Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić?

cuma_ 26 Feb 2017 19:32 1416 11
 • #1
  cuma_
  Level 9  
  Witam

  Dom ocieplony styropianem 12 cm. Podłogówka w 2 łazienkach, kuchni oraz weranda. Pozostałe pomieszczenia kaloryfery. Kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł węglowy, palenie od góry. Zbiornik wody użytkowej około 400 l wykonany z nierdzewki na zamówienie. Grzanie wody użytkowej raczej z kotła węglowego. Przedstawiony schemat powstał na podstawie informacji z forów internetowych. Instalację wykonam sam. Jestem budowlańcem, różne prace związane z hydrauliką mam na sumieniu. Lutowanie , skręcanie itd jest dla mnie proste. Wykonując instalację osobiście jestem spokojny o jakość. Natomiast dzięki pomocy forumowiczów zostanie zachowana poprawność całego systemu.

  Dziękuję, pozdrawiam. Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić?
 • Helpful post
  #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.

  Brak zaworów bezpieczeństwa w układzie C.O. po stronie zamkniętej, oraz przy zasobniku C.W.U.
  Brak zaworu zwrotnego przy zasobniku na wejściu zimnej wody, oraz na cyrkulacji.
  Nie w tym miejscu pompa cyrkulacji C.W.U. Pompa ta powinna być na powrocie cyrkulacji C.W.U. do zasobnika.
  Podmieszanie C.W.U. z zasobnika, wodą z powrotu instalacji C.O. !
  Źle podłączone naczynie przeponowe do zasobnika C.W.U.
  Filtry wstawione w niewłaściwych kierunkach.
  Brak dopustu wody do układu C.O. po stronie zamkniętej.

  Po za tym jak kolega w tym układzie chce wymusić krążenie wody przez wymiennik, lub kocioł gazowy, w zależności od tego, który kocioł pracuje.
  Trzeba zastosować dodatkowe pompy dla kotła gazowego i wymiennika po stronie wtórnej, oraz sprzęgło, i do tego zawory zwrotne.. Ewentualnie zawór 3-drogowy do przełączania źródła ciepła.

  Brak zaworów odcinających w miejscach "strategicznych" do celów serwisowych.

  Jaki ma być kocioł gazowy, bo prawdopodobnie ma już w sobie pompę, oraz osprzęt do obsługi C.W.U. np: zawór 3-drogowy.

  P.s. W miejscach czwórników / trójników na schemacie rysuj kropki, bo trzeba się zastanawiać, czy rury na schemacie się tylko mijają, czy są połączone.

  Pozdrawiam.
 • #3
  cuma_
  Level 9  
  Witam ponownie

  Kol Rysio4001 dziękuję za zainteresowanie oraz podpowiedzi. Z podmieszaniem wody użytkowej dałem ciała jak młody (zwykły błąd). Zapomniane zawory umieściłem na schemacie. Przeniosłem pompę c.u.w. Proszę o ustosunkowanie się do naniesionych zmian. Nie potrafię na szybko odszukać informacji co do sposobu podłączenia naczynia przeponowego do c.w.u. Kocioł gazowy prawdopodobnie będzie ECOCONDENS GOLD Termetu lub ECOCONDENS SILVER jednofunkcyjny. Chętnie kupiłbym zwykły z zamkniętą komorą spalania, ale po radosnej twórczości ustawodawców praktycznie nie ma już takich w obrocie. Kondensacyjny przy większym udziale kaloryferów może do końca się nie sprawdzić. Będzie pracował poza efektem kondensacji. Z drugiej strony jako tako ocieplony dom może nie potrzebować wysokiej temp w kaloryferach. Wymuszenie obiegu wody mam nadzieję, że załatwi pompka w kotle gazowym plus dwie przy rozdzielnikach na kaloryfery i podłogówkę.
  Zależności pomiędzy kotłami zrealizuję układem elektrycznym z czujnikami temperatury i przekaźnikami ( jestem z wykształcenia technikiem elektronikiem). Sterowanie temp w domu powierzam jak dotychczas w starej instalacji programowanemu czujnikowi temp (włącz - wyłącz) dla kotła gazowego, natomiast węglowy wielkość zasypu plus miarkownik . Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić?
 • #4
  gersik
  Level 33  
  Schemat jest błędny. Kocioł gazowy ma swoją pompę więc po jego uruchomieniu będzie grzana woda jednocześnie w bojlerze i w grzejnikach. Tam brakuje sprzęgła.
 • #5
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.

