Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik

21 Sie 2012 21:03 13407 13
  • Poziom 10  
    Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik
    Oto spawarka z którą mam problem. Oszukała mnie :D W dużym skrócie pisząc wywalała bezpiecznik ale miernik nie pokazywał zwarcia. Dlatego po kilku testach zdecydowałem się rozebrać włącznik. Starałem się jak mogłem aby się nie rozsypał mi w rękach ale zawiodłem :cry: Na 90% nadal wiem jak ma być podłączone okablowanie ale już niczego nie jestem pewien. Ostatecznie okazało się, że kable zasilające pod wpływem przegrzania (stopienia izolacji) zaczęły się zwierać. Miernik tego nie pokazał ponieważ do zwarcia dochodziło dopiero pod obciążeniem - zapewne iskra przeskakiwała. Składałem włącznik na kilka sposobów ale jedyny średnio zadowalający efekt to działający w pozycji OFF trafo spawający śmiesznie małym prądem. Nigdzie w sieci nie znalazłem schematu spawarki. Być może ze schematem bym sobie poradził. Włącznika do kupienia też nigdzie nie mogę znaleźć. Proszę o jakąkolwiek pomoc. Jeżeli np. ktoś mi napisze w jakim układzie znajduje się uzwojenie trafo (ja nie wiem bo ma aż 6 kabli po wtórnej stronie) to podłączyłbym je na sztywno i tylko zasilanie puściłbym przez włącznik. W to, że ktoś powie mi jak poskładać włącznik raczej wątpię ale takie rozwiązanie najbardziej by mnie ucieszyło. Może ktoś powie gdzie taki włącznik tanio dorwę... Cokolwiek...
    Wklejam zdjęcia spawarki i włącznika. Włącznika szukałem po symbolu w sieci i kicha...
    Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik
    Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik Spawarka transformatorowa Einhell CE 160/1 uszkodzony wyłącznik
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na początku einhell korzystał ze spawarek telwina jest to zapewne model NORDIKA 2162 łudząco podobna. Na schemacie EINHELLa ma on kod 154600205 ale wątpię aby był dostępny. Podaję Ci numer telefonu do głównego serwisu Marcin Koziarski
    marcin.koziarski@einhell.pl 071/ 360 30 71,76 Serwisant.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Schemat to początek ale i tak nie masz oznaczonych końcówek wychodzących z trafo. Trzeba będzie trochę pomierzyć transformator. Zainteresuj się przekładnią autotransformatorów i sam schemat narysujesz. Nieważna szczegółowa ilość zwojów bo to już jest nawinięte, ważna jest kolejność wyprowadzenia odczepów.
  • Poziom 10  
    Jacek1983rr napisał:
    Na początku einhell korzystał ze spawarek telwina jest to zapewne model NORDIKA 2162 łudząco podobna. Na schemacie EINHELLa ma on kod 154600205 ale wątpię aby był dostępny. Podaję Ci numer telefonu do głównego serwisu Marcin Koziarski
    marcin.koziarski@einhell.pl 071/ 360 30 71,76 Serwisant.

Faktycznie wygląda podobnie. Spróbuję odezwać się do tego pana.

tartaros napisał:
    Schemat to początek ale i tak nie masz oznaczonych końcówek wychodzących z trafo. Trzeba będzie trochę pomierzyć transformator. Zainteresuj się przekładnią autotransformatorów i sam schemat narysujesz. Nieważna szczegółowa ilość zwojów bo to już jest nawinięte, ważna jest kolejność wyprowadzenia odczepów.

Dzisiaj zaczynam zasysać wiedzę na ten temat dopiero bo na spawarkach akurat się nie znam. Nie wiem właśnie jak pomierzyć kolejność odczepów. Jestem otwarty na pomoc ;) Jak będę miał pewność co do okablowania trafo i wiedział jak uzwojenia mają być połączane to wtedy powinienem sobie poradzić z prawidłowym poskładaniem włącznika.

Jest jeszcze jeden problem o którym nie napisałem. Mimo iż spawarka ma przełącznik 220/380 to do włącznika dochodzi tylko masa i jedna faza. Różnicówka do obudowy. W komplecie jest przejściówka z wtyczki trójfazowej na jednofazową.

Dodano po 35 [minuty]:

