Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tunning wzmacniacza Eltron 30. Głównie podniesienie mocy.

08 Sty 2005 13:46 4713 41
  • Poziom 9  
    Witam!
    Jak w temacie mam zamiar ztunningować eltrona 30. Głównie zależy mi na podniesieniu mocy. Jesli ktos ma doczynienia z takim zagadnieniem to prosze o pomoc. Z góry dzięki za posty.
  • Poziom 22  
    Witaj w sieci.Przerabianie takiego pieca,bo to chyba jest piec gitarowy?wiąże się także z wymianą głośnika.Można kupić w firmie:www.altron.com.pl-kit wzmaka 100W na TDA9274,zasilacz do niego i wtedy uzyskasz moc sinus ok.80W na 8oHm.Ja stosuję te wzmacniacze od dłuższego czasu i są ok.Problem z podniesieniem mocy akustycznej zestawu jest taki,że aby uzyskać moc akustyczną 2 razy większą to należy zwiększyć moc wzmaka 4 razy! Gdybyś miał pytania to pisz na adres;zibisound@o2.pl.Pozdrawiam Zygmunt.
  • Poziom 42  
    Witam! W eltronie bardzo łatwo podnieś moc, wymiń trafo o większym napięcie, zwróć uwagę, czy elektrolity w zasilaczu są na takie napięcie, jeżeli nie, no to jeszcze dojdą do tego nowe elektrolity.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    O.K
    piszesz aby wymienić trafo na takie o większym napięciu, ale teraz mam następne pytanie. do jak wysokiego podnieść napięcie trafa? wydaje mi się, że za jak podłącze za wysokie napięcie to może się to źle skończyć. Jaka jest górna granica napięcia? [/quote]
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli jest tam końcówka z zasilaniem pojedynczym, to musisz podnieść napięcie trafa do 42V, co po wyprostowaniu i wyfiltrowaniu da 60V, a jeżeli jest tam zasilanie symetryczne, to musisz wymienić na trafo na 2 x 22V, co da 2 x 31V i moc będzie w tedy 60W.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    właśnie wziąłem do ręki miernik i zmierzyłem napięcia na trafie w eltronie. Jest tam 2x23.5V, czy zmiana napięcia na 2x22V pomoże, wydaje mi się że podniesienie napięcia coś pomoże.
  • Poziom 42  
    Witam! Prądem się nie przejmuj, jak kupisz trafo na odpowiednią moc, to i prąd będzie odpowiedni, do wyboru masz dwa trafa, 60W, albo 80W, podałbym ci dokładny symbol, ale w ciąż nie wiem, jakie masz tam zasilanie, czy pojedyncze, czy symetryczne, musiałbyś to otworzyć i sprawdzić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    janek11389: mam tam napięcie 2x23.5V na biegu jałowym(wzmacniacz tylko podłączony do prądu)
  • Poziom 42  
    Witam! Zgadza się, to jest napięcie na elektrolitach, kup trafo TST 80/004 ma ono 2 x 24V 2 x 1,66A kosztuje 47,50zł, sprawdź jeszcze, jakiej pojemności są elektrolity i na jakie napięcie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Są tam dwa elektrolity, każdy po 4700 mikro, 40V. Wydaje mi się że je też należy wymienić, ale na jakie?
    ps. o ile wzrośnie moc po tych przeróbkach, jeśli obecnie wynosi 30W(tak przynajmniej pisze na obudowie)
    ps2. czy trzeszczenie(zniekształcenia dźwięku) przy głośnych (około połowy moźliwości) basach zginie?
  • Poziom 42  
    Witam! Moc wzrośnie minimum 100% elektrolity wystarczą, ale ze względu na starość, możesz je wymienić, teraz robią o wiele mniejsze, możesz śmiało wstawić 10000uF40V, nadmiernym basem możemy się zająć, ale muszę ściągnąć schemat, chyba, że masz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam.
    Nie piszesz o przeznaczeniu wzm. Eltrony były budowane do estradowych zastosowań, i w konstrukcjach tychże "nie było lipy".Jednakże czasy sie zmieniły i zapotrzebowanie na moc także.Zwiekszenie mocy o 50-100(?) % poprzez zwiększenie wydajności zasilacza może Cię nie zadowolic.Wydaje sie , że wstawienie np. modułu ze wspomnianym tda 9274 i odp. trafa + prostownika i elektrolitów, radykalniej zmieni klasę brzmienia.Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Witam! Może i jedno kanałowy, ale obudowę ma taką samą jak Eltron 60 i 100, nawet końcówka jest ta sama, jeżeli czujesz się na siłach, to można go bez większego problemu zrobić 100W, tylko oprócz podniesienia napięcia, musiałbyś dołożyć dwa radiatory i dwa tranzystory, to się tam zmieści, jest to przystosowane.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    :arrow: atel

