Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna ECS K7VTA3/KT333 - diagnoza czy jest uszkodzona

matiwwy 28 Cze 2012 00:10 2911 7
  • #1 28 Cze 2012 00:10
    matiwwy
    Poziom 11  

Witam , mam pytanie odnośnie płyty głównej K7VTA3/KT333. W jaki sposób można sprawdzić czy płyta jest uszkodzona/spalona? Mianowicie komputer chodził normalnie, następnego dnia nie dało rady już go włączyć (wg nie ma żadnej reakcji). Zasilacz jest sprawny ponieważ podłączyłem go pod inny PC i chodzi jak potrzeba. Pomoże ktoś?

0 7
  • #2 28 Cze 2012 00:16
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Witaj,
    Wyjmij płytę z obudowy. Zostaw w niej tylko RAM oraz grafikę, podłącz zasilacz. Zewrzyj piny odpowiedzialne za uruchomienie płyty. Jeśli dalej nie wystartuje, to prawdopodobnie padła (zakładając rzeczywiście sprawny zasilacz).

0
  • #3 28 Cze 2012 00:33
    matiwwy
    Poziom 11  

Komputer jest znajomej.Płyta wyjęta , został tylko ram i grafika. Zasilacz podłączony jest jest do płyty tylko 20 pinowym kablem, lecz nie widze gniazda na wejście 4 pinowe. Czy to normalnie w tym modelu płyty ?

0
  • #4 28 Cze 2012 00:56
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Tak, to typowe. Starsze płyty Socket A często nie posiadały takiego gniazda.

0
  • #5 28 Cze 2012 02:16
    matiwwy
    Poziom 11  

ok , komputer ruszył . Ale teraz jest problem. Przy włączeniu komputer piszczy przez jakieś 4-5 sekund , jest chwila ciszy i piszczenie słychać ponownie, i tak ciągle aż do wyłączenie. Na płycie świeci się czerwona dioda.
    P.S Pamięć ram włożyłem do innego komputera i wszystko chodzi ok, więc pamieć jest sprawna. Wkładałem też inna pamięć,(także sprawną do tego pc, lecz piszczenie nie ustępuję )

0
  • #6 28 Cze 2012 08:14
    sneak
    Poziom 17  

Sprawdź jescze zworki na tej płycie. Nie wiem na ile moja była sprawna sama z siebie ale mialem ustawioną szynę na 166 wstawiłem bartona na szynie 200 no i się ugotował. W zależności od procka to ruszała albo nie. Więcej nerwów poszło niż to warte.

Dodano po 2 [minuty]:

Sprawdź jescze zworki na tej płycie. Nie wiem na ile moja była sprawna sama z siebie ale mialem ustawioną szynę na 166 wstawiłem bartona na szynie 200 no i się ugotował. W zależności od procka to ruszała albo nie. Więcej nerwów poszło niż to warte.

0
  • #7 28 Cze 2012 22:27
    matiwwy
    Poziom 11  

Jak włożylem płyte do obudowy zauważyłem ze jesli zamontowana jest karta sieciowa komputer nie włacza się, po jej wyjęciu włącza ale nadal jest problem z Piszczeniem. Dodam że w innym komputerze sprawdziłem procesor, pamięc Ram, zasilacz, karte graficzna, i dysk , wszystko działa bez zarzutu.Więc w czym problem ? Czy płyta główna nadaje się już do wyrzucenia? Czy jest jest jeszcze jakiś sposób aby ja spr.
    P.S Sprawdzałem zworke, wyjmowałem baterie biosu. Nadal to samo. Pozdrawiam i czekam na pomoc.