Znalazłem na stronie Telwina tą spawarke - przynajmniej wyjaśniło się, że jest fabrycznie zasilana jedną fazą...
    http://www.telwin.com/webtelwin/site.nsf/webapridocumento?openform&E|3||814048|81
  • Poziom 10  
    Pan Marcin Koziarski to bardzo fajny gość. Trochę niebardzo mógł mi jednak pomóc. Rozmawiałem z nim dzisiaj przez telefon i ustaliliśmy, że będzie w stanie dopiero jeśli dorwie podobną spawarkę u siebie na serwisie, a że jest trochę leciwa to może być kicha.
    Powiedzcie mi czy żeby pomierzyć trafo muszę znaleźć po trzy styki na uzwojenie i pomierzyć rezystancję między nimi? Czy dobrze rozumiem, że mam dwa uzwojenia i gdzieś dajmy na to w połowie po jednym odczepie? Jak tak to chociaż jedno bym już ustalił. Domyślam się, że istotna jest jeszcze polaryzacja między uzwojeniami ale tego już nie wiem jak ustalić.
  • Poziom 12  
    Rysunek na szybko.
    Jest to schemat poglądowy. Masz dwa oddzielne uzwojenia. Jedno uzwojenie z1 nawinięte grubszym drutem, które wychodzi do rączki spawalniczej. Drugie uzwojenie z2 nawinięte cieńszym drutem, które ma odczepy 1, 2, 3, 4, 5 i podłączone jest do wyłącznika i kontrolek.
    Jeżeli zamkniesz:
    styki 1 i 5 podajesz 380V
    styki 1 i 4 podajesz 220V
    syki 3 i 2 otrzymujesz napięcie np 12V na kontrolkę
    Tutaj syki 2 i 3 można pominąć gdyż podanie jednego z napięć zasilających 220 lub 380 spowoduje wystąpienie przykładowego napięcia 12V i zadziałanie kontrolki.
    Sprawdzić transformator można przez podanie małego napięcia np 12V na uzwojenie z1 (to do spawania) i zmierzyć powstałe napięcia na odczepach z2. Napięcie należy mierzyć od zewnętrznego odczepu czyli pomiedzy 1-2 następnie 1-3, 1-4, 1-5. Napięcia powinny być coraz większe.
    Uwaga może pojawić się napięcie powyżej wartości bezpiecznych.
    Przykład
    Podanie napięcia znamionowego na odpowiedni odczep (np. 12V skąd jest zasilana kontrolka) spowoduje wystąpienie wszystkich innych napięci znamionowych dla transformatora 380V też.
  • Poziom 10  
    Rozumiem to co napisałeś tymbardziej, że czytałem o autotransformatorach tylko dziwi mnie, że u mnie jest sześć odczepów na uzwojeniu pierwotnym. Nie wiem do czego służyłby szósty odczep.
    Serwisant z Einhella mówił mi, że w tego typu spawarce są dwa przewody zasilające włącznik dlatego, że przy pracy na 230 Volt jest nimi podawana jedna faza i zero a przy pracy na 380 Volt dwie fazy. Czy to oznacza, że do pracy na napięciu międzyfazowym spawarka nie potrzebuje zacisku zerowego?
  • Poziom 12  
    Gratuluję wytrwałości i braku oporów do zdobywania wiedzy. Więc jedziemy dalej.
    Do pracy międzyfazowej spawarka nie potrzebuje przewodu zerowego. Ale do bezpiecznej pracy potrzebuje zera ochronnego.
    Praca 220V [obecnie 230V]
    Kabelek zasilający posiada trzy przweody
    żółtozielony -zero ochronne [PE]; niebieski -zero robocze [N]; szary -faza [L1]
    Prąd płynie między fazą a zerem roboczym.
    Praca 380V [obecnie 400V]
    żółtozielony -zero ochronne; nebieski -faza [L2]; szary -faza [L1]
    Prąd płynie między fazami. A żeby było prosto podłączyć jest przejściówka.
    W obu przypadkach przy uszkodzeniu izolacji prąd zaczyna płynąć przewodem ochronnym powodując szybkie wyłączenie obwodu (zadziałanie zabezpieczeń).
    Co do sześciu odczepów to aby mieć pewność potrzebny jest oryginalny schemat od danego urządzenia. Ale możemy wymyślać możliwości.
    1. Dwa odczepy są wyprowadzone z tego samego miejsca
    2. Trafo jest przewidziane do kontrolki 12V i 24V a może 6V
    3. Trafo przeznaczone do dodatkowego czegoś a odczep jest tylko podłączony mechanicznie do wyłącznika żeby luźno nie dyndał.
    4. Są trzy przewody do kontrolki i przy przełączeniu 220/380 zmieniają się również odczepy do kontrolki. Dzięki temu kontrolka zawsze świeci jednakowo bo ma takie samo napięcie.
    I zaczyna pasować ilość odczepów i rozbudowany wyłącznik, podłączenie kontrolki nie bezpośrednio tylko przez wyłącznik.