Nie sądzę aby TDA7294 wytrzymał warunki estrady, prawdopodobnie usmarzyłby się po godzinie grania. Przyrost mocy byłby mniej-wiecej podobny, a tranzystor 2N3055 jest praktycznie niezniszczalny. Byłaby to jawna degradacja wzmacniacza...

:arrow: janek11389

Nie zupełnie taką samą. Między Eltronem 60 a 100 różnice leżą chociażby w ilości tranzystorów mocy, co z oczywistych odbija się na konstrukcji sopnia sterującego. Nawet w Eltronie 100U płytka była podłączona przez wielowtyk, a w 60 - przylutowanymi przewodami... Ale to już szczegóły.
    Należy pamiętać o dość istotnej sprawie, jaką jest skorygowanie punktu pracy wzmacniacza różnicowego. Oile napięcie zasilania tego stopnia jest wygładzane przez filtr RC, to nie ma problemu, ale jeśli przez diodę Zenera, to jej napięcie należałoby zwiększyć proporcjonalnie do zwiekszonego napięcia zasilania całego wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    janek11389 napisał:
    Witam! Może i jedno kanałowy, ale obudowę ma taką samą jak Eltron 60 i 100, nawet końcówka jest ta sama, jeżeli czujesz się na siłach, to można go bez większego problemu zrobić 100W, tylko oprócz podniesienia napięcia, musiałbyś dołożyć dwa radiatory i dwa tranzystory, to się tam zmieści, jest to przystosowane.
    Pozdrawiam

O.K. Może dałbym rade to wykonać, ale jestem dopiero początkujący. Co najwyżej uda mi się to zrobić ze schematem lub bez, ale za to z jakąś instrukcją z twojej strony. Jak to jest z tymi dodatkowymi tranzystorami? Wydaje mi się że aby je dołożyć trzeba zrobić coś bardziej profesionalnego niż dolutowanie ich równolegle do istniejących we wzmacniaczu. Mam rację? Jeśli tak to napisz jak wygląda sprawa dodania tych tranzystorów.
    Pozdrowienia all!
  • Poziom 42  
    Witam! Takie przeróbki najlepiej jest zacząć od mechanicznego punktu, to znaczy od przykręcenia dodatkowych radiatorów z tranzystorami i wymianie zasilacza, przerobić wiele można, ale może kolega Roci ma rację, weźmy to na spokojno, bo to się wiąże z pewnymi zmianami, może na początek najprościej i szybciej, będzie wymiana samego zasilacza i od razu Ci to poważnie podskoczy, poustawia się prądy, zabezpieczenia i będzie dobrze.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Więc zaczne od wymiany trafa na TST 80/004 i kondensatorów. Wyżej było wspomniane, że można z tego pudła wyciągnąć 100W. Czy do wyciągnięcia "stówy" wystarczy to trafo?
  • Poziom 31  
    andree17 napisał:
    Więc zaczne od wymiany trafa na TST 80/004 i kondensatorów. Wyżej było wspomniane, że można z tego pudła wyciągnąć 100W. Czy do wyciągnięcia "stówy" wystarczy to trafo?

