Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje paranoje. proszę o sprawdzenie poprawności schematu instalacji

maxflash 29 Kwi 2012 18:43 15310 13
  • #1 29 Kwi 2012 18:43
    maxflash
    Poziom 7  

Witam serdecznie!
    Mam ogromną prośbę o pomoc do fachowców o udzielenie mi odpowiedzi na dręczące mnie pytania związane z instalacją którą zamierza wykonać w swoim mieszkaniu.
    Mam starą instalację CO, którą zamierzam zmodernicować. Zakupiłem w tym celu kocioł tilgnera EKR 15kW ze sterownikiem eCoal. Czytając instrukcję natknąłem się na obowiązek zainstalowania zaworu trójdrożnego. Długie godziny spędzone na szukaniu rozwiązań w internecie nasuwa mi coraz więcej pytań niż odpowiedzi.
    W związku z powyższym proszę o sprawdzenie załączonego schematu pod względem poprawności oraz odpowiedzi na kilka pytań:
    1. Gdzie mam zainstalować pompę obiegową? (przed czy za zaworem trójdrożnym)
    2. Gdzie najlepiej podłączyć powrót cwu?
    3. Jak można rozbudować schemat o możliwość podłączenia w późniejszym czasie ogrzewania podłogowego?
    Za wszelkie uwagi i spostrzeżenia z góry serdecznie dziękuję i czekam z niecierpliwością na posty.
    Pozdrawiam wszystkich.

• #2 10 Maj 2012 22:27
    maxflash
    Poziom 7  

Mam nadzieję, że ktoś z forumowiczów jest w stanie pomóc mi w ocenie mojego schematu. Jeżeli macie jakieś inne pomysły to proszę o poradę.
    Pozdrawiam.

• #3 12 Maj 2012 10:29
    Rafael1888
    Poziom 8  

Schemat ideowo dobry, ale lepiej zleć to fachowcowi który będzie wiedział co robi i po co robi. Natomiast dużo jeszcze brakuje żeby schemat był technologicznie poprawny i znając życie jeśli nie siedzisz w temacie to po wykonaniu instalacji jeszcze nie jednego posta tutaj napiszesz, szkoda nerwów i pieniędzy na późniejsze przeróbki.
    Ale życzę powodzenia i wytrwałości.

• #4 12 Maj 2012 20:50
    maxflash
    Poziom 7  

Od zamieszczenia ostatniego posta staram się coraz bardziej zgłębić temat. Zamierzam zostosować zawór trójdrogowy ESBE VTC 312. Zgodnie z instrucją najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie go na powrocie jak w moim schemacie jednak przed kotłem powinna znaleźć się pompa. Niestety nie mam tyle miejsca na powrocie abym mógł wpiąć pompę. Ponieważ przerabiam już istniejącą instalację nie mam zbyt dużego pola do popisu. Dręczy mnie rónież temat podpięcia instalacji do naczynia wzbiorczego, które obecnie było podpięte na zasilaniu. Po przeczytaniu wypowiedzina forach i standardów PN zastanawiam się czy nie podpiąć go rónież do powrotu przy samym piecu jak na schemacie. Poszę o poradę w tym temacie.

• #5 14 Maj 2012 10:50
    Rafael1888
    Poziom 8  

Witam,
    Co do zaworu 3-drogowego, jeśli chodzi Ci wyłącznie o podniesienie temperatury powrotu, to jego montaż w ten sposób jest jak najbardziej poprawny i wcale nie musi być pompy na powrocie (spróbuj sobie wyobrazić przepływ wody ). Ogólnie jak już wspomniałem wszystko jest ,,po kolei,, w tym schemacie który narysowałeś, brakuje tylko zaworów zwrotnych, filtra, odpowietrzników, manometra, termometrów. Jeśli tak to zrobisz to powinno hulać, oczywiście wszystko ma być złożone zgodnie z praktyką techniczną i z zachowanymi zasadami montażu :) Mam tylko wątpliwość co do podłogówki, bo o ile w przyszłości zamierzasz mieć tylko jeden obwód to gra, a jeśli planujesz rozbudowę o obwody których łączna długość przekracza 70mb rury grzejnej to z doświadczenia powiem Ci że ciężko będzie żeby na jednej pompie poszło, chyba że już to przemyślałeś i założysz zespół pompowo-mieszający w przyszłości na projektowanych gałązkach. Aha co do rury wracającej z naczynia, nie musi być wpięta do powrotu, aczkolwiek nie jest błędem jej wpięcie.

