Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inżynieria chemiczna i procesowa

12 Maj 2012 16:36 30688 44
  • Poziom 1  
    chciałąbym iść na inżynierie chemiczną i procesową - czy ciężko jest się utrzymać? jak wyglądają persektywy pracy po tym kierunku? odradzacie czy zachęcacie?
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    Dla dziewczyny polecam STOMATOLOGIĘ. Jedna wizyta i lekko 50 zł masz w kieszeni. Prędzej wygrasz w totka niż po studiach zostaniesz inżynierem jakiegoś tam procesu w dużej firmie.
    Moim zdaniem nie opłaca się iść dziewczynom na te kierunki. Czy się utrzymasz? Jak będziesz się uczyć lub/i "kombinować" to się utrzymasz.

Moderowany przez jankolo:

Za lekceważący stosunek do użytkownika forum otrzymujesz ostrzeżenie. Ponieważ jest to już piąte, więc kończysz swoją karierę na forum

• Poziom 16  
    niezdecydowana napisał:
    chciałąbym iść na inżynierie chemiczną i procesową - czy ciężko jest się utrzymać? jak wyglądają persektywy pracy po tym kierunku? odradzacie czy zachęcacie?

W sumie mój post wyżej ma w sobie dużo prawdy ale boję się napisać więcej bo zostanę zaraz ocenzurowany.
    Jeśli nie jesteś zafascynowana chemią to daruj sobie ten kierunek.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W inżynierii chemicznej i procesowej chemii akurat jest nie tyle, aby kierunek był przeznaczony dla fascynata tej dziedziny wiedzy. Faktem jest, że z chemia trzeba być zaprzyjaźnionym.
    Ale koleżanka wybierając się na ten kierunek zapewne wie, z jakimi przedmiotami tam się spotka, i nie takiej porady oczekuje.
    Co do utrzymania się - niech wypowiedzą się Ci, którzy ten kierunek na tej uczelni studiują bądź studiowali. Co do perspektyw pracy: są, i to nie tylko w Polsce. Niemcy cierpią na brak ludzi po tym akurat kierunku. A w Polsce też można pracę nienajgorszą znaleźć, ale trzeba wykazać się i znajomością języków, i pracą dyplomową mającą znamiona pracy ukierunkowanej na problemy spotykane w przemyśle, a i umiejętność poruszania się po unijnych przepisach dotyczących ochrony środowiska jest korzystna.
  • Poziom 26  
    Jankolo przesadzasz z tym moderowaniem i to ostro.

sonne2 miał 100% racji. A kto się tobie sprzeciwia ostrzeżenie super.

I lepiej niech stara się na farmację, medycynę, weterynarię, czy stomatologię. Lub jedyną w Polsce w Szczecinie biotechnologię stosowaną.

Jeśli jak piszesz dziewczyna ma się starać pisać super pracę robić super praktyki tylko po to by mieć później pracę za 1500 czy 2000 netto to przykro mi lepiej zaproponować jej stomatologię. Czy ci się to podoba czy też nie.
    homman napisał:
    pisać super pracę robić super praktyki

Gdzie napisałem coś takiego?
  • IGE-XAO
  • Poziom 26  
    "ale trzeba wykazać się i znajomością języków, i pracą dyplomową mającą znamiona pracy ukierunkowanej na problemy spotykane w przemyśle, a i umiejętność poruszania się po unijnych przepisach dotyczących ochrony środowiska jest korzystna."

To oznacza być lepszym od innych, mieć doświadczenie itd. A osoba wykazująca się tym na dowolnym kierunku zawsze znajdzie pracę.
    homman napisał:
    To oznacza być lepszym od innych, mieć doświadczenie itd. A osoba wykazująca się tym na dowolnym kierunku zawsze znajdzie pracę.

Czyli jak będzie dobra to znajdzie pracę po ukończeniu tego kierunku, który jej się spodobał. Dlaczego ona ma nie być lepsza od innych, ambitna i pracowita? Czy to jest coś wstydliwego? Będą ją nazywali kujonem? Będą odsuwać się od niej na drugi koniec korytarza?
    Dzięki takiej właśnie postawie, jaką propagujesz, polska nauka i technika tak własnie wygląda. Po co być lepszym od innych? lepiej pójść na piwo, a potem wrzeszczeć na cały świat, że nie ma dobrej i ciekawej pracy.