Perpetuum mobile :-) ?
    Do wzmacniacza 100W potrzeba transformatora o mocy przynajmniej 150...
  • Poziom 9  
    Rocky Horror napisał:
    andree17 napisał:

Perpetuum mobile :-) ?
    Do wzmacniacza 100W potrzeba transformatora o mocy przynajmniej 150...

W takim wypadku jakie trafo proponujesz? TST 150/012 wystarczy? Czy musi być TST 200/014?
  • Poziom 31  
    150W to minimum, 200-watowe też będzie dobre. Ale powyżej 200 już nie ma sensu...
  • Poziom 9  
    Dzięki za rade. Możecie mi wytłumaczyć jeszcze jak mam podłączyć te dwa dodatkowe tranzystory o których wyżej pisaliście?
  • Poziom 31  
    Przedewszystkim bedą potrzebne kolejne dwa takie radiatory jak już obecne. Z ich zamontowaniem nie będzie probemu, gdyż chassis Eltrona uwzględnia obecność czterech radiatorów, jak w np. Eltronie 100.
    Zastosowanie takich samych tranzystorów jak oryginalne, może nie wystarczyć. Oile mnie pamięć nie myli, siedzą tam 2N3055. Ich napięcie kolektor-emiter (60V) może być za niskie przy napięciu zasilania potrzebnym do osiągnięcia mocy 100W. Należałoby je wymienić na mocniejsze, np. KD503, w których napięcie C-E wynosi 80V, lub tańsze i łatwiej dostępne 2N3773 - 140V

Dodatkowe tranzystory muszą mieć własne rezystory emiterowe (ściślej mówiąc jeden będzie "kolektorowy", z racji układu pseudokomplementarnego). Rezystancje ich, oraz oryginalnych rezystorów, będą musiałby być nieco niższe niż dotychczas, dla zachowania punktów pracy układów zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych przy zwiększonej mocy. NIECH CIĘ RĘKA BOSKA BRONI przed usuwaniem zabezpieczeń, jak większość idiotów robi przy zwiększaniu mocy wzmacniaczy...
    Natomiast pozostałe wyprowadzenia dwóch tranzystorów w pojedynczej gałęzi łączymy razem. Czyli dla dodatniej - kolektory i bazy, a dla ujemnej - bazy i emitery. Oczywiście nie baza z kolektorem lub emiterem :wink:

Należałoby również wymienić tranzystory sterujące na nowe, o większej mocy, np. BDP285 i 286, lub podobne, oraz zaopatrzyć je w małe radiatorki w postaci płytki aluminiowej o wymiarach w granicach 2x2cm.
    Zmianie będą musiały ulec elementy tworzące układ regulacji prądu spoczynkowego, tranzystor ustalający ów prąd również powinien być zmieniony na mocniejszy.

Na koniec pozostaje ewentualna wymiana niektórych kondensatorów elektrolitycznych na wyższe napięcie jeśli zajdzie taka potrzeeba, oraz skorygowanie prądu spoczynkowego i punktu pracy tranzystorów stopnia różnicowego.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Wracajac do przeznaczenia wzmacniacza uważam ,że do zasilania suba (w zestawie do kina ?),w zupełnosci - w warunkach domowych - wystarczy scalak TDA 7294 ze swoją (ok.60 W w sinusie)mocą. Chcąc uzyskać wieksze moce proponuję zrównoleglić dwa scalaki 7293, będące trochę mocniejszymi napięciowo krewnymi 7294.Wówczas jeden z nich jest wspólnym drajwerem dla obu.Potrzebny byłby zasilacz +-45V i mocy ok.200W.Dałoby to ok.110-120 W w sinusie i zniekształceniach do 0,1% i znacznie więcej w impulsie lub wiekszych zniekształceniach.Można dać trafo TST 200/018 ,odpowiedni mostek i elektrolity rzędu 20 mF/50V na każdą gałąź zasilania.
    Dostawianie tranzystorów,parowanie bety, ustalanie punktu pracy przy podwyższonym napieciu pracy itd.- zgoda ,ma to swoje uzasadnienie czysto edukacyjne lub w przypadku potrzeby uzyskania jeszcze większych mocy( np.200 W i wiecej w sinusie)- tutaj znacznie prostsze,a i lepsze jakościowo będzie rozwiązanie powyzsze, co -nie umniejszając umiejętności andree-szybciej da skuteczny efekt.
    PS.Scalaki mają zabezpieczenie termiczne.
    Załączniki:
  • Poziom 31  

