Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa pierwszej w życiu anteny.

piciex 06 May 2012 22:00 6169 6
 • #1
  piciex
  Level 10  
  Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i specjalistów. Mam następujący problem: 
  Oczekuję właśnie na zamówiony skaner szerokopasmowy Albrecht AE230H. Chciałbym w tym czasie zbudować do niego pierwszą w swoim życiu antenę- dipol półfalowy. Moje wymagania nie są duże, potrzebuję zwiększyć zasięg skanera do około 30 km. Zamierzam użyć do jego budowy rurki miedzianej o przekroju 15-18mm (wybrałem taką grubą rurkę ponieważ rozumiem, że to zwiększy szerokopasmowość anteny). Pasmo które mnie interesuję to 108-174 MHz. Wyliczyłem, że długość mojej anteny powinna wynieść 104,5 cm, czyli po 52,25cm na każde z ramion. I tu pojawia się moje pytanie: czy od wyliczonej długości ramion powinienem odjąć dwu-centymetrową przerwę miedzy nimi? Tzn. czy długość złącz pomiędzy kablem a ramionami anteny ma w tym przypadku znaczenie, czy zwyczajnie przesadzam z dokładnością? 
  Oraz druga część mojego problemu: mój skaner posiada złącze antenowe BNC o impedencji 50Ω i takiego właśnie kabla zamierzam użyć (5m długości), a z tego co wyczytałem dipol jaki buduję posiada impedencję ok. 75Ω. Rozumiem, że aby zniwelować tą różnicę musiałbym zastosować symetryzator/balun. Tylko pytanie czy przy tak prostej konstrukcji zakładanie symetryzatora ma sens? Czy to coś zmieni? Przecież urządzenia i tak nie uszkodzę, bo to tylko urządzenie odbiorcze...
 • #2
  wieswas
  Level 33  
  Zamiast przerabiać typowy dipol otwarty z 75 ohmów na 50 ohmów lepiej poszukaj innych typów anten już zaprojektowanych na 50 ohmów.
  Sprecyzuj:
  - jaką polaryzację chcesz odbierać ?
  - czy ma być kierunkowa ?
  - jaki zakres częstotliwości ? (czy tylko ten, który podałeś, czy im szerszy tym lepiej)
 • #3
  piciex
  Level 10  
  Antena nie musi być kierunkowa, a zakres który opisałem będzie wystarczający. Wyczytałem, że taki typ anteny będzie najlepszy do moich potrzeb, a zarazem najprostszy do wykonania dla amatora.
 • Helpful post
  #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  piciex wrote:
  Chciałbym w tym czasie zbudować do niego pierwszą w swoim życiu antenę- dipol półfalowy. ... Pasmo które mnie interesuję to 108-174 MHz.

  Dla częstotliwości środkowej 141MHz to elementy dipola powinny mieć około :
  300 / 141 / 4 * 0,96 = 0,51 metra
  0,96 to współczynnik skrócenia k
  Quote:
  Zamierzam użyć do jego budowy rurki miedzianej o przekroju 15-18mm (wybrałem taką grubą rurkę ponieważ rozumiem, że to zwiększy szerokopasmowość anteny).

  Masz racją im grubszy element anteny tym antena ta jest bardziej szeroko-pasmowa.
  Im grubszy element tym współczynnik skrócenia (k) jest mniejszy i tak (z pamięci) dla rurek około 16mm to k=0,94 gdzie wynik końcowy jednego ramienia dipola będzie 0,5m (50cm) .

  Quote:
  ... czy od wyliczonej długości ramion powinienem odjąć dwu-centymetrową przerwę miedzy nimi?

  Elementy wibratorów konstrukcyjnie muszą być oddalone od siebie a ta przerwa nic specjalnie nie zmieni.
  Zmieni się tylko jak dalej :
  Quote:
  czy długość złącz pomiędzy kablem a ramionami anteny ma w tym przypadku znaczenie, czy zwyczajnie przesadzam z dokładnością? 

  Tak naprawdę to długość rezonansową wibratora liczymy od pojawienia się przewodu od złącze/kabel koncentryczny + kabelek pomiędzy złączem a wibratorem (jego długość) + sam element wibratora (rurka).
  Quote:
  mój skaner posiada złącze antenowe BNC o impedencji 50Ω i takiego właśnie kabla zamierzam użyć (5m długości), a z tego co wyczytałem dipol jaki buduję posiada impedencję ok. 75Ω.

  I nic więcej nie "kombinuj", ponieważ 50Ω a 75Ω to tylko WSF 1,5 czyli około 4% strat - co jest bardzo dobrym rozwiązanie dla skanera.
  Bardziej zadbałbym o jakość kabla koncentrycznego i nie liczyłbym na to, że kabel RG-58 jest dobry z paśmie VHF (o nie) .

  Zobacz ile to jest w WFS-ie : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7103768#7103768 .

  Quote:
  Tylko pytanie czy przy tak prostej konstrukcji zakładanie symetryzatora ma sens?

  Nie ma .


  Pozdrawiam.
 • #5
  piciex
  Level 10  
  Dziękuję za bardzo wyczerpującą i jasną odpowiedź. Faktycznie przy moich obliczeniach nie uwzględniłem współczynnika skrócenia (k). Korzystałem z zupełnie innego wzoru znalezionego tutaj: 
  http://marek.ostroda.pl/?tag=jak-zrobic-dipol 
  A czy znając grubość rurek używanych do budowy dipola jestem w stanie obliczyć jego szerokopasmowość? Tzn. interesuje mnie czy moja antena będzie w stanie osiągnąć graniczne wartości częstotliwości które założyłem (108-174 MHz)?
 • #7
  piciex
  Level 10  
  Witam ponownie wszystkich kolegów. Trochę to trwało, ale w końcu udało mi się zbudować antenkę. Dziękuje wszystkim bardzo za pomoc. Antena działa rewelacyjnie i znacząco poprawiła zasięg w stosunku do anteny fabrycznej. Mimo, że pasmo w które celowałem wynosiło 118-174 MHz, to zakres jej działania okazał się o wiele większy. Sprawdza się od dolnych granic do około 500 MHz. Wprawdzie w okolicach 27 MHz (CB) słyszę tylko Francuzów, ale to i tak nieźle, zważywszy na to że na fabrycznym gumiaczku Icoma zasięg na tych częstotliwościach wynosił ok. 100 metrów i to przy otwartym SQL.
  Przy okazji chciałbym doradzić kolegom, którzy tak jak ja po raz pierwszy budują coś takiego:
  1. Gdy wyliczycie dokładnie długość ramion anteny, przytnijcie ją z zapasem- zawsze można zniwelować długość pilnikiem,a tnąc "na styk" okaże się w miejscu cięcia "uciekło" wam parę milimetrów.
  2. Jeśli zamierzacie przylutować druciki z kabla do rurki- lepiej zaopatrzcie się w mocną lutownicę, bo w moim przypadku nie udało mi się osiągnąć odpowiedniej temperatury i skończyło sie na śrubkach.. :D
  Jeśli chodzi o koszty budowy anteny to wygląda to następująco:
  -100 cm rurki miedzianej: 19,90zł
  -złącze SMA-M: 5zł
  -600 cm kabla Belden H-155: 32,40zł
  Razem ok. 60 zł, dodam, że drewnianą deseczkę, plastikowe opaski i rurkę termokurczliwa znalazłem w domu.
  Na koniec jeszcze raz wszystkim dziękuje i dodaje zdjęcia mojego dzieła. :D