A wg Ciebie na tych kierunkach, które dziewczynie zaproponowałeś można się opieprzać i leserować, a pracę dobrze płatną i tak się znajdzie? Ciekawe, dlaczego cała Polska nie studiuje na polecanych przez Ciebie kierunkach.

Polecane przez Ciebie średniactwo jest przyczyną tego, że mało kto z absolwentów znajduje pracę w swoim wyuczonym zawodzie. Ludzi nie mających za grosz ambicji nikt nie chce zatrudniać, i słusznie.

Jak student da się poznać z zainteresowania tym, co studiuje oraz z ambicji, to i podczas studiów może uczestniczyć w bardzo ciekawych pracach, a i pozostanie na uczelni nie jest niczym dziwnym.
  • Poziom 26  
    Mało kto po liceum czy średniej wie czego chce.
    Może akurat dziewczyna się zastanawia nad jednym z podanych kierunków??

Średni stomatolog zarobi więcej niż dobry chemik w Polsce. Nawet więcej niż średni wykładowca bez profesora.
    A nie każdy chce wyjeżdżać lub nie ma takiej możliwości.
    Wiec trzeba dziewczynie powiedzieć jakie są realia. Podobnie jak dietetyk nie zarobi 5 tyś netto. Czy biolog poza wybitnymi przypadkami. Chyba że pójdzie na przedstawiciela.
    Takie są realia i przybliżamy je dziewczynie.

P.S Twoją wypowiedź też można uznać za obraźliwą. Bo w żaden sposób nie napisałem by dziewczyna nie robiła czegoś co nie lubi bo to najważniejsze. Tylko jeśli ma np. wybierać między chemia a farmacją to wiadomo po czym lepsze zarobki. A jeszcze lepsze po powyższych. Nie wyraziła się ona że chemia i tylko chemia. Bo takie osoby nie pytały by na forum.
    Czemu uparłeś się że to jest chemia i porównujesz to z farmacją? Inżynieria chemiczna i procesowa to nie jest chemia!
  • Poziom 26  
    Widzę że nie ma sensu z tobą dyskutować bo i tak wiesz lepiej.
    I tylko ostrzeżeniami po ludziach walisz...

Osoba kończąca szkołę średnią zapewne lubiąca chemię sugeruje się tą nazwą. A inżynieria chemiczna i procesowa to 100% chemia w przemyśle. Pianki poliuretanowe itd.
    Przebieg procesów chemicznych. I działań mających na celu sprawdzenie materiałów.

Według ciebie co to jest biologia? Czy może informatyka? Czysta chemia. Z dodatkiem właściwości materiałów i procesów wytwarzania jak na każdej politechnice.
    Farmacja to też czysta chemia z dodatkiem biologii głównie komórki.

Odsyłam do Wikipedii.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Technologia_chemiczna_i_in%C5%BCynieria_procesowa
  • Poziom 16  
    jankolo napisał:
    A w Polsce też można pracę nienajgorszą znaleźć, ale trzeba wykazać się i znajomością języków, i pracą dyplomową mającą znamiona pracy ukierunkowanej na problemy spotykane w przemyśle, a i umiejętność poruszania się po unijnych przepisach dotyczących ochrony środowiska jest korzystna.

W Polsce można wygrać i miliard i mieć wolne do końca życia.
    Prawda jest taka, że nie ma dużego zapotrzebowania na inżynierów z w/w kierunków po studiach. Na PEWNO nie jest tak, że każdy ma pracę po wyjściu z dyplomem. Trzeba się naszukać, trzeba mieć znajomości i trzeba popracować przez jakiś czas za mniej niż 1800 zł. Kraj rolniczy nie potrzebuje za dużo inżynierów. Koleżanko, jeśli na prawdę jesteś zdeterminowana to (a) poszukaj ofert pracy w sieci na portalach typu pracuj.pl, praca.gazeta.pl, itp (b) przejedź się na swoją uczelnię i zobacz czy wiszą jakiekolwiek oferty pracy na korytarzach uczelni. Wtedy będziesz miała jako-takie rozeznanie.
    Ale prawdą jest że stomatologia jest znacznie lepszym pomysłem - dodatkowo nauki inżynieryjne to dzyscyplina zdominowana przez mężczyzn i praca w środowisku samych facetów może być czasem dołująca. Mam nadzieję że trochę Ci pomogłem i że nie zostanę zbanowany za to, że mam poglądy odmienne niż moderator.
  • Poziom 26  
    Dokładnie.