  Jak kolega wyże napisał, i o czym ja w poprzednim poście już pisałem, źle jest rozwiązane połączenie obu źródeł ciepła (wymiennik i kocioł gazowy).
  I tu chyba kolega mnie nie zrozumiał, bo nie chodziło mi o sterowanie, w sensie automatykę, tylko o to, że pompy dla obiegów ogrzewczych, będą za równo ssały z wymiennika, jak i z kotła gazowego, a to nie jest prawidłowo.
  Aby tego uniknąć, trzeba dać pompę za wymiennikiem, oraz sprzęgło.
  Przykładowy kocioł ECOCONDENS GOLD ma w sobie pompę, oraz jest przystosowany do przełączanie obiegu na C.O. i podgrzew zasobnika za pośrednictwem zaworu 3-drogowego.
  Odpowiednio to łącząc, wcale nie trzeba stosować sprzęgła.
  Poniżej częściowo poprawiony Twój schemat.
  Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić?
  Schemat nie jest poprawiony w całości - nadal jeszcze zawiera błędy.
  Poprawiłem część dotyczącą połączenia obu źródeł ciepła.
  Dorysowałem w kotle pompę, oraz zawór 3-drogowy, tak jak tam jest, aby było widać na schemacie, o co chodzi.
  W zależności, która pompa za wymiennikiem zostanie włączona, to ciepło z wymiennika będzie kierowane na instalacje C.O., lub na podgrzew zasobnika, a krążenia przez kocioł gazowy nie będzie.
  Jeśli będzie pracował kocioł gazowy, to zawór 3-drogowy będzie kierował ciepło z kotła gazowego na instalacje C.O., lub na podgrzew zasobnika, a krążenia przez wymiennik nie będzie.
  Dodatkowo zastosowane zawory zwrotne, zapobiegają krążeniu wstecznemu wody.
  Nie narysowałem zaworu odcinającego na wyjściu z kotła gazowego na C.O., bo mi się nie zmieścił na tym schemacie, ale powinien być.

  Filtr zaproponowałem jeden wspólny przed wymiennikiem ciepła aby go również chronić przed zanieczyszczeniami, ale mogą być też niezależnie filtry przed pompami.
  Kocioł gazowy ma w sobie swój zawór bezpieczeństwa oraz naczynie przeponowe. Zawór na instalacji C.O. przeniosłem tak, aby był nieodcinany zaworami od wymiennika - tak powinno być. Naczynie przeponowe może pozostać tak jak jest, jednak zalecał bym przenieść również na wymiennik, jak zawór bezpieczeństwa.

  Poprawiłem podłączenie zaworu bezpieczeństwa, oraz naczynia przeponowego dla zasobnika, oraz dorysowałem brakujące elementy na podejściu zimnej wody do zasobnika - tak powinno być.

  Dorysowałem brakujący zawór zwrotny na cyrkulacji C.W.U.
  Ze względu na bardzo małe moce obecnie sprzedawanych pomp do cyrkulacji C.W.U., zalecam zastosowanie zaworu klapowego, gdyż ze sprężynowymi często te pompy nie dają sobie rady.

  Zdublowany zawór odcinający na C.W.U.

  Zalecam wstawić filtr na podmieszaniu dla C.W.U., gdyż wiem z doświadczenia, że potrafi tędy ściągać z dna zbiornika zanieczyszczenia (np: łuski kamienia odparzone od wężownicy, i.t.p.), co doprowadza do zatkania, zablokowania, a nawet uszkodzenia zaworu mieszającego C.W.U.

  Manometry przy rozdzielaczach są zbędne, natomiast przydał by się manometr przy wymienniku ciepła. Ponadto dopust wody do instalacji najlepiej dać na wymiennik ciepła, gdyż w przypadku zamknięcia zaworów odcinających na kocioł gazowy, oraz wymiennik, instalacja nie ma ochrony przed przekroczeniem ciśnienia na skutek nadmiernego dopuszczania wody.

  Brak filtru na powrocie do kotła gazowego.

  Jak coś jeszcze wypatrzę, to dam znać.