W jednej jedynej rzeczy muszę się z Tobą zgodzić - Do zasilenia suba TDA7294 wystarczy w zupełności. Jest poprostu idealny! Zwłaszcza że ten układ i tak do niczego innego się nie nadaje, a już napewno nie do słuchania muzyki...
    Eltronowego wzmacniacza aż szkoda bałamucić takim zastosowaniem :?
  • Poziom 35  
    z tego co pamiętam to dla mocy 30/8om ( tyle ma chyba eltron 30 ) jest uzas 2x30 może 2x24 natomiast dla 60w/4om jest 2x30v więc kondenstaroów w zasilaczu itd nie trzeba by zmieniać tylko wzmocnić końcówke jak tam są 2n3055 to w zasadzie..............tylko trafo 120wat dać i wymontować albo przeregulować zabezpieczenie przeciwzwarciowe ew sterujące na bd140 i bd139 i nawet można zamiast zwiększania radiatora dać wentylator od kompa bedzie szumieć ale przy tak niedużch przeróbkach mamy już 60/4 om :D

natomiast na 100wat trzeba by już to co koledzy napisali

eltron bedzie gut do suba ma zapas mocy i myśłe żę na mały subik to nawet te 30/8 styka ja zasilałęm 25wat.8om lw1200alpharda i 9mkw nie było żłe jak na tak małó mocy może nie trzęsienie ziemi ale decybeli b\yló troche :D
  • Poziom 12  
    Witam.
    Szkoda, bo oczekiwałem rzeczowej dyskusji.
    Rocky- nie musisz się z niczym zgadzać , nawet z tym ,że dziś jest środa 12 stycznia i że zaszło już słońce- z faktami nie musisz się zgadzać- one po prostu są.
    Porównanie Eltrona z dżwiękiem z podwójnego (w układzie równoległym) tda mogę zademonstrować w naturze. Poczyniłem wiele konstrukcji wzm. na scalaczkach, tranz. bipol.i ostatnio mosfetach(AV800) i wiem co i jak powinno brzmieć.Posiadam też(po wymianie gniazd) Eltrona 100U (czasem go jeszcze można użyć w sytuacjach awaryjnych).Na co dzień ,od lat , związany jestem zawodowo z techniką nagraniową i nagłośnieniową(nie używam,niestety wzm. na scalakach tylko Macrotechy 1200,2400:-) i skłonny jestem podzielić się doświadczeniem ,ale tylko w przypadku rzeczowych argumentów.
    Propozycja dla andree dotyczy prostego,nowoczesnego, o znakomitym brzmieniu rozwiązania przebudowy wzm. 30w na wzm. 120 w/4 om przy niezbyt dużych kosztach.Resztę obudowy przerobić by można ...na budę dla kota..
    PS. Konstruktorom Eltrona 30 nawet się nie śniło ,że będą niegdyś tranzystory w scalakach o takich parametrach, i że w ogóle będą takie scalaki! Nikt poza tym nie wiedział o istnieniu zniekształceń TIM.Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    eltron ma duże tim ????????? zapytaj sie kolegi herolda o parametry eltrona ma pasmo od 10hz do 40 khz z +/-3db

ja osobiście tda 7294 bym na mała popielniczke przerobił

co w eltronie jest tak złego ?? żę szumi ??dla mnie niedużo szumi pozatym on jest

wiedzieli o tim w bardzo starej książce m.feszczuka jest jak zmierzyć tim i co to jest

eltron może i miał przestarzała drewnianą obudowe ale masywną i dobrze nie to co dzisiaj wzmak kombinerki ci upadną i dziura :(