Najważniejsze jest złapać skrajne odczepy i tam powinno być podane 380V. Szacunkowo stosunek uzwojeń można wyliczyć z wzorku na przekładnię transformatora.
    Najprostsze podłączenie takiej spawarki do przełącznika. Numery styków zgodne z poprzednim rysunkiem. Kontrolkę można podłączyć bezpośrednio. Ideę schematu można wykorzystać do kontrolki
  • Poziom 10  
    Jutro pomierzę i zobaczymy co wyjdzie. Co do szóstego odczepu to najprawdopodobniej prawdziwa jest wersja numer 1 ponieważ dwa przewody są zwarte na stałe przy włączniku.
    Proszę trzymać kciuki ;)
  • Poziom 10  
    Pomierzyłem przy podanym napięciu (zmiennym oczywiście) 13V. No i wyniki mnie zaskoczyły. Wygląda tak jakbym miał nawinięte trzy uzwojenia. Rozrysowałem na rysunku mniej więcej tak jak fizycznie są umiejscowione na włączniku ale to akurat na tym etapie nie ma znaczenia. Oprócz zworki którą narysowałem grubą linią i która jest na stałe w obudowie włącznika. Napięcia dodatkowo są dziwnie niskie. Linia przerywana oznacza pomiar napięcia wypadkowego po zwarciu uzwojeń tak jak to zwiera je włącznik (gruba linia). Szkoda, że nie mam takich wartości jak zakładaliśmy bo gdybym miał to po Twoich wskazówkach Tartaros myślę, że wiedziałbym jak teraz poskładać włącznik.

Na zaciskach na których wyindukowało się napięcie po odłączeniu zasilania mam rezystancję wachającą się od kilku do kilkudziesięciu Ohm. Między pozostałymi zaciskami mam przerwę.
  • Poziom 12  
    Skoro wygląda że są trzy uzwojenia to pewnie tak jest.
    Złącz końce z początkami tych trzech uzwojeń tak aby po podaniu jeszcze raz 13V na wtórnym, na skrajnych końcach połączonych pierwotnych uzwojeń uzyskać sumę napięć (ok 94V). Każde odwrotnie podłączone uzwojenie z tych trzech obniży napięcie.
    Jeżeli się wszystko zgadza to:
    Odłączyć napięcie testowe 13V
    Do tej strony gdzie było ok 94V podłącz 380v i zmierz jakie masz napięcie na stronie wtórnej czyli tam gdzie było poprzednio 13V
    Sprawdź czy spawarką da się spawać.
    UWAGA
    Próba jest niebezpieczna i trzeba zachować wszystkie środki bezpieczeństwa
  • Poziom 10  
    Sprawdzę jeszcze dziś ale teraz wychodzę z domu. Dzięki za odpowiedź. Domyślam się, że końcówki uzwojeń posłużą tutaj za odczepy "zastępczego" uzwojenia które razem stworzą?

Dodano po 5 [godziny] 9 [minuty]:

No dobra... ;) Wygląda na to że coś działa... Jako, że nie mam gniazda trójfazowego w chacjendzie postanowiłem uruchomić na jednej fazie. Na połączeniu szeregowym dwóch uzwojeń o małych wartościach napięć nie ruszyło. Ruszyło za to na pojedynczym uzwojeniu o dużej wartości napięcia. Tyle, że miałem ustawiony akurat maksymalny prąd i jeden z zacisków się upalił ;) Po zmniejszeniu mogłem "heftować" i się nie przegrzało. Próba generalna jutro u rodziców ponieważ u siebie nie miałem nawet kawałka płaskownika tylko po masie smyrałem ;) Jak będzie hulać to podłączę pozostałe uzwojenia w szereg i spróbuję na międzyfazowym. No a potem ten nieszczęsny przełącznik... To trochę później pewnie, bo w poniedziałek maszyna ma w pracy przegląd okresowy, ale chcę spróbować, bo to byłaby niesamowita satysfakcja poskładać ją całkowicie od zera mimo iż na 400V raczej nie będzie używana.
  • Poziom 35  
    Przeszukaj moje posty zamieszczone w interesującym Ciebie temacie.W jednym poście precyzuję iż ten wyłącznik jest trudno osiągalny i można go zastąpić polskim wyłącznikiem i podałem jego oznaczenie oraz producenta.Ten wyłącznik jest gabarytami nieco większy ale w pełni wykożystuje lukę po poprzednim bez problemu.Jest szereg spawarek różnych producentów bazujących na ww wyłączniku który jest produkcji niemieckiej i z powodzeniem o niewielkim nakładzie można zabudować w nich właśnie ten polski wyłącznik bez jego rozbierania.Sam wyłącznik jest 3 pozycyjny tzn zawiera pozycję 1 potem stanowi 0 i następnie pozycj 2 w pozycji 1 pracuje na 230V a następnie w pozycji 2 na 400V Proszę zauważyć że w większości tych spawarek uzwojenie pierwotne jest nawinięte drutem aluminiowym a lakier położony na drucie nawojowym imituje drut miedziany.
  • Poziom 10  
    To prawda. Drut jest miedziany i pokryty lakierem. Dlatego tak łatwo mi się upalił. Jak znajdę czas to przeszukam Twoje posty ale przede wszystkim dlatego, że przydałby mi się schemat tego przełącznika. Po symbolu może znalazłbym coś w sieci. Puki co spawarka działa na jednej fazie. Próbowałem dzisiaj podłączyć tak, żeby działało w obu trybach ale się nie udało. Uda mi się w końcu ale potrzebuję jeszcze troszkę czasu. Jak skończę to postaram się załączyć schemat zarówno spawarki jak i samego włącznika, żeby w przyszłości komuś umilić życie. ;)