, w którym dostaniesz 24V i 40Ah.
    Teoretycznie 500watowy silnik przy 24V będzie pobierał przy obciążeniu znamionowym nieco ponad 20A prądu. Czyli teoretycznie masz około 2 godziny pracy.
    Prędkość skutera będzie zależała od zastosowanej przekładni i średnicy kół.
    Ładowanie, normalnie w całości, prądem 0,1C (czyli w Twoim przypadku 4A) przez około 16 godzin.

Pozdrawiam.
    Zygaqra
    Poziom 34  
    W założeniu zrobiłeś błąd. Łącząc dwa akumulatory równolegle będziesz miał nadal 12V ale nie jakieś 40a, a 80Ah te 20A wspomniane wyżej to prąd przy przyśpieszaniu, można jednak liczyć, że spadnie on znacznie przy równomiernej jeździe
    kriss3000
    Poziom 16  
    po 1 - połączone SZEREGOWO - 24V 40Ah
    1. ok 2h teoretycznie, pomijając rezystancje i te sprawy, realnie ok 1,5h
    2. Szacując, jakieś 25-20km/h
    3. Jeżeli masz prostownik na 12V, to musisz je oddzielnie ładować, czyli tak jak pisałeś, Jeżeli wykombinowałbyś jakiś prostownik na 24V, to szeregowo 4A
    4. Zależy jaka hulajnoga i jakie akumulatory miała
    kybernetes
    Poziom 39  
    Ten silnik do skutera się nie nadaje, ma zbyt małą moc.
    Czas pracy silnika na znamionowej mocy to ok. 1h. Akumulatory powinny być zabezpieczone przed nadmiernym rozładowaniem, inaczej niedługo się nimi nacieszysz. Powyższe wyliczenia są dla akumulatorów nowych o pełnej sprawności.
    Prędkość maksymalna pojazdu to ok. 30 km/h, zależy ona od przełożenia jakie tam zastosujesz. Jednak trzeba się liczyć z tym, że ze wzgl. na małą moc silnika, rozpędzanie do tej prędkości będzie bardzo długo trwało (przy prawidłowym zestrojeniu napędu).
    Akumulatory najlepiej ładować zwykłym prostownikiem samochodowym z automatyką, prądem 10-15A (po zastosowaniu przełącznika 24/12V). Ładowarka do hulajnogi będzie zbyt słaba.
    stunterpl
    Poziom 9  
    Dzięki chłopaki :) Taką ładowarką mógłbym te akumulatory ładować ?

Ten silnik jest ze sterownikiem manetką itp (bo to jest silnik od hulajnogi ) podłącza się normalnie do niego tą ładowarkę tylko że przy normalnych (oryginalnych) akumulatorach

A czy te dwa samochodowe mógłbym ładować tą ładowarką :

Typowa ładowarka do popularnych skuterow , hulajnog 24V.
    Parametry:
    Wejscie 90-230VAC 50Hz

Wyjscie 1,6 A 24VDC
    kybernetes
    Poziom 39  
    Ładować można, przecież się nie uszkodzą. Tylko ładowanie tym prądem będzie długo trwało: dzień-półtora dnia.
    kybernetes
    Poziom 39  
    stunterpl napisał:
    Więc jakim cudem to tak idzie ? to taki sam silnik od hulajnogi z manetką gazu i sterownikiem jak ten co podałem dane.

A gdzie tam jest napisane, że to taki sam silnik od hulajnogi?
    kybernetes
    Poziom 39  
    Kolego stunterpl, a Ty potrafisz czytać? Czy tylko obrazki? Jak wół tam stoi, że silnik ma 12 kW (teoretycznie). To jest silnik BLDC który razem z baterią akumulatorów LiFePO4 i sterownikiem jest pewnie warty tyle co dwa twoje skutery i to nowe ze sklepu. Szczegóły na stronie konstruktora: http://e-motion.lt/category/ev/projektai/e-moped/. Strona niestety po litewsku.
    stunterpl
    Poziom 9  
    Dzięki kybernetes :) nie ogarnąłem tego że to są dwa inne silniki. Czyli jednak nie ma sensu robienie tego na takim silniku a szkoda :(