logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sim900 atmega32 3.3V Pwrkey z tranzystorami czy bez

marspox 17 Lip 2012 20:06 1958 11
REKLAMA
  • #1 11116554
    marspox
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Witam, robię projekt na inżynierkę. Wykorzystuję procesor atmega32 zasilany 3.3V natomiast gsm sim900 będzie zasilany napięciem 4.0V. Moje pytanie jest takie czy pin atmegi z pinem sim900 PWRKEY ma być podpięty przez tranzystor tak jak w nocie katalogowej czy też nie. Mój promotor twierdzi iż można go pominąć lecz sam nigdy tak nie podpinał stąd też to moje pytanie. Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 11117040
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 11133145
    marspox
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Dzięki bardzo za odpowiedź. Wiem o tym że sim900 akceptuje na wejściu max 3.1V pytanie tylko czy jak procek będzie zasilany na 3.3V to nic się nie stanie sim900 jak dostanie 3.3V w stanie wysokim?
  • REKLAMA
  • #4 11133521
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #5 15951338
    czasnagli
    Poziom 18  
    Posty: 684
    Pomógł: 19
    Ocena: 105
    Witam!

    Temat stary, ale mam podobne pytanie. Jeżeli będę chciał moduł sim800c uruchamiać przez pin PWR (POWER KEY) z arduino pro mini 3.3V to jaki polecacie użyć tranzystor? Chcę kupić ten moduł Sim900 atmega32 3.3V Pwrkey z tranzystorami czy bez

    W dokumentacji sim800c jest taki schemat
    Sim900 atmega32 3.3V Pwrkey z tranzystorami czy bez
  • #6 15960273
    czasnagli
    Poziom 18  
    Posty: 684
    Pomógł: 19
    Ocena: 105
    Witam!

    Czy do włączenia sim800c (zdjęcie powyżej) przez pin PWR będzie dobry tranzystor TIP31A? Chcę sim800c włączać z arduino pro mini 3.3V. Jeżeli TIP31A nie jest dobrym wyborem to proszę zaproponować inny, ponieważ chciałbym go już zamówić.
  • #7 15960665
    Gienek
    Poziom 37  
    Posty: 2776
    Pomógł: 393
    Ocena: 352
    A po co od razu taki klocek. Wystarczy zwykły BC548 i wszystko działa jak należy.
  • REKLAMA
  • #8 15961029
    czasnagli
    Poziom 18  
    Posty: 684
    Pomógł: 19
    Ocena: 105
    Podczas normalniej pracy sim800c może pobrać max. 2A. W specyfikacji sim800c nie potrafię znaleźć jaki prąd jest pobierany w czasie włączania modułu przez pin PWR. Dlatego szukałem tranzystora z max. prądem kolektora 3A. Dla BC548 prąd kolektora wynosi 100mA. Czy te 100mA wystarczy? Jaki prąd jest pobierany w czasie włączania sim800c?
  • #9 15961109
    Gienek
    Poziom 37  
    Posty: 2776
    Pomógł: 393
    Ocena: 352
    A co ma piernik do wiatraka...
    Impuls ok. 1sek. na pin PWRKEY podawany jest podczas włączania modułu. Prąd ok. 2A cały moduł może pobrać w czasie normalnej pracy (już po zalogowaniu się do sieci) i ten warunek dotyczy zasilania modułu. Dlatego Twoje obawy są bezzasadne, i spokojnie możesz zastosować tranzystor z jeszcze mniejszym poborze prądu.
  • #10 15961240
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 3394
    Pomógł: 462
    Ocena: 321
    Masz schemat wejścia PWRKEY. 3V i rezystory 100k i 1k. Z prawa Ohma liczysz i wychodzi Ci prąd nie większy niż 30uA. Zasilanie modułu jest przez inne piny.
  • REKLAMA
  • #11 15962052
    czasnagli
    Poziom 18  
    Posty: 684
    Pomógł: 19
    Ocena: 105
    Mi wyszło 300uA

    3V/100000 Om = 0.0003A = 0.3mA = 300uA

    Jezeli na bazę bc547 będę podawał 0.55mA z pinu arduino pro mini 3.3V to nie będzie za mały prąd? Jaki minimalny prąd można podać na bazę bc547?

    3.3V-0.7V/4.7k = 0.00055A = 0.55mA
  • #12 15962220
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 3394
    Pomógł: 462
    Ocena: 321
    czasnagli napisał:
    Mi wyszło 300uA

    3V/100000 Om = 0.0003A = 0.3mA = 300uA

    Dziwne. Może innym systemem posługujemy się.
    czasnagli napisał:
    Jaki minimalny prąd można podać na bazę bc547?

    http://home.agh.edu.pl/~maziarz/LabPE/bipolarne.html

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię podłączenia pinu PWRKEY modułu GSM SIM900 do mikrokontrolera ATmega32 zasilanego napięciem 3.3V. Użytkownicy podzielili się doświadczeniami, sugerując, że można pominąć tranzystor w układzie, co potwierdził jeden z uczestników, który z powodzeniem podłączył moduł bez niego. Zwrócono uwagę na maksymalne napięcie 3.1V, które SIM900 akceptuje na pinach, co budziło wątpliwości dotyczące podłączenia 3.3V. W dalszej części dyskusji pojawiły się pytania dotyczące użycia tranzystorów do włączania innych modułów, takich jak SIM800C, oraz ich specyfikacji prądowych, co prowadziło do wymiany informacji na temat odpowiednich tranzystorów, takich jak TIP31A i BC548.
REKLAMA