  Na obecną chwilę proponuje poprawić schemat, będzie łatwiej wyławiać jeszcze ewentualne błędy.


  cuma_ wrote:
  Kondensacyjny przy większym udziale kaloryferów może do końca się nie sprawdzić.
  Czemu kolega tak uważa? Dobrać grzejniki na niskie parametry, i będzie pełna kondensacja dla ogrzewania C.O.
  Tak naprawdę jeśli grzejniki nawet nie będą dobrane na niskie parametry, to kocioł nie będzie kondensował, jeśli będzie musiał wyjść z parametrami zasilenia i powrotu powyżej punktu rosy podczas większych mrozów, a takich dni średnio w sezonie grzewczym jest kilka. W przypadku przekroczenia temperatury punktu rosy tylko na zasileniu kotła, to będzie nadal niepełna kondensacja.
  Oczywiście pogodówka do zestawu, aby zagwarantować minimalną konieczną temperaturę pracy kotła na potrzeby ogrzewania.

  Pozdrawiam.
 • #6
  cuma_
  Level 9  
  Jestem szczerze zobowiązany za wszelkie pomocne uwagi. Kol Rysio4001 dziękuję Ci za zaangażowanie w moim temacie. Zgodnie z sugestią przerysuję schemat , zastosuję się do Twoich uwag. Potrzebuję na to kilka dni, chcę dodatkowo doczytać , aby być świadomym tego co rysuję.

  Dziękuję, pozdrawiam
 • #7
  cuma_
  Level 9  
  Witam ponownie

  Wracam z poprawionym schematem. Będzie teraz łatwiej dyskutować o detalach. Po sfinalizowaniu ogólnej idei projektu chcę się skupić na doborze poszczególnych komponentów ( uwaga kolegi Rysio4001 o zaworze klapowym zamiast sprężynowego).

  Przeglądając forum znajduję wiele podobnych tematów z prośbą o sprawdzenie schematu c.o. Może udałoby się z mojego schematu zrobić uniwersalny służący również innym osobom. W mojej okolicy wiele osób planuje lub już posiada kotłownię z kotłem gazowym oraz węglowym. Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić? Wiadomo , że każdy projekt będzie się różnił detalami, natomiast zasady połączenia obiegów otwartego i zamkniętego , czy też rozwiązania dotyczące zbiornika wody użytkowej są niezmienne. Tym samym trud i wysiłek ze strony kolegów pomagających mi byłby jeszcze bardziej cenny.
 • #8
  cuma_
  Level 9  
  Proszę szanownych forumowiczów o kolejne uwagi. Dziękuję , pozdrawiam
 • Helpful post
  #9
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.

  Źródła ciepła muszą być chronione odpowiednimi grupami bezpieczeństwa, które nie mogą być odcinane zaworami od tego źródła.
  Wymiennik ciepła po stronie wtórnej jest źródłem ciepła, więc powinien być chroniony zaworem bezpieczeństwa. Dlatego pisałem wcześniej o przeniesieniu zaworu bezpieczeństwa z instalacji na wymiennik ciepła, co również poprawiłem na schemacie.
  Miałem już okazję spotkać się z uszkodzeniem wymiennika (rozsadzeniem - trochę spuchł, i pękł na lucie) z powodu rozszerzalności termicznej wody, Zawory odcinające po stronie wtórnej z jakiegoś powodu były zamknięte, użytkownik rozpalił w kotle, i zagrzał wymiennik, a że woda nie jest ściśliwa, i zwiększyła swoją objętość po podgrzaniu, to coś musiało puścić.
  Kocioł gazowy ma w sobie swoją grupę bezpieczeństwa, więc też jest chroniony.
  Dla kotła stałopalnego, grupą bezpieczeństwa w tym przypadku jest naczynie przelewowe.

  Ponadto jak już pisałem wcześniej, dopust wody do instalacji C.O. lepiej zrobić na wymiennik, ponieważ w przypadku dopustu bezpośrednio w instalację, jeśli zostały by zamknięte zawory do kotła gazowego i wymiennika, instalacja ma odcięte zawory bezpieczeństwa, i nie ma ochrony od przekroczenia ciśnienie na skutek nadmiernego dopustu wody.

  Poniżej masz schemat przedstawiający moją propozycję:
  Instalacja c.o. Proszę o porady, sugestie. Co poprawić?

  Pozdrawiam.
 • #10
  cuma_
  Level 9  
  Serdecznie dziękuję za schemat. Jest to najlepsze opracowanie jakie w necie widziałem. Posiłkowałem się dużo gorszymi przy tworzeniu własnego.
  Jeśli chodzi o zawory odcinające to moim celem było użycie ich tylko i wyłącznie do celów awaryjnych typu wymiana pompy. Nie miałbym odwagi używać takich zaworów do zamykania obiegu kotła ( raz gazowy raz węglowy). Prawdopodobnie nawet dzwignie będą zdemontowane aby przypadkiem czegoś nie zamknąć.

