Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[ATmega8][Bascom] Sterownik na podczerwień

jacek1987-1987 30 Jun 2012 21:13 5901 36
Testo
 • Helpful post
  #31
  arktik1
  Level 27  
  Podejrzewam że problem jest z odbiorem danych z pilota.
  BASCOM i GETRC5 nie za bardzo sobie z tym radzi.
  No i czy masz na pewno pilota RC5?

  Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

  Zobacz to:
  Code: basic4gl
  Log in, to see the code

  Zmiany dotyczą tylko wyświetlania , potem można to pokasować i zrobić jak było.
  Temperatura będzie widoczna bez przecinka.
  20,0 stopni będzie wyświetlone jako 200.
 • Testo
 • #32
  jacek1987-1987
  Level 11  
  Pilot na pewno jest w standardzie RC5 bo już go używałem wcześniej wykorzystując ten standard. Spróbowałem ten program wgrać tak żeby sprawdzić swoje czujniki temperatury ale na wyświetlaczu pojawia się za każdym razem napis temperatura i wartość 0. Próbowałem wszystkie czujniki jakie mam. Dwa są na pewno dobre bo działają w innym układzie. Próbowałem również programy do obsługi czujników DS18B20 z książek- Piotr Górecki "mikrokontrolery dla początkujących" oraz Marcin Wiązania "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom" i nie działały tak samo jak inne programy znalezione w internecie. Nie wiem czy to ważne ale wszystkie programy najpierw testuje na płytce ewaluacyjnej ZL2AVR z kwarcem 8MHz. Oczywiście w programie wpisuje $crystal=8000000, próbowałem ustawić te fuse bity tak żeby uwzględnić zewnętrzny rezonator kwarcowy i chyba zablokowałem ATmege. Co teraz mogę zrobić żeby odblokować tą ATmege? Wcześniej od samego początku gdy zacząłem działać na tej płytce ewaluacyjnej nie przestawiałem fuse bitów na ATmedze włożonej do płytki i zawsze deklaruje $crystal=8000000. I inne programy działają bez problemu na fuse bitach tak ustawionych jak na zdjęciu wyżej. Tak ustawiłem fuse bity w programie Burn-O-Mata
  [ATmega8][Bascom] Sterownik na podczerwień
  i zablokowała się ATmega. Czemu przez takie ustawienie tych fuse bitów mogło dojść do zablokowania ATmegi. Jak by wyglądała deklaracja w programie wewnętrznego rezonatora tego 1MHz na który jest fabrycznie ustawiona ATmega8 bo nigdy nie używałem świadomie wewnętrznego rezonatora zawsze dołączony mam do układu kwarc zewnętrzny 8MHz i nie bawiłem się z tymi fuse bitami.
 • Testo
 • #33
  jacek1987-1987
  Level 11  
  Po próbach okazało się że ATmega jednak nie jest zablokowana tylko był problem z przesyłaniem programu przez programator do pamięci flash. Było to spowodowane jakimś problemem po zmianie fuse bitów tak żeby uwzględnić zewnętrzny kwarc 8MHz. Na wewnętrznym 1MHz wszystko działała elegancko. Co może być przyczyną wystąpienia takiego problemu po zmianie fuse bitów na zewnętrzny kwarc 8MHz?
 • #34
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jacek1987-1987 wrote:
  Było to spowodowane jakimś problemem po zmianie fuse bitów
  A taki sobie praktycznie drobny problem... :P
  jacek1987-1987 wrote:
  Co może być przyczyną wystąpienia takiego problemu po zmianie fuse bitów na zewnętrzny kwarc 8MHz?
  Na przykład nie stosowanie się do zawartości not katalogowych...
  A tak w ogóle to jakiś opis podłączeń(schemat/zdjęcie) wrzucisz, czy mamy wróżyć ?
 • #35
  jacek1987-1987
  Level 11  
  Kwarc jest podłączony w taki sposób jak na zdjęciu
  [ATmega8][Bascom] Sterownik na podczerwień
  Taki schemat znalazłem na internecie z tym że w moim przypadku jest 8MHz, a nie 4MHz.
 • #36
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zadanie domowe: Podłącz wszystkie piny zasilania (opis pinów jest w nocie katalogowej na stronie 2) i podłącz kondensator 100nF równolegle do zasilania oraz podciągnij reset do Vcc przy pomocy rezystora 10kΩ. ;)
  Przy rezonatorach kwarcowych >=8MHz warto mieć zaprogramowany fusebit CKOPT.
  Trzeba też wykluczyć niesprawność rezonatora kwarcowego.
  P.S. Mam prośbę: wywal to "prośba" z tytułu edytując pierwszy post tematu i wpisz coś sensowniej opisującego twój problem np. "[ATmega8][Bascom] Sterownik na podczerwień"
 • #37
  jacek1987-1987
  Level 11  
  Okazało że jednak coś wariuje mi ATmega mianowicie po zmianie fuse bitów na ten zewnętrzny kwarc wszystko działało w płytce ewaluacyjnej zl2AVR. Jednak jak dzisiaj próbowałem wgrać do tej samej ATmegi włożonej do tej płytki ewaluacyjnej jakiś inny program to wystąpił mi błąd zapisu pamięci flash, nie mogę zmienić ustawień fuse bitów na inne i ponownie zapisać bo również wyskakuje błąd zapisu. Próbowałem na innej ATmedze zmienić fuse bity na zewnętrzny kwarc i wgrać program i ta sama sytuacja nie mogę wgrać żadnego programu. Nie rozumiem co może być przyczyną takiego działania tej pierwszej ATmegi że wczoraj działała na zewnętrznym kwarcu i mogłem wgrywać programy a dzisiaj już nie chce działać. Spotkał się ktoś może kiedyś z czymś podobnym? I ewentualnie jak odblokować zablokowaną ATmege? Szukałem na necie tego jak to zrobić ale nie podziałały tamte układy i nadal uC jest zablokowany.

  Pod tym linkiem jest schemat oraz opis tej płytki zl2AVR
  Link