Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inne - Amplituner Technics SA-GX100 Dźwięk się urywa

mbbakus88 30 Aug 2012 14:21 2433 21
Tespol
    mbbakus88
    Level 14  
    Witam!

Przeszukałem całe forum i podobnego tematu nie znalazłem więc zakładam nowy.

Posiadam wzmacniacz taki jak w temacie.
    Do tej pory było wszystko ok, natomiast dzisiaj podczas słuchania muzyki nagle dźwięk się urwał.
    Po wyłączeniu i włączeniu sprzętu wszystko ładnie gra lecz tylko do momentu gdy na skali głośności wskaźnik jest poniżej 3.
    W momencie kiedy ten poziom zostaje przekroczony wyświetlacz czasem mrugnie a czasem nie a skutkiem jest to że dźwięk zostaje jakby odcięty.
    Kiedy to się stało słuchałem muzyki wprawdzie dosyć głośno ale przez ostatnie 2 lata nie robiło to na tym sprzęcie najmniejszego wrażenia.

Co może być tego przyczyną i jak ją usunąć?
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    mbbakus88
    Level 14  
    Żadnych pomiarów nie robiłem bo za bardzo się na tym nie znam.
    Dodam tylko że kiedy podłączone są słuchawki przez wyjście na jack niema żadnych problemów. Można rozkręcić wzmacniacz na tyle że jest w stanie je spalić i nic się nie dzieje.
    Z kolei jeżeli włączę funkcje radia to także pokrętło głośności mogę rozkręcić bardzo mocno nie sprawdzałem czy dojdzie do końca bo zwyczajnie za głośno a w domu sam aktualnie nie jestem.
    Z tym że jeżeli chodzi o radio to nie mam podłączonej anteny więc słychać na kolumnach tylko szum nie dostrojonego radia ale wydaje mi się że gdyby to była końcówka to mimo wszystko by nie można było nawet tego szumu tak głośno rozkręcić, chyba że się mylę...

Dodano po 20 [minuty]:

Dodatkowo zauważyłem że jeżeli muzyka leci nawet po cichu na kolumnach tzn poniżej tej 3 na skali. to wzmacniacz się strasznie mocno grzeje.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    mbbakus88
    Level 14  
    Hmmm a wie może kolega ile w serwisie tak orientacyjnie by sobie policzyli za taką usługę?
    User removed account
    User removed account  
    bestboy21
    Level 39  
    - Może być zasilanie
    - Może być suchy jakiś kondensator i się wzbudza (protect)
    - Może jakiś kondensator dostaje przebicia przy określonym napięciu (protect)
    - Może sam protect źle działa

Na razie cena naprawy jest stosunkowo niska, do czasu kiedy protect nie zadziała i spali się hybryda za 200zł .

Jest tam jeden SVI3102 ale na niego mi to nie wygląda. (tym bardziej że o dziwo na radiu się nie wyłącza, coś w buforach wejściowych stałe podaje... może... asymetria +/- 15V ... można sobie zgadywać)
    mbbakus88
    Level 14  
    Mam jeszcze jedną informacje którą wyciągnąłem od młodszego brata.
    A mianowicie bawił się i podłączył pod jedno z wyjść na kolumnę małą samochodową żarówkę żeby mrugała w rytm muzyki. Muzyka grała a ja w tym czasie siedziałem w kuchni.
    Mówi że przez pewien czas żarówka jasno mrugała a potem dopiero nastała cisza.
    Oglądałem tą żarówkę i nie wygląda na spaloną, przynajmniej drucik wolframowy jest cały.
    bestboy21
    Level 39  
    Sprawdź czy na pewno na radiu się nie wyłącza, jeśli się wyłączy to braciszek straci 150zł z kieszonkowego .
    mbbakus88
    Level 14  
    Sprawdziłem jednak się wyłącza. Czyli co, jednak końcówka mocy?
    bestboy21
    Level 39  
    Na to wychodzi, zmierz jeszcze napięcie stałe na wyjściu , bez podawania żadnego sygnału na wejście , daj +/-połowę głośności i zmierz napięcie.
    mbbakus88
    Level 14  
    Zrobiłbym to ale nie posiadam odpowiedniej zabawki.
    bestboy21
    Level 39  
    Sprawdź czy po braciszku nie zostały żadne "druciki" w gniazdach :lol: . Pozorne zwarcie też jest możliwe.
    mbbakus88
    Level 14  
    Drucików nie widać, ale o dziwo jak podłączyłem tylko jedną kolumnę po kolei pod wszystkie gniazda to spadało mi wszystko z półek i nic się nie wyłączyło.
    Teraz na nowo obetnę i podłącze kolumny na nowych kablach i dam znać
    bestboy21
    Level 39  
    Druciki mogły powpadać bo te gniazda zatrzaskowe są takie trochę "niedorobione".
    Zwłaszcza jak masz nie pobielone końcówki to wcześniej czy później coś wpadnie w takie gniazdo i robi się cyrk.
    dybas
    Level 37  
    Najprawdopodobniej uszkodziła się końcówka mocy. Przypominam sobie Technicsa z identycznym objawem. Pomiar wykazał niewielkie stałe napięcie na wyjściu hybrydy. Czyli ona padła. Dopiero po naciskach klient wyznał, że zrobił zwarcie na wyjściu. A zimne włókno żarówki rezystancję ma malutką. Niektórzy na forum opisywali różne chwyty z wentylatorem, który po latach robi wygłupy i też daje podobne efekty (wyłączanie się wzmacniacza). Jednak korelacja między działaniem braciszka i wystąpieniem usterki wydaje się niewątpliwa. Proponuję wizytę w serwisie, rzetelne przedstawienie problemu i prośbę o niepodejmowanie działań przed ustaleniem kosztów naprawy. W ostateczności amplituner można sprzedać na popularnym portalu-nie wiedzieć czemu ale Technicsy nawet uszkodzone mają duże wzięcie i są kupowane za wygórowane moim zdaniem pieniądze.
    mbbakus88
    Level 14  
    Teraz to już nic nie rozumiem.
    Jedna kolumna nie ważne na jakim kanale i sąsiedzi walą w grzejniki
    Dwie kolumny nie ważne w jakiej konfiguracji kanałów podłączone efekt ten co wyżej.
    Dodatkowo na tej jednej kolumnie wzmacniacz grzeje się ale w stopniu takim jak to było zawsze jak głośno grał.
    bestboy21
    Level 39  
    Może to kolumna się usmażyła a nie wzmacniacz .
    Bez multimetru dalsza dyskusja jest bezsensowna.
    mbbakus88
    Level 14  
    Raczej nie jest to kolumna bo sprawdzałem je po kolei i jeżeli jest podłączona jedna obojętnie na jakim kanale jest git. Ale kiedy już są zapięte dwie nie ważne na których z 4 wyjść efekt opisany wyżej
    bestboy21
    Level 39  
    50/50 zasilanie albo hybryda . Czyli wracamy do punktu wyjścia.
    mbbakus88
    Level 14  
    A co do multimetru to może uda mi się zorganizować taki przyrząd ale to dopiero jutro bo będę musiał skoczyć do starszego brata:P
    mbbakus88
    Level 14  
    Sory że tyle czasu nie odzywałem się ale miałem kłopoty z dostawcą internetu.
    Wzmacniacz działa, na szczęście nie była to wina końcówki tylko jednego kabelka w kolumnie. Kabel ten robił zwarcie ponieważ guma na przewodzie sparciała i się skruszyła skutkiem tego kabel plusowy pod wpływem wibracji czasem się ocierał o miejsce wlutowania kabla minusowego.