Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh 350/450 sypie sie toner z prawej strony

kordian7 20 Sty 2005 17:44 2282 19
  • #1 20 Sty 2005 17:44
    kordian7
    Poziom 9  

mam kilka takich maszyn i w mniej wiecej polowie z nich bardzo sypie sie toner z prawej strony jak otworze pokrywe to widze "male kopce" toneru", zasypane tuleje walka gumowego itd - istna kopalnia. W zadnej nie wyswietla sie kod informujacy o zapelnieniu pojemnika na zluzyty toner. Nosze sie z zamiarem zamowieniea wiekszej ilosci czesci, tylko nie wiem czy wystarczy sama listwa czyszczaca pasa transferowego, czy trzeba wymieniac komplet listwa+ pas transferowy, a moze jest inna przyczyna ze te maszyny tak sypia np. przeciagniety ponad limit developer i przesypywanie toneru????

zmieniłem temat
    kosmita

• Pomocny post
    #2 20 Sty 2005 20:20
    tygellin
    Poziom 22  

Strzała! Ogólnie te maszyny tak mają. Nie są na pewno zbyt czyste do serwisowania i to właściwie ich jedyna wada. Jest dużo przyczyn- dlaczego się tak zachowują. Ale najważniejsze to żeby opróżniać pas transfer- nie uwierzysz ile się tam mieści toneru. Po za tym nie mają one możliwosci wyświetlenia przepełnienia toneru , bo mają układ zwrotny( toner krąży do całkowitego wyczerpania). Reasumując odkurzacz do ręki i naprzód.

• Pomocny post
    #3 20 Sty 2005 20:50
    zielonny
    Poziom 10  

ten pojemnik na zluzyty toner to wlasnie pojemnik zbierajacy toner z pasa transferowego i wyswietla sie ( nie wiem czy w 350, ale napewnow 450) informacja o przepelnieniu tego pojemnika, bo juz kilka razy tak mialem. Tylko sie nie interesowalem jak to jest dokladnie, gdyz raz wyswietli sie komunikat, a drugim razem pojemnik jest napelniony max, a komunikat sie nie wyswietla.
    Swoja droga nie bardzo chce mi sie wierzyc, ze "ten typ tak ma", i zastanawiam sie czy jest jakis limit kopii, po ktorym powinno sie wymienic listwe lub pas, aby problem zniknal. Jak wczesniej wspomnialem polowa (czyli 6 kopiarek) nie sypie praktycznie wiec jest to dziwne.

• Pomocny post
    #4 20 Sty 2005 21:40
    pulkownik
    Poziom 14  

Według manuala to pas transferowy i listwa czyszcząca powinny byc wymieniane co 150k kopii. Z tego co wiem, to prawda że większość tych maszyn sypie tonerem i żeby pożądnie oczyścić wszystko w środku to trzeba ją nieźle rozpruć.

• Pomocny post
    #5 21 Sty 2005 17:47
    fest
    Poziom 22  

Potwierdzam sypanie toneru do środka. Pomaga wymiana bębna na nowy i rolki ładującej oraz dobre ustawienie czujnika toneru.

• Pomocny post
    #6 22 Sty 2005 00:59
    rafkrzy
    Poziom 16  

fest napisał:
    Potwierdzam sypanie toneru do środka. Pomaga wymiana bębna na nowy i rolki ładującej oraz dobre ustawienie czujnika toneru.

jakie ustawienie czujnika toneru ??? przecież tam przy tych wymianach sie nic nie ustawia ??

• Pomocny post
    #7 22 Sty 2005 12:17
    fest
    Poziom 22  

Jak ustawisz nizszy poziom toneru z czujnika to troszkę mniej sypie.

• Pomocny post
    #8 04 Lut 2005 08:59
    Woter
    Poziom 19  

Witam.
    Panowie mam taka maszynkę i muszę ją czyścić co 1000 kopii.
    Może podpowiecie mi w których kodach i jakie wartości należało by ustawić bo powoli moja inwencja się kończy, walczę z nia już ponad miesiąc i zawsze zachowuje sie tak samo. bęben ma 150 tys kopii. kopia jest bardzo dobra. developer 30 tys kopii a maszynka 800 tys.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam
    Woter

