Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łożysko koła pasowego sprężarki kilmatyzacji

greglow 15 Maj 2012 07:27 3863 4
 • #1 15 Maj 2012 07:27
  greglow
  Poziom 16  

  Witam

  Od jakiegoś czasu przerabiam temat drgań napinacza paska wieloklinowego w Octavii 1.9 TDI ALH. Najpierw wymieniłem napinacz - nie pomogło, kupiłem nowe sprzęgło alternatora - stare okazało się sprawne.
  Czas więc na sprzęgło sprężarki Sanden SD7V16.
  Przy kręceniu kołem pasowym (zdjęty pasek) lekko chrobocze jakby piasek dostał się do środka ale kręci się dość lekko i bez oporów. Przy kręceniu osią sprężarki nie ma chrobotania (pokręcić wiele się nie da bo jest opór po chyba 1 obrocie).
  Ale tu pojawiają się wątpliwości co jest nie tak bo:
  - gdy silnik chodzi na jałowym przy wyłączonej klimie napinacz drga nieznacznie
  - gdy silnik chodzi na jałowym przy włączonej klimie napinacz wariuje
  Pytanie brzmi: czy tu pomoże wymiana łożyska sprzęgła pasowego, dlaczego napinacz drga mocniej przy klimie wyłączonej?

  0 4
 • #2 15 Maj 2012 09:44
  bartek_j
  Poziom 35  

  Łożysko raczej ok. Może sprężarka stawia za duży opór -> uszkodzenie mechaniczne sprężarki, za dużo czynnika w układzie lub niedrożność w układzie ?
  A to się dzieje zaraz po właczeniu klimy czy po chwili ?

  0
 • #3 15 Maj 2012 09:56
  greglow
  Poziom 16  

  Klimatyzacja działa ok - tzn po włączeniu słychać że silnik minimalnie przysiada na ułamek sekundy i wraca do normalnych obrotów. Sprężarka nie hałasuje a całość wydaje się pracować normalnie (chłodzi ok). Nabijana była coś ponad rok temu i nie stwierdziłem w międzyczasie żadnego wycieku. Komputer nie pokazuje wyższego spalania na jałowym (bez AC 0,5l/h z AC 0,8 l/h).
  Jak włączę klimę to napinacz zaczyna skakać od razu. Pyt.: czy kręcąc wirnikiem sprężarki ręką powinno się dać wykonywać wiele obrotów z oporem czy powinna pracować lekko czy tak jak w moim wypadku 1 obrót i koniec (chyba że bym się mocno zaparł)

  0
 • #4 15 Maj 2012 11:04
  kortyleski
  Poziom 41  

  Sprężarka powinna się obracać średnio lekko ale wiele obrotów. Natomiast za rzucanie napinaczem i hałas odpowiedzialna jest zazwyczaj tzw "mała dwumasa" czyli koło pasowe wału z tłumikiem drgań.

  0
 • #5 15 Maj 2012 11:13
  greglow
  Poziom 16  

  no i może tu jest sedno sprawy. Ja kręcąc wałem sprężarki wyczuwam znaczny opór po gdzieś 1 obrocie. Ale wydawało mi się to logiczne bo wytwarzam ciśnienie w układzie ręką. Nie sądziłem że wał powinien się dać obracać ciągle... swoją drogą dlaczego napinacz chodzi dopiero po włączeniu klimy?
  a co do koła pasowego wału: jak sprawdzić je?

  2