Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rysunki złożeniowe - jak się tego nauczyć?

19 Maj 2012 21:06 2436 6
  • Poziom 8  
    Witam!

Co prawda zdaję sobie sprawę z faktu, że jest to forum głównie dla elektroników, ale jednocześnie wiem, że wypowiada się na nim bardzo szerokie grono osób ze znajomością różnych dziedzin techniki.

Moje pytanie dotyczy grafiki inżynierskiej - głównie tematu rysunków złożeniowych. Studiuję mechatronikę na pierwszym roku, a w programie znajduje się taki przedmiot jak GRI, który, chcąc nie chcąc, muszę zaliczyć. Jak się zapewne domyślacie, nie jest to niestety moja mocna strona.

Chciałbym zapytać, czy możecie polecić mi jakieś źródła nauki, może sposób podejścia do tematu? Najbardziej denerwuje mnie to, że nie spotkałem się z jakimś zbiorem reguł (na przykładach), który omawiałby kiedy coś wymiaruję tak, a kiedy tak - przez to zawsze w mojej pracy znajdują się błędy, bo okazuje się, że np. jakąś tam tulejkę toczy się tak a nie inaczej, co zmienia bazę wymiarową. I inne tego typu historie - osoby zorientowane w temacie zapewne wiedzą co mam na myśli.

Zaznaczam, że nie chodzi o zagadnienia typu przenikanie, a współpracujące, proste elementy (np. tuleja, płytka, koło pasowe itp.).

Mam nadzieję, że temat umieszczam w dobrym miejscu - jeśli tak nie jest, najmocniej przepraszam, nie mogłem się dopatrzeć działu bardziej zbliżonego do mojego problemu.
  • Poziom 14  
    Masz na myśli rysunki wykonawcze, do prawidłowego rysowania i wymiarowania potrzeba też trochę wiedzy czy doświadczenia z technologii maszyn itd. Zacznij od książki Rysunek Techniczny Maszynowy, Tadeusza Dobrzańskiego (dla technikum). Ale wierzyć mi się nie chce że nie podano Wam literatury na początku przedmiotu. W czytelni książek też pewnie nie brakuje...
  • Poziom 8  
    Oczywiście, że literatura została podana; naszym głównym źródłem była książka "Zasady zapisu konstrukcji", autorstwa p. Paprockiego. Z tym, że w tej książce znaleźć można ogólne informacje np. na temat rysowania gwintów o takim to a takim łbie, czy ogólnych zasad wymiarowania promieni zaokrągleń, tudzież przekrojów o danym kształcie.

Mój problem nie polega jednak na tym, że nie znam ogólnych zasad. Ująłbym to tak, że ciężko jest mi je zastosować w praktyce. Dlatego najlepszym wyjściem wydawałoby mi się zestawienie przykładów wykonanych rysunków złożeniowych. Np. kwestia dobierania chropowatości do odpowiedniej powierzchni została dosyć dobrze wyjaśniona, a różni się ona znacząco w zależności od rodzaju pasowania (luźne, mieszane, ustawieniowe, ciasne) czy samego wykonania elementu (w otworach trudniej o niższą chropowatość niż w przypadku powierzchni). Chodzi mi o zestawienie tego typu reguł, dla szerszego spektrum zagadnień.
  • Poziom 38  
    To jest bardzo szeroki temat i nikt Ci tu tego nie wyłoży.
    Ma on wiele zasad teoretycznych (jak choćby ta o której piszesz - chropowatość otworów i walców, czy przyczyna "wyższości" pasowania wg zasady stałego otworu nad zasadą stałego walca) , ale również praktycznych, których w książkach jak na lekarstwo - te poznasz "w praniu" - praktykując, ale też powinni wam to na ćwiczeniach przekazywać - tyle że każdy asystent to taki praktyk jak z koziej **** trąba.
    Mówiąc inaczej - oczywistym jest, że nie wiesz jak rysować, jeśli nie wiesz jak się to wykonuje (na maszynie).
  • Poziom 43  
    Zostaje Ci też wklepać w google "rysunek złożeniowy" i w grafice spędzić troochę czasu.
  • Poziom 8  
    No cóż, właśnie tego się obawiałem, ale kto pyta - nie błądzi. Chyba nie zostaje nic innego jak próbować swoich sił w rysunku i zdać się na szczęście ;)
  • Poziom 38  
    Temat masz o złożeniowych - a to jest inna bajka (bo o kłopotach piszesz typowych dla rys. wykonawczych - elementów). To się rysuje wg jednej zasady - ma być wyjaśnione wszystko co niezbędne dla zrozumienia zasady montażu/regulacji/uruchomienia.
    Czasami (coraz częściej) spotyka się odejście od zasady podziału rys. na wykonawcze (elementów) i złożeniowe - są to t.zw. uniwersalne albo złożeniowo-wykonawcze. Wszystko na jednym rys, gdzie pokazano i montaż i poszczególne elementy, zwykle przy użyciu dużej ilości przekrojów. Podobno za to asystenci rozstrzeliwują bez wahania.