Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ porównujący dwie prędkości wałków

mandam1234 23 Sie 2012 14:01 936 5
  • #1 23 Sie 2012 14:01
    mandam1234
    Poziom 1  

Witam.
    Posiadam maszynę w której sprzęgło cierne dosyć często zostaje spalone. Chciałbym stworzyć układ który informował by mnie o różnych prędkościach wałka wejściowego i wyjściowego, aby nie dochodziło do nadmiernego spalania sprzęgła.

Doszedłem do wniosku że układ ten musiał by mierzyć za pomocą czujników indukcyjnych częstotliwość wałków i je porównywać. Jeśli doszło by do zatrzymania wałka wyjściowego informował by mnie on o tym i mógł bym wyłączyć maszynę.

Sam jednak nie wiem na czym zbudować ten układ gdyż niewiele miałem doczynienia z elektroniką jednak żadne wyzwanie nie jest mi straszne :D

Pozdrawiam.
    mandam1234

0 5
  • #3 23 Sie 2012 14:28
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Da się już na prostym układzie czasowym z kasowaniem. Pierwszy czujnik, przed sprzęgłem, wyzwala układ na określony czas. Drugi czujnik, za sprzęgłem, kasuje. Dopóki chodzą oba, to nie ma nic na wyjściu. Jak impulsy z drugiego znikną, to układ po określonym czasie załączy alarm.

0
  • #4 23 Sie 2012 14:35
    kybernetes
    Poziom 39  

Sygnały częstotliwości należy zamienić na napięciowe za pomocą przetworników f/U a następnie porównać je ze sobą we wzmacniaczu różnicowym, na którego wyjściu otrzymasz sygnał proporcjonalny do różnicy prędkości obu wałków. Sygnał wyjściowy ze wzmacniacza należy podać na wejście komparatora okienkowego, wtedy na wyjściu otrzymasz sygnał: "można włączyć sprzęgło/nie można". Jeżeli sprzęgło sterowane jest elektrycznie to sygnał z komparatora można użyć do jego blokady bądź załączania.

Poszukaj następujących haseł: "przetwornik f/U", "wzmacniacz różnicowy" (a lepiej "differential amplifier"), "komparator okienkowy".

--
    Poprawiłem - chodzi oczywiście o konwerter f/U a nie U/f. Za zgłoszoną uwagę kolegi mariuz dziękuję.

0
  • #5 23 Sie 2012 15:06
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można także oczywiście zaprząc do pracy procesor. W zależności od jego oprogramowania możesz mieć np podawane obie prędkości obrotowe, różnicę między nimi w procentach i określany przez ciebie próg zadziałania alarmu. Tutaj roboty będzie stosunkowo mało, kwestia napisania programu.

0
  • #6 23 Sie 2012 15:10
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Przypuszczam, że dałoby się namówić 567 do pracy z taktowaniem z zewnętrznego źródła. Podając na wejście przebieg z jednego czujnika a na oscylator z drugiego, niski stan na wyjściu powinien się pojawić przy różnicy mniejszej od +/-7%.

0