Dodał bym że są kierunki z 1 tyś miesięcznie dla najlepszych. Tzw. kierunki zamawiane. Niestety są to często tak naprawdę niepotrzebne na rynku pracy kierunki np biotechnologia.

Jeśli powyższe kierunki nie odpowiadają. Jest np zamawiana inż. środowiska ale to kierunek projektowania oczyszczalni ścieków tak najprościej. Więc pewnie odbiegający od wymagań. Posiadasz po nim takie same uprawnienia jak po budowlance na którą idzie tysiące osób. A tu masz uprawnienia budowlane i instalacyjne jak się postarasz. I jest więcej ofert pracy dla IŚ niż IB no ale reklama robi swoje. Tak jak w moim roczniku Zarządzanie i inżynieria produkcji. W rzeczywistości to samo co marketing na polibudzie.

Nigdy nie wierz w to co uczelnie piszą.
    www.pracuj.pl i wpisujesz kierunek który cię interesuje to powie ci prawdę czy jest zapotrzebowanie

www.moja-pensja.pl powie ci ile będziesz zarabiać. KWOTY BRUTTO u góry masz przykładowe wyliczenie. Dane z GUSu. I umiejętnie czytając dowiesz się prawdy.

Pozdrawiam
    Zapominacie, że ona będzie podejmować pracę za lat pięć. Niemcy rozumowali bardzo podobnie jak Wy, a teraz brakuje im ludzi po inzynierii chemicznej. I bedzie im brakowało przez najbliższe kilka ładnych lat.
  • Poziom 26  
    Niemcy potrzebują ludzi do Bayera itd.
    Podobnie jak Szwajcarzy do Roche.
    I przy tak ogromnych światowych koncernach w kraju nigdy nie będzie na tyle specjalistów ilu potrzeba. Dlatego pracują w nich ludzie z całego świata.

My mamy Polfę i pracuje w niej jakieś 20% absolwentów. Wiec co ty porównujesz??

Analogicznie w procesach wytwórczych. My mamy produkcję granulatu abs czy pianek poliuretanowych. I trochę jeszcze procesów wtryskowych. Podczas gdy w Niemczech każda firma chemiczno-wytwórcza jest sumą polskich.

W Polsce brakuje operatorów CNC, tokarzy, spawaczy itd. Troszkę inne kategorie nieprawdaż ? I w ciągu jej cyklu pracy Polska nie stanie się doliną krzemową chemii.(najbliższe 40 lat jako okres poszukiwania pracy przez autorkę później zazwyczaj nie zmienia się pracy). A nawet gdyby dziś zabrali się za budowę zakładu jakiegokolwiek. Choć żadnego nie ma w planach. Powstał by on za ok 10 - 15 lat. Bo taki jest czas budowy przemysłu chemicznego. Była by dawno po studiach i zrezygnowana brakiem pracy skończyła by zapewne w biedronce. Oczyszczalni ścieków itp.
    Jeśli miałby powstać taki zakład analogicznie do WSK uwierz że powstało by technikum przy tej szkole. A jednocześnie były by dotacje na kształcenie z tej firmy.

Jedyną w Polsce firmą tego typu są zakłady azotowe. I wcale nie wiedzie się im najlepiej.
  • Poziom 16  
    jankolo napisał:
    Zapominacie, że ona będzie podejmować pracę za lat pięć. Niemcy rozumowali bardzo podobnie jak Wy, a teraz brakuje im ludzi po inzynierii chemicznej. I bedzie im brakowało przez najbliższe kilka ładnych lat.

Pięć lat nic nie zmieni - jeśli już to minimum 15 lat albo i 20.