• #9 05 Lut 2005 00:15
    kordian7
    Poziom 9  

Witam wszystkich. Ostatnio znalazem informacje, ze ten typ kopiarek ma problemy z dozowaniem jezeli obieg zluzytego toneru sie krzaczy, tzn. jezeli za duzo lub za malo zluzytego toneru jest recyklingowane to sa problemy z przesypywaniem developera przez swiezy toner.
    Ostatnio zainstalowalem nowy pas transferowy i listwe pasa i kopiarka przestala sypac, ale jest to zwiazane chyba z tym, ze toner jest w prawie 100% zbierany do pojemnika. Jednak jak na moje oko maszyna dalej przesypuje toner.
    Mam pytanko jak zmniejszacie dozowanie tonera w tych maszynach, bo ktos tu o tym wspominal.
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Witam wszystkich. Ostatnio znalazem informacje, ze ten typ kopiarek ma problemy z dozowaniem jezeli obieg zluzytego toneru sie krzaczy, tzn. jezeli za duzo lub za malo zluzytego toneru jest recyklingowane to sa problemy z przesypywaniem developera przez swiezy toner.
    Ostatnio zainstalowalem nowy pas transferowy i listwe pasa i kopiarka przestala sypac, ale jest to zwiazane chyba z tym, ze toner jest w prawie 100% zbierany do pojemnika. Jednak jak na moje oko maszyna dalej przesypuje toner.
    Mam pytanko jak zmniejszacie dozowanie tonera w tych maszynach, bo ktos tu o tym wspominal.
    Pozdrawiam.

• #10 05 Lut 2005 12:38
    aras123
    Poziom 20  

w sumie niezawodnego sposobu na ten problem nie ma, mam sporo takich maszyn w serwisie i niektóre bardziej sypia inne mniej ale wszystkie sypią:), także podstawowym narzędziem przy tej kopiarce to odkurzacz .
    można jednak troszke sopie poprawić zmniejszając dozowanie toneru (tak przy okazji ma to też zbawienny wpływ na teflon) , to jest kod 2-209 normalnie jest 30 ja na dzień dobry ustawiam 20 a czasami nawet 15
    ale to tylko troszke pomaga , bardziej skuteczną metodą jest wymiana bębna, ale nie tylko rurki ale całego zespołu kosztuje to ponad tysiak
    ale raz na jakiś czas trzeba . Ja to robie zazwyczaj co trzeci beben.
    no i musisz dbać o pojemnik zużytego toneru pod pasem transferowym , co prawda maszyna krzyknie gdy się zapełani ale dobrze jest go wyczyścić przy każdej konserwacji. A jeśli codzi o sam pas to nie ma to znaczenia, czy wymienie po 150k jak fabryka każe czy po 500k to tak samo sypie.
    Jeśli klienta mało robi można też ustawić deńko częściej przeglądy.
    Ważne jest żeby wszystkie styki i czujnik nad bebnem były dobrze wypucowane , bo to też ma wpływ.
    no i w końcu developer jeśli jest mocno zużyty to maszyna zaczyna pobierać za dużo toneru i również się takie rzczy moga dziać

hmmmm to chyba wsio , jak coś mi się przypomni to dam znak

powodzenia

• #11 18 Wrz 2005 23:14
    clip7
    Poziom 23  

male sprostowanie do "aras123". otoz nie dziwie sie, ze u ciebie regulacja dozowania tonera (a w szczegolnosci zmniejszenia dozowania) nie pomaga za wiele, skoro zamiast zmniejszac dozowanie - zwiekszasz je! w kodzie 2-209-1 jest wyraznie napisane: zwiekszenie tej wartosci redukuje (zmniejsza) czas zalaczania sprzegla dozowania tonera. nalezy ustawic mniejsza wartosc, jezeli wykonywane sa duze ilosci kopii z duzymi obszarami czerni.

• #12 19 Wrz 2005 02:16
    martinkrys
    Specjalista - kserokopiarki

reasumujac, ładowanie ma byc czyste, blaszki od rolki ładującej z dobrym kontaktem i to po obu stronach, swoja drogą, to czy ktoś przyglądał sie co zbiera sie na "doctor blade"? to też musi być czyste i bez skorupy z toneru, bo inaczej przesypuje (wtedy z jednej strony daje więcej developera), skrócone czasy załączania sprzęgła tonera i zwiększona czułość czujnika TD, wtedy maszynka sypie toner mniejszymi porcjami i zdąży go ładnie rozporowadzić, oczywiście dobry bęben. Co do tego nieszczęsnego pasa transferowego, to w późniejszych maszynach wprowadzali modernizacje w postaci jakichś folii naklejanych na czujnik przepełnienia w pasie, tak żeby toner nie sypał się z góry na czujnik , oraz zmodyfikowany został firmware, tak, zeby komunikat o przepełnieniu wyświetliło dopiero po kilkakrotnym zadziałaniu czujnika,