0
  • #8 05 Lip 2012 02:37
    Xor7
    Poziom 11  

Witam Wszystkich.
    Nawiązując do działających wentylatorów i braku sygnału buzera jednego gdy pc się uruchamia.. lub do wielu ciągów sygnałów.
    Podczas przygody z naprawami domowymi bez udziału profesjonalnego sprzętu. mierniczek za 20zł raczej nim nie jest.
    Wracając do tematu jeśli wentylatory działają a komputerek nie wstaje brak pik z buzera i brak obrazu..
    Proponował bym wymontowanie wszystkiego na biurko podłączając etapami płyta główna + zasilacz + wymagany buzer!! następnie sprawdzić podłączenia gniazda atx oraz podłączenia napięcia obok procesora 4/ 6 pin. W tej konfiguracji włączyć w zależności od modelu pł.głównej powinien zacząć piszczeć buzer 1 ciągły długi sygnał (brak procesora) jesli brak tego sygnału zalecał bym pomiary napiec zasilacza jeśli napięcia są ok to zostawiamy zasil. wyłączamy zasilacz od gniazdka 230v 50Hz lub przełącznikiem z pozycji 1 na 0. następnie obsadzamy na właściwym miejscu procesor + radiator. dla pewności sprawdzić 15 razy niż na siłe go mocować jeśli jest podłączony i osadzony ok. podłączamy zasilanie napięcia 230v lub z 0 na 1. uruchamiamy w tej konfiguracji. buzer powinien piszczeć o brak ram. jeśli zacznie piszczeć o ram obsadzamy 1 pamieć zgodnie ze standardem wycięcia oraz zgodności zbieżności gold pin ddr. następnie power on i znowu buzer piszczy w wypadku braku integracji karty graficznej. piszczy bo jej potrzebuję montujemy ja. wyłączamy wyciągamy kabel zasilający wyciągamy bateryjke zakładamy zworke i przy braku napięcia zwieramy wciskamy po.on po wykonaniu tego cofamy sie o 3 kroki mianowicie zmieniamy zworkę clir comos na normal czyścimy bateryjkę by czasem nie było tak że brak przejścia napięcia z bateryjki do pł.głównej (jeśli mamy miernik mierzymy napięcie bateryjki jeśli poniżej 3v wymieniamy ją a jeżeli nie posiadamy w obecnej chwili miernika pod ręka wyciągamy bateryjkę i włączamy w tej konfiguracji. następnie wymagana cisza absolutna!! i wsłuchujemy się w to w jaki sposób kręcą się wentylatorki powinny kręcić się jednostajnym tempem przez okres 2/3min przy dobrej bateryjce. jeśli słyszymy iż tempo jest w stanie histerezy wolniej szybciej i na zmianę. Kupujemy nową baterie sprawdzamy mocowanie jej na pł.głównej czy jest ciasno obstalowana. (bateryjki są dostępne o różnych grubościach i napięciach) bat powinna mieć napięcie 3v i ok 3,5mm grubości. Gdy mamy podłączone wszystko jak należy czyli zasilacz + pł.główna + procesor radiator + wentylator + ram + k. graficzną (bez monitora jest zbędny podczas reanimacji bynajmniej mi hehe) sprawdzamy poprawność montażu podzespołów nawet 5 razy to samo. Następnie włączamy przez zwarcie pinów power on i teraz gdy komputer się włącza
    start wentylatorów ok 1 sek szybciej i zwalnia do prędkości stałej bez histerezy wolniej szybciej. Powinien nastąpić z buzera dokładnie 1 krótki sygnał czyli wszystko ok rozbieramy wsio i montujemy do pc . Jeżeli jednak sygnału brak czekamy na określenie błędu przez płytę główną w zależności co płyta wychwyci tak sygnał dźwiękowy będzie modulowany np 3 razy pisk z przerwami. Sprawdzamy co oznacza 3x pisk i idziemy tą drogą (naprawę podzespołów mi. k.graficznej pozostawiam wedle chęci i funduszy których często w PL brak) aż do chwili magicznego sygnału 1 x pik. w ostateczności gdy płyta w dalszym ciągu nie startuję prawidłowo np. jest sygnał normalnego uruchamiania a obrazu w dalszym ciągu brak mamy w stosunku 50% na 50% albo pł. główną do wymiany (nie raz dokładne czyszczenie pomaga) albo kartę graficzną. nie z jednym komputerkiem spedziłem bezcenne noce :)) nawet i miałem komputer z pożaru gdzie całe mieszkanie poszło z dymem a komputer podczas pożaru był w szafeczka sie już paliła obudowa (Plastiki stopione podzespoły wręcz czarne od sadzy okopcone a o ich zapachu nie wspomnę) i pc po takim szoku działa do dziś!!!. A był kupiony w 2007. Pozdrawiam i życzę powodzenia w diagnozowaniu i naprawianiu. hmm teraz pewnie mnie fachowcy zlinczują że to i tam to. ale co tam każdy z nas ma prawo do wypowiedzi choć często moderator choć zbyt leniwy by podpowiedzieć to tylko neguję i zniechęca do działania bo mu się nie podoba post.
    choć i jego pozdrawiam pozytywnie Zielono.

0