Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki tranzystor? Zaprojektowanie stabilizatora.

lordac 09 Jan 2005 00:24 1019 4
 • #1
  lordac
  Level 15  
  Mam do zaprojektowania stabilizator o następujących parametrach:

  Uwy=+15±5% V
  ogranicznik prądu na I0max=500mA
  Uwe=18-25V

  Mam pomysł na układ, wiem jak (chyba?:D- w razie czego jeszcze zapytam) policzyć, ale zaczął bym od wyboru tranzystora na szeregowy element regulacyjny. I tu prosił bym o skontrolowanie moich przemyśleń: skoro max napięcia jakie może się odłożyć pomiędzy kolektorem a emiterem jest 10V i I0max=0.5A to Pstrat=5W. Jestem rozrzutny :D więc wybrał bym jakiś tranzystor PNP wytrzymujący Pstrat=15-20W. Nigdy jednak nie projektowałem nic co mam skonfrontować z dostępnością elementów na rynku więc mam pytanie: jak szukać takiego tranzystora? A może polecicie mi jakiś, który do tego byłby wyposażony przez producenta w model SPICE.

  Dzięki za sugestie.
  [h]
 • #3
  zbych m
  Level 18  
  Z wyborem tranzystora w którym masz wytracić max 5W nie powinno być problemu wystarczy najpopularniejszy BD136 lub8 który jeśli dobrze pamiętam to ma koło 17W i prąd 3A. Natomiast wielkość traconej mocy będzie rzutowała na wielkość potrzebnego radiatora, bo bez niego to nawet w tych na 100W nie wytracisz więcej jak 1÷2W.
 • #4
  lordac
  Level 15  
  Znalazłem jakąś notę do tych modeli i która moc strat jest istotna dla mnie (załącznik!)? No i czy moje rozumowanie przedstawione na początku wątku jest poprawne? Czy modeli SPICEowskich tych tranzystorów mam szukać gotowych w necie czy tworzyć na podstawie charakterystyk? Fizycznie nie będę tego realizował tylko muszę wykonać projekt na kartce więc może radiator jest gorszym wyborem niż wzięcie mocniejszego tranzystora? Czy ten margines mocy, jaki narzuciłem jest wystarczający? A może jest za duży? Jak wtedy się mają zaproponowane przez Ciebie tranzystory?
 • Helpful post
  #5
  zbych m
  Level 18  
  Jak już wcześniej pisałem nie ma mocniejszych tranzystorów. Nawet w tym najmocniejszym bez radiatora można wytracić maksymalnie 1÷2W. A liczenie radiatora nie jest takie straszne. Trzeba znać dopuszczalną temperature pracy tranzystora i traconą moc, wówczas wyznacza się maksymalną rezystancje termiczną w °/W. Powinna być ona większa od sumy rezystancji złącze-obudowa + rezystancja obudowa-radiator + rezystancja radiator- otoczenie.
  R złącze-obudowa z katalogu tranzystora i zależy od stosowanej obudowy
  R obudowa-radiator zależy od stosowanych przekładek izolacyjnych i stosowanego smaru silikonowego
  R radiator-otoczenie (największa) zależy od kształtu radiatora, ale dla typowych profili podawana jest rezystancja na jednostkę długości, więc wystarczy policzyć ile go trzeba uciąć.