eltron nie był cudem techniki ale w żciu nie wstawił bym w niego tda i lm !!!!!!!!!!!!!1 tam była na prawde porządna końcówka tranzystorowa mikser też niczego sobie na tym tda to nie wiem co można robić ja porónałem lm 3886 z eltronem 100 i nie miał szans ten lm pierdzi przy tym eltronie zero kopa !!!!! a powinien wygrać bo miał trafo 300wat uzas 2x42 na luzie i 6x4700uF i grał gorzej niż eltrin na tym samym głósniku a eltron 100 ma trafo 200wat 4x4700uF i 2x40 na luzie
  • Poziom 31  

Owszem - nie zgadzam się z Twoimi faktami. Dla regionów oddalonych od naszej strefy czosowej o dwie godziny, jest w tej chwili 13 stycznia, a niektórzy mają już piękny, słoneczny, bądż ewntualnie pochmurny dzień :-)

Ja też wiem co jak powinno brzmieć, a nawet więcej - wiem jak brzmi! Nie będę wypisywać co posiadam a czego nie posiadam, bo to nie w tym rzecz.. Powiem natomiast, że porównywałem już rozmaite TDA z różnymi wzmacniaczami tranzystorowymi. Brzmieniowo wypadały różnie, z reguły nienajlepiej - ale to moje osobiste wrażenia.
    Zapewne słyszałeś jednak natomiast o fakcie, że moc tracona tranzystora zależy od temperatury, przy czym im bardziej wzrasta temperatura, tym bardziej owa moc maleje. Jako że pwnie posiadasz wieloletnie doświadczenie, miałeś pewnie okazję oglądać wnętrze tranzystorów w obudowie TO3 - pokaźna płytka krzemowa na grubym, metalowym podłożu, sama obudowa też niemałych wymiarów. W TDA7294 mamy natomiast małą płytkę krzemową o podobnych wymiarach, gdzie jednak wepchana jest cała elektronika układu, włącznie z zabezpieczeniami. Nie muszę chyba mówić, że moc w znacznym stopniu zależy od wymiarów płytki krzemowej. I teraz porównaj sobie skuteczność odprowadzania ciepła w TDA7294 i we wzmacniaczu Eltron 60 - Przy dość ciepłych radiatorach, struktury tranzystorów Eltrona będą nie wiele cieplejsze, natomiast TDA wygneruje żar jak w samym piekle, a jego parametry będą już daleko odbiegać od akceptowalnego poziomu.
    Dochodzi do tego mikroskopijna budowa układu, co ma swój wpływ na powstawanie pojemności pasożytniczych oraz wzajemne oddziaływanie na siebie poszczególnych elementów.
    I niech nikt mi nie wciska kitu, że kawałek krzemu o wymiarach 5x5mm, gdzie tranzystory mocy mają wymiary struktury rzędu główki od szpilki, a odległości między poszczególnymi ścieżkami połączeń są grubości włosa, gra lepiej niż wzmacniacz na potężnych tranzystorach zaprojektowanych ponad 20 lat temu, a mimo to do dzisiaj produkowanych w niezmienionej formie i pozwalających na zbudowanie naprawdę porządnego wzmacniacza!

Piszesz że oczekiwałeś rzeczowej dyskusji... Ja szczerze mówiąc nie oczekiwałem - gdyż zawsze dyskusje między scalakowcami a tranzystorowcami kończą się jednakowo. Wojny obu grup trwają od dawna, a gdyby ich przedstawiciele starli się w rzeczywistości, to doszłoby do rękoczynów...
  • Poziom 12  
    Witam.
    Chcę przypomnieć ,że dyskusja tyczy się tuningu wzm. Eltron 30 (nie 100), sam zaś nigdy nie twierdziłem ,że w Eltronie (a w szczególności 100)jest coś złego ; porównanie tyczy się układu złożonego z dwóch równolegle (wg schematu załączonego w specyfikacji )połączonych TDA 7393 .