pozdrawiam :)

• #6 14 Maj 2012 19:42
    maxflash
    Poziom 7  

Na początku bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim problemem.
    Dziękuje za wszystkie uwagi. Poprawiłem schemat mojej instalacji jednak oczywiście mam kilka pytań ;).
    Po konsultacji z innymi osobami zwrócono mi uwagę abym zainstalował dodatkową pompę do bojlera. Nie stanowi to dla mnie żadnego problemu jednak nie wiem czy rozbudowany o dodatkową pompę schemat jest prawidłowy. A może zainstalować go na rurze powrotnej do kotła? Ponadto zastanawiam się czy na obwodzie cwu lepiej nie zastosować rur o mniejszym przekroju aby zmniejszyć przepływy i skierować ją na co. Chciałbym nadmienić iż cały obieg cwu w kotłowni nie będzie miał więcej nić 3 metry.
    Dziękuję za zwrócenie mi uwagi na brak manometru który w natłoku wiedzy gdzieś mi wyparował z głowy. Mam nadzieję że jego umiejscowienie jest właściwe.
    Termometr na schemacie umiejscowiłem na zasilaniu bezpośrednio nad kotłem. Natomiast nie wiem czy jeszcze gdzieś mi się przyda jakiś termometr bo tak naprawdę w sterowniku który mam do kotła są wszystkie czujniki (co, cwu, spalin, powrotu i podajnika).
    Co do planowanej podłogówki to oczywiście zamierzam zastosować dodatkowy zespół pompowo-mieszający z rozdzielaczem na kilka obwodów, ale na razie to odległe plany. Zacząłem się zastanawiać czy faktycznie zasilanie podłogówki jest wpięte we właściwym miejscu w przypadku zastosowania pompy na podłogówkę.
    Z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #7 15 Maj 2012 12:58
    Rafael1888
    Poziom 8  

Co do dodatkowej pompy w przykładzie który naszkicowałeś, hmmm oczywiście zamontowanie pompy stanowi dodatkowy plus aczkolwiek w tych schemacie, przemyśl czy to jest naprawdę niezbędne pod względem ekonomicznym (domniemywam że zbiornik CWU jest z jedną wężownicą i docelowo również będzie powyżej kotła). Regulowanie przepływu średnicami rurek w tym konkretnym przypadku nie ma sensu, jeśli chcesz regulować przepływ to jedynie zainstalowanym zaworem np trójdrożnym z siłownikiem( będzie regulować obieg w wężownicy w zależności od pożądanej temperatury wody, np. jeśli woda w zbiorniku osiągnie temp. załóżmy 45 st. to siłownik przymknie obwód i woda zostanie rzucona na CO ) Nie zapomnij o zaworach zwrotnych za pompą/pompami oprócz oczywiście zaworów kulowych ;). Tam gdzie zaznaczyłeś zawory odpowietrzające, ja bym założył odpowieytrzniki automatyczne, najzwyklejsze ;). Dodatkowo, pamiętaj że naczynie wzbiorcze musi być wpięte ,, przed czymkolwiek,, na zasilaniu, a rysunek wskazuje niejednoznaczność. A co do podłogówki, to jeśli będzie kilka obwodów to nie istotne czy poprowadzisz rury tak jak narysowałeś pierwotnie, czy tak jak w tej wersji poprawionej przerywaną linią, tak naprawdę zależy gdzie ta podłogówka będzie pod warunkiem założenia zaworów zwrotnych. Choć moim zdaniem lepiej technicznie gdy te obwody ogrzewania podłogowego będą chodziły na jednej pompie :) a w wersji pierwotnej po części na dwóch by chodziły ;).

