Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrobić radiowęzęł. Jak? Informacje na temat kabli, głośników i transformatorów.

15 Sty 2005 10:57 3776 8
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Cześć. Potrzebuje szczegółowych informacji na temat jak zrobić od podstaw instalacje radiowęzłową w szkole. Potrzebuje jakich kolwiek info na temat kabla, głośników i transformatorów do nich, jaki zastosować wzmacniacz i przetwornice podwyższającą napiecie. Wszystko co jest niezbedne by można wykonać taką instalacje. Grubości przewodów typ itd. itp. prosiłbym jakieś linki do stron z takim tematem, lub jakie kolwiek konkretne dane. Temat jest bardzo pilny i cała sprawa jest grzecznościowa dla mojego brata, który to ma założyć radio węzeł w szkole w której nigdy tego nie było. Będzie ok 20 głośników, jakie one powinny być?
    Bardzo proszę o pomoc.

Z góry wielkie dzięki.
    Pozdrawiam
    Sadek
  • Poziom 35  
    trafo radiowęzłowe to dosyć cieżka sprawa nigdy nic o ich nawijaniu nie mogłęm znależć :/

ze wzmakó warto np kupić forte 201 s albo forte 101 oba mają fabrycznie przystosowane wyjśćie z trafem radiowęzłowym są to bardzo stere wzmaki ( forte 201 89 rok ) więc cena myśłe że do 100za forte 101 i 180-200zł za forte 201 za w 100% sprawny bym dał

kable to chyba sie liczy dzieląć moc przez napięćie lini ( forte ma 100v lun 50 v) czyli dla 200wat /100v masz 2A i teraz o,65 razy pierwiatek z prąu to myśłe żę 1mm drut ci styknie nawet jeśłi ten kabel ma mieć 1 km :D
  • Poziom 17  
    zależy od rozkładu tych głośników. z reguły wystarczą (tak to się kiedyś robiło) jakieś tonsile tanie ale dobre rzędu 4-5w/8om. Jeśli rozkład pięter pozwala na to to można je połączyć szer-równolegle. Sam kiedyć w liceum robiłem tak przy wzmaku 100w (dobierane 2x2N3055) z trafa od rubina.
  • Poziom 29  
    Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od rozgłośni! Trochę inaczej będzie np. dla programu słownego, a inaczej dla nadawania muzyki itp. Jeśli to ma być porządne studio radiowe, gdzie np. uczniowie uczyliby się obcować ze sprzętem, rozwijali swoje umiejętności pod kątem radia- to warto się postarać o porządne mikrofony (np. Shure) i konsoletę mikserską. Jeśli to ma być jedynie "rozgłośnia propagandowa" do nadawania komunikatów, wystarczy wzmacniacz zintegrowany z preampem mikrofonowym. Z głośnikami sprawa prosta... Wystarczą zwykłe kołchoźniki, czyli głośniki ścienne z regulacją głośności i transformatorem dopasowującym impedancję głośnika do napięcia linii. Moc najlepiej po 5W na korytarzach i 2W w klasach. Wzmacniacz- obecnie robią wzm. radiowęzłowe o różnych mocach, można także używać sprzętu zabytkowego (np. Ampli75, BIS-101 :)). Policz ile i jakich głośników potrzeba, i moc wzmacniacza powinna być nieco większa niż moc wszystkich podłączonych głośników. Doradzałbym system o napięciu linii 100V- mniejsze straty w kablach. Linie najlepiej poprowadzić do każdego pomieszczenia oddzielnie (niestety dość drogo by to wyszło, ale za to można użyć kabli 0,5mm2- skrętka telefoniczna podpasuje nieźle i to taniej wyjdzie), w studiu instalując tablicę rozdzielczą za wyjściem wzmacniacza. Najlepiej jakby na każdą linię był oddzielny bezpiecznik- jak się zwarcie zrobi to nie ma problemu ;)) jeden kołchoźnik przestanie gadać ale pozostałe wciąż będą działały.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Odradzam głośniki radiowęzłowe z firmy Dexon, zrobilem kilka instalacji z ich produktami i moge z cala pewnoscia stwierdzic ze sa nienajlepszej jakość, szczególnie transformatory, co powoduje wzbudzanie sie wzmacniacza lub nawet jego uszkodzenie ( mialem taki przypadek ). Problem radiowezla jest prosty= wzmacniacz ( mam bardzo odbre doświadczenia z firmą Rduch), głośniki z transformatorem ( RH Sound z Trzebnicy, zaczołem ostatio stosować ich produkty i jakoś nikt nie narzeka) i przewód 2x1 lub nawet 2x 0,75. Pamietaj sumaryczna moc glosników powinna stanowic okolo 70 % mocy wzmacniacza
  • Poziom 30  
    Ja nie proponowałem przejrzenie oferty, tylko przejrzenie działu teoria. Tam jest bardzo fajnie opisane jak zbudować węzeł.
  • Poziom 29  
    Można poczytać też "Elektroakustykę dla wszystkich" i "Radiofonię przewodową" A. Witorta, tam też jest to dobrze wyjaśnione. Tyle, że w "Radiofonii przewodowej" raczej autor koncentruje się na radiowęzłach publicznych, gdzie głośniki podłączone do wzmacniacza mają razem dużą moc bo jest ich bardzo wiele, i gdzie na długich liniach może występować dość znaczny spadek napięcia oraz odbicia w przewodach. W radiowęzłach lokalnych- np. szkolnych- takie obawy nie zachodzą bo tor jest krótki.