Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik lampek choinkowych- rezystor bardzo się grzeje

piotrx21 31 Maj 2012 20:47 2666 5
  • #1 31 Maj 2012 20:47
    piotrx21
    Poziom 7  

Witam, zrobiłem sobie mały sterownik do zwykłych lampek choinkowych 230v 30 W Wygląda on w następujący sposób: jeden z kabli jest przerwany i jest na nim układ z 6 posta tego wątku : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic71214.html drugi kabel też jest przerwany i jest na nim najzwyklejszy układ wykonawczy z triakiem : http://mirley.firlej.org/wykonawczy_triak dioda optotriak-a jest zasilana z regulowanego potencjometrem "migacza" na ne555.(Na chwilę obecnie posiadam schematu całego układu lecz jeśli będzie potrzebny wykonam go ) Problemem jest że Rezystor 220 ohm z układu wykonawczego działa normalnie gdy podłącze jedną sztukę lampek choinkowych jednak przy dwóch zaczyna się strasznie grzać(leci z niego nawet dym) i to nawet po około 20 sekundach pracy. Co do parametrów rezystora to : 220 Ohm 1 W co może być tego powodem ? Może za mała moc rezystora ? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam .

0 5
  • #2 31 Maj 2012 20:58
    kwantor
    Poziom 38  

Ja tam widzę potencjometr 220 kΩ, a to jest różnica do 220Ω.
    Albo wstaw konkretny schemat.

0
  • Pomocny post
    #4 31 Maj 2012 21:29
    kwantor
    Poziom 38  

No tak, sprawdziłem 1 link.
    Przychodzi mi na myśl, że albo masz pomylone tory triaka, albo nie znasz dokładnie rozmieszczenia wyprowadzeń, albo triak jest już uszkodzony.

0
  • #5 31 Maj 2012 21:32
    piotrx21
    Poziom 7  

Moim zdaniem wszystko jest podłączone prawidłowe wyprowadzenia sprawdziłem w nocie katalogowej .Dodam, że ten triak torche się grzeje jednak podłączyłem go do radiatora i nie ma już z tym problemu .

0
  • #6 01 Cze 2012 10:26
    piotrx21
    Poziom 7  

Witam, teraz dokładnie się przypatrzyłem i okazało się, że rezystor mam wpięty do T2 a nie do T1 jednak gdy próbowałem podłączyć go do T1 wtedy wszystko przestawało działać(lampki nie świecą) Co może być tego powodem? pozdrawiam .

Jednak wszystko działa okazało się, że rezystor był jednak wpięty prawidłowo lecz triak był uszkodzony wymieniłem go i wszystko działa dzięki za pomoc kwantor :) Pozdrawiam .

0