Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana baterii wiertarki akumulatorowej, ładowanie

29 Maj 2012 19:26 4369 7
 • Poziom 9  
  Zrobiłem nowy akumulator z baterii CGR18650C Panasonic 18650 2.15Ah 2150 mAh 3.7V Li-ion 6szt. do wiertarki akumulatorowej.
  Baterie połączyłem szeregowo co dało napięcie 22,2V (pełne naładowanie dało ~22,8V) prąd? nie wiem jak zmierzyć bo nie posiadam miernika zwarciowego.

  Reasumują mam baterie o mocy 2,15Ah i napięciu 22,2V.

  Jak naładować. Mam zasilacz AC~24V zrobiłem Mostek Graetza diodami RL206 co dało DC-24V połączyłem do akumulatora prąd ładowania 1,75A. Wyliczyłem czas ładowania czyli 1 godzina 15 min.

  I teraz mój problem potrzebuje czegoś aby nie rozwaliło baterii i nie uszkodziło zasilacza. Wypróbowałem szklany bezpiecznik 1A zastosowany na kablu DC+ co dało Automatyczne rozłączenie po 40 min.

  Temperatura ładowania po 40 min Bateria 43C Diody na Mostku 64C

  Proszę o zastąpienie bezpiecznika szklanego innym rozwiązaniem.
 • Poziom 21  
  Skoro to są akumulatorki li-ion to przydałby się jakiś konkretny układ kontroli ładowania - li-ion są bardzo wrażliwe na przeładowanie oraz wzrost temperatury - tracą pojemność a nawet mogą eksplodować. Miałem kiedyś taki przypadek - podczas ładowania przestała działać kontrola temperatury i bum...
 • Poziom 9  
  Zastosowane baterie mogą być nagrzane do 100C ale dorzucę w szereg baterii bezpiecznik termiczny na wszelki wypadek to powinno wystarczyć.

  Temperatura rozwiązana co dalej.
 • Poziom 28  
  Poczytaj trochę o ładowaniu ogniw LI-Ion bo doprowadzisz do ich eksplozji i zrobisz sobie krzywdę. Konieczna jest precyzyjna kontrola ładowania. Wpisz sobie na youtube słowa li-ion + Overload lub overcharge a zobaczysz efekty.
 • Poziom 9  
  To może ktoś pomoże te akumulatory PANASONIC są bardzo popularne może ktoś da schemat jak zrobić ładowarkę ze zwykłego zasilacza żeby było bezpiecznie.

  Na razie naładowane co prawda z dużym ryzykiem bezpiecznik zadziałał akumulator działa naprawdę długo a to dopiero prawdopodobnie połowa mocy.

  Każdy z nas wie że standardowe baterie do wiertarek akumulatorowych to bubel. Mała pojemność i po roku użytkowania szału nie ma.
 • Moderator
  Wykorzystaj układ LM 317. Schematów w sieci pełno. Ja tak zrobiłem i po problemie. Temat znajdziesz tu w dziale.
 • Poziom 9  
  Dobra czyli zrobić regulator napięcia.
  Mam zasilacz ~24V wyprostowany diodami czy stabilizator podniesie napięcie do 25,2V bo na każdą baterie ma być 4,2V?

  W internecie znalazłem program Regulator desing v1.3 czy do wyliczenia układu wystarczy

  W programie znalazłem jak zrobić regulator natężenia prądu chyba też muszę zrobić bo 1,75A to za dużo ze specyfikacji baterii wynika że max to 1428mAh - 1,42A

  Powiedzcie czy dobrze rozumuje?

  Reasumując bezpiecznik termiczny - regulator napięcia - regulator natężenia.

  Powiedzcie czy zasilacz nie jest za mały
 • Poziom 13  
  Witam
  Przede wszystkim te ogniwa CGR18650C nie są do elektronarzędzi ! (mały prąd rozładoawnia chyba 1-2C) -potrzebne są ogniwa wyskoprądowe (20 - 30C )np. serii "K" itp..
  ... ale co najważniejsze jak pisali koledzy wyżej musisz znać zasady eksploatacji ogniw LiJon (max. Uz 4.2V/1cell) najlepiej kontroler z wyprowadzeniami na każde "piętro".
  Są też ogniwa LiFePo np. A123 (są mocniejsze) (np. batimex, monitor)
  ...ale najważniejsze trzeba troszkę poczytać o tego typu ogniwach, bo takie przeróbki mogą się źle skończyć dla sprzętu, albo użytkownika :( ...