Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega16 - Alternatywne wykorzystanie pinów. JTAG rezystory podciągające

06 Wrz 2012 07:37 1518 2
 • Poziom 9  
  Witam
  Posiadam sterownik do pieca C.O. Sposób działania sterownika jest kiepski i muszę go zmienić. Sterownik oparty jest o ATmega16. Na płytce sterownika nie ma żadnego złącza do programowania/debugowania (brak ISP/JTAG). Piny TDI, TDO, TMS, TCK wykorzystywane są do obsługi klawiatury natomiast MOSI, MISO i SCK wykorzystywane są do obsługi wyswietlacza wiec jest "elektryczny" dostęp do obu metod zaprogramowania. Wolę używać JTAG więc jeśli JTAGEN będzie wyłączony to przez ISP go ustawie.
  Jak zachowywał się będzie JTAG jeśli piny TDI, TDO, TMS i TCK będą podciagnięte przez rezystory do zasilania?
  Czy będe w programie mógł zadeklarować je jako wejścia czy wskazane jest aby ich nie ruszać?
  Zakładając że zrobie sobie zworkę i od jej położenia będe uzależniał czy te 4 piny portu C (kawiatura) będe używał czy nie (taki JTAG enable), czy będe mógł uzywać JTAG? Czy te rezystory podciagajace nie będą przeszkadzać (zwłaszcza TDO)?
 • Poziom 24  
  Jeśli są są same rezystory podciągające bez kondensatorów filtrujących to nie będzie to przeszkadzać. Pinów od jtag'a nie można używać do niczego innego, więc jeśli odblokujesz jtaga przez isp i przeprogramujesz to po tej operacji znowu będziesz musiał zablokować jtaga (fusebit'em) żeby móc używać klawiatury.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie zapominaj, ze włączony JTAG będzie zakłócał pracę programu. Tylko ISP i HVPP są metodami programowanie niekonfliktowymi podczas pracy.