• #13 27 Wrz 2005 22:28
    datatomek
    Poziom 26  

Nie ma sensu powtarzać tego co już zostało powiedziane,więc dodam tylko że mimo wszystko muszę przyznać że na oryginalnym tonerze jednak maszyny są czystrze.Na katunie czy innych nie markowych to niestety tak wygląda.

• #14 15 Lis 2005 03:32
    PiatyElement
    Poziom 21  

witam, co mam zrobić jeśli Af 450 wyświetla:
    "used toner case is full" ( w xero jestem laikiem) opróżniłem pojemnik na zużyty toner (chyba dobrze pisze) ale komunikat jest nadal, mam go wyczyścić dokładniej ???? pozdrawiam.

• #15 15 Lis 2005 14:59
    datatomek
    Poziom 26  

Jest tam czujnik piezoelektryczny,który też może pozostał obklejony tonerem,lub same przewody i złączki prowadzące od zespołu transferu w głąb maszyny nie łączą.

• #16 15 Lis 2005 23:16
    PiatyElement
    Poziom 21  

witam, ponownie, pojemnik wyczyściłem i przedmuchałem sprężonym powietrzem, czujnik wyczyszczony na glanc, jednak komunikat nadal nie zginą, co jeszcz mogę sprawdzic ?????. wtyczka i gniazdo oraz kable są ok.

• #17 15 Lis 2005 23:53
    copyman
    Specjalista - kserokopiarki

W tych maszynach warto wyłączać styki od czujnika i zablokować w kodach (nie podam z pamięci którym) sygnalizację zużytego tonera. Trzeba jednak pamiętać aby wyrzucać (najlepiej co przegląd) śmietniczkę i po problemie. Podobno coś nie gra jeżeli kabel jest podpięty i sygnalizacja włączona. Miałem takie dziwne przedozowywanie w 450 i po wyłączeniu czujki i blokadzie oraz wyczyszczeniu (przeglądzie) kopiarki problem ustąpił. Co ciekawe kilka osób potwierdziło że warto tak zrobić. Z tego co wiem czujnik często wariuje i miesza w ustawieniach kopiarki (czyżby zbyt blisko HV ?) co powoduje mylne odzczyty ID i problem gotowy. Wystarczy dodać zasyfiony układ powrotnego tonera i masz ładny pasztet ! Co do trwałości pasa i listwy - z mojej praktyki nie przekracza 250 tys. Wymieniam komplet (pas+listwa) Warto też pobawić się w czyszczenie styków na wałkach napinających pas. No i oczywiście odkurzacz , odkurzacz i jeszcze raz odkurzacz !

C.

• #18 16 Lis 2005 02:34
    PiatyElement
    Poziom 21  

qrde czlowieku to co napisales to czarna magia........ dla mnie, drukarki, monitory i ups mam obcykane ale tu ni nie kumam - nie moja dziedzina. poprosze jasniej jak co poblokować....krok po kroku. (ksero zrobiło okolo 300tys kopi... podobno) czekam tez na jakies wejscia w tryby serwisowe... jesli o to chodzi , odwdziecze sie. pozdrawiam.

• #19 17 Lis 2005 22:29
    datatomek
    Poziom 26  

Być może sam obwód czunika lub czujnik jest uszkodzony.Choć nie jest zalecane wyłączanie czujnika przepełnienia zuż.toneru można wyłączyć go kodem 2-960.W kody wchodzimy wciskając:Clear-1-0-7-Stop(trzymać przez chwilę).Pojawi się ekran wejścia.Należy wcisnąć 1.W miejscu na ekranie oznaczonym przez znaki X,wpisać z klawiatury 2960.Wcisnąć OK,wybrać 1,i OK.Czujnik jest OFF.

• #20 21 Lis 2005 13:55
    PiatyElement
    Poziom 21  

witam, tak jak mowiłem w kserach jestem laik, więc gdyby mi ktoś od razu powiedział ze wyczyściłem developer i nie zasypałem go to by nie było tylu domysłów..... dzięki za zainteresowanie, pzdr.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME