Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana baterii wiertarki akumulatorowej, ładowanie

29 Maj 2012 19:26 4369 7
  • Poziom 9  
    Zrobiłem nowy akumulator z baterii CGR18650C Panasonic 18650 2.15Ah 2150 mAh 3.7V Li-ion 6szt. do wiertarki akumulatorowej.
    Baterie połączyłem szeregowo co dało napięcie 22,2V (pełne naładowanie dało ~22,8V) prąd? nie wiem jak zmierzyć bo nie posiadam miernika zwarciowego.

Reasumują mam baterie o mocy 2,15Ah i napięciu 22,2V.

Jak naładować. Mam zasilacz AC~24V zrobiłem Mostek Graetza diodami RL206 co dało DC-24V połączyłem do akumulatora prąd ładowania 1,75A. Wyliczyłem czas ładowania czyli 1 godzina 15 min.

I teraz mój problem potrzebuje czegoś aby nie rozwaliło baterii i nie uszkodziło zasilacza. Wypróbowałem szklany bezpiecznik 1A zastosowany na kablu DC+ co dało Automatyczne rozłączenie po 40 min.

Temperatura ładowania po 40 min Bateria 43C Diody na Mostku 64C

Proszę o zastąpienie bezpiecznika szklanego innym rozwiązaniem.
  • Poziom 21  
    Skoro to są akumulatorki li-ion to przydałby się jakiś konkretny układ kontroli ładowania - li-ion są bardzo wrażliwe na przeładowanie oraz wzrost temperatury - tracą pojemność a nawet mogą eksplodować. Miałem kiedyś taki przypadek - podczas ładowania przestała działać kontrola temperatury i bum...
  • Poziom 9  
    Zastosowane baterie mogą być nagrzane do 100C ale dorzucę w szereg baterii bezpiecznik termiczny na wszelki wypadek to powinno wystarczyć.

Temperatura rozwiązana co dalej.
  • Poziom 28  
    Poczytaj trochę o ładowaniu ogniw LI-Ion bo doprowadzisz do ich eksplozji i zrobisz sobie krzywdę. Konieczna jest precyzyjna kontrola ładowania. Wpisz sobie na youtube słowa li-ion + Overload lub overcharge a zobaczysz efekty.
  • Poziom 9  
    To może ktoś pomoże te akumulatory PANASONIC są bardzo popularne może ktoś da schemat jak zrobić ładowarkę ze zwykłego zasilacza żeby było bezpiecznie.

Na razie naładowane co prawda z dużym ryzykiem bezpiecznik zadziałał akumulator działa naprawdę długo a to dopiero prawdopodobnie połowa mocy.

Każdy z nas wie że standardowe baterie do wiertarek akumulatorowych to bubel. Mała pojemność i po roku użytkowania szału nie ma.
  • Moderator
    Wykorzystaj układ LM 317. Schematów w sieci pełno. Ja tak zrobiłem i po problemie. Temat znajdziesz tu w dziale.
  • Poziom 9  
    Dobra czyli zrobić regulator napięcia.
    Mam zasilacz ~24V wyprostowany diodami czy stabilizator podniesie napięcie do 25,2V bo na każdą baterie ma być 4,2V?

W internecie znalazłem program Regulator desing v1.3 czy do wyliczenia układu wystarczy

W programie znalazłem jak zrobić regulator natężenia prądu chyba też muszę zrobić bo 1,75A to za dużo ze specyfikacji baterii wynika że max to 1428mAh - 1,42A

Powiedzcie czy dobrze rozumuje?

Reasumując bezpiecznik termiczny - regulator napięcia - regulator natężenia.

Powiedzcie czy zasilacz nie jest za mały
  • Poziom 13  
    Witam
    Przede wszystkim te ogniwa CGR18650C nie są do elektronarzędzi ! (mały prąd rozładoawnia chyba 1-2C) -potrzebne są ogniwa wyskoprądowe (20 - 30C )np. serii "K" itp..
    ... ale co najważniejsze jak pisali koledzy wyżej musisz znać zasady eksploatacji ogniw LiJon (max. Uz 4.2V/1cell) najlepiej kontroler z wyprowadzeniami na każde "piętro".
    Są też ogniwa LiFePo np. A123 (są mocniejsze) (np. batimex, monitor)
    ...ale najważniejsze trzeba troszkę poczytać o tego typu ogniwach, bo takie przeróbki mogą się źle skończyć dla sprzętu, albo użytkownika :( ...