Do Niemców nie ma się co porównywać, bo to jest kraj na prawdę dobrze rozwinięty technologicznie, Polska jest opóźniona o jakieś 20 lat jeśli chodzi o poziom technologiczny. Zaraz ktoś powie "jak to w Polsce są nowoczesne zakłady i fabryki" -- owszem to prawda, ale to są gotowe technologie kupione od m.in. Niemców. Od kupienia nowoczesnego produktu do zaprojektowania jest dłuuuga droga. Jak teraz pomyślę sobie o tym, co widziałem na Niemieckich uczelniach to aż żal mi tyłek ściska.
    Zapleczne technologiczne to jedno, a mentalność ludzi i etos pracy to co innego.
    Pamiętacie jak gazety podniecały się, że jacyś studenci politechniki sklecili małe pudełeczko które zostało dumnie nazwane satelitą? Niemcy ciągną całą ESA - a w Polsce nie ma nawet agencji kosmicznej...
  • Poziom 29  
    Ja dodałbym jeszcze że po inżynierii chemicznej nie zostanie od razu kierownikiem tylko pewnie
    wyląduje jako mistrz albo brygadzistka na produkcji - a że chemia to przeważnie ruch ciągły to praca na zmiany w systemie 4 brygadowym nie każdemu musi odpowiadać no i w takiej pracy nie siedzi się tylko za biurkiem ale trzeba się nieraz napracować fizycznie i pobrudzić.
  • Poziom 26  
    Raczej jako laborant. A nawet na początku nie to tylko pobieracz próbek. I rozpakowywacz kartonów. Po 3 latach może będzie brygadzistką.
    homman, wypisujesz niestworzone bzdury i tyle.
  • Poziom 26  
    Dziwne że popiera mnie 2 osoby. A nawet 3.

Po 1 zacznij doceniać zdanie innych.
    Po 2 gie nie wal ostrzeżeniami gdzie popadnie. Bo za "wypisujesz niestworzone bzdury i tyle." Czy za nieuzasadnione użycie ostrzeżenia również takie powinieneś dostać.
    Po 3 swoje zdanie napisałem i nie jestem tu by się kłócić.

Wyniki z multiwyszukiarki pracadam.pl cała polska. Liczba ofert pracy :
    Inżynieria chemiczna 0
    Chemik 14
    Chemia (a więc głównie PM) 31
    Technologia chemiczna 0
    Inżynieria materiałowa 5
    Laborant 21

Dla przykładu inżynieria środowiska 201
    Elektronik 312
    Informatyk 270
    Programista 1477

Takie są fakty czy je przyjmujesz czy nie.
    Bo porządnej pracy szuka się przy pomocy multiwyszukiwarki? Zabawny jesteś.
  • Poziom 26  
    Mówi o zapotrzebowaniu na rynku pracy.
    Brak zapotrzebowania = brak pracy.
    Chyba że po znajomościach lub kariera naukowa.

Powiedz mi tylko po co np w Polsce specjalista od zderzacza hadronów, neuroinformatyk, znawca kultury mongolskiej, chemik nuklearny itd. ?? Zapotrzebowanie wynosi max 10 osób na cały kraj.
    Więc gdzie znajdziesz prace jeśli nie naukową??

Ale wciąż to do Ciebie nie dociera więc moja dyskusja jest bezcelowa. Zwłaszcza jeśli twierdzisz że czeka nas to samo co Niemcy. A w rzeczywistości mamy deficyt prostych pracowników jak MIG, MAG, CNC, operatorzy wszelkiego typu gdyż każdy chce studia. A to jest wbrew państwu i społeczeństwu.
    Żeby była góra musi być też dół.

Była to ostatnia moja wypowiedź w tym wątku pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    jankolo napisał:
    Bo porządnej pracy szuka się przy pomocy multiwyszukiwarki? Zabawny jesteś.

Napisz proszę jak powinno się szukać porządnej pracy, jestem bardzo ciekawy.
  • Poziom 11  
    Chemia - 140 ofert pracy w pracuj.pl czy to źle?
    Automatyka, budownictwo po ok. 250 ofert czyli wcale nie lepiej, a jeszcze niedawno było ich ponad 500... Coś źle się dzieje tutaj.
  • Poziom 26  
    Chemia 140 ofert ??
    Ja widze 133
    I szukaj w NAZWIE STANOWISKA lub w kwalifikacjach.
    A nie że ci szuka dietetyków, sprzedawcę kluczy wurth, kierowcę cysterny :)

Po prostu kwestia jak szukasz. Ja tez mogę wpisać serwisant, elektronik, elektroniczny elektronicznych itd i będzie 3 tyś ofert.
  • Poziom 16  
    lukas90 napisał:
    Chemia - 140 ofert pracy w pracuj.pl czy to źle?
    Automatyka, budownictwo po ok. 250 ofert czyli wcale nie lepiej, a jeszcze niedawno było ich ponad 500... Coś źle się dzieje tutaj.