pozdrawiam

• #8 16 Maj 2012 19:28
    maxflash
    Poziom 7  

Właśnie zbliżam się do końca mojego "projektowania" ;).
    Przemyślałem radę i jeżeli wogóle zamontuję pompę cwu to na powrocie, ponieważ nie będę musiał aż tak bardzo przerabiać instalacji. Mam nadzieję że może tak być? :). Tak jak napisałeś bojler znajduje się nad kotłem i obieg jest bardzo krótki(bojler posiada jedną wężownicę i ma 80l, ale za jakiś czas wymienię go na 100l bo troszkę już maławy).
    Zmodyfikowałem schemat żeby nie było obiekcji co do naczynia wzbiorczego.
    Na schemacie podałem też przekroje rur aby się upewnić czy będą ok.
    Według rady wstawiłem zawory zwrotne za pompami ograniczyłem do jednego zawór odpowietrzający. Myślałem również o odpowietrzniku automatycznym.
    CO do podłogówki to mam obawy czy faktycznie jedna pompa by to wszystko uciagła szczególnie, że zamierzam rozdzielić co najmniej na cztery obwody.
    Remont w kotłowni już zacząłem więc pozbyłem się starego pieca i nie ma już odwrotu ;). Najwyżej będę często tu zaglądał :D.
    Dzięki za wszelkie rady, jeżeli masz jeszcze jakieś uwagi to będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam.

• #9 20 Maj 2012 09:03
    maxflash
    Poziom 7  

Po zastanowieniu jeszcze raz nad schematem i podpowiedziami "fachowców" postanowiłem podłączyć zasilanie do podłogówki przed zestawem pompowo-mieszającym ponieważ i tak w podłogówce będzie zamontowana pompa mieszająca. Co do bojlera zrezygnuję z pompy z uwagi na zbyt krótki obieg. Mam nadzieję, że po zmontowaniu instalacji będzie wszystko działało tak jak powinno. Dla pewności prawidłowego obiegu postanowiłem wstawić jeszcze jeden zawór zwrotny na powrocie pomiędzy powrotem z co i podłogówki a powrotem z cwu. No to tyle moich zapisów. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
    Pozdrawiam.

• #10 23 Sie 2012 21:05
    maxflash
    Poziom 7  

Witam wszystkich.
    Po wielkich bólach i godzinach spędzonych na gwintowaniu i skręcaniu przedstawiam stworzoną przezemnie instalację CO. Mam nadzieję, że wszystko jest zainstalowane tak jak powinno.
    Chciałem przedstawić rozwiązanie na powrocie które podpowiedział mi znajomy w celu ominięcia zaworu 3d (np z powodu awarii podczas sezonu zimowego).
    Niestety z powodu zbyt silnych sprężyn w zaworach zwrotnych i potrzebie korzystania z cyrkulacji grawitacyjnej odstąpiłem od ich zastosowania w instalacji.
    Proszę o ewentualne uwagi i komentarze.
    Pozdrawiam.

• #11 23 Sie 2012 21:20
    1131673
    Usunięty  
  • #12 23 Sie 2012 21:33
    maxflash
    Poziom 7  

Nad ustawieniem elektryki właśnie się zastanawiałem.
    Sprawdziłem w instrukcji i dla tego rodzaju pompy dopuszczalny jest montaż elektryki na dole, ale jeśli są przeciwwskazania to oczywiście zmienię jej położenie.

Co do filtra to próbowałem wiele kombinacji, aby zrobić to w miarę rozsądnie przy niewielkiej odległości jaką miałem pomiędzy dolnym powrotem ze starej instalacji do wejścia powrotu na kotle. Wiem że czyszczenie filtra będzie równało się demontażem powrotu. Jednak bardziej w zamontowaniu filtra zależało mi na ochronie zaworu 3d i wydłużeniem jego żywotności.
    Jeżeli masz pomysł jak to zmienić to oczywiście skorzystam z pomocy.

Pozdrawiam.

• #13 23 Sie 2012 22:54
    1221547
    Usunięty  
  • #14 23 Sie 2012 23:20
    maxflash
    Poziom 7  

Jak pisałem wcześniej piec montowałem do starej istniejącej już instalacji w stali, która zawierała dużo różnego rodzaju elementów ocynkowanych. Niestety nie mogłem pozwolić sobie na dodatkowe koszty związane z wymianą całej instalacji. Wiec miedź nie wchodziła w grę z uwagi na zwiększenie utleniania się i szybszą korozję. Postawiłem więc na starą sprawdzoną metodę, która ma też wiele zalet. Zapewne nie jest nią montaż ;)
    Pozdrawiam.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson