Witam serdecznie wszystkich forumowiczów i specjalistów. Mam następujący problem:
Oczekuję właśnie na zamówiony skaner szerokopasmowy Albrecht AE230H. Chciałbym w tym czasie zbudować do niego pierwszą w swoim życiu antenę- dipol półfalowy. Moje wymagania nie są duże, potrzebuję zwiększyć zasięg skanera do około 30 km. Zamierzam użyć do jego budowy rurki miedzianej o przekroju 15-18mm (wybrałem taką grubą rurkę ponieważ rozumiem, że to zwiększy szerokopasmowość anteny). Pasmo które mnie interesuję to 108-174 MHz. Wyliczyłem, że długość mojej anteny powinna wynieść 104,5 cm, czyli po 52,25cm na każde z ramion. I tu pojawia się moje pytanie: czy od wyliczonej długości ramion powinienem odjąć dwu-centymetrową przerwę miedzy nimi? Tzn. czy długość złącz pomiędzy kablem a ramionami anteny ma w tym przypadku znaczenie, czy zwyczajnie przesadzam z dokładnością?
Oraz druga część mojego problemu: mój skaner posiada złącze antenowe BNC o impedencji 50Ω i takiego właśnie kabla zamierzam użyć (5m długości), a z tego co wyczytałem dipol jaki buduję posiada impedencję ok. 75Ω. Rozumiem, że aby zniwelować tą różnicę musiałbym zastosować symetryzator/balun. Tylko pytanie czy przy tak prostej konstrukcji zakładanie symetryzatora ma sens? Czy to coś zmieni? Przecież urządzenia i tak nie uszkodzę, bo to tylko urządzenie odbiorcze...
Oczekuję właśnie na zamówiony skaner szerokopasmowy Albrecht AE230H. Chciałbym w tym czasie zbudować do niego pierwszą w swoim życiu antenę- dipol półfalowy. Moje wymagania nie są duże, potrzebuję zwiększyć zasięg skanera do około 30 km. Zamierzam użyć do jego budowy rurki miedzianej o przekroju 15-18mm (wybrałem taką grubą rurkę ponieważ rozumiem, że to zwiększy szerokopasmowość anteny). Pasmo które mnie interesuję to 108-174 MHz. Wyliczyłem, że długość mojej anteny powinna wynieść 104,5 cm, czyli po 52,25cm na każde z ramion. I tu pojawia się moje pytanie: czy od wyliczonej długości ramion powinienem odjąć dwu-centymetrową przerwę miedzy nimi? Tzn. czy długość złącz pomiędzy kablem a ramionami anteny ma w tym przypadku znaczenie, czy zwyczajnie przesadzam z dokładnością?
Oraz druga część mojego problemu: mój skaner posiada złącze antenowe BNC o impedencji 50Ω i takiego właśnie kabla zamierzam użyć (5m długości), a z tego co wyczytałem dipol jaki buduję posiada impedencję ok. 75Ω. Rozumiem, że aby zniwelować tą różnicę musiałbym zastosować symetryzator/balun. Tylko pytanie czy przy tak prostej konstrukcji zakładanie symetryzatora ma sens? Czy to coś zmieni? Przecież urządzenia i tak nie uszkodzę, bo to tylko urządzenie odbiorcze...