Jak wpiszesz "chemia inżynier" to jest 25 ofert. Bo chyba nie chcesz liczyć przedstawicieli handlowych sprzedających chemię budowlaną?

Jak na 38 milionowe państwo 25 ofert pracy to trochę mało. Wyjdźcie na stronę 'Bank danych o inżynierach' ostatnio było tam 160 ofert pracy - na cały kraj!
  • Poziom 37  
    Po chemii (ogólno rozumianej) - trzeba liczyć na duże zakłady bo małych jest niewiele a i tak "raczkują" w porównaniu z zachodem. Dlatego wszechstronność zawodu chemika jest niska - nie da się pracować gdzie popadnie. Podczas gdy są zawody które można wykonywać wszędzie w kraju. Inżyniera chemiczna zmusza do konkretnego wyboru życiowego (pracować dla koncernu/korporacji), podczas gdy wymieniana tu stomatologia może być wykonywana nawet w małych miasteczkach po kilka tys mieszkańców (właściwie gdzie się chce).
    Osobiście odradzam chemię (i pokrewne nauki) - to dziedzina dla sympatyków i rzeczywiście mało pracy jest w polsce, jest jeszcze jeden ważny argument - w większości przypadków praca w przemyśle chemicznym szkodzi zdrowiu (cokolwiek dobrego by o tym pisano)
    cyclone4 napisał:
    Jak wpiszesz "chemia inżynier" to jest 25 ofert. Bo chyba nie chcesz liczyć przedstawicieli handlowych sprzedających chemię budowlaną?

Poniżej są oferty pracy, które zostały skierowane na Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej:
    inżynieria chemiczna i procesowa
    Czy mam rozumieć, że na ten wydział trafiło 50% krajowych ofert pracy dotyczącej tego kierunku?
    Na tymże wydziale jest specjalizacja Wentylacja i Klimatyzacja. Czy sądzisz, że specjaliści z tej dziedziny mogą pracować tylko w przemyśle chemicznym?
    W dużej firmie produkującej uszczelki do samochodów jednym z problemów jest likwidacja odpadów i zanieczyszczeń. Jak myślisz, czy technologia z tym związana nie jest w gestii inżynierii chemicznej i procesowej?
    W cukrowniach problemem zawsze było usuwanie pyłów cukru z powietrza wylotowego z suszarek. Czy urządzenia odpylające nie są przypadkiem aparaturą przemysłu chemicznego, a zatem nie leżą w gestii inżynierii chemicznej i procesowej? Jedna z firm produkujących i wdrażających tego typu urządzenia to Multiwir ( http://www.multiwir.com ). Zgadnij, jaki kierunek kończyli ludzie projektujący , wytwarzający i wdrażający te urządzenia?
    W czyjej gestii są urządzenia i technologie oczyszczalni ścieków? Nie przypadkiem w gestii inżynierii chemicznej i procesowej?
  • Poziom 26  
    Zapewne tak bo są oferty z całej polski w dodatku na wyższe stanowiska.
    Bo zazwyczaj pracodawcy wysyłają na wszystkie uczelnie.

Wszystko co podałeś to INŻYNIERIA ŚRODOWISKA :)
    I wszystko jest w ich gestii.

Co więcej po inżynierii chemicznej nie masz uprawnień ani projektowych ani też takiej ilości CADa by zaprojektować maszynę.

Masz straszną chęć kłócenia się jak ktoś ma inne zdanie.

Skończ uczelnie i wypowiedz się za 3 lata.
    homman napisał:
    Wszystko co podałeś to INŻYNIERIA ŚRODOWISKA :)
    I wszystko jest w ich gestii.

No tak, kierownik produkcji, inżynier procesu, czy też specjalista do spraw urządzeń ciśnieniwych to jest inżynieria środowiska.

homman napisał:
    Co więcej po inżynierii chemicznej nie masz uprawnień ani projektowych ani też takiej ilości CADa by zaprojektować maszynę.

Ale asystent projektanta takich uprawnień nie potrzebuje.

homman napisał:
    Masz straszną chęć kłócenia się jak ktoś ma inne zdanie.

Ciekawe rozumowanie. Jeżeli Ty masz inne zdanie, to się nie kłócisz. Jeżeli takie zdanie mam ja - to się kłócę.

homman napisał:
    Skończ uczelnie i wypowiedz się za 3 lata.

Wyjątkowo fatalnie trafiłeś.