  Mam jeszcze jedno pytanie : czy jest dobrze jeśli pomp obiegowa jest za wymiennikiem ciepła , ktoś gdzieś pisał, że lepiej żeby woda była tłoczona do wymiennika.

  Pozdrawiam
 • #11
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.

  cuma_ wrote:
  czy jest dobrze jeśli pomp obiegowa jest za wymiennikiem ciepła , ktoś gdzieś pisał, że lepiej żeby woda była tłoczona do wymiennika

  W tym układzie nie masz wyboru. Pompy muszą być po tej samej stronie, co zawór 3-drogowy w kotle gazowym, w przeciwnym razie nie będzie to działało poprawnie. Przykładowy kocioł ECOCONDENS GOLD, który kolega zaproponował, ma zawór 3-drogowy na zasileniu, dlatego pompy po stronie wtórnej wymiennika też na zasileniu.

  Co do kotła stałopalnego, ponieważ jest to układ otwarty, i różnica poziomów po między wymiennikiem na kotle, a poziomem naczynia przelewowego jest w takich sytuacja stosunkowo niska, to pompa na powrocie, która by ssała wodę z wymiennika, może na jego oporach powodować na tyle duży spadek ciśnienia, że może dochodzić w nim do podgotowywania wody, po mimo że temperatura wody jest poniżej 100°C.
  Dlatego po stronie pierwotnej proponuje pompę na zasileniu przed wymiennikiem.
  Ponadto nie powinno się przewężać króćcy kotła stałopalnego do pierwszych trójników (włącznie z tymi trójnikami), w które są włączone rury od naczynia przelewowego, aby zminimalizować opory przez kocioł, bo może dochodzić do podsysania powietrza przez rurę bezpieczeństwa z naczynia przelewowego.

  Kolejny szczegół, to kolejność zaworów zwrotnych i pomp po stronie zamkniętej instalacji C.O.
  Na schemacie narysowałem zawory zwrotne przed pompami. Ma to uzasadnienie przy pozycjach pomp jak na schemacie, oraz ustawieniu pomp w kierunku przepływu do góry. Chodzi o to że w przypadku zapowietrzenia się pompy, powietrze może grawitacyjnie wydostać się z pompy. Jesli zawór był by za pompą (nad pompą), to w przypadku zapowietrzenia pompy, ta nie jest wstanie wytworzyć ciśnienia, które otworzy zawór zwrotny, i powietrze nie ma możliwości wydostania się z pompy.
  Jeśli pompa by była ustawiona w kierunku z góry do dołu, to zawór zwrotny powinno się zamontować za pompą (u dołu), aby analogicznie umożliwić jej odpowietrzenie się.
  Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pompy cyrkulacji C.W.U, i zaworu zwrotnego, i.t.p.
  Również w najwyższych punktachy instalacji (zasyfonowaniach) powinny być zamontowane odpowietrzniki, a w przypadku zasyfonowanych poziomych odcinkach rur, odpowietrznik montuje się na końcu takiego odcinka rury zgodnie z kierunkiem przepływu wody, gdyż w tamtym kierunku ewentualne pęcherze powietrza popłyną razem z wodą.

  Filtry na powrocie dla kotła gazowego, oraz na dopustach wody na schemacie są narysowane w kierunku do góry, bo tak mi pasowało je narysować. W praktyce filtry takie powinny pracować w poziomie lub w kierunku do dołu, ustawione sitkiem do dołu, tak jak są narysowane pozostałe filtry. Taka pozycja daje możliwość skutecznego oczyszczenia filtru, w innych pozycjach bywa z tym różnie, bo po zaniku krążenia wody przez filtr, luźne zanieczyszczenia mogą zpowrotem cofać się z filtru do instalacji.

  Pozdrawiam.
 • #12
  cuma_
  Level 9  
  Witam . Zwracam się do Rysio4001 . Chcę jeszcze raz podziękować za udzieloną pomoc. Kotłownia ruszyła w połowie stycznia tego roku. Teraz zacznie się drugi sezon. Działa poprawnie . W połowie grudnia domontuję zasobnik cwu. Tu będzie jedyna zmiana tzn zasobnik dwuwężownicowy. Poza tym reszta bez zmian. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam