Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie audio. Jaka średnica? Co z masą? Funkcja remote. Wzmacniacz.

cywa 23 Sty 2005 23:30 3688 3
  • #1 23 Sty 2005 23:30
    cywa
    Poziom 16  

Witam mam kilka pytan:
    1 Jakiej srednicy dac kabel do + wzmaka o mocy 700 wat ( w rms 2x120 wat, bezpiecznik 30A) i jaki zastosowac bezpiecznik przy akumulatorze?
    2 Co z masa ?
    3 Kazdy wzmacniacz samochodowy posiada funkcje remote ? tj chodzi mi o to czy odpala sie w momencie odpalenia radia ?
    4 Da sie podlaczyc jednoczesnie wzmacniacz i zmieniarke cd ? Pod jakie wyjscia ida oba z tych urzadzen ? (radio to troche starszy kaseciak JVC)

Pozdrawiam

-1 3
  • #2 24 Sty 2005 00:33
    renard m.
    Poziom 21  

cywa napisał:
    Witam mam kilka pytan:
    1 Jakiej srednicy dac kabel do + wzmaka o mocy 700 wat ( w rms 2x120 wat, bezpiecznik 30A) i jaki zastosowac bezpiecznik przy akumulatorze?
    2 Co z masa ?
    3 Kazdy wzmacniacz samochodowy posiada funkcje remote ? tj chodzi mi o to czy odpala się w momencie odpalenia radia ?
    4 Da się podlaczyc jednoczesnie wzmacniacz i zmieniarke cd ? Pod jakie wyjscia ida oba z tych urzadzen ? (radio to troche starszy kaseciak JVC)

Pozdrawiam

Witam,

1.)
    Kable zasilajace:
    normalnie wystarczyloby 10-12mm², ale daje sie zawsze wiecej - zeby przy zmianie wzmacniacza na wiekszy nie zmieniac kabla ponownie...uwazam ze powinno sie zaczynac od 16mm², powyzej 300-400rms juz 20mm², od 500 Watt mozna spokojnie pakowac 35mm² a powyzej 800 Watt 50mm² - i to starcza "tylko" do 1400-1500 Watt...nastepny stopien wtajemniczenia to zelowka w bagazniku (choc drugi akumulator jest zalecany juz od 1000 W rms) - ale do tego momentu jeszcze pewnie dluga droga :)

PowerCap:
    dodatkowo mozna jeszcze dolozyc PowerCap (kondensator) gdyz jest on juz zalecany juz przy malych zestawach od 300 - 400 W rms, na pewno nie zaszkodzi, a moze tylko pomoc. Od 500 W rms PowerCap to obawiazek !!! Nalezy rowniez zwrocic uwage na jakosc kondensatorow: przodujacy producenci: Brax, Helix, Dietz nie sa tani, ale jakosc tych produktow przywyzsza kilkukrotnie tansze rozwiazania.

Kable glosnikowe:
    ...jesli chodzi o kable glosnikowe, to generalnie nie powinno schodzic sie ponizej 2,5 mm² (mowa tu o glosnikach przednich) . Przewod 2,5 mm² jest niewiele drozszy niz 1,5 mm² a gwarantuje nam ze dostarczy nam tyle pradu do glosnika ile wyslemy ze wzmacniacza - w glosnikach powyzej 100 W rms to koniecznosc ! Jesli chcemy w drzwiach umiescic podwojne kickery to nalezylo by doprowadzic tam kabel 4 mm² ! Tak samo wyglada sprawa z subwooferem, lepiej kupic za gruby kabel niz za cienki ! Nasza przygoda z okablowaniem Woofera powinna zaczynac od 4mm ² wzwyz, a te 4 mm² wystarcza tylko do 500 - 700 W rms (w zaleznosci od dlugosci polaczenia, czyli odleglosci suba od wzmacniacza...). Powyzej tych wartosci zalecane bylo by 6 mm² lub wiecej...

Panowie zbyt cienkie kable to najpowazniejsze zagrozenie XXI wieku jesli chodzi o CarAudio... :)

2.)
    Przy tej mocy wystarczy ze pociagniesz mase od ktoregos miejsca w karoserii ("wystarczy" znaczy ze nie musisz ulepszac originalnego polaczenia masowego akumulatora z karoseria, Od 500 W rms - zdecydowanie nalezy wzmocnic polaczenie "minus" akumulatora z karoseria tzn. dolozyc np. drugi przewod 25-35 mm²)

3.)
    kazdy markowy wzmacniacz ma remote...jesli nie ma - to nie kupuj - to znaczy ze masz do czynienia z taniocha... (najlepiej jak wzmacniacz ma funkcje "soft-start" - wtedy przetwornica startuje lagodnie bez znanego ze starych wzmacniaczy "kopniaka" w glosniki...)

4.)
    oczywiscie ze tak...musisz miec wyjscie na zmieniarke z radia (i funkcje sterowania nia)

0
  • #3 24 Sty 2005 00:40
    cywa
    Poziom 16  

Wiec mowisz dac 12mm^2 ? a mase o jakiej srednicy do tej karoserii ?
    Zmieniarke mam takze JVC - podlacza sie ja pod wyjscie aux w radiu tak ? ;]
    p.s
    Jaki zastosowac bezpiecznik przy akumulatorze?

0
  • #4 24 Sty 2005 01:04
    renard m.
    Poziom 21  

Masa taka sama jak "+" czyli 12mm² - jesli sie na taka zdecydowales. Bezpiecznik mozesz dac 40-60Amp. on ma chronic tylko Twoj samochod przed ew. zwarciem grubego kabla "+" i pozarem - wiec moze byc "za duzy" i co wazne nie dalej niz 15cm od akumulatora. Jesli chodzi o zmieniarke to nie wiem jaki model posiadasz. Normalnie sa one pdlaczane specjalna wtyczka wielobolcowa - ale jest mozliwe ze Twoj stary kasaeciak nie ma wogole tego wyjscia oraz funkcji sterowania cd...???

0